O dynamicznym rozwoju i zmianach na rynku dystrybucji stali w wywiadzie z redakcją czasopisma „STAL Metale & Nowe Technologie” opowiedział Sławomir Brzozowski, prezes firmy KÖNIG STAHL Sp. z o.o.

Wiele lat działalności z pewnością pozwoliło Pana firmie zaobserwować dynamikę zmian zachodzących na rynku. Proszę opowiedzieć, jak na przestrzeni lat zmieniła się branża stalowa?

Na przestrzeni lat zaszły bardzo duże zmiany i dotyczące wielu obszarów dystrybucji stali. Przed laty każdy klient dysponował swoim samochodem i sam odbierał materiał – wtedy istotne było to, by mieć magazyn blisko klienta – dlatego mieliśmy cztery lokalizacje w Polsce. Dzisiaj klient oczekuje dostawy bezpośredniej, dlatego zmieniliśmy strukturę naszych magazynów, zmniejszając ich ilość i rozbudowując centra serwisowe, dzięki temu mamy dostęp do pełniejszego asortymentu z jednego miejsca, a sami organizując logistykę, dowozimy 90% towarów bezpośrednio do klienta w oczekiwanym przez niego czasie. Inny obszar to zmiana zapotrzebowania, jeśli chodzi o sam produkt. Spada wielkość pojedynczych transakcji przy utrzymującym się wolumenie sprzedaży, co oznacza potrzebę wykonania większej liczby operacji magazynowych, aby wysłać do klientów ten sam tonaż. Coraz częściej klienci oczekują dostawy gotowych komponentów, przez co część usług serwisowych, takich jak: cięcie na piłach taśmowych, znakowanie, piaskowanie, gratowanie, zabezpieczenie antykorozyjne czy obróbka laserowa, bierzemy na siebie.

Jak w takim razie wyglądały początki Państwa działalności?

KÖNIG STAHL Sp. z o.o.  jest częścią koncernu KÖNIG o ponad 150-letniej tradycji. W Polsce działamy już od ponad 25 lat. Naszą działalność rozpoczynaliśmy od wynajętej hali i małego kilkuosobowego zespołu. W ciągu ćwierćwiecza rozwinęliśmy naszą działalność, zwiększając powierzchnię magazynową do ponad 20 tysięcy metrów kwadratowych, inwestując w nowoczesne maszyny – piły, laser i suwnice – a także budując profesjonalny zespół liczący aktualnie ponad 120 osób.

Proszę przybliżyć naszym czytelnikom, w czym specjalizuje się Pana firma.

Specjalizujemy się w dystrybucji wyrobów stalowych, takich jak: profile zamknięte, rury oraz pręty ciągnione i walcowane. Osobnym segmentem naszej działalności są stalowe systemy architektoniczne szwajcarskiej firmy Jansen. Od wielu lat rozwijamy także naszą ofertę serwisową, dostarczając naszym klientom usługi cięcia, wykonywane na nowoczesnych piłach taśmowych zapewniających najwyższą jakość i precyzję. Dzięki rozbudowanemu systemowi transportowemu dostarczamy naszym Partnerom materiał w każdej ilości do każdego miejsca w Polsce. Odbywa się to w ramach regularnych tras logistycznych, jak również we współpracy z firmami kurierskimi. Najnowszą inwestycją jest nasze centrum serwisowe w Mikołowie oferujące laserową obróbkę 3D rur i profili, w tym także tych o wymiarach XXL do średnicy 406,4 mm i grubości ścianki 20 mm.

Wspomniane centrum serwisowe w Mikołowie jest dość nietypową inwestycją. Na czym polega jego wyjątkowość?

Zbudowaliśmy w Mikołowie nową halę, różniącą się diametralnie od dotychczasowych budynków. Hala ta to tylko obudowa prawdziwego serca naszej inwestycji, które znajduje się w środku. W październiku bieżącego roku uruchomiliśmy centrum serwisowe z laserem 3D w rozmiarze XXL w roli głównej. Jest to maszyna, która przenosi nas w inną epokę. Jest to największe z produkowanych tego typu urządzeń, które zostało zainstalowane w Polsce właśnie w naszym centrum serwisowym w Mikołowie. Ogromną zaletą naszego centrum serwisowego oprócz samego najnowocześniejszego lasera jest połączenie go z jednym z największych magazynów rur i profili, z którego możemy bez potrzeby ponoszenia dodatkowych kosztów i z ogromną oszczędnością czasu realizować zamówienia klientów z Polski i innych obsługiwanych przez nasz holding krajów. Liczymy na to, że połączenie tych dwóch elementów w jednym miejscu zapewni nam przewagę nad konkurencją i będzie stanowić solidną bazę dalszego rozwoju firmy.

Podczas dni otwartych promujecie Państwo wycinarkę laserową FL400 3D. Dlaczego akurat ten produkt?

Laser FL400 3D firmy Bystronic ma możliwość obrabiania stalowych rur i profili zamkniętych, ale również profili otwartych (np.: dwuteowników, teowników, ceowników, kątowników) o rozmiarach do 406,4 mm średnicy okręgu opisanego na profilu. Maksymalna grubość ścianki obrabianego materiału wynosi 20 mm, a maksymalna waga to 140 kg/m. Laser ma pięcioosiową głowicę. Bardzo istotnym aspektem jest możliwość obrabiania materiału do maks. 12,5 m, przy maksymalnej długości materiału wsadowego do 14 m.  Przy długich elementach nadmiar materiału na obróbkę jest bardzo minimalny, co pozwala na oszczędne zużycie i redukcję odpadów produkcyjnych. Poza tym maszyna jest wyposażona w systemy uwzględniające niedoskonałość materiału typu wygięcie czy skręcanie – umożliwiające precyzyjne cięcie. Dodatkowym atutem naszego lasera FL400 jest system HPA umożliwiający wykonanie otworów przelotowych o bardzo dużej dokładności. System czterech mandreli umożliwia też jednoczesny załadunek i rozładunek podczas cięcia, skracając czas tych operacji. Urządzenie jest także wyposażone w czujnik Renishaw umożliwiający precyzyjne zmierzenie profili i dokładne rozmieszczenie otworów, zapewniające precyzję i wysoką jakość wykonania zleceń.

Jak wygląda kwestia konkurencyjności na polskim rynku?

Handel stalą jest bardzo konkurencyjnym segmentem rynku, wymagającym inwestycji w zaspokajanie potrzeb klienta, zarówno jeśli chodzi o produkt, jak i serwis wysokiej jakości. Bez konkurencji nie bylibyśmy tu, gdzie jesteśmy dzisiaj. Konkurencja motywuje nas do ciągłej analizy potrzeb klientów, rozszerzania asortymentu i prowadzenia innowacyjnych działań w każdym obszarze naszej aktywności – stąd nasze już zrealizowane i planowane kolejne inwestycje.

Jak w takim razie radzą sobie Państwo z konkurencją? Co wyróżnia Państwa firmę na jej tle?

Naszą dewizą jest oferowanie klientom produktów najwyższej jakości, wytwarzanych przez renomowanych europejskich producentów posiadających certyfikaty gwarantujące ich jakość. Dystrybuowane przez nas materiały są magazynowane w halach, dzięki czemu utrzymywane są we właściwym stanie dla klientów z wszystkich branż, zarówno konstrukcyjnych, jak i maszynowych. Jakość oferowanych wyrobów stalowych traktujemy priorytetowo.

Z którymi branżami najczęściej współpracuje firma KÖNIG STAHL Sp. z o.o.?

Nasi odbiorcy reprezentują najrozmaitsze branże przetwarzające stal, na przykład: konstrukcje stalowe dla budownictwa, produkcja maszyn i urządzeń rolniczych, przemysł maszynowy, przemysł morski, budowa i zabudowy pojazdów, zakłady ślusarskie i wiele innych. Jeśli rozejrzymy się wokół siebie, zobaczymy, że stal jest wszędzie: w domu, na ulicy, w środkach transportu, maszynach i urządzeniach w zakładach produkcyjnych… Trudno mi też wymienić branżę, która w bezpośredni lub pośredni sposób nie wykorzystuje w swojej działalności produktów wyprodukowanych ze stali.

Jak podsumowałby Pan mijający rok w działalności firmy i jakie są plany na przyszłość?

Rynek stali ma cykliczny charakter, po kilku niezwykle udanych latach rok 2019 przyniósł widoczne pogorszenie koniunktury, związane ze spowolnieniem w gospodarce światowej. Jednak dzięki solidnemu zapleczu finansowemu, sprawnemu zarządzaniu oraz partnerskim relacjom z klientami mogliśmy kontynuować nasz program inwestycyjny nastawiony na rozwój serwisu, którego ukoronowaniem jest otwarcie laserowego centrum obróbki rur i profili w Mikołowie. Pozwala nam to przechodzić w dobrej formie przez ten okres pełen wyzwań oraz z optymizmem patrzeć w przyszłość. Inwestując w takie maszyny jak laser 3D FL400, budujemy przyszłość firmy König Stahl jako wiarygodnego i rozwijającego się partnera swoich klientów, oferującego bogatą ofertę materiałową i serwisową. Nasi zmotywowani, zaangażowani i profesjonalni pracownicy każdego dnia realizują przesłanie naszej firmy „TWÓJ SUKCES. NASZA PASJA.”

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij