W artykule przedstawiono porównanie dokładności dwóch metod przyrostowych MEM i SLS. Jako model badawczy wykorzystano łopatkę silnika lotniczego.

Po wydrukowaniu modeli badawczych zeskanowano je za pomocą skanera GOM ATOS III, następnie określono odchyłki w odniesieniu do nominalnego modelu 3D-CAD. Przeprowadzona analiza porównawcza wybranych metod druku 3D umożliwia dobór odpowiedniego systemu wytwarzania.

Metody szybkiego prototypowania (ang. Rapid Prototyping – RP) pozwalają na coraz szybsze
wykonanie fizycznych modeli. Modele wykonane w tych technologiach pozwalają na szybkie przejście od koncepcji do modelu fizycznego, który możemy sprawdzić pod kątem funkcjonalnym oraz po odpowiedniej obróbce nadać mu estetyczny wygląd. Wymagania stawiane modelom o złożonych kształtach w procesie RP i RT wymuszają stosowanie technik przyrostowych zaimplementowanych w najnowocześniejszych maszynach w procesie druku 3D oraz dobór odpowiedniego urządzenia wytwarzającego modele technikami przyrostowymi, np.: drukarki Stratasys, Tiertime, TPM, EnvisionTEC, EOS. Powszechnie stosowane urządzenia do druku 3D pracujące w technologii wytłaczania tworzyw termoplastycznych (FDM/MEM/FFF) nie dają gwarancji precyzyjnego odwzorowania powierzchni, tym bardziej podczas tworzenia modeli cienkościennych. Modele wykonane w technologii FDM/MEM rzadko służą do wykonania form odlewniczych. Na potrzeby sprawdzenia tej technologii zostały wykonane dwa modele łopatek stosowanych w silnikach lotniczych. W tym celu wykorzystamy modele łopatek lotniczych zapisane do odpowiedniego formatu, które posłużyły do wygenerowania powierzchni widzianych przez urządzenia RP.

Przedstawione do analizy prototypy oraz pomiary wykonano w Laboratorium Badawczym Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego przy Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij