Targi Opakowań dla Przemysłu Spożywczego PAKFOOD miały miejsce w dniach 25-28 września na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Podczas wydarzenia skupiającego wielu producentów i dostawców techniki pakowania, swoje stanowisko prezentował także Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP. Jako Integrator Systemów Automatyki i Partner firmy Comau, przedstawiono kilka robotów przemysłowych włoskiego producenta. Jak mowa o pakowaniu to głównie skupiono się na robotach małych udźwigów, czyli najnowszych produktach firmy Comau wśród których zarówno roboty SCARA jak i 6-osiowe.

Model Rebel-S o udźwigu 6 kg i zasięgu 0,60m wykonywał aplikację pick&place gdzie ze słuszną dla tego typu robotów prędkością przenosił pomiędzy pojemnikami tabletki. Roboty Rebel-S wyróżnia modułowa budowa, dzięki której możliwe jest łatwe przerobienie ramienia robota do wymaganej długości poprzez użycie tzw. „space’rów” – tworząc zasięgi 0,45, 0,60 lub 0,75m.

Drugim z małej rodziny robotów był Racer3 – 0,63m który w konfiguracji openRobotics  ze sterownikami B&R jest sterowany bezpośrednio z HMI i nie wymaga niezależnej szafy sterowania robotem. Stanowisko wyposażone w stół wibracyjny oraz system wizyjny manipuluje długopisami, które można było sobie zażyczyć od robota poprzez kliknięcie przycisku powodującego wydanie gadżetu na zewnątrz celi zrobotyzowanej.
Warto wspomnieć, że roboty tych rodzin wyposażone w odpowiedni moduł WiFi mogą być programowane za pomocą aplikacji PickAPP, którą można zainstalować na tablecie bądź smartfonie.

Ale Comau to nie tylko małe roboty, co PIAP także zaznaczył poprzez obecność robota NJ40 wyposażonego w chwytak pneumatyczny, który można wykorzystać jako maszynę do przenoszenie/paletyzacji np. kartonów zbiorczych. Instytut od wielu lat zajmuje się integracją robotów w istniejące linie automatyczne, a także budową kompletnych stanowisk czy linii zautomatyzowanych.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij