STAL Metale & Nowe Technologie wydanie nr 9-10/2019
STAL Metale & Nowe Technologie wydanie nr 9-10/2019

Wiodącym tematem bieżącego wydania czasopisma jest obróbka skrawaniem oraz narzędzia do obróbki. W wydaniu znajdują się artykuły dotyczące: ocena chropowatości powierzchni polimerobetonu po obróbce narzędziem diamentowym; współczesne trendy rozwojowe w obróbce skrawaniem; metody badań konstrukcji obrabiarek specjalnych; stopy magnezu o dobrych własnościach mechanicznych w podwyższonych temperaturach; maszyny technologiczne CNC. Zalety i ograniczenia; gazy osłonowe do spawania łukowego drutem litym (MAG) stali węglowych i niskostopowych; analiza systemów monitorowania w czasie rzeczywistym jakości procesów spawania laserowego; technologia wycinania laserowego w ujęciu produkcyjnym; możliwości światłowodowych wycinarek laserowych; systemy pomiarów karoserii samochodowych po wypadku; powłoki inteligentne.

Rynek

Aktualności z rynku przemysłu stalowego

Zapoznaj się z nowościami z rynku przemysłu stalowego.

Doskonałe magnetyczne mocowanie przedmiotu obrabianego jedynie za pomocą systemów magnetycznych TECNOMAGNETE

Spółka MagCentrum s.r.o. znana jest na rynku prawie od 15 lat jako wyłączny dostawca systemów magnetycznych największego na świece producenta spółki TECNOMAGNETE. Największymi atrybutami spółki są fachowe wsparcie technologiczne dla klientów oraz zespół wyszkolonych doradców technicznych. Dzięki ponad 4000 pomyślnie uruchomionym instalacjom w Czechach i na Słowacji od 3 lat również w Polsce jest jednym z liderów w swojej dziedzinie.

Obróbka

Ocena chropowatości powierzchni polimerobetonu po obróbce narzędziem diamentowym

W artykule przedstawiono wyniki badań stanu powierzchni polimerobetonu, materiału składającego się z kruszywa kwarcowego i żywicy epoksydowej, bezpośrednio wyciągniętego z drewnianej formy oraz obrobionej narzędziem diamentowym.

Artykuł promocyjny

Maszyny do szlifowania i gratowania - LISSMAC

Gwarantowana wysoka jakość krawędzi blachy we wszystkich elementach obrabianych o szerokości do 2000 mm.

Obróbka

Współczesne trendy rozwojowe w obróbce skrawaniem

Artykuł przedstawia skrótowo najnowsze trendy rozwojowe dotyczące obróbki skrawaniem. Koncentruje się głównie na trendach wg autora najistotniejszych. Na początku krótko omówiono trendy rozwojowe, jakie miały miejsce pod koniec XX wieku, a następnie pokazano obecną sytuację. Każdy z trendów scharakteryzowano, podając tylko podstawowe informacje. W podsumowaniu zasygnalizowano wpływ Przemysłu 4.0 na całą branżę budowy i eksploatacji maszyn, jaki będzie miał miejsce w najbliższych latach.

Prezentacje

Przegląd narzędzi do obróbki skrawaniem

Przegląd narzędzi do obróbki skrawaniem

Obróbka

Trendy rozwoju narzędzi w aplikacjach z sektora lotniczego

W świecie nowych technologii główne wyzwanie stanowi produktywność. Przekłada się ona na zmniejszenie kosztów wytwarzanego elementu, co z kolei decyduje o sukcesie końcowym produktu. Ostateczna cena w świecie globalnego marketingu decyduje o możliwości dotarcia do szerszej rzeszy odbiorców. Gdzieś na końcu tej układanki niezauważone przez zwykłego konsumenta stoją maszyny technologiczne uzbrojone w narzędzia. W świecie opanowanym przez szybkość i wydajność stanowią one klucz do sukcesu.

O rynku giętarek słów kilka

Uniwersalne zastosowanie przy zachowaniu najwyższej jakości pracy. O specyfice rynku giętarek, wdrażaniu włoskich produktów marki OMCG na polskim rynku i perspektywach na przyszłość w rozmowie z redakcją czasopisma „STAL Metale & Nowe Technologie” opowiedział Paweł Świtała, dyrektor sprzedaży OMCG w Polsce.

Nie tylko piwo i Škoda, ale także maszyny są specjalnością Czechów

Najstarsze firmy na rynku czeskim liczą sobie już ponad 80 lat i mają się dobrze! Powstają nowe przedsiębiorstwa, a stare rozwijają się w kierunku uznawanym na świecie jako High-Tech, konkurując z najlepszymi producentami nie tylko z Niemiec czy ze Szwajcarii, ale też z Kraju Kwitnącej Wiśni. O światowym rynku obrabiarek w rozmowie z redakcją czasopisma „STAL Metale & Nowe Technologie” opowiedział Janusz Grądziel, dyrektor handlowy firmy Kovosvit MAS.

Metody badań konstrukcji obrabiarek specjalnych

W artykule przedstawiono dwie metody badań obrabiarek specjalnych produkowanych jednostkowo lub małoseryjnie: badania sztywności statycznej oraz badania własności dynamicznych metodą modalną. Opisy zawierają wyjaśnienie potrzeby stosowania badań doświadczalnych w warunkach przemysłowych, opis stanowisk badawczych oraz interpretację przykładowych wyników.

Stopy magnezu o dobrych własnościach mechanicznych w podwyższonych temperaturach

Stopy magnezu zyskują coraz większe zainteresowanie ze względu na dobry stosunek własności wytrzymałościowych do ciężaru właściwego. Czysty magnez jest miękkim metalem, nieodpornym na korozję i aby poprawić jego własności mechaniczne i antykorozyjne, stosuje się wiele różnych dodatków stopowych. Jednym z głównych dodatków stopowych w stopach magnezu jest aluminium.

Maszyny technologiczne CNC. Zalety i ograniczenia

Określenie „obrabiarka CNC” jest kojarzone przede wszystkim ze skrawającymi centrami obróbkowymi (fot. 1), lecz układy sterowania CNC są stosowane powszechnie w różnego rodzaju maszynach technologicznych.

Wielokryterialna optymalizacja programów sterujących na obrabiarki CNC poprzez korektę wartości wybranych parametrów procesu skrawania. Cz. I

W artykule poruszono zagadnienia dotyczące wybranych aspektów technicznych związanych z korektą wartości wybranych parametrów skrawania w programach sterujących dla obrabiarek CNC.

Badania wpływu temperatury na zdolność chłodzącą wybranych olejów hartowniczych

W pracy przedstawiono wyniki analizy wpływu temperatury pomiaru na parametry zdolności chłodzącej dwóch mineralnych olejów hartowniczych: OH70 i Houghto-Quench C140 , oraz oleju roślinnego bioTemproil. Zakres temperatur pomiaru wynosił 20-100°C.

Hartowanie z wymrażaniem stali chromowych przeznaczonych na walce hutnicze

W pracy analizowano stabilność strukturalną austenitu w stalach: NC7VL, NC7H3VL i NC7H5VL, przeznaczonych na kute walce robocze do walcowania blach na zimno. Hartowanie z wymrażaniem w temperaturze około -100°C prowadzi do obniżenia zawartości austenitu w badanych stalach. Obróbka ta wraz z analizami procesów cieplnych stanowi podstawę technologii produkcji walców roboczych o podwyższonej jakości.

Technologie łączenia

Gazy osłonowe do spawania łukowego drutem litym (MAG) stali węglowych i niskostopowych

Omówiono rodzaj i skład gazów używanych podczas spawania stali niestopowych i niskostopowych metodą MAG (GMAW), jak również opisano wpływ poszczególnych gazów na proces spawania i jakość złączy spawanych.

Fortaco doświadcza zalet technologii Valk Welding w dziedzinie spawania dużych konstrukcji stalowych

Spełnienie wysokich wymagań odbiorców dotyczących szybkich terminów dostaw, wysokiej jakości i bezpieczeństwa konstrukcji maszyn wymaga zastosowania zrobotyzowanego spawania podczas produkcji.

Analiza systemów monitorowania w czasie rzeczywistym jakości procesów spawania laserowego - cz. I

Procesy spawania laserowego cechuje, jeszcze nie w pełni wykorzystany, ogromny potencjał przemysłowy w porównaniu do konwencjonalnych procesów spawania łukowego, a w szczególności: wysoka jakość i wydajność spawania, łatwość automatyzacji, a zwłaszcza robotyzacji, elastyczność produkcji – możliwość jednoczesnego prowadzenia procesów spawania, napawania, stopowania, przetapiania, obróbki cieplnej lub cięcia konstrukcji, wiązkami laserowymi zasilanymi z jednego generatora promieniowania laserowego, duże głębokości przetopienia złączy doczołowych oraz wąska SWC, niskie odkształcenia i naprężenia spawalnicze [1-11].

Artykuł promocyjny

TruLaser 1000 fiber - uniwersalna wycinarka laserowa

Wycinarki laserowe TruLaser serii 1000, znajdujące się w szerokim portfolio firmy TRUMPF, to maszyny w przystępnej cenie, a przy tym o dużych możliwościach i bogatym wyposażeniu.

Technologie cięcia

Małe elementy o kluczowym znaczeniu

Małe komponenty odgrywają ogromną rolę w wytwarzaniu wielkogabarytowych produktów. To szczegóły są w stanie zadecydować o bezpieczeństwie i jakości całego wyrobu, dlatego tak istotny jest sprzęt wykorzystywany przy ich tworzeniu. O produkcji małogabarytowych elementów do kontenerów i wdrożeniu nowej wycinarki laserowej redakcji czasopisma „STAL Metale & Nowe Technologie” opowiedziała Magdalena Dłubisz, prokurent firmy Steelcon Sp. z o.o.

Zanim kupisz laser – wszystko, co należy wiedzieć przed podjęciem decyzji zakupowej – cz. V

Przygotowanie oferty na wykonanie usługi cięcia laserem to pierwsza rzecz, którą trzeba zrobić, aby dać klientowi szansę na wybranie właśnie naszej firmy. Największym błędem, jaki popełniają usługodawcy, jest oferowanie stałej stawki za metr cięcia danego materiału. Co zrobić, aby go uniknąć? W niniejszej części artykułu postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Artykuł promocyjny

Wizjonerskie rozwiązania Bystronic realizowane w Belmie

Firmy pokroju Bystronic muszą stosować strategie oraz wizjonerskie podejście nastawione na przyszłość. Takie przedsięwzięcia mogą być zrealizowane jedynie przy ogromnym zaufaniu klientów, czego dowodem jest olbrzymi projekt zrealizowany dla polskiej firmy Belma.

Technologie cięcia

Technologia wycinania laserowego w ujęciu produkcyjnym

W artykule zaprezentowano wykorzystanie technologii wycinania laserowego do obróbki przestrzennej konstrukcji spawano-skręcanych na przykładzie ramy. Czas obróbki dla tradycyjnych technologii stosowanych do wykonania tego typu konstrukcji porównano z czasem wykonania z wykorzystaniem wycinania laserowego. Zastosowanie wycinania laserowego do produkcji tego typu konstrukcji pozwala na oszczędności czasu o co najmniej 30 minut.

Cięcie za pomocą nożyc gilotynowych

W artykule przedstawiono charakterystykę cięcia blach za pomocą nożyc gilotynowych, zaliczanego do procesów obróbki plastycznej. Omówiono również budowę i funkcjonalność nożyc gilotynowych przeznaczonych do cięcia arkuszy blach dostępnych na polskim rynku.

Artykuł promocyjny

Czy dwie technologie obróbki termicznej można zamknąć w jednym kompaktowym urządzeniu?

Nad tytułowym zagadnieniem cztery lata temu pochylili się inżynierowie KT7 CNC. W rezultacie powstał KSPG 200-400 COMPAKT, kombajn plazmowo-gazowy niezwykle ciepło przyjęty na polskim rynku wycinarek CNC. Na przełom w tej materii trzeba jednak było poczekać kilka lat.

Technologie cięcia

Możliwości światłowodowych wycinarek laserowych

Obecnie większość liczących się firm oferujących wycinarki laserowe ma w swojej ofercie urządzenia z laserami typu fiber (światłowodowymi), które powoli zastępują lasery starszej technologii (gazowe lasery CO2), co przekłada się na zdecydowany wzrost konkurencyjności firm posiadających tego typu urządzenia w swoim parku maszynowym. W niniejszym artykule przedstawiono możliwości, jakie oferują obecnie firmy produkujące światłowodowe wycinarki laserowe z punktu widzenia materiałów, jak również opcji dodatkowych usprawniających proces produkcji.

Własności i pomiary

Systemy pomiarów karoserii samochodowych po wypadku - cz. II

Zaprezentowano urządzenia stosowane do pomiarów karoserii po wypadkach zarówno w celu oceny stopnia uszkodzenia, jak i w powiązaniu z procesem naprawy karoserii. Urządzenia te służą również do pomiaru karoserii pod względem jej wymiarów geometrycznych w procesie diagnostyki, a szczególnie po zakończeniu jej naprawy w postaci raportu końcowego.

Zabezpieczanie powierzchni

Ocynkownia w Częstochowie po modernizacji - od teraz z usługą pasywacji cynklar

Nowy piec cynkowniczy – w pełni zautomatyzowana trawialnia, która jest pierwszą i nadal unikatową instalacją w Polsce wykorzystującą 100-letnie doświadczenie Grupy Seppeler – częstochowski zakład oddaje swoim klientom niezawodny, opatentowany system zabezpieczania konstrukcji stalowych przed korozją.

Powłoki inteligentne - cz. I

Powłoki inteligentne to modyfikowane pod względem struktury systemy powłokowe, które reagują w sposób selektywny na niektóre bodźce zewnętrzne, takie jak: temperatura, naprężenia czy warunki środowiska. Inteligentne powłoki to powłoki przyszłości, ale wiele z nich już od lat znajduje się na rynku, np. powłoki łatwe do czyszczenia, antybakteryjne czy przeciwporostowe. Wprawdzie rynek powłok funkcjonalnych to jeszcze rynek niszowy, ale intensywnie rozwijający się, ze względu na wymagania użytkowników dotyczące wyrobów o coraz lepszych i bardziej różnorodnych właściwościach.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij