Pierwszy kwartał roku zwykle oznacza przerwę w realizowaniu prac budowlanych przez utrudnione warunki atmosferyczne. Właściciele firm płacą wówczas za maszyny w leasingu, nawet jeśli w tym czasie nie realizują zleceń.

Specjalnie dla przedsiębiorców budowlanych Idea Leasing przygotowała promocyjną ofertę „Zima bez rat”, w której 3 pierwsze raty wynoszą 0 proc., a w kolejnych latach umowy będzie można utrzymać sezonowość poprzez obniżenie raty do wysokości odsetek za sprzęt finansowany leasingiem lub pożyczką.

W 2017 roku branża budowlana zanotowała duże wzrosty inwestycji prywatnych i publicznych. W budownictwie mieszkaniowym tylko w ciągu trzech kwartałów minionego roku oddano do użytkowania 124 tys. mieszkań, czyli o 11 proc. więcej niż w tym samym okresie rok temu. Boom inwestycyjny nieprzerwanie trwa również w budownictwie dróg krajowych. Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych (PBDK) na lata 2014-2023 zakłada rozbudowę dróg za 135 mld zł. Firmy budowlane, szczególnie z sektora MSP, realizują większą liczbę zleceń i powiększają parki maszynowe, często korzystając z zewnętrznych form finansowania. Rynek finansowania maszyn budowlanych w 2017 roku wzrósł o około 20 proc. r/r (wg danych Związku Polskiego Leasingu za okres: styczeń-wrzesień 2017).

Jednak nawet w latach wyższej koniunktury polskie firmy budowlane zmagają się ze skutkami sezonowości, zatorów płatniczych i brakiem płynności finansowej. Dlatego mimo pozytywnych czynników zewnętrznych sprzyjających branży budowlanej, MSP w sytuacji chwilowego zachwiania płynności finansowej mogą mieć trudności z powiększeniem parków maszynowych i realizowaniem większej liczby zleceń, szczególnie w okresie zimowym.

– Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom branży przygotowaliśmy ofertę finansowania zakupu nowych
i używanych maszyn budowlanych. Promocja „Zima bez rat” polega na odroczeniu pierwszej płatności na trzy miesiące oraz braku rat kapitałowych w okresie zimowym. Klienci z bardzo dobrą kondycją finansową i historią działalności mogą uzyskać finansowanie z wkładem własnym już od 0 proc. W ten sposób firmy budowlane zyskują czas na przygotowanie się do finansowania planowanych inwestycji i jednocześnie mogą terminowo regulować swoje zobowiązania – mówi Małgorzata Terlecka-Urbanik, dyrektor Departamentu Transportu i Maszyn Budowlanych w Idea Leasing SA. Klienci mogą sfinansować inwestycje budowlane w Idea Leasing poprzez leasing operacyjny oraz pożyczkę brutto, która finansuje również podatek VAT.

Grupa Idea Getin Leasing w trzech kwartałach 2017 r. sfinansowała inwestycje przedsiębiorców budowlanych o wartości 154,6 mln zł. Oznacza to aż 53-proc. wzrost w stosunku do analogicznego okresu roku 2016. Tym samym Grupa zwiększyła udział w rynku finansowania maszyn budowlanych o dwa punkty procentowe z 6,8 proc. do 8,8 proc.

Prognozy dla branży budowlanej na 2018 r. są równie obiecujące. Analitycy spodziewają się utrzymania dobrej koniunktury w tym segmencie, a w latach 2018-2020 powinien nastąpić jeszcze większy wzrost inwestycji drogowych i kolejowych. Spodziewany jest również wzrost wartości polskiego rynku mieszkaniowego.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij