Przestrzeń produkcyjna związana z wykorzystaniem i obróbką stali charakteryzuje się specyficznym rodzajem zanieczyszczeń. Na szczęście nowe technologie pozwalają na szybkie czyszczenie linii produkcyjnej bez ryzyka przestoju.

Różnego rodzaju zabrudzenia, pyły i smary osadzają się nie tylko na ścianach czy posadzkach, ale również na maszynach i innych elementach linii produkcyjnych. Zabrudzone urządzenia mogą stanowić zagrożenie dla pracowników, a do tego działają mniej efektywnie, zużywają więcej energii i są narażone na częstsze usterki. Nie wolno zapominać o tym, że proces technologiczny w przemyśle metalurgicznym i maszynowym jest realizowany z użyciem coraz bardziej zaawansowanych linii produkcyjnych, przy tym urządzenia wchodzące w ich skład są często wrażliwe na uszkodzenia. Dlatego czyszczenie maszyn i innych elementów produkcyjnych musi być realizowane z użyciem nowoczesnych rozwiązań. Coraz popularniejsze w przemyśle staje się użycie suchego lodu jako alternatywy dla tradycyjnych metod czyszczenia.

Dlaczego suchy lód?

Wykorzystanie suchego lodu należy do strumieniowych sposobów czyszczenia i jest innowacyjnym rozwiązaniem, które z roku na rok zyskuje coraz większą popularność w przemyśle. Używając suchego lodu, można łagodnie usunąć nawet najbardziej uciążliwy brud. Inna technologia, jak na przykład piaskowanie, nie zawsze jest skuteczna, gdyż wymaga jeszcze usunięcia ścierniwa, co znacznie wydłuża czas przestoju maszyn produkcyjnych.

W przypadku suchego lodu nie ma takich problemów. Mało tego – linia produkcyjna nie musi być w ogóle demontowana na czas czyszczenia. Nie przeszkadza to dotrzeć peletowi suchego lodu do najdrobniejszych zakamarków maszyn, taśm produkcyjnych, form wtryskowych itd. Dzięki temu przestoje linii produkcyjnej są bardzo krótkie, co sprawia, że czyszczenie suchym lodem w perspektywie czasu jest tańsze niż w przypadku stosowania innych metod.

Dużą zaletą suchego lodu jest także możliwość bezpiecznego czyszczenia bardzo delikatnych i podatnych na uszkodzenia powierzchni. Istotny jest także fakt, że w czasie takiego czyszczenia nie są stosowane żadne detergenty, chemikalia czy rozpuszczalniki. Jak ta metoda wygląda w praktyce?

Jak czyścić linię produkcyjną suchym lodem?

W procesie czyszczenia wykorzystywana jest specyfika suchego lodu. Warto przypomnieć, że jest on wytwarzany poprzez rozprężanie dwutlenku węgla, co powoduje spadek temperatury i zamarzanie CO2. Osiąga on temperaturę –79°C.

Nowoczesne urządzenia służące do czyszczenia suchym lodem, na przykład Ice Blaster IB 15/120 firmy Kärcher, wykorzystują skompresowane powietrze. To właśnie dzięki niemu strumień suchego lodu uderza z prędkością dźwięku w zabrudzoną powierzchnię. Energia tego uderzenia jest tak duża, że powoduje pęknięcie powłoki brudu. Wewnątrz powłoki zachodzi sublimacja, czyli przemiana lodu z ciała stałego wprost w stan gazowy, przy czym objętość lodu wzrasta aż 600 razy. W tym momencie dochodzi wręcz do eksplozji brudu i oddzielenie go od czyszczonej powierzchni.

Specyfika działania urządzeń do czyszczenia suchym lodem sprawia, że brud jest usuwany skutecznie, szybko, a do tego bez użycia wody. Szczególnie ta ostatnia cecha sprawia, że suchy lód można wykorzystywać do czyszczenia nawet bardzo delikatnych urządzeń elektronicznych. Do tego niska temperatura rzędu –79°C usuwa skutecznie bakterie i grzyby.

Nie bez znaczenia jest także aspekt proekologiczny czyszczenia suchym lodem. W czasie tego procesu nie są generowane żadne szkodliwe dla środowiska substancje, a operatorurządzenia czyszczącego nie jest narażony na kontakt ze szkodliwymi chemikaliami. Ponadto nie powstają tu odpady wtórne i nie trzeba dokonywać żadnej specjalistycznej utylizacji.

Dzięki temu czyszczenie suchym lodem nie wiąże się z wysokimi kosztami, jest skuteczne i szybkie. Jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę fakt, że każde unieruchomienie linii produkcyjnej oznacza straty, łatwo docenić zalety wykorzystania urządzeń czyszczących suchym lodem bez długich przestojów maszyn.

 


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij