O sytuacji na polskim rynku wycinarek laserowych, konkurencyjności wycinarki FiberCut oraz planach i celach na przyszłość redakcji czasopisma „STAL Metale & Nowe Technologie” opowiedział Artur Kołodziejczyk, CEO firmy Seron.

Firma Seron od wielu lat jest uznanym na rynku producentem maszyn CNC. W produkcji obrabiarek stawia na ich najwyższą jakość, innowacyjność i ergonomię. Wdrażane rozwiązania są efektem wieloletniego doświadczenia i wsłuchiwania się w potrzeby klientów. To z myślą o ich komforcie projektowane są nowości technologiczne firmy.

Jak wyglądały początki działalności firmy Seron i jakiego typu produkty można znaleźć w jej portfolio?

Działalność rozpoczęliśmy w 1996 roku, natomiast przygoda z maszynami CNC rozpoczęła się kilkanaście lat temu. Pierwsze kroki w tym zakresie stawialiśmy, importując maszyny i dystrybuując je na terenie Polski. Dopiero później w celu podniesienia jakości oferowanych produktów zaczęliśmy je modernizować, aż finalnie samodzielnie zaczęliśmy je projektować i w całości produkować we własnym zakładzie. W naszej ofercie maszyn znajdują się: wycinarki światłowodowe Fiber, wieloosiowe plotery frezujące, plotery plazmowe oraz laserowe. Priorytetem są dla nas innowacyjność oferowanych rozwiązań oraz ich najwyższa jakość.

Co stanowi o przewadze wycinania laserowego nad innymi technologiami cięcia?

Wycinarki laserowe stają się obecnie coraz popularniejszym rozwiązaniem w większości zakładów produkcyjnych, ponieważ cechują się dużą precyzją cięcia bez potrzeby dalszej obróbki. Pomimo stosunkowo wysokich kosztów zakupu maszyny zwrot inwestycji następuje bardzo szybko. Kolejnym atutem wycinarek laserowych jest szybkość cięcia, co znacząco wpływa na obniżenie kosztów produkcji. Dzięki możliwości przesyłania wiązki lasera praktycznie bez żadnych strat oraz skupieniu energii o dużej gęstości na bardzo małej średnicy prędkość cięcia, w szczególności cienkich blach, jest bardzo wysoka w porównaniu np. z laserami CO2. Warty podkreślenia jest również fakt, że wycięte elementy nie wymagają dalszej obróbki, proces cięcia jest w pełni zautomatyzowany, co minimalizuje potrzebę udziału operatora. Wycinarki typu Fiber mają znacznie większą sprawność w porównaniu z innymi metodami cięcia oraz dużo niższy poziom zużycia energii elektrycznej.

A jak wygląda popularna ostatnio kwestia Przemysłu 4.0? Czy maszyny wpisują się w tę koncepcję?

Oczywiście! Wycinarki idealnie wpasowują się w ideę nowoczesnego przemysłu za sprawą intuicyjnego systemu sterowania czasu rzeczywistego z dynamiczną analizą trajektorii oraz niezawodnym łączem Ethernet. Takie rozwiązania pozwalają na analizę stanu maszyny oraz kontrolę jej parametrów pracy w celu uzyskania najlepszego efektu obróbki, a co najważniejsze – na kompleksowe i w pełni zdalne zarządzanie parkiem maszynowym. Ten system sterowania umożliwia zastosowanie zaawansowanych funkcji, takich jak: autonesting, autodetekcja arkusza, korekta kąta położenia, baza materiałowa czy biblioteka parametrów dostępna z poziomu operatorskiego. Rozwiązanie to z pewnością sprawdzi się u przedsiębiorców kładących nacisk na nowoczesne koncepcje zarządzania oraz podnoszenie wydajności produkcyjnej. Nasz system sterowania CNC jest jednocześnie intuicyjny i bardzo przyjazny dla użytkownika.

Jakie branże w przeważającej mierze są odbiorcami produkowanych przez Państwa produktów?

Produkowane przez nas obrabiarki CNC znajdują zastosowanie w niemal każdym sektorze przemysłu, rozpoczynając od branży automotive, poprzez przemysł konstrukcyjny, odlewniczy, formierski, elektroniczny, stolarski czy nawet reklamowy. Nasze urządzenia są rozwiązaniami „szytymi na miarę” pod indywidualne zapotrzebowanie i system produkcyjny klientów. Oprócz produkcji oferujemy także kompleksowe wsparcie w firmach, gdzie zostały wdrożone nasze rozwiązania, począwszy od instalacji i szkoleń po natychmiastową reakcję serwisu.

Ostatnio kolejna z Państwa nowości została nagrodzona w dziedzinie innowacyjności. Co to za rozwiązanie?

Najnowszym rozwiązaniem, które wdrożyliśmy w ostatnim czasie w naszej firmie, jest maszyna ProROBOTic, którą z dumą prezentowaliśmy na tegorocznych targach Drema. Jest to centrum obróbcze, którego budowa opiera się na serii PRO, zintegrowane z robotem 6-osiowym. Tak skonstruowana maszyna pozwala na automatyczny załadunek i rozładunek obrabianych elementów, co wpływa na optymalizację kosztów produkcji, redukcję zasobów ludzkich oraz na jeszcze wyższą jakość wykonywanych produktów. Zsynchronizowane z jednostką obróbczą ramię robota z doskonałą precyzją umiejscawia elementy w polu roboczym maszyny, które następnie są poddawane obróbce. Urządzenie po skończonej operacji pobiera z maszyny detal i odkłada go w wyznaczone miejsce, a następnie powtarza zadany cykl. Stosowany system sterowania przeznaczony jest do zaawansowanych maszyn przemysłowych pracujących w płynnych aplikacjach wieloosiowych.

Jakie są cele i plany na przyszłość pod kątem rozwoju firmy?

Mamy nadzieję, że nadchodzący rok będzie dla nas kolejną szansą na rozwój i wprowadzanie nowych technologii. Nie mamy zamiaru osiadać na laurach. Nasz dział badawczo-rozwojowy jest pełen nowych koncepcji, nad którymi nieustannie pracuje. W 2020 roku planujemy premierę nowych rozwiązań, ale więcej szczegółów zdradzimy wkrótce. Dotychczasowe doświadczenia i skuteczność w realizowaniu stawianych sobie celów utwierdzają nas w przekonaniu, że możemy o wiele więcej, niż do tej pory udało nam się pokazać!

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij