Dzisiejsze zakłady przemysłowe z branży maszynowej, często stoją przed wyzwaniem, w jaki sprzęt zainwestować by zoptymalizować koszty produkcyjne. Czym zatem kierować się podczas wyboru odpowiednich maszyn?

Wydajność, precyzja wykonania w połączeniu z zachowaniem bezpieczeństwa - to wszystko zapewniają maszyny CNC. Przy wyborze urządzeń do zakładu przemysłowego pracodawca powinien wziąć pod uwagę rodzaj pracy oraz warunki jej realizacji. By w pełni wykorzystać potencjał maszyn i ustrzec się przed zagrożeniami, wynikającymi z nieprawidłowego ich użytkowania pracownicy muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje i kursy. To dzięki nim są uprawnieni do pracy z maszynami. Pracodawca jest również zobligowany do udostępnienia wszystkich sprzętów i pomieszczeń inspekcji pracy, która sprawdzi czy zostały spełnione wszystkie zasady BHP. W ten sposób i pracodawca i pracownicy mają pewność bezpieczeństwa w miejscu pracy.

Odpowiednia konstrukcja sprzętu gwarancją bezpieczeństwa
Dobierając sprzęt do zakładu przemysłowego powinno się zwrócić uwagę, czy jest skonstruowany w taki sposób, by zabezpieczać pracownika przed różnymi obrażeniami, działaniem niebezpiecznych substancji chemicznych, porażeniem prądem, nadmiernym hałasem czy działaniem wibracji i promieniowania. To, w jaki sposób maszyna została zaprojektowana, przekłada się na warunki pracy, które powinny być bezpieczne i higieniczne. Dostarczenie pracownikom odpowiedniego sprzętu, dopasowanego do rodzaju wykonywanej pracy to priorytet pracodawcy.

Kryteria wyboru sprzętu
Przy wyborze maszyn do zakładu należy brać pod uwagę kilka kryteriów, zaczynając od warunków przestrzennych, zagrożeń, poziomu wyszkolenia operatorów po żywotność urządzeń. Szczególnie ważnym kryterium są zagrożenia, jakie mogą powstać w wyniku użytkowania np. pożar, wybuch, emisja niebezpiecznych substancji. Przed tym wszystkim można się ustrzec wybierając maszyny, charakteryzujące się wysoką jakością. – Przy okazji instalacji naszych maszyn zachowujemy najwyższe normy bezpieczeństwa. Każda z nich, która jest dopuszczona do użytkowania ma oznakowanie Conformité Européenne. CE to deklaracja producenta, która oznacza że dane urządzenie spełnia wymogi dyrektyw Unii Europejskiej zwanych „Nowym Podejściem” – mówi Roman Padewski, dyrektor zarządzający Prima Power Central Europe. – By ułatwić korzystanie z urządzeń, należy też zadbać o odpowiednie oznakowanie konkretnych elementów sterowniczych, tak by operator mógł szybko ustalić ich położenie i przeznaczenie – dodaje.

Czynników wpływających na wybór sprzętu jest bardzo wiele, dlatego przy podjęciu ostatecznej decyzji warto skorzystać z porad specjalistów. Pomogą oni ocenić parametry danej maszyny, a także sprawdzić czy posiada wszystkie wymagane certyfikaty i atesty.

Źródło: Consultingandmore.pl


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij