22 maja 2019 r. odbyła się premiera raportu „Kobiety Piszą Przyszłość” opracowanego przez Stowarzyszenie Liderek w Biznesie Ladies First, radę programową oraz grono ekspertów.

Spotkanie rozpoczęło się od wystąpienia Katarzyny Pyś-Fabiańczyk, Prezeski Stowarzyszenia Liderek w Biznesie Ladies First, która przedstawiła członków rady programowej oraz omówiła ocel opracowania badania. „Po co kobietom nowe technologie? Skąd pomysł na raport Kobiety Piszą Przyszłość? Dziś nie powinniśmy zastanawiać się nad tym po co kobietom nowe technologie, ale po co światu są potrzebne kobiety w nowych technologiach” – skomentowała –„ Z perspektywy misji Stowarzyszenia Liderek w Biznesie „Ladies First”, jaką jest wspieranie rozwoju zawodowego kobiet, temat zwiększenia zaangażowania przedstawicielek płci żeńskiej w procesy planowania i wdrażania innowacji jest jednym z najważniejszych wyzwań, przed jakimi stanął świat. Jak pokazują statystyki – choć przedstawicielki płci żeńskiej powoli pną się do góry w międzynarodowych rankingach innowacyjności, wciąż pozostaje wiele do zrobienia.” W Polsce wciąż jeszcze liczba studentek na kierunkach informatycznych jest bardzo niska, zaledwie 25% spośród pracowników branży IT jest płci żeńskiej, a jedynie kilka procent wynosi udział kobiet w zarządach i radach nadzorczych firm technologicznych. Tymczasem nowoczesne technologie towarzyszą wszystkim, bez względu na płeć czy zajmowane stanowisko, w codziennym życiu i pracy. Niełatwo sobie wyobrazić funkcjonowanie firmy bez dostępu do internetu, chmury czy choćby mediów społecznościowych. Równie trudno założyć, że kobiety nadal będą umacniały swoją pozycję społeczną bez rozwoju w dziedzinie nowych technologii.

Sektor nowych technologii, jak każda inna gałąź biznesu potrzebuje kobiet. Szacuje się, że do 2020 roku powstanie ponad 500 tysięcy nowych miejsc pracy związanych z IT i już teraz eksperci przestrzegają przed przyszłym brakiem specjalistów z umiejętnościami informatycznymi. Jednocześnie z opublikowanego w marcu 2018 roku raportu UE wynika, że zwiększenie udziału kobiet w sektorze cyfrowym może przynieść UE roczny wzrost PKB o wartości 16 mld EUR. Budowanie wyrównanych szans i możliwości w przedsiębiorstwach wymaga więc włączenia kobiet w proces innowacji.

Dziś podział na linii Kultura – Natura wydaje się być nieaktualny. Znacznie częściej mówimy o Online – Offline. Uwzględniając wagę tego zagadnienia Stowarzyszenie Liderek w Biznesie Ladies First wraz z radą programową złożoną ze specjalistów w poszczególnych dziedzinach przygotowało badanie, którego wyniki wskazują, jakie zmiany  w obszarze nowych technologii przewidują menadżerki w ciągu najbliższych kilku lat,  jak znaczące jest zaangażowanie kobiet w proces wdrażania innowacji oraz w jakim stopniu firmy wspierają ich rozwój. Na podstawie wypowiedzi ekspertek i ekspertów rynkowych, a także wyników kilkuset ankiet uzyskano ciekawy obraz obecnej sytuacji i prognozy na przyszłość.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij