16-18 września odbyły się Targi Technologii dla Odlewnictwa METAL, Targi Aluminium i Technologii, Materiałów i Produktów Metali Nieżelaznych ALUMINIUM & NONFERMET oraz Targi Przemysłowej Techniki Pomiarowej oraz Badań Nieniszczących CONTROL-TECH.

„Biorąc pod uwagę podejście do promocji przemysłu, Targi Kielce mogą być wzorem biznesu” mówił w czasie otwarcia jubileuszowych XX targów METAL prezes Stowarzyszenia Technicznego Odlewników Polskich Tadeusz Franaszek. „Jesteśmy świadkiem cudu narodzin targów, z którymi jesteśmy od samego początku i z którymi pozostaniemy na długo” gratulował jubileuszu profesor Jerzy Józef Sobczak, dyrektor Instytutu Odlewnictwa. Uroczystego otwarcia targów dokonał Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki pan Arkadiusz Bąk. Już po raz dwudziesty w Targach Kielce spotkali się wystawcy i goście branżowych targów METAL. Od dziewiętnastu lat METALOWI towarzyszą targi CONTROL-TECH a od trzynastu ALUMINIUM & MONFERMET. Do największych i najważniejszych w Polsce wystaw poświęconych branży odlewniczej, zwanych przez ich uczestników „kieleckim świętem odlewnictwa”, dołączyła w ubiegłym roku wystawa RECYKLING.

W tym roku targi zgromadziły ponad 270 wystawców i współwystawców oraz ponad 110 firm reprezentowanych z 26 krajów całego świata. Ich ofertę obejrzało ponad 1800 zwiedzających, potencjalnych klientów i partnerów biznesowych.

Po raz pierwszy w Polsce
Podczas 39. Międzynarodowego spotkania FARO Club Lounge w czasie targów METAL prelegentem był między innymi Arrigo Sund, były dyrektor wykonawczy Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który mówił o obecnej sytuacji w gospodarce światowej oraz o oczekiwaniach rynku w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Łacińskiej, Europie i Azji.

Dariusz Michalak, Dyrektor Wydziału Targów w Targach Kielce: Wystawa METAL zamyka swoje pierwsze dwudziestolecie z wielkim dorobkiem. To w Targach Kielce rozpoczął się dialog miedzy uczestnikami rynku, który zintegrował środowisko. Międzynarodowa ranga tej imprezy to wspólne dzieło wszystkich jej uczestników, którzy solidarnie nadali wydarzeniu ogromną wartość społeczną i gospodarczą. Debaty i konferencje poruszające najważniejsze dla branży tematy, czynią wystawę wydarzeniem o najwyższej randze. Działamy przy ciągłym, mocnym wsparciu najważniejszych instytucji branżowych i partnerów z kraju i zagranicy – wybór targów METAL na jedno ze spotkań włoskiego FARO Lounge Club to dla nas bardzo cenny krok.
FARO Club Lounge zrzesza włoskich przedsiębiorców, działających w szczególności w branży metali nieżelaznych. Kieleckie targi odlewnicze nieprzypadkowo wybrano jako miejsce organizacji kolejnego spotkania - firmy włoskie wysoko oceniają możliwości inwestowania w Polsce i kooperacji z firmami polskimi i są zainteresowane nawiązaniem ścisłej współpracy z firmami polskimi. Decyzja o miejscu kolejnego spotkania zapadła na targach FOUNDEQ / METEF w Weronie. W ramach włoskiego stoiska organizowanego przez FARO Club Lounge na targach METAL prezentować się będzie osiem firm włoskich.

FARO - Międzynarodowy Klub Dostawców to globalna platforma zajmująca się analizą, monitoringiem i zabezpieczeniem swoim członkom towarów notowanych i nienotowanych na giełdzie . FARO to także cotygodniowe seminaria i regularne spotkania z analitykami z największych Domów Maklerskich. Spotkania organizowane są z udziałem czołowych światowych ekonomistów, specjalistów rynku finansowego i sektora dostawców. To sprawia, że każde spotkanie stanowi wyjątkową okazję do wymiany poglądów i dyskusji z ekspertami z sektora dostawców. Daje najlepsze podstawy do podjęcia najbardziej trafnych decyzji biznesowych.

Konferencje i ważne spotkania
Ważnym punktem programu targów METAL były również bezpłatne seminaria „Recykling Metali Nieżelaznych” oraz Odpylanie – technika czystego powietrza” – Jednym z tematów drugiego z nich było Zapylenie jako czynnik szkodliwy w środowisku pracy oraz Główne metody odpylania gazów odlotowych w aspekcie środowiska naturalnego W wydarzeniu uczestniczyło 30 osób, w tym dyrektorzy, prezesi i technolodzy produkcji zakładów metalurgicznych, hut, odlewni, kuźni oraz zakładów metalurgicznych.

Jak co roku podczas targów odbyła się także konferencja „Krzepnięcia i Krystalizacji Metali” organizowana przez Politechnikę Śląskiej przy współpracy naukowej Katedry Odlewnictwa Politechniki Śląskiej i m.in. Komisji Odlewnictwa PAN.. Wydarzenie co roku gromadzi ponad 100 uczestników zarówno ze świata nauki jak i przemysłu. W czasie konferencji wręczono nagrody dla laureatów konkursu im. prof. Wacława Sakwy.

Wśród wydarzeń towarzyszących XX edycji Międzynarodowych Targów Technologii dla Odlewnictwa METAL były także cieszące się z roku na rok coraz większą popularnością spotkania matchmakingowe, czyli spotkania B2B dające niecodzienną możliwość bezpośredniego nawiązania kontaktów biznesowych. Organizatorem tego wydarzenia był Ośrodek Komisji Europejskiej dla przedsiębiorstw Enterprise Europe Network przy Staropolskiej Izbie Przemysłowo- Handlowej w Kielcach.

Podczas targów METAL duże możliwości stanęły przed firmami z Polski i Niemiec, chcącymi nawiązać biznesową współpracę. Przedsiębiorstwa miały okazję zapoznać się z możliwościami wsparcia i zasadami działania Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, a to wszystko w ramach polsko-niemieckiego spotkania gospodarczego, które odbyło się drugiego dnia targów.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij