W niezwykle specjalistycznej, ale i wymagającej branży, jaką jest branża maszynowa koniecznością staje się wprowadzanie coraz to nowszych rozwiązań i technologii. Obecnie przedsiębiorstwa z tego sektora przeżywają rozkwit w zakresie Przemysłu 4.0.

W ostatnich latach cały sektor maszynowy przeszedł ogromną transformację – maszyny o dużych gabarytach zastąpiono mniejszymi, kompaktowymi urządzeniami, zaś wiele czynności do tej pory wykonywanych na miejscu zaczęto realizować zdalnie. Również praca fizyczna na większą skalę przenosi się w obszar automatyzacji i robotyzacji. Maszyny coraz bardziej innowacyjne, oparte na systemach komputerowych wymagają specjalistycznego wsparcia ze strony serwisanta. W momencie pojawienia się usterki przyjeżdżał na miejsce w celu zlokalizowania i zdiagnozowania problemu, następnie zamawiał potrzebne części i dopiero po ich otrzymaniu przystępował do naprawy urządzenia. Generowało to nie tylko duże koszty, ale przede wszystkim czas, co przekładało się na znaczne opóźnienia i przestoje produkcji. W obliczu wciąż rosnącej konkurencji, a także wprowadzenia koncepcji Industry 4.0, przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na tak duże straty. W celu poprawienia rentowności tego obszaru firmy zaczęły wychodzić naprzeciw oczekiwaniom rynkowym, opracowując zdalną diagnostykę maszyn. Jej zadaniem jest bieżąca analiza pracy i skrócenie procesu serwisowego. W porównaniu do poprzedniego modelu działania, obecny pozwala na przeprowadzanie większości diagnoz i rozwiązanie problemów poprzez chmurę. Wprowadzenie tego innowacyjnego pomysłu wpłynie na wydajność produkcji, a co najważniejsze, pomoże zapobiegać nieplanowanym przestojom w procesie produkcyjnym.

– Przemieszczanie się naszych serwisantów po całej Polsce, w celu zdiagnozowania problemów z maszyną było kłopotliwe dla nich samych, ale przede wszystkim dla Klientów. Dlatego zależało nam na wprowadzeniu usługi, które zapewni systematyczne i planowane przeglądy serwisowe. W taki sposób powstał Remote Care, czyli system zdalnego monitorowania, który zbiera dane z maszyny, rejestruje jej historię i dane odnośnie wykorzystania komponentów czy pojawiających się alarmów. Zebrane informacje są następnie wykorzystywane do generowania raportów z wydajności danego urządzenia – tłumaczy Roman Padewski, dyrektor zarządzający Prima Power Central Europe.

Innowacyjne rozwiązania programowe
Zaawansowane maszyny, aby mogły być w efektywny sposób wykorzystywane powinny zostać wyposażone w odpowiednie źródło zarządzania. Odpowiadają za to specjalistyczne rozwiązania programowe. Są w stanie zoptymalizować pracę maszyny, a nawet sterować całym procesem obróbczym. Innowacyjne oprogramowania są niezwykle intuicyjne – przy niewielkim wsparciu ze strony operatora mogą samodzielnie dostosowywać konkretne parametry do obróbki danego detalu. Tego typu rozwiązania wspierają kompleksowo proces produkcyjny, a co ważne kontrolują jego wydajność. – W taką funkcję została wyposażona nasza nowa aplikacja konsoli internetowej do monitorowania i analityki maszyn – Fleet Manager. Dostępna jest dla urządzeń laserowych 2D oraz 3D i oferuje ulepszone własności użytkowe, w tym połączenie z chmurą. Co istotne, dostarcza informacji o alarmach i ręcznych operacjach, również w czasie rzeczywistym – dodaje Roman Padewski.

Własne źródła lasera
Spośród wielu wprowadzanych innowacyjnych technologii, szczególnie szybko ewoluują te laserowe, których możliwości w znacznym stopniu zwiększają wydajność produkcji w zakładzie przemysłowym. Przedsiębiorstwa dążą do większej autonomii w zakresie wytwarzania poszczególnych elementów, składających się na bardziej efektywny proces produkcyjny. Zapewni im to nie tylko znaczne oszczędności, ale i przewagę konkurencyjną na rynku. Jedną z takich firm, która postawiła na kompleksowe dostarczenie gotowego produktu Klientowi jest Prima Power. To pierwszy producent, który samodzielnie wprowadził własne źródło lasera. Opracowany produkt stanowi obecnie alternatywę dla tak istotnego i strategicznego podzespołu - źródła lasera w technologii światłowodowej. Wprowadzanie tego typu technologii sprawiło, że firma może zaoferować Klientom najbardziej optymalne rozwiązanie, tym samym będąc wyłącznym dostawcą gotowego produktu dla Klienta końcowego.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij