Wiodącym tematem bieżącego wydania czasopisma są własności i pomiary. W wydaniu znajdują się artykuły dotyczące: dynamicznych metod pomiaru twardości metali i ich stopów, zastosowania termografii aktywnej do badań nieniszczących stalowych paneli typu sandwich spawanych laserowo, metod badania oporów tarcia w procesach tłoczenia blach, poprawy własności stali typu maraging w postaci kęsów kutych, stopów aluminium w świecie obróbki skrawaniem, kosztów utrzymania lasera światłowodowego, galwanicznych powłok niklowych na stopach magnezu. Interesującym dodatkiem jest również obszerny przegląd pras krawędziowych.
Zapoznaj się z nowościami z rynku przemysłu stalowego
W artykule przedstawiono podstawy pomiarów twardości metali i ich stopów metodami dynamicznymi oraz pokazano obszary zastosowania tych metod. Opisano między innymi skleroskopowe metody pomiarowe Shore’a i Leeba, a także odpowiednie skale twardości. Przeanalizowano zalety i wady poszczególnych metod, zwłaszcza w odniesieniu do zastosowań przemysłowych.
W artykule pokazano możliwość zastosowania termografii aktywnej do badań nieniszczących stalowych paneli typu sandwich wytwarzanych w technologii spawania laserowego. Badania termograficzne wykonano w układzie pomiarowym jednostronnym, w którym źródło ciepła i kamera termowizyjna usytuowane są po tej samej stronie względem badanej próbki. Uzyskane wyniki przedstawiono w postaci obrazów termograficznych chwilowego rozkładu temperatury, obrazujących kształt analizowanych złączy oraz sztucznie wytworzoną wadę.
Pojęcie Przemysłu 4.0 jest jednym z najmodniejszych haseł ostatnich lat, powtarzanym zarówno przez producentów maszyn, jak i oprogramowania czy systemów. Czym jednak tak właściwie jest 4. rewolucja i co dla nas oznacza? Na jakim obecnie etapie jej wdrażania jesteśmy i co jeszcze musimy osiągnąć? Aby dobrze zrozumieć to zagadnienie, przeanalizujmy krótko historię industrializacji współczesnego świata.
Przegląd maszyn i urządzeń pomiarowych
Główne czynniki wpływające na zjawiska tribologiczne w procesach wytłaczania blach to między innymi: kinematyka ruchu narzędzi, charakter obciążeń (styk statyczny, dynamiczny), makro i mikrogeometria styku, zjawiska fizykochemiczne na powierzchni styku oraz temperatura. Tarcie w procesach wytłaczania blach jest złożoną funkcją właściwości materiału, parametrów procesu, topografii powierzchni kształtowanej blachy i narzędzi oraz warunków kontaktu, które podlegają ciągłej ewolucji podczas przechodzenia blachy przez poszczególne obszary narzędzia.
W pracy opisano badania prowadzące do poprawy własności mechanicznych (ciągliwości) stali typu maraging X2NiCoMo18-9-5 w postaci kęsów kutych o dużym przekroju. Zmodyfikowano proces kucia poprzez zastosowanie większych odkształceń plastycznych w niższych wartościach temperatury w stosunku do tradycyjnej technologii. Opracowano też nową trój-etapową obróbkę cieplną odkuwek. Korzystne zmiany własności przypisano zmniejszonej wielkości ziarna austenitu oraz rozdrobnieniu wtrąceń niemetalicznych
Przy doborze hydraulicznej prasy krawędziowej powinniśmy zwrócić uwagę na detale, jakie chcemy produkować. W zależności od skomplikowania produktów, dobieramy: siłę, szerokość, ilość osi i otwarcie prasy (otwarcie – odległość między stołem a górną belką). Jeżeli planujemy szeroką i skomplikowaną gamę produktów, powinniśmy wyposażyć maszynę w sterownik CNC i większą liczbę osi, tak aby ułatwiło nam to i przyspieszyło zmianę ustawień.
W raporcie znajdują się prasy krawędziowe, w których zostały wyszczególnione najważniejsze parametry techniczne urządzeń.
Siedemdziesiąt lat temu, w 1950 roku, przedsiębiorca, wynalazca i wizjoner Carl Klingspor opracował produkt, który radykalnie zmienił proces obróbki metalu. Projekt szybkoobrotowych tarcz do cięcia zrewolucjonizował proces cięcia i szlifowania metalu.
Stopy aluminium stanowią istotną grupę wśród materiałów konstrukcyjnych wytwarzanych na świecie. Szacuje się, że w krajach wysoko rozwiniętych zapotrzebowanie na ten surowiec stale się zwiększa, a ilość produkowanego aluminium jest jednym z wyznaczników uprzemysłowienia danego regionu.
Często zaniedbywanym zagadnieniem dotyczącym zakupu w szczególności pierwszego lasera są koszty eksploatacyjne. Na koszty eksploatacyjne składają się koszty części, gazów i energii elektrycznej. Uśredniony koszt eksploatacyjny cięcia laserem fiber szacuje się w zakresie od 30 do 70 zł/h w zależności od mocy źródła oraz rodzaju wykorzystywanego gazu.
Nowoczesne lasery oferują bardzo precyzyjną i zazwyczaj niemożliwą dla innych technologii modyfikację materiału. Mikroobróbka laserowa umożliwia mikrowiercenie, mikrocięcie oraz mikroznakowanie materiałów półprzewodnikowych, metali, szkieł, ceramik oraz tworzyw sztucznych. Znajduje ona zastosowanie w przemyśle samochodowym, przy produkcji urządzeń AGD czy do znakowania szkła lub stali. Mikroobróbka laserowa ma jednak szczególne znaczenie przy precyzyjnym cięciu cienkich blach metalowych.
W pracy przedstawiono wyniki badań wytwarzania kompozytowych powłok niklowych zbrojonych cząstkami węglika krzemu o wielkości nanometrycznej. Powłoki osadzano elektrolitycznie na podwarstwie Ni-P z kąpieli typu Wattsa z dodatkami substancji organicznych. Przedstawiono mikrostruktury uzyskanych powłok, wyniki badań korozyjnych oraz badań przyczepności powłok metodą udaru cieplnego.