Siedemdziesiąt lat temu, w 1950 roku, przedsiębiorca, wynalazca i wizjoner Carl Klingspor opracował produkt, który radykalnie zmienił proces obróbki metalu. Projekt szybkoobrotowych tarcz do cięcia zrewolucjonizował proces cięcia i szlifowania metalu.

Rozpęd rewolucji przemysłowej

Wynalezienie i szerokie zastosowanie przemysłowych narzędzi do obróbki rozpoczęto podczas rewolucji przemysłowej w XIX wieku, zbiegły się one w czasie z wynalezieniem silnika parowego. Maszyny napędzane takim silnikiem wraz z nowo wynalezionymi technikami obróbki oraz ze zwiększoną dostępnością stali pozwoliły producentom rozpocząć masową produkcję wysokiej jakości identycznych komponentów o precyzyjnych wymiarach. Nowe maszyny wymagały twardszych i trwalszych narzędzi skrawających, które byłyby w stanie sprostać nowym wyzwaniom w procesie obróbki.
Pod koniec XIX wieku do użycia wprowadzono pierwsze frezarki i sztuczne materiały do cięcia i szlifowania. Wszystkie te wynalazki umożliwiły rozpoczęcie masowej produkcji samochodów i innych pojazdów.

Cięcie metalu siedemdziesiąt lat temu…

W latach 50. ubiegłego wieku nikt nie myślał nawet o tarczach szybkoobrotowych. W obróbce metalu stosowano tradycyjne tarcze o grubości od 6 mm do prawie 1,5 cm lub żmudnie pracowano z narzędziami ręcznymi. Wykonawcy nie zdawali sobie wówczas sprawy, jak skomplikowana i czasochłonna okaże się ich praca w porównaniu z nadchodzącą rewolucją. Zapotrzebowanie na nowe narzędzia jako pierwszy zauważył wynalazca C. Klingspor i wraz z producentami opracował pierwszą tarczę o dużej prędkości pod marką Kronenflex. Jego dokonania doceniła kapituła nagrody Diesla, wręczając mu złoty medal na początku lat 60. ubiegłego wieku.

Innym przełomowym momentem był rok 1954, w którym rozpoczęła się produkcja pierwszej szybkiej szlifierki kątowej, czyli słynnego „flexa”. Dzięki temu wynalazkowi tarcze do cięcia mogły uzyskać wysoką prędkość, dochodzącą do nawet 13 tys. obrotów na minutę (dla średnicy Ø115). Dzięki takiej mocy cięcia nowy produkt zaczął zyskiwać coraz większą popularność w przemyśle. Przełomowa technologia zapewniała nie tylko większe bezpieczeństwo pracy, ale także jej szybsze tempo przy jednoczesnej redukcji zużycia narzędzi.

…i dziś

Obecnie tarcze Kronenflex to wciąż symbol wysokiej efektywności i bezpieczeństwa pracy. Oferta materiałów do cięcia i szlifowania metalu to szerokie spektrum rozmiarów i zastosowań, zarówno do użycia ze szlifierkami kątowymi, z przecinarkami stacjonarnymi, jak i piłami spalinowymi. Najlepsi producenci stosują spoiwa optymalnie dopasowane do rodzaju użytego ziarna ściernego. Gwarantuje to wysoką agresywność cięcia i długą żywotność narzędzi. Wszystkie materiały powinny spełniać też restrykcyjne wymagania oSa oraz europejskich norm bezpieczeństwa (EN 12413).

– Kronenflex to marka tarcz o spoiwie żywicznym firmy Klingspor. Dobra wydajność i wysoka jakość sprawiają, że tarcze Kronenflex są pierwszym wyborem wielu użytkowników. I to już od siedemdziesięciu lat. Ze względu na swoją konstrukcję i charakterystykę pracy pozwalają uzyskać niewielki grat po cięciu i nie przegrzewają ciętego materiału, więc cała praca jest szybsza i bezpieczna – podsumowuje Marcin Grzesiak, kierownik Rozwoju Sprzedaży i Doradztwa Technicznego Klingspor Polska.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij