5-osiowe poziome centrum obróbkowe o dużej mocy firmy Yamazaki Mazak, wyposażone w unikalny stół uchylno-obrotowy, zostało zaprojektowane specjalnie z myślą o szybkim skrawaniu aluminium — jednym z zastosowań specyficznych dla branży lotniczej.

Szybka i sprawna maszyna HCR-5000S, zaprezentowana po raz pierwszy na targach EMO 2017, charakteryzuje się dużym zrywem i wyjątkowo wysokim przyspieszeniem na poziomie 0,8–1 G, a także wysokimi prędkościami posuwu w osiach X i Y i Z wynoszącymi 60 m/min. Parametry te, w połączeniu z prędkością obrotową osi A i C wynoszącą 30–50 obr./min, pozwalają na radykalne skrócenie cykli roboczych. Na osiach A i C stosowana jest ponadto przekładnia rolkowo-krzywkowa zapewniająca dokładność pozycjonowania rzędu 0,0001˚, a liniowe prowadnice rolkowe o wysokiej sztywności na osiach X, Y i Z charakteryzują się niskim tarciem, co z kolei pozwala na realizację bardzo szerokiego spektrum zadań obróbkowych, od prac ciężkich po szybkie skrawanie.

Centrum HCR-5000S jest standardowo wyposażone we wrzeciono frezarskie z napędem o mocy 18,5 kW i prędkości obrotowej 12 000 obr./min, którego konstrukcja minimalizuje drgania przy szybkiej obróbce i korzystnie wpływa na żywotność narzędzi. Wbudowany układ regulacji temperatury wrzeciona ogranicza wahania temperatury, kierując olej chłodzący wokół łożysk wrzeciona i konika. Jako opcje na zamówienie dostępne są inne warianty wrzecion o prędkościach obrotowych od 18 000 do 30 000 obr./min.

Jedną z cech, które szczególnie wyróżniają opisywaną maszynę na tle innych modeli tej klasy, jest stół uchylno-obrotowy o wymiarze Ø630 mm, który pozwala na obróbkę dużych detali (do Ø700 mm i 500 kg).

Ze względu na dużą ilość wiórów powstających przy obróbce aluminium, szybkość ich usuwania ma istotne znaczenie dla utrzymania stabilnej wydajności. Model HCR-5000S zapewnia bezproblemowe odprowadzanie dużej ilości wiórów przez podstawę o nowej konstrukcji, a także dzięki zastosowaniu stołu uchylno-obrotowego z zakresem ruchu osi A od -90˚ do 135˚. W trakcie skrawania chłodziwo podawane z dysz umieszczonych w oprawie wrzeciona spłukuje wióry do centralnego zagłębienia w łożu maszyny, z którego trafiają na transporter wiórów umieszczony pod łożem.

Biorąc pod uwagę wielkość detali, jakie może obrabiać maszyna HCR-5000S, jej projektanci szczególnie duży nacisk położyli na kwestie ergonomii i łatwości obsługi. Możliwe jest zastosowanie suwnicy do ładowania i wyjmowania detali, a stopień przed drzwiami operatora ułatwia szybkie ustawianie maszyny, ponieważ operator może pracować blisko detalu na stole i narzędzia we wrzecionie. Co więcej, regulowany panel sterowania CNC można pochylić do ustawienia optymalnego dla operatora.

Źródło: Wpragency.co.uk


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij