Christoph Miller, Kierownik Targów, VDW (Verein Deutscher Werkzeugmaschinenfabriken), Frankfurt na Menem, wystąpienie z okazji konferencji prasowej METAV w Warszawie, Polska, 21. listopad 2017

Polska i Niemcy utrzymają ścisłe związki w dziedzinie obrabiarek
Polska gospodarka należy do najbardziej dynamicznych w Europie. Wzrost gospodarczy, według szacunków brytyjskiego Instytutu Badania Gospodarki Oxford Economics, utrzyma się w 2017 i 2018 roku na poziomie między plus 4,3 % i 3,4 %, wiele powyżej europejskiej średniej. Koniunktura napędzana jest w dużym stopniu dzięki środkom otrzymywanym z Unii Europejskiej i przez inwestycje w przedsiębiorstwach. Pożądany trwały rozwój uzależniony jest przede wszystkim od środków z Unii Europejskiej, które polski rząd chce przeznaczyć w najbliższych latach na modernizację i reindustrializację gospodarki i dzięki temu zabezpieczyć jej przyszłość. Działania skupiają się przy tym na innowacjach, start-upach i nowoczesnych technologiach. Inwestycje w branżach największych odbiorców obrabiarek mają w 2017 wzrosnąć o 8,6 %, a w 2018 o 7,2 %. Inwestycje znacznie powyżej średniej planowane są w przemyśle samochodowym i u jego dostawców, w technice pomiarowej, optyce i przemyśle elektronicznym oraz u producentów komponentów w przemyśle maszynowym. Będzie to mieć w przyszłym roku bardzo pozytywny wpływ na popyt na obrabiarki, który ma wzrosnąć o 7,2 %.

W handlu dwustronnym Polska i Niemcy tradycyjnie bardzo blisko ze sobą współpracują. Jednym z wpływających na to czynników są inwestycje poczynione przez niemieckich producentów w zakłady produkcyjne w Polsce. Niemcy są zdecydowanym liderem w dostawach obrabiarek do Polski. Ich udział w polskim imporcie sięga 42 %. Następne są Włochy z 11 % i Belgia 7 %. Po dwucyfrowych rocznych wzrostach dostaw w trzech ubiegłych latach, dostawy z Niemiec w pierwszej połowie 2017 nieco się zmniejszyły. Dostarczano głównie tokarki, centra obróbcze, części i osprzęt, technikę szlifierską i laserową.

Z drugiej strony, dla polskich producentów obrabiarek, Niemcy były w 2016 najważniejszym rynkiem zbytu. Z udziałem w łącznym eksporcie 23 % daleko wyprzedzały Rosję, Włochy, Francję i USA. Po znacznych wzrostach w minionych 3 latach polskie dostawy w pierwszej połowie 2017 spadły o 14 %.
Targi METAV są więc dla polskich wystawców bardzo interesujące, ponieważ mogą na nich spotkać klientów ze swojego największego rynku zbytu – z Niemiec oraz z całej Europy. Goście targowi z Polski mają z kolei szansę zapoznać z nowościami i trendami wśród swoich najważniejszych dostawców.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij