Zapoznaj się z nowościami z rynku przemysłu stalowego.

INNOWACJE, KTÓRE NAPĘDZAJĄ BRANŻĘ – WNIOSKI Z PIĄTEJ EDYCJI KONFERENCJI AUTOMATIVE

Tematem piątej edycji konferencji Automotive, która odbyła się w Legnicy, były najnowsze trendy w branży motoryzacyjnej. To odbywające się cyklicznie wydarzenie jest płaszczyzną wymiany doświadczeń i prezentacji innowacyjnych rozwiązań w zakresie digitalizacji, automatyzacji i robotyzacji. Partnerem technologicznym konferencji jest firma Siemens. Tegoroczna edycja konferencji Automotive składała się z czterech sesji tematycznych: digitalizacji, automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych, rozwiązań chmurowych, kwestii logistycznych w cyfrowych fabrykach oraz utrzymania ruchu. W wydarzeniu wzięło udział ponad 200 uczestników i 30 prelegentów; przeprowadzono 24 prezentacje. Podczas konferencji uczestnicy mogli wzbogacić swoją wiedzę na temat technologii cyfrowych transformujących branżę motoryzacyjną. Jedną z nich jest koncepcja cyfrowego bliźniaka usprawniająca pracę projektantów, inżynierów i techników serwisowych. Stworzenie modelu produktu pozwala prawie bezkosztowo testować jego nowe wersje oraz modyfikacje rozwiązań technicznych. Centralnym punktem programu konferencji była debata ekspertów, w której udział wzięli: Jacek Cebula z Opel Manufacturing Poland/PSA Group, prof. dr hab. inż. Edward Chlebus z Politechniki Wrocławskiej, Michał Kot z firmy Siemens, Piotr Kroczak z Volkswagen Motor Polkowice, Thomas Kaiser z Mercedes-Benz Manufacturing Poland oraz wiceprezes AIUT Leszek Olejarz. Uczestnicy debatowali na temat technologii przyszłości, omawiając rolę silników konwencjonalnych oraz tych z napędem elektrycznym. Diagnozowali także stan obecny, zastanawiając się, jak utrzymać wysokie tempo rozwoju branży przy zmiennych warunkach rynkowych z uwzględnieniem roli Polski w łańcuchu dostaw sektora automotive. W tym roku po raz pierwszy podczas konferencji wręczono wyróżnienia „Partner Automotive”. Wyróżnienie „Partner Automotive” w kategorii „Uczelnia wyższa” otrzymała Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. W kategorii „Integrator systemów automatyki przemysłowej” laury przypadły firmie AIUT.

Więcej informacji:
www.konferencja-automotive.pl

GRUDNIOWE KONFERENCJE TECHNICZNE – TYM RAZEM NA ŚLĄSKU!

Przed nami jeszcze dwie Konferencje Techniczne Axon Media. Tym razem odbędą się w Chorzowie. Czego możemy się spodziewać?

Energetyka i intralogistyka

5 grudnia odbędzie się szkolenie pt. „Rozwiązania intralogistyczne i magazynowe w zakładach produkcyjnych”. Podczas niego prelegenci opowiedzą m.in. o sposobach na usprawnienie procesów magazynowych. Z kolei 10 grudnia specjaliści porozmawiają o utrzymaniu ruchu, optymalizacji i automatyzacji. Wszystko to w ramach wydarzenia „Efektywne i niezawodne rozwiązania w energetyce i ciepłownictwie”. Obie konferencje odbywają się w Chorzowie w Hotelu Gorczowskim.

Podczas każdego z wydarzeń wystąpi kilkunastu ekspertów z firm takich jak: Kardex Remstar, ELOKON czy też NUMERON. W programie konferencji są też warsztaty techniczne. Wstęp jest darmowy. Uczestnicy otrzymają pakiet materiałów oraz imienny certyfikat udziału.

Zarejestruj się już teraz:
www.KonferencjeTechniczne.pl

LASER ŚWIATŁOWOWDOWY FIBERMAK MOMENTUM GEN. 4 G-FORCE

Firma Ekomet posiadająca ponaddwudziestoletnie doświadczenie w dystrybucji i serwisie urządzeń przemysłu metalowego przedstawia nowość na zbliżający się rok 2020 – sterowaną numerycznie laserową wycinarkę światłowodową Ermaksan FIBERMAK Momentum Gen. 4 z innowacyjnym sterownikiem Beck­hoff model PC C6030-0006.

Laser ten, tak jak poprzednia wersja, wykonany jest z najwyższej klasy komponentów stosowanych w tego typu urządzeniach. Spawany ze stalowych płyt korpus oraz aluminiowy odlew portalu pozwalają na osiągnięcie realnego przyspieszenia 2,5 G, a po zastosowaniu ultra-szybkich serwomotorów Beckhoff – nawet 4 G. Wysokie prędkości palenia przy niewielkim zużyciu gazów roboczych dają możliwość cięcia z dużą jakością przy niskich kosztach eksploatacyjnych. Nowoczesny system podpór kulkowych sterowany pneumatycznie ułatwi pozycjonowanie blachy na stole i wykluczy możliwości jej zarysowania na łożu fakira.

Urządzenie dostarczane jest z oprogramowaniem LANTEK lub METALIX oraz z UPS w standardzie.

Więcej informacji: www.ekomet.eu

XII FORUM STALI NIERDZEWNYCH – 21.11.2019 r. W KATOWICACH

Organizowane przez czasopismo „Focus Nierdzewne” „Forum Stali Nierdzewnych” to unikatowe wydarzenie branżowe, które odbywa się Katowicach i gromadzi najważniejszych przedstawicieli polskiej i europejskiej branży stali nierdzewnej. Adresowane jest do producentów, dystrybutorów, przetwórców oraz użytkowników tego materiału z wielu gałęzi przemysłowych w Polsce.

Jest to jedyne takie sympozjum w Polsce, z zaawansowanym poziomem merytorycznym wykładów, na którym swoje wystąpienia mają zarówno wybitni przedstawiciele środowiska akademickiego, jak i uznani eksperci z hut europejskich, z sektora dystrybucji, z firm przetwarzających lub wykorzystujących w produkcji stal nierdzewną, a także dostawcy usług i technologii dla branży. Na „Forum” poruszane są zagadnienia dotyczące aktualnych trendów i innowacyjnych rozwiązań w zakresie przetwarzania i wykorzystania stali nierdzewnej w różnych sektorach przemysłu. Wydarzenie to stwarza jedyną w swoim rodzaju profesjonalną platformę bezpośrednich spotkań, dającą okazję do wymiany poglądów, doświadczeń i wiedzy oraz zdobycia nowych kontaktów w biznesie i poznania kluczowych kontrahentów.

Temat przewodni tegorocznej edycji to „Smart Stainless Steel”. Moderatorem całej konferencji będzie ceniony autorytet w branży dr inż. Zbigniew Brytan.

Więcej informacji:
www.forum-stali-nierdzewnych.com

ZWROT W PRZYSZŁOŚĆ – PLAZMA ZAMIAST CHEMII

Troska o poszukiwanie ekologicznych rozwiązań zdominowała niemal wszystkie dyskusje dotyczące przemysłu. Zmiany rozpoczynają się nie od międzynarodowych korporacji, a od rozwiązań wdrażanych na niewielką skalę przez firmy rodzinne.

AMB Technic, z siedzibą w samym centrum Polski, od blisko 25 lat specjalizuje się w technologiach precyzyjnego dozowania płynów montażowych. Jedną z wykorzystywanych przez firmę przyjaznych dla środowiska metod przygotowania powierzchni jest zastosowanie plazmy atmosferycznej zamiast rozpuszczalników i primerów. Technika ta wpływa m.in. na wydłużenie czasu wykorzystywania produktu, w którym została zastosowana, zmniejszając liczbę elektrośmieci powstałych w wyniku uszkodzenia podzespołów. Pozwala też zminimalizować wykorzystanie szkodliwych dla zdrowia środków chemicznych i związane z nimi problemy z wywozem odpadów, czyszczeniem i materiałami. Dużą zaletą jest wszechstronność tego rozwiązania. Można je zastosować przy wszelkiego rodzaju materiałach – od tworzyw sztucznych, metali i szkła po karton, tekstylia i kompozyty. Już teraz służy produkcji sprzętu i urządzeń medycznych oraz zabezpieczaniu podzespołów elektronicznych.

– Nie jest to zupełnie nowe rozwiązanie, ale nie funkcjonuje ono jeszcze w takiej skali, w jakiej ma potencjał. Z każdym rokiem będzie się rozwijać i trafiać do nowych branż potrzebujących coraz doskonalszych jakościowo urządzeń – mówi Marek Bernaciak, założyciel firmy AMB Technic.

Plazma atmosferyczna znajduje zastosowanie w produkcji zespołów akumulatorów do samochodów elektrycznych, które obecnie stanowią najważniejszą zieloną alternatywę dla pojazdów z silnikami benzynowymi. Rozwiązuje ona problem wilgoci dostającej się do elektrycznych elementów, zwiększając bezpieczeństwo użytkowania. Wymagania co do poziomu szczelności zabezpieczeń są wyjątkowo wysokie, a każda, nawet niewielka zmiana to efekt godzin spędzonych w laboratoriach. Prawidłowa obróbka powierzchni, wolnej od substancji chemicznych takich jak smary i płyny chłodzące przekłada się na długotrwałe wykorzystanie sprzętu. Ponadto dzięki zaawansowanej kontroli jakości i stałemu doskonaleniu rozwiązań zwiększa się zaufanie użytkowników stojących przed wyborem nowego samochodu.

Rozwiązanie plazmowe w ciągu kilku sekund wykonuje trzy operacje jednocześnie: przeprowadza dokładne czyszczenie, eliminuje wyładowania elektrostatyczne i aktywuje powierz­chnię. Szybszy czas przeprowadzenia całego procesu to mniejsze zużycie energii. To również zapewnienie stabilnej i długotrwałej ochrony powierzchni, nawet przy znacznym obciążeniu. A więc potrójny zysk w porównaniu do konwencjonalnych metod obróbki wstępnej.

– Teraz bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy nowych form produkcji, które wpłyną na udoskonalenie produktu, przedłużą jego funkcjonalność i zakończą erę wymieniania dwuletniej elektroniki na nowszą. Nie ma innej ścieżki – aby przekonać ludzi do zakupu urządzeń korzystających z technologii gwarantującej ich trwałość, musimy ją po prostu zapewnić. Dysponujemy laboratorium, doświadczonymi specjalistami i wiedzą – i to będzie nasz wkład w ochronę środowiska – podsumowuje Marek Bernaciak.

Więcej informacji: www.amb.pl

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij