Zużycie jawne stali nierdzewnych w Polsce w 2017 r. wyniosło ok. 485 tys. ton i było o mniej więcej 15 proc. większe niż rok wcześniej – wynika z szacunkowych danych Stowarzyszenia Stal Nierdzewna (SSN).

– Ubiegły rok był niezwykle udanym okresem dla firm z naszego sektora. Wyraźnie poprawiły one wyniki. To przede wszystkim efekt dwóch czynników: wzrostu popytu na stale nierdzewne oraz generalnie korzystnego trendu – mimo wielu zawirowań – jeżeli chodzi o ceny materiału – mówi Andrzej Michalski-Stępkowski, prezes SSN.

Dobra koniunktura w Polsce to część globalnego trendu. Jak pokazują dane International Stainless Steel Forum, na całym świecie po 9 miesiącach 2017 r. (ostatnie dostępne dane) huty wytopiły 36,1 mln ton stali nierdzewnych, co oznacza wzrost, licząc rok do roku, o 7,4 proc.  
Świetne wyniki finansowe osiągają też największe koncerny wytwarzające stale nierdzewne. Dla przykładu, zysk operacyjny grupy Outokumpu w 2017 r. wyniósł 445 mln euro w porównaniu z 103 mln euro rok wcześniej, zaś zysk netto 392 mln euro (144 mln euro). Drugi z europejskich liderów rynkowych – Aperam – poprawił zysk operacyjny o ponad 100 mln dol., do 447 mln dol., zaś zysk netto o prawie 150 mln dol., do 361 mln dol.

– W 2018 r. należy się spodziewać co najmniej utrwalenia dobrego trendu z 2017 r. Pierwszy kwartał tego roku powinien przynieść wzrost sprzedaży stali nierdzewnych. Z informacji przekazywanych przez przedstawicieli rodzimych firm z branży wynika, że popyt na rynku rośnie niezwykle dynamicznie. Nie powinno to dziwić, gdyż polska gospodarka nabiera rozpędu – mówi Andrzej Michalski-Stępkowski.

Zwraca on też uwagę, że w Polsce mamy do czynienia z ciekawym zjawiskiem. Rodzima branża stali nierdzewnych rozpoczyna bowiem kolejny etap rozwoju. Po czasach dynamicznego wzrostu, a następnie stabilizacji i profesjonalizacji rynku, teraz jesteśmy świadkami dalszej, bardzo dobrze przemyślanej ekspansji. Wiąże się ona m.in. z inwestycjami w rozwój mocy przetwórczych czy magazynowych (w najbliższym czasie można się spodziewać co najmniej kilku znaczących projektów), ale także udoskonalaniem sposobu zarządzania samymi przedsiębiorstwami. Podejmowane dziś przez firmy działania będą miały kluczowe znaczenie dla rozwoju polskiej branży stali nierdzewnych przez wiele następnych lat.

– Na ten właśnie temat przedstawiciele sektora będą dyskutowali podczas tegorocznego Dnia Stali Nierdzewnych organizowanego przez SSN 19 czerwca w Katowicach. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy – podsumowuje Andrzej Michalski-Stępkowski.

Źródło: Stalenierdzewne.pl


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij