STAL Metale & Nowe Technologie wydanie nr 7-8/2019
STAL Metale & Nowe Technologie wydanie nr 7-8/2019

W wydaniu znajdują się artykuły dotyczące: obróbki cieplnej stali średniomanganowych dla motoryzacji; przemian fazowych i własności mechanicznych metastabilnych stali odpornych na korozję o wysokiej wytrzymałości; procesów obróbki cieplnej i odlewnictwa z wykorzystaniem pieców przemysłowych; wpływu nowoczesnych technologii na rozwój tłoczenia elementów karoserii samochodowej; farb proszkowych termoutwardzalnych; technik wytwarzania kół zębatych; badania potencjału skrawnego wysokociśnieniowego strumienia wodno-ściernego na przykładzie cięcia granitu; cynkowania zanurzeniowego wyrobów stalowych z zastosowaniem stopu WEGAL; modelowania kół zębatych w oparciu o równanie parametryczne ewolwenty w systemie Autodesk Inventor.

Aktualności

Aktualności z rynku przemysłu stalowego

Zapoznaj się z nowościami z rynku przemysłu stalowego.

Obróbka

Obróbka cieplna stali średniomanganowych dla motoryzacji

Nowoczesne materiały konstrukcyjne wykorzystywane w branży automotive powinny łączyć wysoką wytrzymałość z dobrą formowalnością – są to własności do niedawna wykluczające się. Z drugiej strony koszty produkcji muszą być relatywnie niskie, gdyż aspekt ekonomiczny jest niezwykle ważny w obecnych czasach. Wymienione własności wytrzymałościowe można uzyskać dzięki rozdrobnieniu ziarna, jak również wygenerowaniu w stali austenitu szczątkowego, którego przemiana powoduje znaczne umocnienie materiału podczas odkształcenia. Koszty produkcji maleją wraz z ograniczeniem zawartości drogich dodatków stopowych. Cechy te wykazują stale średniomanganowe.

Artykuł promocyjny

Zautomatyzowane gratowanie z wykorzystaniem robotów i wrzecion BIAX ponad 150 000 dokładnie i powtarzalnie obrobionych korpusów i obudów

W firmie IDS Casting Service GmbH w Oggelsbeuren codziennie usuwane są zadziory z około 2500 korpusów przekładni lub obudów sprzęgła. Aby można było sprostać temu zadaniu w sposób bezproblemowy i bezpieczny, w IDS zdecydowano się na zastosowanie wrzecion pneumatycznych marki Biax.

SECO/WARWICK prekursor rozwiązań do obróbki cieplnej stali

SECO/WARWICK to znany w świecie producent pieców przemysłowych, będący w gronie tzw. wielkiej piątki twórców rozwiązań do obróbki cieplnej. Często nazywany jest przez branżowe media innowatorem, czempionem, trendsetterem. Co sprawia, że plasuje się w światowej czołówce?

Obróbka

Przemiany fazowe i własności mechaniczne metastabilnych stali odpornych na korozję o wysokiej wytrzymałości

W pracy badano przemiany fazowe i własności wytrzymałościowe stali odpornych na korozję o złożonym składzie stopowym. W stali o początkowo dominującej strukturze austenitycznej można otrzymać strukturę w pełni martenzytyczną poprzez silne odkształcenie na zimno lub obróbkę w podzerowych wartościach temperatury. Stale te mogą znaleźć zastosowanie w postaci taśm, drutów oraz jako wysokowytrzymałe elementy konstrukcyjne.

Przegląd pieców do obróbki cieplnej pod katem uzytkownika i zastosowania

W dobie wyścigu technologicznego firmy produkcyjne oraz jednostki naukowo-badawcze R&D wciąż prześcigają się w produkowaniu i ulepszaniu różnych materiałów.

Prezentacje

PRZEGLĄD PIECÓW DO OBRÓBKI CIEPLNEJ I ODLEWNICTWA

Prezentacje producentów i dystrybutorów pieców do obróbki cieplnej i odlewnictwa.

Obróbka

Procesy obróbki cieplnej i odlewnictwa z wykorzystaniem pieców przemysłowych

Piece przemysłowe to urządzenia używane w kluczowych sektorach przemysłu, gdzie wymagane jest rozległe, wydajne energetycznie stosowanie wysokich temperatur.

Nowa linia pieców przemysłowych do obróbki cieplno-chemicznej

Nowy, udoskonalony piec wysokotemperaturowy Codere ma zmieniony rodzaj izolacji pozwalający ograniczyć koszt wynikający z utraty ciepła nawet o 20%. Natomiast bezpieczeństwo obsługi zostało zwiększone poprzez wzmocnioną konstrukcję dolnej pokrywy pieca oraz podnośnika wsadu.

Wpływ nowoczesnych technologii na rozwój tłoczenia elementów karoserii samochodowej

W artykule przedstawiono wpływ nowoczesnych technologii na rozwój procesu tłoczenia elementów karoserii samochodowej. Przedstawione badania dotyczą wsadów spawanych laserowo, dla których zbudowano model pozwalający przy użyciu MES symulować zachowanie się materiału podczas jego kształtowania. Uwzględniono również najnowsze trendy związane z zastosowaniem materiałów kompozytowych oraz ekologicznych.

Lakiernictwo przemysłowe

Lakierowanie proszkowe-dlaczego warto zainwestować w tę technologię?

O malowaniu proszkowym i korzyściach płynących z zastosowania tej technologii w wywiadzie z redakcją czasopisma „STAL Metale & Nowe Technologie” opowiada Robert Wasiluk, właściciel firmy Ecolori.

Farby proszkowe termoutwardzalne

Farby proszkowe różnią się od farb wodorozcieńczalnych i rozpuszczalnikowych tym, że nie potrzebują płynnej bazy zawiesinowej, ale mogą być stosowane w postaci sypkiego proszku. Rynek farb proszkowych znacznie wzrósł w ciągu ostatnich kilku lat dzięki korzyściom takim jak: doskonałe wykończenie, łatwość stosowania, energooszczędność, przyjazność dla środowiska i opłacalność. Powłoki otrzymane z farb proszkowych są bardziej odporne na korozję niż powłoki otrzymane z farb wodorozcieńczalnych lub rozpuszczalnikowych ze względu na utwardzanie w wysokich temperaturach. Te powłoki są również bezpieczne w użyciu, ponieważ eliminują potrzebę rozpuszczalników, które odparowują podczas procesu utwardzania i naruszają przepisy VOC.

Metaloznawstwo

Techniki wytwarzania kół zębatych

W zakresie metod wytwarzania kół zębatych nie następują znaczące zmiany. Nadal w powszechnym użyciu znajdują się metody kształtowe i obwiedniowe, w których jako narzędzia wykorzystuje się: frezy modułowe kształtowe (krążkowe), frezy modułowe obwiedniowe (ślimakowe), dłutaki modułowe, wiórkowniki i ściernice.

Technologie cięcia

Badanie potencjału skrawnego wysokociśnieniowego strumienia wodno-ściernego na przykładzie cięcia granitu

W artykule przedstawiono metodykę oceny potencjału skrawnego wysokociśnieniowego strumienia wodno-ściernego. Wyjaśniono pojęcie potencjału skrawnego wypracowanego na gruncie teorii obróbki ściernej w odniesieniu do wysokociśnieniowego strumienia. Przedstawiono wyniki badań uzyskane podczas cięcia granitu, na podstawie których wyznaczono funkcję aproksymacyjną z wykorzystaniem oprogramowania CADEX:ESDET. Przeprowadzono analizę uzyskanych wyników badań eksperymentalnych.

Zanim kupisz laser-wszystko co należy wiedzieć przed podjeciem decyzji zakupowej

Kolejna część praktycznego poradnika dotyczącego technologii wycinania laserowego będzie skupiona wokół oprogramowania, które jest równie istotnym elementem w całym procesie wycinania jak sama maszyna.

Zabezpieczanie powierzchni

Cynkowanie zanurzeniowe wyrobów stalowych z zastosowaniem stali WEGAL

W artykule przedstawiono podsumowanie badań przemysłowego jednostkowego cynkowania zanurzeniowego próbek stalowych wykonanych z trzech gatunków stali: 08X, 55, St3S. Porównano grubości powłok utworzonych w kąpieli cynkowniczej ze stopu WEGAL i z zastosowaniem czystego cynku. Zaprezentowane wyniki dowodzą korzystnego oddziaływania stopu cynku WEGAL na redukcję grubości powłok na stalach reaktywnych.

Oprogramowanie

Modelowanie kól zębatych w oparciu o równanie parametryczne ewolwenty w Systemie Autodesk Inventor

W artykule przedstawiono proces modelowania parametrycznych kół zębatych w oparciu o równanie ewolwenty w systemie Autodesk Inventor. Przedstawiono dwie metody: w pierwszej z nich geometria wrębu otrzymywana jest bezpośrednio z wygenerowanej ewolwenty, natomiast w drugiej z przedstawionych metod krzywa została otrzymana z równania ewolwenty stosowanego jako tor ruchu punktu charakterystycznego narzędzia w procesie symulacji obróbki.

Wydarzenia

Relacja z XXVI Sympozjum Polskiego Towarzystwa Cynkowniczego

5-7 czerwca 2019 r. w Wiśle odbyło się XXVI Sympozjum Cynkownicze PTC. Tematem tegorocznego spotkania było „Cynkowanie w świecie zmian”.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij