STAL Metale & Nowe Technologie wydanie nr 7-8/2020
STAL Metale & Nowe Technologie wydanie nr 7-8/2020

Wiodącym tematem bieżącego wydania czasopisma jest odlewnictwo i obróbka cieplna.

W wydaniu znajdują się artykuły dotyczące m.in.: rodzajów obecnie stosowanych pieców do produkcji stopów żelaza; obróbki cieplnej metodą do uzyskania wysokojakościowych tworzyw odlewniczych na przykładzie żeliwa ADI; technologii hartowania indukcyjnego hutniczych walców kutych do przeróbki plastycznej na zimno; wpływu długości trzpienia pomiarowego na błędy pomiarów wykonywanych na maszynach współrzędnościowych.

 

Artykuł promocyjny

Innowacyjne maszyny z Tajwanu lekarstwem na uzdrowienie globalnych procesów produkcyjnych

2 czerwca br. roku kapituła Taiwan Excellence zorganizowała internetową konferencję prasową "Taiwan Excellence Smart Machinery" prezentującą tajwańskie inteligentne maszyny.

Aktualności

Aktualności z rynku przemysłu stalowego

Zapoznaj się z nowościami z rynku przemysłu stalowego.

Artykuł promocyjny

Zapamet Sp. z o.o. jako integrator robotów przemysłowych

Firma "Zapamet" Sp. z o.o. jako integrator robotów przemysłowych, specjalizuje się w projektowaniu, budowie i kompleksowej integracji zrobotyzowanych stanowisk pracy.

Obróbka

Rodzaje obecnie stosowanych pieców do produkcji stopów żelaza

Odlewnictwo stanowi jeden z najważniejszych filarów gospodarki. Metodą odlewania wykonuje się wiele elementów, które następnie są wykorzystywane praktycznie we wszystkich sektorach, począwszy od drobnych elementów codziennego użytku po odpowiedzialne części stosowane w rolnictwie, przemyśle wydobywczym, chemicznym, spożywczym, motoryzacji czy transporcie lotniczym i kosmonautyce.

PRZEGLĄD PIECÓW DO OBRÓBKI CIEPLNEJ I ODLEWNICTWA

Obróbka cieplna metodą do uzyskania wysokojakościowych tworzyw odlewniczych na przykładzie żeliwa ADI

Obróbka cieplna jest niemal nieodzownym elementem procesu produkcyjnego odlewów wytwarzanych ze stopów wysokojakościowych. W odróżnieniu od procesów cieplnych prowadzących do nadania specjalnych właściwości warstwie wierzchniej elementów (obróbka cieplno-chemiczna, obróbka powierzchniowa) procesy konwencjonalne przeprowadzane są w celu uzyskania możliwie jednorodnej struktury, a zarazem stabilności parametrów wytrzymałościowych i użytkowych w całej objętości odlewu.

Początki i przyszłość maszyn CNC

Pomimo że urządzenia sterowane numerycznie kojarzą się tylko i wyłącznie ze współczesnością, pierwsze maszyny CNC zostały wymyślone już kilka wieków temu. Modernizacja i rozwój obrabiarek w przeciągu tego długiego czasu jest niezwykle ekscytująca, dlatego postanowiliśmy podzielić się tymi informacjami.

Sztywność statyczna tokarki do obróbki profili kół pojazdów szynowych

W artykule przedstawiono konstrukcję tokarki do obróbki profili kół zestawów kolejowych. Następnie zaproponowano plan badań sztywnościowych tego typu obrabiarki. Na podstawie uzyskanych wyników przeprowadzono uproszczoną analizę dokładności obróbki zestawu kolejowego.

Prezentacje tokarek

Technologia hartowania indukcyjnego hutniczych walców kutych do przeróbki plastycznej na zimno

W artykule przedstawiono technologię hartowania indukcyjnego kutych walców roboczych do przeróbki na zimno, wykonanych ze stali chromowych. W oparciu o pomiary eksperymentalne rozkładu temperatury na przekroju walca oraz koncepcję równoważnego parametru austenityzowania analizowano poprawność procesu nagrzewania indukcyjnego. Pozwoliło to na zniwelowanie negatywnych skutków niejednorodnych warunków austenityzowania na wymaganej grubości od powierzchni beczki walca.

Technologie cięcia

Potężne inwestycje wymagają mądrych wyborów-wytyczne dotyczące zakupu wycinarki laserowej

Klient chcący zainwestować w laser (szczególnie pierwszy) powinien dobrze się do tego przygotować ponieważ są to jedne z najdroższych maszyn CNC i nie można sobie pozwolić na ryzyko podjęcia błędnej decyzji. Należy zacząć od nauki zagadnień związanych z laserami i ich praktycznym użytkowaniem. Jest to dość czasochłonne zajęcie, ale często potrafi uchronić inwestora przed wyrzuceniem milionów złotych.

Niekonwencjonalne technologie wytwarzania - cięcie laserowe

W ostatnim dwudziestoleciu technologia cięcia laserowego rozpowszechniła się w przemyśle ciężkim w Polsce i na świecie. Urządzenia laserowe stały się tańsze, przez co znacznie bardziej dostępne dla każdego przedsiębiorcy.

Własności i pomiary

Wpływ długości trzpienia pomiarowego-na błędy pomiarów wykonywanych na maszynach współrzędnościowych, cz. I

W artykule przedstawiono analizę wpływu długości trzpienia pomiarowego na dopuszczalny błąd graniczny (MPE – Maximum Permissible Error) współrzędnościowej maszyny pomiarowej Zeiss MMZ M. Wyznaczono parametry EL, MPE oraz R0, MPE dla maszyny współrzędnościowej Zeiss MMZ M z użyciem trzpieni o wybranych długościach oraz przeanalizowano uzyskane wyniki w celu określenia wprowadzanych przezeń błędów. Proces pomiaru oparto na wytycznych zawartych w normie ISO 10360-2, a program przygotowano w środowisku programowym Zeiss Calypso. Wzorcem użytym w badaniach był stopniowy liniał pomiarowy certyfikowany świadectwem DKD.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij