Kieleckie targi przetwórstwa tworzyw sztucznych umocniły swą pozycję w Polsce i Europie.

O dobrej kondycji nie tylko krajowych, ale i światowych firm przetwórstwa tworzyw sztucznych można było się przekonać podczas międzynarodowych targów Plastpol, które 26 maja zakończyły się w Kielcach. Branża pozytywnie podsumowała miniony rok. Bilans targów to 806 firm z 36 krajów świata i 18 900 zwiedzających w ciągu 4 targowych dni. Wystawa była większa pod względem powierzchni niż w roku ubiegłym, zajmując 34 000 metrów kwadratowych.
Na największej wystawie branży w Polsce i jednym z uznanych wydarzeń tego sektora w Europie zaprezentowali się liderzy polskiego rynku przetwórstwa tworzyw sztucznych i recyklingu. Firm recyklingowych przybywa na Plastpolu sukcesywnie, od kilku lat. Ponad 50 procent wystawców stanowili w 2017 roku jednak reprezentanci zagranicznych przedsiębiorstw między innymi z: Niemiec, Austrii, Włoch, Francji, Holandii, Belgii, Czech, Danii, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Litwy, Izraela, Portugalii, Szwecji, Turcji, Rosji, USA, Słowacji, Węgier, Egiptu, Japonii, Chiny czy Malezji. Najliczniejszą reprezentację stanowiły tradycyjnie firmy z Niemiec i Włoch. Znaczna grupa prezentowała możliwości branży tureckiej i chińskiej.
- Dzięki tak licznej reprezentacji zagranicznej, Plastpol jest  najbardziej międzynarodową wystawą spośród wszystkich targów branżowych odbywających się w Polsce – mówi dr Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce. - Od lat kielecka wystawa cieszy się rosnącym zainteresowaniem zwiedzających z kraju i zagranicy, w tym roku odwiedziło ją 18.900 osób.

Ceniona wystawa o europejskiej randze
 Plastpol 2017 umocnił swą rolę wiodącego miejsca spotkań branży przetwórstwa tworzyw sztucznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Potwierdzają to wystawcy między innymi z Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Austrii, Litwy, Łotwy i Estonii, gdzie podobnej rangi wystawy po prostu się nie odbywają. Zagraniczne firmy chętnie chcą kooperować z polskim rynkiem, gdyż ten rozwija się dynamiczniej niż niejeden unijny.
- To bardzo udana dla nas edycja – mówił na zakończenie targów Marcin Zemczak z Grupy Azoty.
- Odwiedziło nas wielu klientów, padło wiele ciekawych pytań, o wielu interesujących rzeczach się dowiedzieliśmy. Targi uważamy za udane.
- Z roku na rok zarówno targi kieleckie jak i miasto Kielce, cała infrastruktura, logistyka, baza hotelowa – wszystko się rozwija. Jesteśmy zawsze mile zaskoczeni i do Kielc będziemy przyjeżdżać jeszcze długo – dodawała Iwona Kołata z firmy Albis.
- Jesteśmy w Kielcach po raz szósty. Plastpol to unikatowe wydarzenie w tej części Europy, dedykowane specjalnie branży tworzyw sztucznych. Nie tylko ważne dla Polski, ale i sąsiadujących krajów. Na decyzję o wzięciu udziału miał wpływ ilość jakość zwiedzających  - komentował Mustafa Palabiyik, z firmy Ustun is Makina z Turcji.
- Jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani, Plastpol jest najlepszy, już potwierdziliśmy swój udział w 2018 roku – mówił Paolo Gasparotto z firmy Maretto z Włoch.

Smart produkcja wiodącym trendem
Dominującym trendem tegorocznej edycji targów Plastpol była „smart produkcja” i wszechobecna cyfryzacja. Można było na wielu stoiskach zobaczyć najnowsze roboty, maszyny, linie produkcyjne w pełni zinformatyzowane, współdziałające ze sobą, komunikujące się nie tylko w obrębie linii produkcyjnej, ale informujące również nadzorującego je człowieka o błędach, konieczności zrobienia zamówienia na przykład na  kończące się tworzywo. Przez cztery targowe dni maszyny sprzężone zgodnie z ideą „Przemysłu 4.0” prezentowały na żywo swe możliwości, produkując wiele różnych przedmiotów codziennego użytku. Korzyści było widać jak na dłoni: zoptymalizowana produkcja, krótszy czas wykonania produktów, mniej błędów w procesie. 
Branża w liczbach – specjaliści podsumowali wyniki 2016 roku
Podczas 21. Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy branża podsumowała miniony rok. Zgodnie z danymi Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych, zaprezentowanymi podczas jubileuszowej X Konferencji Branży Tworzyw Sztucznych, która odbyła się w przededniu Plastpolu, istotnie wzrosły inwestycje, zatrudnienie, a w górę poszybował też wskaźnik sprzedanej produkcji polskich firm.
- Na przestrzeni około 10 lat udało się krajowym producentom zwiększyć udział w przetwórstwie tworzyw sztucznych Unii Europejskiej o 40 procent - mówił Robert Szyman, dyrektor Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych. - W roku 2016 zanotowaliśmy 7 procentowy wzrost produkcji sprzedanej, wzrost inwestycji o 10 procent i zatrudnienia prawie o 6 procent.
    Nie byłoby Plastpolu bez konferencji PlasticsEurope Polska organizowanej 23 maja, w dniu otwarcia targów, na 27-metrowej wieży widokowej Targów Kielce. Fundacja zaprezentowała kolejne dane branży dla Polski i Europy. 
    - Polska pozostaje na szóstym miejscu pod względem zapotrzebowania na tworzywa w Europie po Niemczech, Włoszech, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii – informował podczas konferencji Kazimierz Borkowski, dyrektor PlasticsEurope Polska. - Biorąc pod uwagę segmenty zastosowań w ogólnym zużyciu tworzyw udział sektora opakowaniowego wzrósł do 33,5%, w porównaniu do 31,5% w roku ubiegłym, natomiast zmalał udział sektora budowlanego - z 27,6% do 24,4%. Niezmiennie od kilku lat rośnie udział sektora motoryzacyjnego (wzrost do 9,4%) oraz E&E (6,2%).
   
Najlepsi nagrodzeni: Gala Platinum oraz Omniplast
Pierwszego dnia targów 10 znawców branży przetwórstwa tworzyw sztucznych, w samo południe tradycyjnie zmierzyło się z pytaniami finału konkursu Omniplast. Pierwsze miejsce zajął Michał Kurleto z firmy Wadim Plast, kolejna lokata przypadła Adrianowi Nowakowi z  Synventive, a trzecie miejsce zajęła jedyna kobieta w gronie zwycięzców - Agata Lechocka z firmy Master Colors. Nagrody wręczono zwycięzcom na Gali Platinum Plast.
    Na niej też tradycyjnie nagrodzono Medalami Targów Kielce i wyróżnieniami, najlepsze produkty, ciekawie zaaranżowane stoiska. Komisja konkursowa  Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL  pod przewodnictwem prof. dr hab. inż. Józefa Koszkula, reprezentującego Politechnikę Częstochowską, przyznała 6 medali i 11 wyróżnień w trzech kategoriach. Triumfowali KM Plastics, Wadim Plast, Dopak, NTQ, PTC  Artur Szreder, Nordson Xalory Europe – którym przypadły medale. Najciekawiej zaaranżowane stoisko i nowoczesność prezentacji targowej nagrodzono medalami Albis, Akpol, Ampacet, Brenntag, Grupa Azoty, NTQ, Wadim Plast. 
 
Solidna dawka wiedzy
Merytorycznej dawki wiedzy nie zabrakło na Plastpolu także w tym roku - w programie zalazło się sporo propozycji o charakterze naukowych i technicznym. Dwudniowe, otwarte seminarium techniczne Plastech Info odbyło się pod hasłem przewodnim: „Organizacja i zarządzanie procesem produkcji w sektorze przetwórstwa tworzyw sztucznych”.
Firma Albis świętowała swój jubileusz przy muzyce fortepianowej, Mol Group podczas targów w Kielcach ogłosił swą strategię na najbliższe lata, Igus rozdał podczas spotkania z branżą i dziennikarzami, nagrody Manus. Odbyła się również konferencja firmy Fado zatytuowana „ Zastosowanie technologii przyrostowych w przemyśle tworzyw sztucznych”. Atrakcją Plastpolu okazały się również spotkania ze sportowcami na stoisku Grupy Azoty – Piotrem Żyłą, który przez niemal godzinę rozdawał autografy i fotografował się z fanami oraz siatkarzami ZAKSA Kędzierzyn – Koźle  i siatkarkami Chemika Police. W ciągu czterech targowych dni na stoiskach polskich i  zagranicznych firm zorganizowano wiele eventów, prezentacji, spotkań z dziennikarzami i pokazów.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij