Decydując się na zakup gwintowników, warto zwrócić uwagę na kilka newralgicznych aspektów – dzięki odpowiedniemu wyborowi podejmowane prace przebiegać będą sprawnie i skutecznie. Jakie kwestie należy uwzględnić, wybierając gwintowniki ręczne?

Producent – czy ważna jest marka?

Odwiedzając sklep z narzędziami do obróbki skrawaniem, niejednokrotnie można spotkać się z bogatym wyborem, co dla osoby początkującej w tej branży okazuje się nieco przytłaczające. Pierwszą kwestią, braną pod uwagę przy wyborze gwintowników jest marka, którą sygnowane są narzędzia. W Polsce na rynku narzędzi ślusarskich działa jedna, wyspecjalizowana firma, produkująca wysokiej jakości gwintowniki Fanar. Jej produkty są sprawdzone i godne polecenia. Inną marką jest FRA – to serbski producent narzędzi, również dbający o jakość oddawanych na rynek produktów.

Materiał wykonania gwintowników

Należy pamiętać, że o jakości narzędzi, w tym również gwintowników decyduje materiał, z jakiego zostały wyprodukowane. Renoma wymienionych powyżej producentów wynika między innymi z użycia najlepszych surowców podczas tworzenia narzędzi. Chcąc mieć pewność odporności na uszkodzenia mechaniczne, skuteczności i efektywności pracy, a także wysokiej wydajności gwintowników, najlepiej wybierać te, które bazują na szybkotnącej stali HSS lub HSSE z dodatkiem 5% kobaltu.

Wybór zoptymalizowany do konkretnych potrzeb

Chcąc zaopatrzyć się w najlepsze gwintowniki, warto dostosować swój wybór do sprecyzowanych potrzeb i wymagań, a konkretnie – do planowanych prac. Należy zwrócić uwagę na parametry narzędzi, a także dostosować je do obrabianego materiału – jego struktury, podatności na obróbkę i twardości. Najważniejsze parametry gwintowników to:

  •     skok gwintu,
  •     długość części roboczej,
  •     długość części gwintującej,
  •     długość całkowita,
  •     średnica części chwytowej,
  •     średnica otworu pod gwint,
  •     przekrój zbieraka.


Ciekawym pomysłem jest zakup zestawu – taki komplet narzędzi do gwintowania zawiera zazwyczaj niezbędne elementy, umożliwiające skuteczną realizację zamierzonych celów. Komplet gwintowników może być dwu- lub trzy elementowy – zazwyczaj w jego skład wchodzi zdzierak i wykańczak, czasem także gwintownik pośredni. Warto pamiętać, że brak gwintownika pośredniego determinuje niższą cenę zestawu narzędzi, jednak niekorzystnie wpływa na gwintownik wykańczający, który w takim przypadku jest narażony na intensywniejszą eksploatację.

Wybierając gwintownik m10, należy zatem sprecyzować własne oczekiwania, zweryfikować dostępne na rynku narzędzia pod kątem surowca, z jakiego zostały wykonane i producenta, który je stworzył. Najlepsze gwintowniki ręczne posłużą swoją funkcjonalnością przez długi czas, dlatego warto w nie zainwestować.

 

Źródło: Kutnowskie Centrum Informacyjne


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij