Redakcja czasopisma „STAL” 11 marca 2015 r. zorganizowała spotkanie „Laserowe technologie obróbki”. Praktyczne informacje o technologii, prezentacja źródła laserowego i wiele pytań do prelegentów – tak w skrócie można podsumować to wydarzenie.

Spotkanie „Laserowe technologie obróbki. Problemy i rozwiązania” zorganizowane podczas targów STOM w Kielcach zgromadziło ok. 80 gości, zainteresowanych tematyką cięcia, spawania i napawania laserowego. W trakcie uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z nowoczesnymi technologiami obróbki laserowej, zajrzenia do wnętrza źródła laserowego o mocy 1 kW, a także poznania realnych wyliczeń opłacalności usług cięcia laserowego. Nie zabrakło wielu pytań po prelekcjach oraz możliwości bezpośrednich rozmów z przedstawicielami firm, uczelni oraz instytucji.

Cięcie, spawanie, napawanie

Grzegorz Chrobak z firmy IPG Photonics podczas wystąpienia „ Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o laserach włóknowych” zdradził kilka tajemnic budowy i konstrukcji laserów światłowowodowych. Pod koniec prezentacji duże zainteresowanie wzbudził eksponat: źródło laserowe o mocy 1 kW. Podczas wystąpienia Bartłomieja Ścibisza z firmy Lasertec („Przemysłowe zastosowania technik laserowych – napawanie laserowe”) uczestnicy mieli możliwość poznania zalet napawania laserowego (są to m.in. niski poziom wprowadzanego ciepła, brak porowatości w powłokach i wysoka precyzja napawania) oraz dowiedzieli się, jak te zalety można optymalnie wykorzystać w praktyce przemysłowej.

Wiele praktycznych informacji na temat metod zarabiania na cięciu laserowym, kosztów zakupu i eksploatacji, a także budowaniu konkurencyjności usług cięcia przedstawił Przemysław Kimla w prezentacji „Gotówka w światłowodzie. Jak więcej zarabiać na cięciu laserem?”. Jak wiadomo, nie wszystko na produkcji układa się zawsze idealnie. W systemach cięcia laserowego może dochodzić do zakłóceń, które utrudniają lub wręcz uniemożliwiają precyzyjną obróbkę. O „Przykładach możliwych zakłóceń i ich detekcji w przemysłowych systemach cięcia laserowego” powiedział Bernard Rzany z firmy Rofin, R. I. LAS.

Dr inż. Sebastian Stano z Instytutu Spawalnictwa przedstawił „Techniki spawania laserowego w zastosowaniach przemysłowych – przegląd technologii i możliwości”, a o szacowaniu profilu przetopu wiązką laserową opowiedzieli prof. dr hab. inż. Włodzimierz Zowczak oraz mgr inż. Hubert Danielewski z Centrum Laserowych Technologii Metali Politechniki Świętokrzyskiej. Na zakończenie Roman Padewski z firmy Prima Power przeniósł słuchaczy w świat olimpijskich zmagań i zaprezentował, w jaki sposób odbywało się laserowe cięcie i spawanie pochodni olimpijskiej.

Zapraszamy za rok!
Partnerami spotkania, organizowanego przez redakcję czasopisma „STAL Metale & Nowe Technologie” oraz Targi Kielce, były firmy Lasertec oraz Polcom Przemysław Kimla. Wydarzenie swoim patronatem objął Instytut Spawalnictwa.

Kolejna edycja spotkania zaplanowana jest na przyszłoroczną edycję Targów STOM w Kielcach. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy do udziału!


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij