STAL Metale & Nowe Technologie wydanie nr 1-2/2020
STAL Metale & Nowe Technologie wydanie nr 1-2/2020

Wiodącym tematem bieżącego wydania czasopisma jest optymalizacja pracy maszyn CNC w otoczeniu produkcyjnym.

W wydaniu znajdują się również takie artykuły jak: twarde anodowe powłoki tlenkowe na aluminium i jego stopach; cięcie plazmowe – charakterystyka i zastosowanie; spawanie laserowe – nowoczesne spojrzenie na obróbkę blach; optymalizacja programów obróbczych na obrabiarkach CNC; nowa generacja maszyn do gratowania i szlifowania na mokro i sucho; uchwyty tokarskie; różnicowa obróbka cieplna w technologii wytwarzania wielkotonażowych walców oporowych; cięcie plazmowe – charakterystyka i zastosowanie; badania chropowatości powierzchni wycinanych metodą wodno-ścierną i laserową

Rynek

Aktualności z rynku przemysłu stalowego

Zapoznaj się z nowościami z rynku przemysłu stalowego

Obróbka

Optymalizacja pracy maszyn CNC w otoczeniu produkcyjnym

Kiedy mowa o optymalizacji pracy maszyn CNC, obszarem, w którym można w najbardziej efektywny sposób doprowadzić do skutecznej optymalizacji, jest poprawa ścieżki ruchu narzędzia z punktu widzenia wybranego parametru. Jednym słowem – optymalizacja programu obróbczego.

Artykuł promocyjny

Japońskie obrabiarki z wysokim potencjałem

Obróbkę metali wykorzystują już nie tylko duże zakłady przemysłowe produkujące na masową skalę, ale także małe pracownie rzemieślnicze oraz warsztaty naprawcze bazujące na produkcji jednostkowej. Zapotrzebowanie na nowoczesne maszyny CNC jest ogromne, bo tajemnica sukcesu tej branży sprowadza się do zapewnienia wysokiej jakości, precyzji oraz stuprocentowej powtarzalności detali i – co najistotniejsze z punktu widzenia opłacalności produkcji – szybkości obróbki, której nie gwarantują konwencjonalne rozwiązania.

Obróbka

Japońska precyzja poparta stuletnią tradycją w dziedzinie technologii produkcji

Firma Yamazaki Mazak jest wiodącym producentem w zakresie tworzenia rozwiązań zaawansowanych technologii. Przy okazji dni otwartych firmy redakcja czasopisma „STAL Metale & Nowe Technologie” spotkała się w jej katowickim oddziale z dyrektorem Łukaszem Ślązakiem, który opowiedział o działalności firmy oraz perspektywach na rynku obróbki.

Raport: Obrabiarki CNC

W raporcie znajdują się obrabiarki CNC, w których zostały wyszczególnione najważniejsze parametry techniczne urządzeń.

Spawanie laserowe – nowoczesne spojrzenie na obróbkę blach

Spawanie laserowe jest technologią łączenia metali, którą można stosować w wielu branżach związanych z obróbką blach. O ile cięcie laserowe jest bardzo popularne i stosowane powszechnie, o tyle spawanie laserowe dopiero zaczyna być rozważane. Jest to technologia stosunkowo nowa, daje wiele możliwości technologicznych, których nie dają tradycyjne metody spawania.

Optymalizacja programów obróbczych na obrabiarkach CNC

W artykule podjęto próbę zrozumienia wpływu parametrów obróbki, takich jak: prędkość skrawania (m/min), prędkość posuwu (mm/min), głębokość skrawania (mm), które mają istotny wpływ na takie parametry wyjściowe jak chropowatość powierzchni i objętościowa wydajność skrawania osiągnięta w wyniku procesu optymalizacji.

Artykuł promocyjny

Nowa generacja maszyn do gratowania i szlifowania na mokro i sucho

Sukces w branży obróbki metalu - zaokrąglanie krawędzi do promienia R2 i usuwanie tlenków.

Obróbka

Uchwyty tokarskie

Uchwyty tokarskie wydają się mechanizmami, które zatrzymały się w czasie. W rzeczywistości rozwój ich konstrukcji jest naturalnym procesem w nurcie postępu technologicznego.

Rozwój uszkodzeń wewnętrznych w stalach chromowo-molibdenowych do zastosowań w energetyce konwencjonalnej

W artykule pokazano możliwość zastosowania metod metalograficznych do oceny stopnia uszkodzenia wewnętrznego stali chromowo-molibdenowych eksploatowanych w warunkach pełzania. Wykorzystanie obrazów struktur metalograficznych uzyskanych w wyniku badań w skaningowym mikroskopie elektronowym lub w mikroskopie konfokalnym pozwala zaklasyfikować materiał pod względem stopnia uszkodzenia wewnętrznego. Stanowi ono jedno z istotnych kryteriów dopuszczenia elementu do dalszej eksploatacji lub też podstawę do wymiany elementu instalacji ze względu na zbyt duże jego zniszczenie w wyniku równoczesnego działania podwyższonej temperatury i naprężenia.

Różnicowa obróbka cieplna w technologii wytwarzania wielkotonażowych walców oporowych

W pracy opisano badania modelowe i materiałowe związane z technologią różnicowego hartowania wielkotonażowych walców oporowych walcarek do przeróbki na zimno i na gorąco (o średnicy beczki do Φ 1550 mm). Modelowano, obliczano i wyznaczano eksperymentalnie rozkład twardości i struktury na przekroju beczki walców oraz rozkład temperatury podczas nagrzewania płomieniowego i studzenia mgłą wodną. Proces różnicowego hartowania zapewnia prawidłowy rozkład struktury beczki walca dla gatunków stali 50H3MNV i 60H2MNV.

Artykuł promocyjny

TruLaser Tube7000 fiber. Zautomatyzowana wycinarka laserowa do rur i profili

Firma TRUMPF jest świadomym liderem w produkcji maszyn do obróbki blach, różnego typu rezonatorów laserowych oraz systemów laserowych i zaawansowanej elektroniki.

Technologie cięcia

Cięcie plazmowe - charakterystyka i zastosowanie

Cięcie jest jedną z podstawowych operacji technologicznych związanych z przygotowaniem materiału do obróbki skrawaniem lub spawania. Cięcie plazmowe zaliczane jest do metod cięcia termicznego wykorzystującego jako źródło ciepła strumień plazmy jarzący się między elektrodą a materiałem obrabianym. Proces ten może być prowadzony ręcznie lub w sposób zautomatyzowany na obrabiarkach sterowanych numerycznie lub z wykorzystaniem robotów przemysłowych.

Artykuł promocyjny

Łatwiejsza obróbka rur

Firma Bystronic prezentuje najnowszy system do cięcia laserowego – ByTube 130. Dzięki niemu firmy produkcyjne mogą wyjątkowo łatwo rozpocząć swoją przygodę z obróbką rur – przyszłościowym sektorem działalności.

Prezentacje

Prezentacje maszyn do cięcia strumieniem wodno-ściernym

Prezentacje maszyn do cięcia strumieniem wodno-ściernym firm CNC-PROJEKT i TECHJET.

Technologie cięcia

Porównanie technologii cięcia materiału kompozytowego o budowie warstwowej z wykorzystaniem technologii obróbki skrawaniem oraz technologii cięcia wysokociśnieniowym strumieniem wodno-ściernym

W artykule przedstawiono porównanie cięcia materiału kompozytowego typu Extrabond aluminium – rdzeń polietylowy – aluminium z wykorzystaniem klasycznej technologii frezowania oraz technologii cięcia wysokociśnieniowym strumieniem wodno-ściernym. Zakres prowadzonych prac obejmował: wycięcie próbek w kształcie litery H, pomiar dokładności wymiarowo-kształtowej uzyskanych próbek oraz pomiar chropowatości powierzchni po cięciu na warstwie aluminium próbki kompozytowej. Cięcie wysokociśnieniowym strumieniem wodno-ściernym oraz frezowanie (współbieżne oraz przeciwbieżne) odbywały się z identyczną prędkością posuwu, tj.: 13,33 mm/s, 20 mm/s oraz 33,33 mm/s. W części końcowej artykułu przeprowadzono analizę uzyskanych wyników badań oraz wyciągnięto wnioski.

Artykuł promocyjny

Potęga plazmy w nowym wymiarze dla każdego

Rozwój jest czymś, do czego nieustannie dążymy. Chcemy, by było szybciej, lepiej, dokładniej, a gdy jeszcze jest do tego taniej, ocieramy się o pełnię szczęścia.

Technologie cięcia

Jakość tkwi w szczególe - o wdrożeniu wycinarki FutureCut w firmie Caffaro

Dbałość o najwyższą jakość produktów w połączeniu z rodzinną tradycją jest kluczem do stworzenia świetnie prosperującego przedsiębiorstwa. Dowodem na skuteczność tego rozwiązania jest firma Caffaro – lider na rynku rolek i napinaczy dla branży automotive.

Czyste cięcie. Systemy filtrowentylacji CleanAir nieodłącznym elementem wycinarek firmy Metal-Technika

Wyjątkowe rozwiązania pojawiają się wtedy, gdy współpracuje ze sobą dwóch producentów, którzy całe swoje zaangażowanie wkładają w stworzenie produktu najwyższej klasy. W rozmowie z redakcją czasopisma „STAL Metale & Nowe Technologie” o swojej współpracy opowiedzieli Rafał Cygan – właściciel firmy Metal-Technika – oraz Janusz Andrzejuk – prezes firmy CleanAir.

Do produkcji czy na usługi - precyzyjnie określ cel, aby korzystać z pełnej mocy wycinarki

Aby optymalnie dobrać moc źródła, konieczna jest dokładna analiza celu, w jakim kupujemy wycinarkę. Innymi kryteriami należy kierować się przy zakupie do własnej produkcji, a zupełnie innymi, gdy nabywamy ją do celów usługowych.

Badania chropowatości powierzchni wycinanych metodą wodno-ścierną i laserową

Proces cięcia wysokociśnieniową strugą tnącą znacząco różni się od procesu cięcia wiązką laserową, jeśli chodzi o zmiany parametrów chropowatości przeciętej powierzchni w odniesieniu do zmiany podobnych parametrów obróbki. Skąd wynikają te różnice?

Artykuł promocyjny

Centrum Maszyn CNC umacnia pozycję MaxPhotonics na polskim rynku

Firma MaxPhotonics powstała w 2004 roku i jest obecnie jednym z największych światowych producentów urządzeń laserowych w technologii fiber.

Technologie cięcia

Precyzyjne cięcie rur z Haven Manufacturing

Rury metalowe są niezbędnym składnikiem produktów wytwarzanych w wielu branżach, mają niezliczone zastosowanie konsumenckie i przemysłowe – od produkcji broni począwszy, na wystroju wnętrz skończywszy.

Technologie łączenia

Wybrane zagadnienia spawania stali o wysokiej wytrzymałości

Rozwój przemysłu jest związany ze stosowaniem zarówno nowych technologii, jak i nowych materiałów konstrukcyjnych. Idąc dalej, można zauważyć, że poszczególne wyroby, w tym nawet pojedyncze części, zbudowane są często nawet z kilku lub kilkunastu materiałów. W efekcie różnorodnych połączeń możliwe jest połączenie wielu właściwości w jednym elemencie.

Oprogramowanie

Jak giąć, żeby nie przegiąć? O wdrożeniu oprogramowania Lantek w firmie Arston

Modernizując i usprawniając proces produkcyjny, firma Arston stawia przede wszystkim na najnowocześniejsze technologie i innowacyjne rozwiązania. Z uwagi na to w 2019 roku wdrożono w niej oprogramowanie Lantek, które świetnie wkomponowało się w tę koncepcję.

Własności i pomiary

Trendy technologii pomiarowych dla przemysłu

Po raz kolejny detal wysłany do klienta wrócił z reklamacją? Spadek powtarzalności produkcji zaskakuje w najmniej sprzyjającym momencie? Warto sprawdzić, co oferuje rynek pomiarów jakości wykonania i geometrii elementów. Można tylko zyskać!

Digitalizacja procesów jakości. Czas na Quality 4.0

Digitalizacja rysunków 2D, automatyczne rozpoznawanie i numerowanie (autoballooning) wymagań wymiarowych, tworzenie planów kontroli, SPC w czasie rzeczywistym, automatyczny import danych pomiarowych, bezprzewodowe zbieranie danych pomiarowych z produkcji, wyeliminowanie papierowych wersji rysunków, ustandaryzowane raportowanie PPAP, APQP, FAI, nadzór nad wyposażeniem pomiarowym, centralna baza danych jakości – to tylko wybrane funkcje oprogramowania Inspection Manager, które pozwala optymalnie wykorzystać zasoby powiązane z działem kontroli jakości oraz daje szybki dostęp do danych istotnych z punktu widzenia podejmowania właściwych decyzji jakościowych i produkcyjnych.

Zabezpieczanie powierzchni

Twarde anodowe powłoki tlenkowe na aluminium i jego stopach

Anodowanie (eloksacja, od „elektrolityczna oksydacja”) – to powierzchniowa obróbka metali polegająca na elektrolitycznym wytworzeniu warstwy tlenku. Anodowanie stosuje się głównie w stosunku do aluminium i jego stopów, ale może być także stosowane do niektórych odmian stali, tytanu i stopów magnezu.

Wydarzenia

Circular economy – o tym się mówi

Gospodarka obiegu zamkniętego to temat, który nie schodzi z ust osób zawodowo związanych z przemysłem. Nie inaczej będzie podczas zbliżających się Międzynarodowych Targów Kooperacyjnych Przemysłu Narzędziowo-Przetwórczego INNOFORM®, które 3-5 marca 2020 r. odbędą się w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij