Tematem wiodącym najnowszego numeru czasopisma są technologie cięcia. W wydaniu znaleźć można wiele interesujących artykułów dotyczących m.in. wyboru metod cięcia materiałów kompozytowych, metod badania zjawisk zachodzących podczas cięcia strugą wodno-ścierną pod katem prognozowania głębokości i topografii powierzchni obrobionej, czy wpływu błędu MPEE na dokładność pomiaru współrzędnościowej maszyny pomiarowej.
Ze względu na różnorodność właściwości wytwarzanych kompozytów decydujących o wyborze odpowiedniej techniki cięcia konieczna jest znajomość problemów związanych z prowadzeniem operacji rozdzielania materiału za pomocą podstawowych metod, tj. cięcia mechanicznego (obróbka plastyczna, obróbka skrawaniem), cięcia gazowego (tlenowego lub plazmowego), cięcia strumieniem wody i strumieniem wodno-ściernym, cięcia wiązką promieni lasera oraz cięcia elektroerozyjnego.
Zaawansowane systemy cięcia laserowego w ciągu ostatnich dziesięciu lat mocno „namieszały” w branży metalowej. Znaczący spadek cen wycinarek laserowych, jak również wzrost mocy maszyn spowodowały, że zakup lasera nie jest już barierą nie do przeskoczenia nawet dla mniejszych, rodzinnych firm zatrudniających kilkanaście osób. Dodatkowo mocno wspierane przez dotacje unijne polskie przedsiębiorstwa produkcyjne odnotowały gigantyczny wzrost zamówień w zakresie obróbki blach od cięcia, przez gięcie, spawanie i montaż gotowych elementów.
W artykule opisano wpływ procesu cięcia strumieniem tlenu, plazmą powietrzną HD oraz wiązką laserową na jakość powierzchni i zmiany strukturalne stali obrobionej termomechanicznie S 700MC oraz stali ulepszonej cieplnie S 690QL o grubości 10 mm. Ocenie poddano jakość powierzchni po cięciu (odchyłkę prostopadłości, chropowatość powierzchni, kąt ukosu), szerokość szczeliny cięcia, sposób przebijania oraz zmiany strukturalne i zmiany twardości zachodzące przy powierzchni cięcia.
Po przeniesieniu procesów produkcyjnych przez głównych użytkowników przemysłu hutniczego, takich jak sektor motoryzacyjny, na całym świecie nastąpił imponujący rozwój centrów usługowych.
RAPORT MASZYNY DO CIĘCIA LASEROWEGO
W drugiej części artykułu zamieszczono wyniki badań drgań głowicy podczas procesu cięcia, na podstawie których dokonano próby wykazania bezpośredniego związku pomiędzy drganiami a chropowatością powierzchni.
Tematem artykułu jest analiza wpływu błędu MPEE na rzeczywistą dokładność pomiarów wykonanych na wybranych współrzędnościowych maszynach pomiarowych (WMP).
Współczesny świat wciąż przyspiesza, dlatego czas staje się jednym z najcenniejszych zasobów. Skracanie czasu realizacji procesów biznesowych jest głównym kryterium wydajności, miarą mocy produkcyjnych oraz pozycji organizacji na rynku. W ten aktualny nurt potrzeb przemysłu wpisuje się oferta japońskiej firmy Metrol, która we współpracy z firmą RoboTrendy oferuje polskim producentom innowacyjne sondy pomiarowe, które szanują czas, poprawiają precyzję i pozwalają pomnażać zyski z produkcji.
W związku z nieustającym rozwojem i rozbudową przemysłu w Polsce coraz więcej firm zmuszonych jest do stosowania nowoczesnych narzędzi pomiarowych, zwłaszcza maszyn współrzędnościowych, które dzięki różnorodności w wyposażeniu oraz uniwersalności oprogramowań znajdują zastosowanie w większości branż.
Rosnące zapotrzebowanie przemysłu motoryzacyjnego na elementy charakteryzujące się wysoką wytrzymałością oraz skomplikowanym kształtem doprowadziło do opracowania nowoczesnych technik kształtowania taśm na gorąco. Do tej grupy metod zaliczany jest proces strefowej obróbki cieplnej, który jest realizowany podczas tłoczenia.
W pracy analizowano kierunkowość własności i struktury taśm cienkich wytworzonych ze stali X2NiMoTi19-4-1 i X1CrNiMoTi11-10-1, tj. odpowiednio bezkobaltowej stali typu maraging i stali odpornej na korozję umacnianej wydzieleniowo (SONK-UW). Do oceny anizotropii struktury stali i rozkładu wielkości ziarna wykorzystano mikroskop skaningowy z detektorem EBSD. Badane stale – pomimo całkowicie różnych składów chemicznych – mają bardzo zbliżone własności mechaniczne w stanie przesyconym oraz po starzeniu.
W artykule opisano wyniki badań wpływu podstawowych parametrów spawania laserowego (tj. mocy wiązki laserowej i prędkości spawania oraz energii liniowej spawania) blach ze stali nierdzewnej AISI 316L o grubości 3,0 mm na jakość i właściwości złączy doczołowych. Próby spawania wykonano za pomocą lasera dyskowego TruDisk 3302 firmy Trumpf o mocy maksymalnej 3,3 kW z głowicą ogniskującą wiązkę do średnicy 200 μm techniką bez materiału dodatkowego.
Rozmowa z Andrzejem Burgsem z Sygnis New Technologies i Maciejem Patrzałkiem z Solveeere i SondaSys
Przy produkcji elementów podlegających obróbce ma miejsce wiele procesów w zakresie obróbki skrawaniem. Możliwe są dwie drogi ich realizacji. Przyjęcie modelu mikro, aby uzyskać maksymalną zdolność w skrawaniu metali, zakłada oparcie go na proporcjonalnej optymalizacji jednego narzędzia w jednej operacji. Jest to zwykle wybierane podejście, które wyklucza ujęcie procesu produkcji z szerszej perspektywy, jak to ma miejsce w modelach makro. W tym drugim przypadku większy nacisk kładzie się na czas wyprodukowania określonego elementu poddawanego obróbce.
190 wystawców z całego świata, 4000 zwiedzających, premiery nowoczesnych maszyn oraz rozwiązań, kontakty handlowe z Polski i z zagranicy, a także eksperckie wykłady i seminaria w trakcie II Kongresu Elementów Złącznych – to wszystko czekało na uczestników 2. edycji Międzynarodowych Targów Elementów Złącznych i Technik Łączenia FASTENER POLAND®, która odbyła się 16-18 października 2018 roku w EXPO Kraków.
TOOLEX to wiodące Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki w Polsce. Równolegle z ich 11. edycją odbyły się Międzynarodowe Targi Metod i Narzędzi do Wirtualizacji Procesów WIRTOTECHNOLOGIA oraz Targi Olejów, Smarów i Płynów Technologicznych dla Przemysłu OILexpo.
XVI edycja prestiżowego Kongresu Polskiej Izby Konstrukcji Stalowych już za nami. Największe wydarzenie branży po raz kolejny było okazją do spotkań, dyskusji i wymiany poglądów na temat kondycji polskiej i światowej gospodarki. W trakcie Kongresu dużo powiedziano o sytuacji na rynku konstrukcji stalowych i perspektywach jego rozwoju.