Polacy nareszcie zaczęli kupować polskie urządzenia

fot. Istock

Polacy nareszcie zaczęli kupować polskie urządzenia

Jarosław Sitarz
Specjalista ds. sprzedaży i marketingu Metal-Technika

Dla firmy Metal-Technika to był zdecydowanie dobry rok. Pierwszym wyznacznikiem tego jest fakt, że podwoiliśmy sprzedaż naszych wycinarek w stosunku do roku poprzedniego. Drugim jest to, że marka Metal-Technika stała się rozpoznawalna na rynku. Do niedawna na rynku laserów światłowodowych przeważały dwa trendy. Jedni producenci postawili na szybkie wycinarki do cienkich blach, drudzy natomiast – na wycinarki o dużej mocy do blach grubych. Firma Metal-Technika rzadko kiedy podąża za trendami, dlatego długo szukaliśmy optymalnego rozwiązania dla najbardziej wymagających klientów. Myślenie innowacyjne i to, że zawsze patrzymy do przodu sprawiły, że na Targach STOM w Kielcach firma Metal-Technika otrzymała Złoty Medal. Nasza Maszyna EasyCut wyposażona w źródło laserowe Corona firmy nLight według wypowiedzi komisji konkursowej okazała się tym, na co od kilku lat czekano. Źródło z modulowaną plamką sprawia, że niewielką mocą rezonatora (4 kW) można ciąć cienkie blachy z dużą prędkością lub bardzo grube z wysoką jakością i precyzją. Dzięki temu maszyna stała się bardziej uniwersalna i tańsza, ponieważ nie trzeba wydawać fortuny na rezonator o dużej mocy, którą i tak trudno wykorzystać przez wzgląd na ograniczenia w wytrzymałości głowic tnących. Zwycięstwem okazało się właśnie myślenie nieszablonowe i podejmowanie ryzyka tam, gdzie inni wolą działać według wypracowanych standardów. Jestem przekonany, że właśnie w tym kierunku będzie zmierzał rynek w kolejnych latach. Polski rynek nasycił się urządzeniami sprowadzanymi z Chin. To bardzo dobra oznaka w czasach, kiedy cały rynek europejski zaczął odczuwać spadek formy. Klienci coraz częściej zastanawiają się dwa razy, zanim wydadzą pieniądze na maszynę, która nie gwarantuje wieloletniej niezawodności oraz której serwisowanie będzie w przyszłości utrudnione. Polacy nareszcie zaczęli kupować polskie urządzenia. Mocnym akcentem potwierdzającym również fakt, że urządzenia firmy Metal-Technika są rozpoznawane jako te o bardzo wysokim standardzie jest to, że kilka firm z kapitałem niemieckim zakupiło nasze wycinarki. Złamało to powszechne myślenie, że dobre jest tylko to, co niemieckie. Jestem pełen optymizmu, patrząc na to, co przyniesie przyszły rok.


Nasze rodzime firmy reprezentują już poziom światowy, zaczynają coraz aktywniej działać na rynkach międzynarodowych

dr inż. Andrzej Janiszewski
Prezes Zarządu TRUMPF Polska

Ubiegły rok – jak i pierwsze półrocze tego roku – to najlepszy okres dla naszej branży, myślę, że nawet od początku przemian polityczno-gospodarczych w Polsce. Firma TRUMPF Polska osiągnęła rekordowe obroty, już nie tylko opierając się na sprzedaży maszyn typu stand alone, ale na w pełni zautomatyzowanych systemach produkcyjnych. Nasze rodzime firmy reprezentują już poziom światowy, zaczynają coraz aktywniej działać na rynkach międzynarodowych. Część usługodawców przestawia się na produkcję własnych wyrobów, co świadczy o zwiększonym poczuciu stabilności. Procesy te nie zawsze odbywają się bez problemów, ale zawsze zapewniają rozwój i przyszłość. Podkreślam, to jest trend na przyszłość. Czas produkcji to tylko 20% wszystkich procesów w przedsiębiorstwie, licząc od zapytania ofertowego do wysyłki gotowego produktu. Kluczowe dla dalszego rozwoju gospodarczego każdej jednostki jest skrócenie tego czasu – określanego jako „przygotowanie produkcji”. W tym zakresie jesteśmy jeszcze daleko za Zachodem. Przyszłość to przede wszystkim pytanie o dalszy rozwój przemysłu samochodowego, niewątpliwie nośnika innowacji i rozwoju w Europie. Przejście na e-mobility oznacza nową rewolucję przemysłową i nowe rozdanie kart w tym przemyśle. Ale – jak obserwujemy w nowych technologiach – „laser” będzie również w tym obszarze niezastąpionym narzędziem produkcji.


Coraz większe grono przedsiębiorstw wybiera metody spawania laserowego jako preferowany substytut tradycyjnych metod

Maciej Mizgier
Dyrektor Zarządzający RMA

RMA jest wiodącym dostawcą kompleksowych rozwiązań z obszaru automatyzacji spawania oraz procesów laserowych. Nie jesteśmy typowym integratorem. Skupiamy się bardzo intensywnie na współpracy z klientem w zakresie doboru optymalnej technologii, wykonujemy zaawansowane testy oraz pomagamy w rozwoju produktu. Wspomagają nas w tym świetnie wyposażone laboratorium spawalnicze RMA oraz niezależne ośrodki testowe i badawcze zaprzyjaźnionych partnerów biznesowych. Przewagi, jakie daje spawanie laserowe są oczywiste, natomiast to, co przekonuje większość naszych klientów do lasera, to przede wszystkim wydajność, jakość i elastyczność produkcji, jaką zapewnia od samego startu. Projekty realizowane w bieżącym roku utrwaliły nas w przekonaniu, że coraz większe grono przedsiębiorstw wybiera metody spawania laserowego jako preferowany substytut tradycyjnych metod. Nie bez znaczenia jest fakt, że spawanie wiązką lasera wchodzi bardzo szybko do nowych i innowacyjnych gałęzi przemysłu – nie jest to już tylko automotive, ale również produkcja baterii, przemysł lekki czy medyczny, które nieustannie dążą do zwiększenia konkurencyjności. Poza spawaniem technologia czyszczenia laserowego odnotowała największą dynamikę wzrostu na przestrzeni ostatnich lat i stanowi obecnie istotną część naszego portfolio. Nie mam tu na myśli tradycyjnie już kojarzonych z czyszczeniem laserowym aplikacji, polegających na zdejmowaniu rdzy czy farby. Użycie konkretnych typów źródeł pozwala na dużo więcej: selektywne zdejmowanie powłok, przygotowanie powierzchni pod kolejne procesy (np. pod malowanie) czy strukturyzacja to tylko niektóre z dobrodziejstw laserów impulsowych. Staramy się je szeroko wykorzystywać w naszych aplikacjach, dając klientom RMA przewagę konkurencyjną oraz łatwe do policzenia oszczędności. Dynamiczny i odpowiedzialny rozwój oraz budowanie przewagi rynkowej w obrębie strategicznych dla RMA obszarów w Polsce i za granicą to zewnętrzne działania, na których w głównej mierze skupia się obecnie nasza firma. Jeśli zaś chodzi o firmę od środka, to zdecydowanie najważniejsze są dla mnie zespół i dalszy, intensywny rozwój jego kompetencji!  


Mijający rok dla firmy Kimla

Przemysław Kimla
Prezes Zarządu Kimla

Mijający rok dla firmy Kimla upłynął przede wszystkim pod kątem rosnącej liczby wdrożeń maszyn z napędami liniowymi. Rozpoczęliśmy badania nad zastosowaniem nowoczesnych materiałów magnetycznych o wysokiej indukcji nasycenia do budowy napędów o wysokiej gęstości mocy. Uczestniczyliśmy również w dużej liczbie wydarzeń targowych w Polsce i na świecie, prezentując na nich swoje produkty. Najważniejszymi wydarzeniami branżowymi były targi ITM w Poznaniu, a 5 listopada braliśmy udział w targach Blech­expo w Stuttgarcie. Nasze sztandarowe produkty, którymi są wielkoformatowe centra obróbkowe, prezentowaliśmy na targach Fespa. Jest to koncepcja unikalna na skalę światową, ponieważ nie mamy konkurencji, jeśli chodzi o urządzenia tego typu. Dotychczas plotery frezujące były dość lekkimi urządzeniami, a po nich powstawały ciężkie frezarki do obróbki stali. Firma Kimla postanowiła znaleźć rozwiązanie pośrednie, dzięki czemu wiele firm znalazło w naszym portfolio maszynę do produkcji specyficznych elementów wielkoformatowych – są to maszyny o wielkości obszarów roboczych o przykładowym gabarycie 3 x 12 m. Obecnie jesteśmy w stanie równocześnie produkować około 70 takich maszyn i codziennie dystrybuujemy taką maszynę do klienta. Jeśli chodzi o obrabiarki o mniejszym formacie, to przede wszystkim wyróżniamy się tym, że maszyny Kimla są znacznie cięższe, sztywniejsze i jako pierwsza firma rozpoczęliśmy produkcję wielkoformatowych routerów na bazie napędów liniowych – udało nam się przełamać barierę kosztu takiej maszyny, która do tej pory była nie do pokonania. Dystrybuujemy nasze produkty na całym świecie, pracują one w krajach takich jak: Malezja, USA, Kanada czy Australia. Zapewniamy zdalną diagnostykę maszyn przez Internet. Dzięki temu jesteśmy w stanie kontrolować i niwelować wszelkie utrudnienia bez konieczności bezpośredniej interwencji u klienta, który w każdej chwili może liczyć na pomoc z naszej strony, bez względu na to, na którym końcu świata maszyna pracuje. Cały czas pracujemy nad zwiększaniem sprzedaży zagranicznej, w tej chwili przekracza ona 30% naszej produkcji, aczkolwiek wciąż najważniejszym rynkiem zbytu jest dla nas rynek polski. Tak więc podsumowując, mijający rok był dla firmy KIMLA bardzo pracowity, ale nie ma dla nas wyzwań, którym nie bylibyśmy w stanie sprostać, co również napędzają korzystna sytuacja rynkowa i duży popyt na nasze urządzenia. To wszystko mobilizuje nas do ciągłego rozwoju i doskonalenia tworzonych przez nas maszyn.


Kończący się rok podkreślił silną rynkową pozycję firmy Seron

Artur Kołodziejczyk
CEO Seron

Rok 2019 był kolejnym bardzo udanym rokiem dla naszej firmy. Do naszych głównych celów należały: wdrożenie maszyn w idei Industry 4.0, innowacyjny rozwój oraz poszerzenie i udoskonalanie obecnej oferty produktowej. Jednym z sukcesów było wdrożenie nowego centrum obróbczego ProROBOTic, które od premiery na targach Drema cieszy się dużym zainteresowaniem. Gościliśmy także na wielu wydarzeniach branżowych z sektora przemysłowego. Niezmiernie cieszymy się, że co roku mamy okazję prezentować klientom nowości produktowe i pozytywnie ich zaskakiwać. Cieszymy się także, że zaufanie do naszej marki zbudowane przez szereg lat przekłada się na zaufanie przy inwestycjach w nowe rozwiązania pojawiające się w naszej ofercie. Poza uznaniem ze strony Klientów nasze innowacyjne wdrożenia zostały uhonorowane siedmioma medalami podczas tegorocznych konkursów targowych. Jest to dla naszego zespołu niezwykle ważne i utwierdza nas w przekonaniu, że stąpamy po odpowiednich przemysłowych ścieżkach. Podsumowując, kończący się rok wyznaczył nam ścieżki, którymi powinniśmy podążać oraz pokazał, w czym tkwią siła i potencjał naszego zespołu, z którym dążymy do nieustannego rozwoju i udoskonalania podejmowanych działań.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij