Przy doborze hydraulicznej prasy krawędziowej powinniśmy zwrócić uwagę na detale, jakie chcemy produkować. W zależności od skomplikowania produktów, dobieramy: siłę, szerokość, ilość osi i otwarcie prasy (otwarcie – odległość między stołem a górną belką). Jeżeli planujemy szeroką i skomplikowaną gamę produktów, powinniśmy wyposażyć maszynę w sterownik CNC i większą liczbę osi, tak aby ułatwiło nam to i przyspieszyło zmianę ustawień.

Z perspektywy doświadczenia oraz rozmów z posiadaczami pras krawędziowych w doborze wyposażenia powinniśmy uwzględnić następujące osie: Y1,Y2 – osie odpowiadające za dokładny posuw górnej belki. Kolejną ważną osią jest oś X – zderzak, który powinien być wyposażony w palce podtrzymujące blachę, tak zwaną oś R – palce, które przemieszczają się w górę i dół na osi X, pozwalają nam na podtrzymanie blachy w poziomie, przy zmianie wysokości matrycy, minimalna liczba to dwa palce. Palcami tymi możemy również sterować przez sterownik CNC. Po wyposażeniu prasy w osie Z1 i Z2 palce zderzaka przesuwają się w poziomie. Pozwala nam to na założenie kilku rodzajów narzędzi, a palce przesuną się pod żądane narzędzie, umożliwiając gięcie produktu. Kolejną bardzo ważną osią jest oś C – kompensacja ugięcia stołu. Hydrauliczna prasa krawędziowa jest wyposażona w dwa synchronicznie pracujące siłowniki, które są umieszczone na końcach belki gnącej. Z tego względu odkształcenia belki podczas gięcia nie pozwalają na uzyskanie stałego kąta na całej szerokości wykonywanego produktu. Oś C – kompensacja pozwoli nam na uzyskanie stałego żądanego kąta, przez odkształcenie stołu roboczego. Kompensację stosuje się w prasach o szerokości większej niż 1500 mm. Rozróżniamy dwa rodzaje kompensacji ugięcia stołu – mechaniczną i hydrauliczną.

W jaki sterownik powinna być wyposażona prasa krawędziowa? Producenci pras mają do wyboru kilku producentów sterowników, najczęściej stosowane to: DELEM, CYBELEC, ESA. Producenci tych sterowników wraz ze sterownikiem dostarczają dodatkowy program na komputer stacjonarny, na którym możemy przygotować program do gięcia produktu, przesłać go do prasy on-line lub przenieść za pomocą pendriva. Sterownik powinien mieć możliwość wizualizacji procesu gięcia oraz wrysowania produktu w formacie 2D. Sterownik wykona za nas kalkulację procesu gięcia, poda nam informacje o rozwinięciu oraz ostrzeże przed ewentualnymi kolizjami giętego elementu z maszyną. Są również producenci pras krawędziowych, którzy wyposażają swoje maszyny we własne sterowniki.

Systemy mocowania narzędzi

Najczęściej stosowane systemy narzędzi to systemy Promecam i Wila. Bardzo ważną kwestią jest fakt, że przy zakupie kolejnej maszyny powinniśmy kupić maszynę z tym samym systemem mocowania, aby mieć możliwość pracy tymi samymi narzędziami na kilku maszynach. Są jednak producenci pras, którzy mają swoje rozwiązania mocowania narzędzi.

Bezpieczeństwo pracy

Prasy krawędziowe wyposażone są w laserowe systemy bezpieczeństwa, współpracujące z systemem bezpieczeństwa PLC. Producenci zwracają dużą uwagę na bezpieczeństwo pracy, ponieważ prasy pracują coraz szybciej, a operator jednak trzyma blachę podczas procesu gięcia.

Laserowy system bezpieczeństwa zabezpiecza dłonie operatora przed zgnieceniem.

Jakie powinno być wyposażenie minimalne podstawowej prasy krawędziowej? Sterownik CNC z ekranem dotykowym, ekran minimum 12”, sterowanie 2D z możliwością wrysowania produktu. Osie Y1, Y2, oś X i R. System kompensacji ugięcia stołu, oś C sterowana CNC oraz laserowy system bezpieczeństwa chroniący dłonie operatora.

Przy doborze prasy powinniśmy zasięgnąć informacji od dostawcy, aby dopasował nam maszynę do planów produkcyjnych. Sprzedawca powinien umożliwić nam kontakt z klientem, który posiada już podobną maszynę, którą chcemy kupić, oraz powinniśmy poprosić o przeprowadzenie prób gięcia.

Z kilkunastoletniego doświadczenia wiem, że wyposażenie maszyny powinniśmy dobrać do planu produkcyjnego po konsultacji z przedstawicielem dostawcy.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij