STAL Metale & Nowe Technologie wydanie nr 11-12/2014
STAL Metale & Nowe Technologie wydanie nr 11-12/2014

Raport z rynku CAx w Polsce - temat numeru. Polecamy również artykuły dotyczące: technologii SSM dla odlewnictwa, zastosowania termografii w branży metalurgicznej oraz elementów złącznych stosowanych w konstrukcjach cienkościennych. Poza tym w numerze: komentarz dr. Marka Łangalisa na temat zmienności cen stali oraz podsumowanie dyskusji "Obróbka stali w Polsce". Zachęcamy również do lektury raportu z rynku 3-osiowych frezarskich centrów obróbkowych.

Aktualności

Aktualności

Rynek

Zmienić na lepsze oblicze polskiej branży obróbczej. Dyskusja „Obróbka stali w Polsce. Rynek. Biznes. Innowacje”

Przemysł pozytywnie odpowiedział na nasze zaproszenie do dyskusji na temat polskiego rynku obróbki. 30 września w organizowanej przez redakcję czasopisma „STAL Metale & Nowe Technologie” dyskusji „Obróbka stali w Polsce. Rynek. Biznes. Innowacje” wzięło udział ponad 70 osób bezpośrednio związanych z branżą oraz przedstawicieli środowiska naukowego. Ich opinie pozwoliły stworzyć platformę wymiany doświadczeń i informacji, a także wypracować szereg wspólnych wniosków.

Obróbka

Obróbka w trzech osiach. Raport z rynku frezarek

Od lat obserwujemy rozwój w zakresie 3- i 4-osiowych frezarek oraz centrów frezarskich. Kwestia liczby osi stanowi wyzwanie dla technologów opracowujących procesy technologiczne, układy sterowania, programy i systemy CAM. Oczywiście nie pozostaje to bez wpływu na konstrukcje obrabiarek. Postęp w zakresie jakościowym (dokładności), ergonomicznym czy zdolności technologicznych, polegający na rozwoju układów sterowania, metod chłodzenia, stosowanych napędów głównych, wrzecion, napędów posuwowych, jest faktem. Równolegle następuje progres w materiałach narzędziowych, rodzajach pokryć płytek skrawających z węglików spiekanych. Obie te dziedziny przeplatają się i uzupełniają.

Akademia szlifowania – innowacyjne warsztaty dla klientów 3M

Statystyczny Polak spotyka się z produktami 3M ponad 17 razy w ciągu dnia – często nawet o tym nie wiedząc. Aby skutecznie budować świadomość rozwiązań wśród swoich klientów, w 2013 roku firma otworzyła we Wrocławiu Customer Technical Center (CTC). Centrum Innowacji stało się doskonałym miejscem do organizowania seminariów i warsztatów. Jednym z przykładów podejmowanych przez 3M inicjatyw jest „Akademia szlifowania”, której kolejna edycja odbyła się 24 września br.

System mocowań do zadań specjalnych

Firma Airbus96 poszukiwała systemu do mocowania klap A 380 o dwunastu różnych wymiarach na różnych obrotowych stołach montażowych. Moduł podstawowy klapy tworzą belki profilowe o długości do 3,2 m. System miał charakteryzować się powtarzalnością mocowania z dokładnością mikronową, krótkim czasem przezbrajania oraz dużą elastycznością, umożliwiającą montowanie 5-50 detali.

Zrównoważone podejście do kosztów produkcji

Najważniejszym założeniem obróbki skrawaniem jest produkcja precyzyjnie wykonanych części przy jak najmniejszym nakładzie kosztów, która prowadzi do maksymalnego zwiększenia zysków. Tradycyjnie koszty obróbki skrawaniem są zmniejszane przez zwiększenie tempa produkcji i zastosowanie bardziej agresywnych parametrów skrawania i większych prędkości skrawania. Takie podejście nie uwzględnia jednak znaczących czynników finansowych, takich jak części złomowane i przestoje w produkcji. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest strategia uwzględniająca całokształt kosztów procesów produkcyjnych i sumę kosztów, która zapewnia równowagę produktywności i kosztów produkcji.

Oprogramowanie

Rynek CAx w Polsce – raport

Który system CAD jest najbardziej godny uwagi? Jakie rozwiązanie PDM jest lepsze od innych obecnych w ofercie rynkowej? U którego VAR najlepiej zaopatrywać się w oprogramowanie? Specyfika komputerowych systemów inżynierskich wspomagających prace projektowe nie pozwala na udzielenie jednoznacznych odpowiedzi na takie pytania. Jeśli jednak zastanawiają się Państwo, który z oferowanych systemów CAD pozwoli jednocześnie na przeprowadzanie prostych symulacji i analiz, bez potrzeby inwestowania w dodatkowe oprogramowanie i zarazem zakup jego licencji zmieści się w Państwa budżecie – publikowane tutaj zestawienie może okazać się pomocne, przynajmniej przy pierwszym „rozpoznaniu” rynkowej oferty.

Artykuł promocyjny

PLM do integracji i automatyzacji produkcji

Producenci bezustannie unowocześniają procesy produkcji, poczynając od projektowania produktu, poprzez testowanie, łańcuch dostaw, wytwarzanie i logistykę, aż po zbieranie opinii klientów.

Oprogramowanie

Integracja programów SAP R3 i SigmaNEST stigo

Opłaca się inwestować w nowoczesne oprogramowanie do optymalizacji produkcji – dowodem na to może być historia firmy z branży spawalniczej Stelweld Sp. z o.o. Dzięki integracji programów SAP R3 i SigmaNEST przedsiębiorstwo usprawniło m.in. proces rejestracji zleceń i ich pełnego rozliczania pod kątem kosztowym oraz zarządzania magazynem arkuszy blach, tym samym ugruntowując swoją pozycję na rynku europejskim w zakresie produkcji konstrukcji spawanych.

Modelowanie walcowych kół zębatych w systemach CAD

Modelowanie geometryczne koła zębatego jest konsekwencją określenia danych geometrycznych. Proces modelowania CAD jest obarczony pewnymi niedokładnościami wynikającymi z zastosowanych metod i procedur modelowania. Poprawne zamodelowanie pary kół przekładni zębatych jest trudne i pracochłonne, jeżeli nie korzysta się ze specjalizowanych narzędzi programistycznych. Na uzyskiwane dokładności wpływają nie tylko użyte metody, ale i stosowane narzędzia. Jakość przeprowadzonych analiz i odniesienie ich do warunków rzeczywistych zależy od możliwości użytego oprogramowania oraz umiejętności i doświadczenia samego użytkownika.

Rozkład temperatur w komorze piekarnika. Modelowanie i analiza z zastosowaniem CAD/CAE/MES

Artykuł przedstawia metodykę modelowania i analizy rozkładu temperatur w komorze piekarnika. Model piekarnika wykonany został z zastosowaniem systemu 3D-CAD. Analizę numeryczną rozkładu temperatur opracowano z wykorzystaniem oprogramowania opartego na metodzie elementów skończonych (MES).

Metaloznawstwo

Wady anodowych powłok tlenkowych na stopach aluminium – cz. II

W części pierwszej artykułu przedstawiono wady anodowych powłok tlenkowych będące efektem nierównomiernej grubości powłoki oraz niewłaściwie przeprowadzonej operacji uszczelniania. W kolejnej części omówione zostaną wady powstałe w wyniku procesów odlewniczych, przeróbki plastycznej oraz mechanicznej obróbki powierzchniowej.

Technologie cięcia

Analiza MES głowicy tnącej stosowanej w obróbce strumieniem wodno-ściernym – cz. II

Konstrukcja głowicy do cięcia strumieniem wodno-ściernym musi zapewnić takie warunki, w których strumień będzie stanowił optimum swoich możliwości, z równoczesnym zapewnieniem trwałości pojedynczych komponentów głowicy. Metoda elementów skończonych (MES) wydaje się dobrym narzędziem do prześledzenia całek drogi kształtowania się strumienia wewnątrz głowicy tnącej. Analiza kształtowania się strumienia tnącego, a później analiza wpływu tego strumienia na komponenty ogniskujące ten strumień to główne zagadnienie poniższego artykułu.

Specjalizacja – gwarancją sukcesu

Sprecyzowanym wymaganiom technicznym czołowego europejskiego producenta podwozi dla ciężarówek sprostały doświadczenie i przygotowanie techniczne CAMU z Bressanvido, która została wybrana jako dostawca dwóch bliźniaczych maszyn do podawania blach do pras w trybie dużego obciążenia.

Własności i pomiary

Zastosowanie termografii w branży metalurgicznej

Termografia w podczerwieni jest szeroko stosowana w przemyśle metalurgicznym, w którym większość procesów polega na wprowadzeniu i odprowadzeniu bardzo dużych ilości ciepła. Głównymi obszarami zastosowania termografii w obszarze produkcji i przetwórstwa metali są: kontrola, badanie i optymalizacja procesów technologicznych oraz monitorowanie i ocena stanu maszyn, urządzeń i instalacji biorących udział w procesie produkcji.

Hutnictwo i odlewnictwo

Technologia SSM – Semi Solid Metal

W dzisiejszych czasach inżynier/konstruktor, dobierając kształt danego elementu konstrukcyjnego, praktycznie nie musi martwić się o sposób jego wytworzenia – jedyne ograniczenie to koszty. Istnieje bardzo wiele różnych metod wytwarzania elementów konstrukcyjnych, ale jeśli jako priorytet traktować dokładność wymiarową czy stopień skomplikowania „kształtu”, to wielkie pole do popisu mają w tym przypadku metody odlewnicze, głównie z wykorzystaniem ciśnienia.

Artykuł promocyjny

Najlepszy produkt Mitsubishi do toczenia żeliwa

Mitsubishi Materials rozszerza ofertę płytek serii MC5000 do wysoko wydajnego toczenia żeliwa o kilka nowych geometrii w pokrywanych metodą CVD gatunkach MC5005 i MC5015.

Hutnictwo i odlewnictwo

Zastosowanie metod dużego odkształcenia plastycznego na skalę przemysłową

Nanometale to materiały metaliczne o ziarnach, których rozmiar nie przekracza w jednym kierunku kilkuset nm. Można je otrzymywać metodami polegającymi na budowaniu struktury nanometrycznej z pojedynczych atomów/cząstek lub metodami polegającymi na rozdrobnieniu struktury do skali nanometrycznej. Do pierwszej grupy metod zaliczają się techniki chemicznego/fizycznego osadzania z fazy gazowej (CVD i PVD), nanokrystalizacji z fazy amorficznej (szkła metaliczne) lub konsolidacji nanoproszków (Powder Metallurgy). Do drugiej klasyfikuje się metody polegające na rozdrobnieniu struktury poprzez ekstremalnie duże odkształcenie plastyczne materiału (SPD).

Technologie łączenia

Spawalnicze technologie łączenia w przemyśle samochodowym

Przemysł samochodowy, a w nim szczególnie produkcja samochodów osobowych, jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się obszarów gospodarki światowej, wykraczających już znacznie poza granice państw i kontynentów. W zasadzie trwałe są jedynie marki samochodów, natomiast produkcja poszczególnych elementów składowych konstrukcji prowadzona jest w różnych, często znacznie oddalonych krajach świata. Przykładem może być przemysł japoński, montażownie Hondy i Mazdy znajdują się w USA, Chinach, Anglii, silniki produkowane są w Japonii lub we Francji, układy elektryczne w Polsce i Czechach itd.

Artykuł promocyjny

DuPont wprowadza wielofunkcyjną tkaninę ochronną nowej generacji – Nomex® MHP

Firma DuPont, słynąca na świecie z innowacji i rozwoju w dziedzinie ochrony przed różnymi zagrożeniami termicznymi, ogłosiła wprowadzenie na rynek nowego rozwiązania o nazwie Nomex® MHP. Ta tkanina to następna generacja ochrony przed wysoką temperaturą, płomieniem, skutkami działania łuku elektrycznego i drobnymi rozpryskami stopionego metalu do zastosowania w warunkach przemysłowych.

Technologie łączenia

Innowacyjne spawalnictwo w najlepszym wydaniu

Ponad 1,1 tys. specjalistów wzięło udział w sześciu seminariach pt. „Innowacje w spawalnictwie”. Pomysłodawcą i głównym organizatorem wydarzenia jest Linde Gaz, międzynarodowa firma zajmująca się gazami technicznymi. Inicjatywa od lat jest popierana przez liczące się na polskim rynku firmy z szeroko pojętej branży spawalniczej.

Elementy złączne stosowane w przemyśle konstrukcji cienkościennych

Rynek elementów złącznych w Polsce coraz szybciej się powiększa. Liczba elementów złącznych możliwych do aplikacji w konstrukcjach cienkościennych jest bardzo duża. Ogrom rozwiązań pozwala na różnorakie ich wykorzystanie. Jednak znane są one rodzimym producentom tylko w bardzo małej części. Są najczęściej wykorzystywane w montażu w produktach o „zewnętrznej” technologii wytwarzania. Krajowi wytwórcy starają się to zmienić. Stąd potrzeba przybliżenia czytelnikom „STALI” rozwiązań oferowanych na polskim rynku.

Artykuł promocyjny

Szybkość kontroli jakości warunkuje czasy cyklu maszyny do obróbki strumieniowo-ściernej kęsów

Dla swojego klienta Buderus Edelstahl GmbH firma Rösler stworzyła specjalnie zaprojektowany system obróbki strumieniowo-ściernej RKL 12-37/300. Urządzenie umożliwia przepustowość 60 m/min (197 ft/min) przy jakości powierzchni SA 2,5 i w porównaniu z innymi systemami dostępnymi na rynku oferuje znaczące oszczędności w zużyciu energii i w zakresie kosztów konserwacji.

Komentarze

Zmienność cen stali

Jak odkrył Simon Kuznets, jeden z pierwszych noblistów z ekonomii, ceny stali mogą być dobrym prognostykiem koniunktury. Amerykanin wyszedł z prostego założenia, że gdy ceny stali rosną, to znaczy, że występuje większy popyt ze strony przemysłu ciężkiego. Idąc tym tropem – gdy przemysł ciężki się rozwija, to znaczy, że inwestycje rosną, a bez inwestycji praktycznie nie można mówić o wzroście gospodarczym.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij