Wiodącym tematem bieżącego wydania czasopisma jest optymalizacja pracy maszyn CNC w otoczeniu produkcyjnym.
W wydaniu znajdują się również takie artykuły jak: twarde anodowe powłoki tlenkowe na aluminium i jego stopach; cięcie plazmowe – charakterystyka i zastosowanie; spawanie laserowe – nowoczesne spojrzenie na obróbkę blach; optymalizacja programów obróbczych na obrabiarkach CNC; nowa generacja maszyn do gratowania i szlifowania na mokro i sucho; uchwyty tokarskie; różnicowa obróbka cieplna w technologii wytwarzania wielkotonażowych walców oporowych; cięcie plazmowe – charakterystyka i zastosowanie; badania chropowatości powierzchni wycinanych metodą wodno-ścierną i laserową
Zapoznaj się z nowościami z rynku przemysłu stalowego
Kiedy mowa o optymalizacji pracy maszyn CNC, obszarem, w którym można w najbardziej efektywny sposób doprowadzić do skutecznej optymalizacji, jest poprawa ścieżki ruchu narzędzia z punktu widzenia wybranego parametru. Jednym słowem – optymalizacja programu obróbczego.
Obróbkę metali wykorzystują już nie tylko duże zakłady przemysłowe produkujące na masową skalę, ale także małe pracownie rzemieślnicze oraz warsztaty naprawcze bazujące na produkcji jednostkowej. Zapotrzebowanie na nowoczesne maszyny CNC jest ogromne, bo tajemnica sukcesu tej branży sprowadza się do zapewnienia wysokiej jakości, precyzji oraz stuprocentowej powtarzalności detali i – co najistotniejsze z punktu widzenia opłacalności produkcji – szybkości obróbki, której nie gwarantują konwencjonalne rozwiązania.
Firma Yamazaki Mazak jest wiodącym producentem w zakresie tworzenia rozwiązań zaawansowanych technologii. Przy okazji dni otwartych firmy redakcja czasopisma „STAL Metale & Nowe Technologie” spotkała się w jej katowickim oddziale z dyrektorem Łukaszem Ślązakiem, który opowiedział o działalności firmy oraz perspektywach na rynku obróbki.
W raporcie znajdują się obrabiarki CNC, w których zostały wyszczególnione najważniejsze parametry techniczne urządzeń.
Spawanie laserowe jest technologią łączenia metali, którą można stosować w wielu branżach związanych z obróbką blach. O ile cięcie laserowe jest bardzo popularne i stosowane powszechnie, o tyle spawanie laserowe dopiero zaczyna być rozważane. Jest to technologia stosunkowo nowa, daje wiele możliwości technologicznych, których nie dają tradycyjne metody spawania.
W artykule podjęto próbę zrozumienia wpływu parametrów obróbki, takich jak: prędkość skrawania (m/min), prędkość posuwu (mm/min), głębokość skrawania (mm), które mają istotny wpływ na takie parametry wyjściowe jak chropowatość powierzchni i objętościowa wydajność skrawania osiągnięta w wyniku procesu optymalizacji.
Sukces w branży obróbki metalu - zaokrąglanie krawędzi do promienia R2 i usuwanie tlenków.
Uchwyty tokarskie wydają się mechanizmami, które zatrzymały się w czasie. W rzeczywistości rozwój ich konstrukcji jest naturalnym procesem w nurcie postępu technologicznego.
W artykule pokazano możliwość zastosowania metod metalograficznych do oceny stopnia uszkodzenia wewnętrznego stali chromowo-molibdenowych eksploatowanych w warunkach pełzania. Wykorzystanie obrazów struktur metalograficznych uzyskanych w wyniku badań w skaningowym mikroskopie elektronowym lub w mikroskopie konfokalnym pozwala zaklasyfikować materiał pod względem stopnia uszkodzenia wewnętrznego. Stanowi ono jedno z istotnych kryteriów dopuszczenia elementu do dalszej eksploatacji lub też podstawę do wymiany elementu instalacji ze względu na zbyt duże jego zniszczenie w wyniku równoczesnego działania podwyższonej temperatury i naprężenia.
W pracy opisano badania modelowe i materiałowe związane z technologią różnicowego hartowania wielkotonażowych walców oporowych walcarek do przeróbki na zimno i na gorąco (o średnicy beczki do Φ 1550 mm). Modelowano, obliczano i wyznaczano eksperymentalnie rozkład twardości i struktury na przekroju beczki walców oraz rozkład temperatury podczas nagrzewania płomieniowego i studzenia mgłą wodną. Proces różnicowego hartowania zapewnia prawidłowy rozkład struktury beczki walca dla gatunków stali 50H3MNV i 60H2MNV.
Firma TRUMPF jest świadomym liderem w produkcji maszyn do obróbki blach, różnego typu rezonatorów laserowych oraz systemów laserowych i zaawansowanej elektroniki.
Cięcie jest jedną z podstawowych operacji technologicznych związanych z przygotowaniem materiału do obróbki skrawaniem lub spawania. Cięcie plazmowe zaliczane jest do metod cięcia termicznego wykorzystującego jako źródło ciepła strumień plazmy jarzący się między elektrodą a materiałem obrabianym. Proces ten może być prowadzony ręcznie lub w sposób zautomatyzowany na obrabiarkach sterowanych numerycznie lub z wykorzystaniem robotów przemysłowych.
Firma Bystronic prezentuje najnowszy system do cięcia laserowego – ByTube 130. Dzięki niemu firmy produkcyjne mogą wyjątkowo łatwo rozpocząć swoją przygodę z obróbką rur – przyszłościowym sektorem działalności.
Prezentacje maszyn do cięcia strumieniem wodno-ściernym firm CNC-PROJEKT i TECHJET.
W artykule przedstawiono porównanie cięcia materiału kompozytowego typu Extrabond aluminium – rdzeń polietylowy – aluminium z wykorzystaniem klasycznej technologii frezowania oraz technologii cięcia wysokociśnieniowym strumieniem wodno-ściernym. Zakres prowadzonych prac obejmował: wycięcie próbek w kształcie litery H, pomiar dokładności wymiarowo-kształtowej uzyskanych próbek oraz pomiar chropowatości powierzchni po cięciu na warstwie aluminium próbki kompozytowej. Cięcie wysokociśnieniowym strumieniem wodno-ściernym oraz frezowanie (współbieżne oraz przeciwbieżne) odbywały się z identyczną prędkością posuwu, tj.: 13,33 mm/s, 20 mm/s oraz 33,33 mm/s. W części końcowej artykułu przeprowadzono analizę uzyskanych wyników badań oraz wyciągnięto wnioski.
Rozwój jest czymś, do czego nieustannie dążymy. Chcemy, by było szybciej, lepiej, dokładniej, a gdy jeszcze jest do tego taniej, ocieramy się o pełnię szczęścia.
Dbałość o najwyższą jakość produktów w połączeniu z rodzinną tradycją jest kluczem do stworzenia świetnie prosperującego przedsiębiorstwa. Dowodem na skuteczność tego rozwiązania jest firma Caffaro – lider na rynku rolek i napinaczy dla branży automotive.
Wyjątkowe rozwiązania pojawiają się wtedy, gdy współpracuje ze sobą dwóch producentów, którzy całe swoje zaangażowanie wkładają w stworzenie produktu najwyższej klasy. W rozmowie z redakcją czasopisma „STAL Metale & Nowe Technologie” o swojej współpracy opowiedzieli Rafał Cygan – właściciel firmy Metal-Technika – oraz Janusz Andrzejuk – prezes firmy CleanAir.
Aby optymalnie dobrać moc źródła, konieczna jest dokładna analiza celu, w jakim kupujemy wycinarkę. Innymi kryteriami należy kierować się przy zakupie do własnej produkcji, a zupełnie innymi, gdy nabywamy ją do celów usługowych.
Proces cięcia wysokociśnieniową strugą tnącą znacząco różni się od procesu cięcia wiązką laserową, jeśli chodzi o zmiany parametrów chropowatości przeciętej powierzchni w odniesieniu do zmiany podobnych parametrów obróbki. Skąd wynikają te różnice?
Firma MaxPhotonics powstała w 2004 roku i jest obecnie jednym z największych światowych producentów urządzeń laserowych w technologii fiber.
Rury metalowe są niezbędnym składnikiem produktów wytwarzanych w wielu branżach, mają niezliczone zastosowanie konsumenckie i przemysłowe – od produkcji broni począwszy, na wystroju wnętrz skończywszy.
Rozwój przemysłu jest związany ze stosowaniem zarówno nowych technologii, jak i nowych materiałów konstrukcyjnych. Idąc dalej, można zauważyć, że poszczególne wyroby, w tym nawet pojedyncze części, zbudowane są często nawet z kilku lub kilkunastu materiałów. W efekcie różnorodnych połączeń możliwe jest połączenie wielu właściwości w jednym elemencie.
Modernizując i usprawniając proces produkcyjny, firma Arston stawia przede wszystkim na najnowocześniejsze technologie i innowacyjne rozwiązania. Z uwagi na to w 2019 roku wdrożono w niej oprogramowanie Lantek, które świetnie wkomponowało się w tę koncepcję.
Po raz kolejny detal wysłany do klienta wrócił z reklamacją? Spadek powtarzalności produkcji zaskakuje w najmniej sprzyjającym momencie? Warto sprawdzić, co oferuje rynek pomiarów jakości wykonania i geometrii elementów. Można tylko zyskać!
Digitalizacja rysunków 2D, automatyczne rozpoznawanie i numerowanie (autoballooning) wymagań wymiarowych, tworzenie planów kontroli, SPC w czasie rzeczywistym, automatyczny import danych pomiarowych, bezprzewodowe zbieranie danych pomiarowych z produkcji, wyeliminowanie papierowych wersji rysunków, ustandaryzowane raportowanie PPAP, APQP, FAI, nadzór nad wyposażeniem pomiarowym, centralna baza danych jakości – to tylko wybrane funkcje oprogramowania Inspection Manager, które pozwala optymalnie wykorzystać zasoby powiązane z działem kontroli jakości oraz daje szybki dostęp do danych istotnych z punktu widzenia podejmowania właściwych decyzji jakościowych i produkcyjnych.
Anodowanie (eloksacja, od „elektrolityczna oksydacja”) – to powierzchniowa obróbka metali polegająca na elektrolitycznym wytworzeniu warstwy tlenku. Anodowanie stosuje się głównie w stosunku do aluminium i jego stopów, ale może być także stosowane do niektórych odmian stali, tytanu i stopów magnezu.
Gospodarka obiegu zamkniętego to temat, który nie schodzi z ust osób zawodowo związanych z przemysłem. Nie inaczej będzie podczas zbliżających się Międzynarodowych Targów Kooperacyjnych Przemysłu Narzędziowo-Przetwórczego INNOFORM®, które 3-5 marca 2020 r. odbędą się w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym.