Większa wydajność, efektywność kosztowa i lepsza ergonomia procesu czyszczenia strumieniowo-ściernego!

W związku ze zwiększeniem zdolności produkcyjnych wykańczalnia odlewów firmy MMG Marsberger Metallguss Gebr. Cordt oHG została całkowicie zmodernizowana, aby sprostać wymaganiom w zakresie zwiększenia wydajności, jak również poprawy jakości i ergonomii. W tym celu firma zainwestowała w nową oczyszczarkę strumieniowo-ścierną z przenośnikiem siatkowym, modernizację istniejących urządzeń do obróbki strumieniowo-ściernej, dwa nowe odpylacze i komorę śrutowniczą – dostarczone kompleksowo przez firmę Rösler.

Od czasu przejęcia firmy Marsberger Metallgießerei Erger przez braci Olaf und Oliver Cordt w 1996 roku zakład ten przeszedł znaczącą rozbudowę. Dzisiaj urządzenia i usługi tej firmy obejmują kilka linii do odlewania piaskowego różnych stopów aluminium, odlewania grawitacyjnego i obróbki mechanicznej tych elementów na ultranowoczesnych centrach obróbczych i tokarkach.

Kompletny pakiet do operacji czyszczenia strumieniowo-ściernego

W celu unowocześnienia operacji czyszczenia strumieniowo-ściernego i sprostania dzisiejszym wymaganiom firma w 2018 roku zdecydowała się na zakup nowej oczyszczarki strumieniowo-ściernej, jak również na modernizację istniejącego systemu śrutowania. Ponadto zakupiono dwa nowe odpylacze i manualną komorę śrutowniczą. Dzięki nowoczesnej konstrukcji, wysokiej jakości sprzętu, kompleksowemu serwisowi posprzedażowemu oraz możliwości zaopatrywania się we wszystko u jednego dostawcy, klient zdecydował się na realizację tego ambitnego projektu w firmie Rösler.  Innym powodem, dla którego warto było podjąć współpracę z dostawcą z Untermerzbach była rekomendacja innej odlewni, która miała doskonałe doświadczenie z podobnym sprzętem firmy Rösler.

Oczyszczarka strumieniowo-ścierna z przenośnikiem siatkowym spełnia wszystkie wymagania w zakresie jakości, wydajności i ergonomii

Nowy system oczyszczania strumieniowo-ściernego musiał nie tylko spełnić wysokie wymagania klienta w zakresie jakości, przepustowości i dostępności urządzeń do czyszczenia strumieniowo-ściernego, ale musiał być również łatwy w obsłudze dla pracowników. Zgodnie z tymi wymaganiami firma Rösler opracowała odlewniczą wersję oczyszczarki strumieniowo-ściernej z siatką drucianą RDGE 1250-4-F z dzielonym przenośnikiem kubełkowym, aby zieścić się w hali o wysokości 5 m. Szczególną uwagę zwrócono na optymalną ochronę przed zużyciem. Przykładowo, komora robocza jest w całości wykonana ze stali manganowej i wyłożona łatwymi do wymiany płytami z materiału o wysokiej odporności na ścieranie. Taśma z siatki drucianej, również wykonana z materiału odpornego na ścieranie, ma nośność 250 kg na metr bieżący.

Cztery turbiny Gamma 400 G o mocy napędowej 15 kW każda, rozmieszczone optymalnie wokół komory roboczej, zapewniają dokładne oczyszczanie nawet bardzo złożonych odlewów. W odróżnieniu od turbin tradycyjnych wysokowydajne turbiny strumieniowo-ścierne firmy Rösler są wyposażone w zakrzywione łopatki rzutowe w kształcie litery Y. Gwarantują one do

20% wyższą wydajność obróbki przy jednoczesnym niższym zużyciu energii. Ich unikalna konstrukcja pozwala na pełne wykorzystanie obu stron łopatek wyrzutowych. A dzięki pomysłowemu systemowi szybkiej wymiany łopatek sama wymiana przebiega bardzo szybko, bez konieczności demontażu turbiny.  Trwałość łopatek rzutowych zostaje praktycznie podwojona. Odporne na zużycie i energooszczędne turbiny Gamma 400 G zostały również wykorzystane do modernizacji już istniejącego systemu śrutowania.

Nową oczyszczarkę wyposażono w system rozpoznawania przedmiotu obrabianego, dzięki czemu medium robocze podawane jest do turbin tylko wtedy, gdy obrabiane przedmioty przechodzą przez maszynę. Przy braku elementów obrabianych maszyna automatycznie przechodzi w tryb czuwania. Jest to kolejne rozwiązanie, przyczyniające się do zmniejszenia poboru energii i zużycia elementów roboczych.

Przepływ ścierniwa do 200 kg/min na turbinę oraz prędkość podawania są regulowane. Operator może automatycznie dostosować te dwa parametry do obrabianych elementów, wybierając jeden z programów śrutowania, zapisanych w systemie PLC. Czujnik wysokości detalu umożliwia optymalne ustawienie stacji odmuchu, zainstalowanej na wyjściu z maszyny. Pozwala to na usuwanie resztek ścierniwa z obrabianych elementów. System odzysku ścierniwa wyposażony jest w separator magnetyczny o wysokiej wydajności.

Ponieważ odlewy są wykonane z aluminium, odpylacze do oczyszczania powietrza wylotowego są zaprojektowane z uwzględnieniem bezpieczeństwa przeciwwybuchowego. Aby zaoszczędzić cenną przestrzeń produkcyjną, są one umieszczone na zewnątrz budynku.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij