STAL Metale & Nowe Technologie wydanie nr 1-2/2016
STAL Metale & Nowe Technologie wydanie nr 1-2/2016

Temat wydania: raport z sektora druku 3D w Polsce. W numerze: Narzędzia do obróbki materiałów stosowanych w lotnictwie, obróbka cieplna metali nierdzewnych, głębokie wiercenie stopów lekkich, kryteria doboru współrzędnościowej maszyny pomiarowej WMP. Ponadto: badania chropowatości powierzchni wycinanych metodą wodno-ścierną i laserową.

Rynek

Rynek

Aktualności

Trwałe znakowanie

Innowacje

Raport o stanie obszaru szybkiego prototypowania w Polsce

Niniejszy artykuł przedstawia stan obszaru szybkiego prototypowania. Przedstawiony w nim materiał jest wynikiem kilkunastoletniej obserwacji branży w Polsce i na świecie z punktu widzenia użytkowania urządzeń RP, badania procesów przyrostowych oraz ich zastosowania, opiniowania i recenzowania projektów itp.

Artykuł promocyjny

Druk 3D wcale nie taki prosty

Drukarki 3D w ostatnich latach zdobywają coraz większe grono użytkowników. Na całym świecie przybywa producentów niskobudżetowych urządzeń, dzięki czemu nie są one już zarezerwowane wyłącznie dla przemysłu czy dużych ośrodków badawczo-rozwojowych. Ceny takich drukarek oscylują w granicach 2000-20 000 zł, a dynamiczny rozwój tego segmentu rynku stawia go na silnej pozycji w całej branży druku 3D.

Innowacje

Symulacja procesu wytwarzania łopatki silnika lotniczego w metodzie DMLS

Metoda selektywnego spiekania proszków metali coraz częściej znajduje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, m.in. w przemyśle lotniczym. Umożliwia stworzenie modeli o skomplikowanej geometrii, których wytworzenie metodami stosowanymi dotychczas było czasochłonne oraz wymagało znacznych nakładów finansowych. Metoda ta umożliwia również tworzenie geometrii, których wykonanie w przypadku innych metod wytwórczych jest niemożliwe. Czas tworzenia prototypów (RP), produkcji jednostkowej lub małoseryjnej (RM) jest uzależniony od wielu czynników. Do głównych należą: przygotowanie procesu, proces spiekania oraz postprocessing. Niejednokrotnie dzięki doświadczeniu oraz wiedzy eksperckiej można zmniejszyć ten czas do minimum.

Artykuł promocyjny

Przykłady przemysłowego zastosowania technologii druku 3D z metalu DMLS (Direct Metal Laser Sintering) firmy EOS

Selektywne, laserowe przetapianie proszków metali zaczyna być stosowane coraz szerzej w przemyśle. Lider rynku produkcyjnych maszyn pracujących w technologii DMLS, firma EOS GmbH, potwierdził to zjawisko, podsumowując ostatni rok swojej działalności. EOS dostarczył na rynek w 2015 r. ponad 220 maszyn serii M, co zwiększyło zainstalowaną bazę systemów do ponad 800 na całym świecie. Główne branże produkcyjne, gdzie tego typu rozwiązania znajdują swoje zastosowanie, to przemysł lotniczy, narzędziowy oraz podzespołów motoryzacyjnych.

Innowacje

Jak właściwie dobrać rozwiązanie z zakresu automatyzacji magazynu i produkcji?

Coraz bardziej widoczny staje się trend, zgodnie z którym na popularności zyskują rozwiązania z zakresu automatyzacji procesów obróbki blach, w tym automatyzacji systemów magazynowych, które coraz częściej są połączone też z samą produkcją. Na co warto zwrócić szczególną uwagę, aby decyzja o automatyzacji okazała się decyzją przynoszącą pozytywne skutki, również w dłuższej perspektywie? Między innymi na te pytania postaramy się odpowiedzieć na przykładzie przeprowadzonego procesu automatyzacji w firmie 2Cut GmbH.

Komentarze

Początek roku - czas na podsumowania!

Obróbka

Regeneracja i modyfikacja narzędzi – nowa metoda podbija polski rynek

Regeneracja i modyfikacja narzędzi skrawających składanych na płytki wymienne to swego rodzaju novum w Polsce. Niewiele firm używających tego rodzaju narzędzi wie, że te niezwykle popularne w zachodniej Europie usługi są też dostępne w naszym kraju. W artykule przybliżymy, na czym polegają regeneracja oraz modyfikacja, i jakie korzyści z nich płyną.

Narzędzia do obróbki materiałów stosowanych w lotnictwie

W artykule przedstawiono wybrane zagadnienia dotyczące narzędzi do obróbki stopów aluminium, stopów tytanu i kompozytów oraz innych materiałów stosowanych w lotnictwie.

Artykuł promocyjny

PItec 45N. Stabilna praca i pewność obróbki z nowym systemem narzędziowym do frezowania płaszczyzn

Symbol PI w oznaczeniu narzędzi PItec 45N nowego systemu głowic frezarskich do planowania to według greckiego systemu liczbowego Thesis nazwa liczebnika 16. W przypadku tego narzędzia 16 oznacza liczbę krawędzi skrawających płytki wymiennej, a tym samym wysoką wydajność. Nowe frezy do planowania wyróżnia niezwykle stabilne wykonanie gwarantujące pewność skrawania nawet w bardzo ciężkich warunkach pracy.

Obróbka

Głębokie wiercenie stopów lekkich. Wpływ wybranych sposobów chłodzenia i smarowania na chropowatość powierzchni

Zastosowanie chłodzenia z minimalną ilością czynnika w obróbce ma wiele zalet. W artykule przedstawiono wyniki badań eksperymentalnych, podejmowane w celu określenia chropowatości powierzchni podczas wiercenia otworów w stopie magnezu AZ31. Proces wiercenia przeprowadzono, stosując smarowanie z minimalną ilością czynnika, emulsję, chłodzenie powietrzem i obróbkę na sucho. Testowano różne strategie wiercenia głębokich otworów.

Jak prawidłowo obrabiać cieplnie stale nierdzewne?

Wykonanie prawidłowej obróbki cieplnej stali nierdzewnych na każdym etapie przetwarzania determinuje ich strukturę, poziom występujących naprężeń, a przez to skłonność do ulegania różnym zjawiskom korozyjnym – korozji międzykrystalicznej, naprężeniowej. W celu uzyskania maksymalnej trwałości i bezawaryjnej eksploatacji elementów ze stali nierdzewnych należy sterować zjawiskami zachodzącymi podczas obróbki cieplnej. Prawidłowy dobór zastosowanych metod ma za zadanie utrzymanie optymalnych własności stali nierdzewnych, a także daje szansę korekty, jeżeli ulegną one pogorszeniu na różnych etapach przetwarzania materiału.

Monitorowanie obróbki – źródła błędów oraz sposoby przeciwdziałania im

Dokładność obróbki zależy od wielu czynników związanych z całościowo postrzeganym układem: obrabiarka – przedmiot – narzędzie (UOPN) oraz warunków środowiskowych. Konieczne jest rozpoznanie źródeł niedokładności i przeciwdziałanie ich niepożądanemu wpływowi na jakościowy efekt obróbki. W artykule skupiono się przede wszystkim na aspekcie niedokładności obrabiarki CNC, błędach systematycznych, badaniu obrabiarki w celu określenia tzw. mapy błędów (ang. error map). Istotnym innowacyjnym rozwiązaniem jest możliwość pomiarów przedmiotów obrabianych na obrabiarce. Nie zastępuje to specjalistycznych stanowisk pomiarowych, lecz stanowi efektywne rozszerzenie możliwości w ramach kontroli technicznych przedmiotu obrabianego.

Artykuł promocyjny

Eagle – producent systemów laserowych prezentuje nowe oprogramowanie

Wykorzystaj 100% możliwości lasera. O nowych możliwościach laserów rozmawiamy z prezesem POWER-TECH Januszem Marcinem Ejmą.

Obróbka

Charakterystyka procesu mikrowygładzania z zastosowaniem diamentowych folii ściernych – cz. I

W artykule przedstawiono metodę precyzyjnej obróbki stosowaną do uzyskiwania powierzchni o najwyższej jakości oraz o wysokim stopniu połysku. Proces mikrowygładzania realizuje się z wykorzystaniem diamentowych folii ściernych. Cechą charakterystyczną metody jest jednokrotny kontakt ziaren ściernych z powierzchnią obrabianą. Przedstawiono wyniki badań procesu mikrowygładzania stali o wysokiej twardości oraz zaproponowano podstawy prognozowania cech stereometrycznych wygładzonych powierzchni.

Kształtowanie właściwości warstw wierzchnich na podłożu ze stopu tytanu za pomocą obróbki laserowej

W artykule opisano wyniki badań procesu azotowania laserowego gazowego warstw wierzchnich stopu tytanu Ti6Al4V za pomocą lasera diodowego dużej mocy o emisji bezpośredniej (HPDDL), emitującego promieniowanie w zakresie bliskiej podczerwieni o długości fali 808 nm, prostokątnym kształcie ogniska wiązki laserowej i równomiernym, wielomodowym rozkładzie energii TEM na przekroju ogniska oraz za pomocą lasera dyskowego o kołowym kształcie wiązki laserowej i rozkładzie energii zbliżonym do jednomodowego gaussowskiego. Wykazano, że zastosowanie lasera HPDDL w procesie azotowania stopu tytanu jest korzystne i umożliwia wytworzenie warstw wierzchnich o wysokiej jakości i kształtowanie właściwości tych warstw w szerokim zakresie.

Własności i pomiary

Kryteria doboru współrzędnościowej maszyny pomiarowej WMP

Są takie dni, kiedy w „cokolwiek-nie-gaussowską” entropię życia naukowca (prawda, że roztargnienie można nazwać przyjemnie?) wpada jakaś wiadomość i ciekawość zagadnienia bierze górę nad racjonalizmem codzienności. I tak właśnie było, kiedy dostałem od redakcji propozycję napisania tekstu dotyczącego wyboru maszyny współrzędnościowej. Jak żywe stanęły mi przed oczami rozmowy z użytkownikami i potencjalnymi nabywcami, którzy szukali dla siebie rozwiązań różnych zagadnień pomiarowych i jak puzzle starali się ułożyć różne wymagania. Jako że napisanie takiego artykułu stanowi wyzwanie, zaprosiłem do współudziału dwóch znawców tematu: profesora Jerzego Sładka oraz Marka Nocunia. I jako takie trio postanowiliśmy podzielić się z Państwem wiedzą i doświadczeniem w celu lepszego zrozumienia zagadnienia.

Artykuł promocyjny

Innowacyjne technologie plastycznej obróbki blachy, które pozwalają na przełomową zmianę w procesie produkcji konstrukcji metalowych

Pomimo wzrostu zastosowania materiałów niemetalowych (tworzywa sztuczne, ceramika, cermetale itp.) do wytwarzania różnorodnych konstrukcji zużywa się ciągle najwięcej metalu. Są to często przetworzone blachy metalowe (np. stalowe lub aluminiowe), którym nadany jest odpowiedni kształt za pomocą różnorodnych technologii przetwarzania – cięcia, gięcia, wykrawania, obróbki skrawaniem, w tym także różnorodnych technologii spawalniczych (np.: cięcia termicznego, spawania, napawania, hartowania itp.).

Technologie cięcia

Napędy liniowe – nowa moc w laserach

Większość obecnie produkowanych laserów jest napędzana za pomocą serwonapędów, przekładni i listew zębatych. Trudno uwierzyć, ale te rozwiązania są wykorzystywane od początku istnienia technologii laserowych w przemyśle! Czy nie czas, by ustąpiły one miejsca napędom liniowym, które nie tylko pozwolą na wydajniejszą pracę, ale również zwiększą żywotność maszyny?

Innowacja, która się opłaca

Mostostal Kielce SA to znana firma produkująca konstrukcje stalowe. Niedawno w zakładzie wdrożono przecinarkę plazmowo-gazową, w której zastosowano najnowsze rozwiązania oferowane przez firmę Ajan. Obszar roboczy tego urządzenia może nie jest tak imponujący jak w Vistal Offshore SA lub Montex Shipyard Sp. z o.o., ale wymiar 3000 x 24 000 mm robi wrażenie.

Badania chropowatości powierzchni wycinanych metodą wodno-ścierną i laserową

Proces cięcia wysokociśnieniową struga tnącą znacząco różni się od procesu cięcia wiązką laserową, jeśli chodzi o zmiany parametrów chropowatości przeciętej powierzchni w odniesieniu do zmiany podobnych parametrów obróbki. Skąd wynikają te różnice?

Artykuł promocyjny

ByStar Fiber – innowacyjna wykrawarka laserowa Bystronic

Najnowszy system do wykrawania laserowego firmy Bystronic zapewnia niezawodność w zakresie cienkich i grubych blach. ByStar Fiber jest laserem światłowodowym wykorzystującym najnowszą technologię zdefiniowaną przez Bystronic.

Hutnictwo i odlewnictwo

Odlewy – wymagania jakościowe dla staliwa

Szeroko rozumiane odlewnictwo zarówno w kraju, jak i za granicą przeżywa swój renesans. W różnych konstrukcjach maszyn i urządzeń odlewy są wykorzystywane jako ich gotowe części składowe lub w połączeniu z elementami spawanymi. Takie zastosowanie odlewów stawia coraz wyższe wymagania jakościowe, którym muszą sprostać odlewnie na całym świecie.

Technologie łączenia

Nowe podejście do usuwania pyłów spawalniczych

Podczas spawania powstaje ogromna ilość dymów i pyłów, które powinny być neutralizowane przy pomocy profesjonalnych systemów filtrowentylacji. Dostępne dzisiaj materiały filtracyjne są zbliżone parametrami i większość zapewnia najlepszą skuteczność filtracji dymów spawalniczych. Niewielu producentów jednak zwraca uwagę na inny istotny problem – na maksymalne ograniczenie kontaktu człowieka z pyłami podczas usuwania tych zanieczyszczeń ze zbiorników na pyły.

Zabezpieczanie powierzchni

Trwałość i design, czyli możliwości płynące z anodowania aluminium

Proces anodowania staje się elementem codzienności także zwykłych konsumentów. Eloksalowane aluminium jest wykorzystywane w przemyśle spożywczym, stąd dostępne na rynku aluminiowe garnki czy blaty, lady chłodnicze, regały itp. Materiał ten pojawia się też coraz częściej w wyrobach biżuteryjnych, gdzie zaczyna być traktowany na równi z innymi metalami nieszlachetnymi.

Powlekanie stali do użytku zewnętrznego. Ochrona przed korozją – jakość, wygląd oraz zrównoważony rozwój powłok

Budynki, meble do użytku zewnętrznego, samochody, maszyny rolnicze czy budowlane – jeżeli w ich przypadku stal wystawiona jest na oddziaływanie warunków zewnętrznych, to obróbka powierzchni jest bezwzględną koniecznością. Wymagania stawiane materiałom powłokowym są wyższe niż kiedykolwiek wcześniej: oprócz optymalnej jakości i opłacalności ekonomicznej do kluczowych wymogów należą: efektywność materiałowa i energetyczna, a także przestrzeganie zasad zrównoważonego rozwoju.

Oprogramowanie

Rzetelny partner to podstawa. Jak wygrać na rynku usług czynnikami pozacenowymi?

Ceny usług cięcia i gięcia blach są bardzo zbliżone, dlatego firmy konkurują na poziomie wartości dodanej: jakości odbieranego materiału i czasu realizacji zlecenia. Pomoc ze strony partnerów (dostawców maszyn, oprogramowania itd.) ma w tym kontekście kluczowe znaczenie. Dzięki szybkiej reakcji w procesie oferowania i produkcji stajemy się na rynku mocnym graczem.

Nie tylko STL. Oprogramowanie do drukarek 3D

Wprowadzony w 1989 roku przez firmę 3D Systems format STL oznaczał kolejny krok na drodze ewolucji komputerowych systemów inżynierskich i związanych z nimi urządzeń. Przez wiele lat STL stanowił standard zapisu informacji, pozwalający na tworzenie materialnych przedmiotów na podstawie pliku wygenerowanego w systemie CAD.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij