Firma Wabash National została nominowana do nagrody Swedish Steel Prize 2017 za opracowanie RIG-16, lekkiego i innowacyjnego systemu tylnych zderzaków dla pojazdów ciężarowych, które przekraczają normy bezpieczeństwa obowiązujące na autostradach.

Swedish Steel Prize to międzynarodowa nagroda honorująca sztukę inżynierii i innowacyjność w branży stalowej. Wabash National, firma z USA, jest jednym z czterech finalistów ubiegających się o tegoroczną nagrodę, która zostanie wręczona 11 maja podczas ceremonii w Sztokholmie.
 
RIG-16 to element bezpieczeństwa, który wystaje poza tylny zderzak ciężarówek autostradowych i służy zatrzymaniu lżejszych i mniejszych pojazdów, które uderzają od tyłu w jadącą ciężarówkę.
 
- Trzy lata temu odkryliśmy dużą wartość nowego rozwiązania zderzaków, które zapobiegało uszkodzeniom kabiny pasażera lub PCI. Nie mogliśmy jednak zwiększać masy, podwyższać kosztów czy sprawiać, że naczepa będzie w jakikolwiek sposób niepraktyczna - mówi Andrzej Wylezinski, Manager of Structural Engineering w Wabash National.
 
Projekt wykorzystuje ważne własności zaawansowanych stali o wysokiej wytrzymałości dzięki zastosowaniu części formowanych w bardziej kompleksowy sposób, które zmniejszają ilość montowanych komponentów do 50%.
 
Cieńsza stal pozwala na mniejszą długość linearną złącza i mniejsze spoiny, podczas gdy wysoka granica plastyczności stali umożliwia tworzenie konstrukcji o znakomitej absorpcji energii w razie zderzenia pojazdów. Efektem jest najlżejszy i najbardziej skuteczny system zderzaków ciężarówek, jaki można obecnie znaleźć na rynku amerykańskim. 
 
- Naprawdę uważamy, że własności materiału były idealne do tego zastosowania i to jeden z powodów naszej dumy z tego, co osiągnęliśmy. Masa, formowalność i spawalność odgrywały ogromną rolę w procesie rozwoju. Nie udałoby się nam stworzyć RIG-16 bez stali o wysokiej wytrzymałości - mówi Wylezinski.
 
Uzasadnienie przez jury wyboru firmy Wabash National jako finalisty tegorocznej edycji konkursu jest następujące:
 
Nowa tylna osłona zabezpieczająca przed zderzeniem, produkcji Wabash National, do samochodów ciężarowych i naczep wykracza poza północnoamerykańskie standardy, również te wymagające zapobiegania zderzeniom. Zoptymalizowana konstrukcja wykorzystująca wysokiej wytrzymałości stal konstrukcyjną została zweryfikowana poprzez szeroko zakrojone badania, które wykazały świetne wyniki, jeśli chodzi o ochronę osób przebywającyh w samochodzie ulegającym kolizji. Opatentowany system zapewnia doskonałe pochłanianie energii, minimalne uszkodzenia ciężkiego pojazdu, jak również wysokie oszczędności, jeśli chodzi o produkcję i montaż.
 
Od blisko 20 lat, w konkursie Swedish Steel Prize wyróżniane i nagradzane są małe i duże przedsiębiorstwa oraz instytucje i osoby prywatne, które opracowały metodę lub produkt wykorzystujący pełen potencjał stali o wysokiej wytrzymałości. Zwycięzca otrzyma statuetkę wykonaną przez rzeźbiarza Jörga Jeschke oraz nagrodę pieniężną w wysokości 100 000 SEK, której preferowanym przeznaczeniem według SSAB byłby dowolny cel charytatywny wybrany przez zwycięską firmę.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij