STAL Metale & Nowe Technologie wydanie nr 9-10/2014
STAL Metale & Nowe Technologie wydanie nr 9-10/2014

Technologie łączenia - temat wydania, a w nim: jakość, materiały i badania. Polecamy również: raport z rynku 5-osiowych frezarskich centrów obróbkowych oraz artykuł dotyczący aspektów rozwoju polskich obrabiarek i ich konkurencyjności. Poza tym w numerze: laserowe znakowanie metali, własności technologiczne wysokowytrzymałych stali wielofazowych dla motoryzacji, rozwój techniki cięcia plazmowego, stal dupleks i jej spawalność, połączenia stosowane w konstrukcjach lotniczych.

Aktualności

Aktualności

Rynek

Polski rynek stalowy wciąż na plusie

Rynek stalowy w Polsce, podobnie zresztą jak w innych państwach, jest skorelowany z rozwojem przemysłu. Ostatnie 12 miesięcy (licząc od lipca 2013 roku) to niemalże nieprzerwany wzrost produkcji przemysłowej, co przekłada się również na lepsze nastroje przedsiębiorców branży stalowej.

Obróbka

Aspekty rozwoju polskich obrabiarek i ich konkurencyjności

Innowacyjny rozwój obrabiarek na światowym poziomie jest zarówno bardzo trudny, jak i kosztowny. Musi mu towarzyszyć kompleksowa, stale rozwijana i konsekwentnie realizowana strategia doskonalenia całych obrabiarek i ich zespołów. Nie można zawężać rozwoju do kilku właściwości obrabiarek. Synergię korzyści progresu doskonalenia osiąga się wtedy, kiedy dotyczy on wszystkich, głównych właściwości równocześnie. Wpływają one bowiem na siebie wzajemnie i dlatego trzeba je rozpatrywać całościowo – holistycznie doskonalić i optymalizować.

Artykuł promocyjny

Nowe gatunki frezarskie z powłoką PVD do obróbki wysokowydajnej

Mitsubishi Materials Corporation wprowadziła nową serię gatunków frezarskich z powłoką PVD. Gatunki MP6120 oraz MP6130 zostały zoptymalizowane pod kątem obróbki stali, MP7130 i MP7140 przystosowano do obróbki stali nierdzewnej, a MP9120 oraz MP9130 – do skrawania materiałów trudno obrabialnych, takich jak materiały ulepszane cieplnie czy stopy tytanu.

Obróbka

Obróbka w pięciu osiach. Raport z rynku frezarek

Sięgając do opublikowanych kilka lat temu raportów obrabiarek CNC i porównując dane dotyczące ówczesnych frezarek pięcioosiowych z oferowanymi dziś maszynami, można zobaczyć postęp jakościowy. Trudno mówić o rewolucji, ale sukcesywny progres w zakresie dokładności, ergonomii czy możliwości obróbkowych jest efektem rozwoju układów sterowania, chłodzenia oraz napędów głównych i napędów wrzecion.

Podstawowe i wybrane nowe powłoki na narzędzia – cz. I

Na rozwój narzędzi szczególny wpływ ma zarówno obserwowany od wielu lat progres w zakresie materiałów narzędziowych i metod ich otrzymywania, jak i również intensywny, zwłaszcza w ostatnim dziesięcioleciu, postęp dotyczący powłok nanoszonych na części robocze narzędzi.

Artykuł promocyjny

GPS 2.20 jest dostępny online

Tübingen, 18 sierpnia 2014 r. – Walter GPS, najbardziej kompleksowe na świecie oprogramowanie do wyszukiwania narzędzi skrawających, wyraźnie rozwinęło się od swojej premiery przed trzema laty: w nowej wersji GPS 2.20 nawigacja narzędziowa oferuje nowe funkcje do wyboru właściwego freza, nowe możliwości wyszukiwania pasującego wiertła, a ponadto wyszukiwanie konkretnych produktów przy użyciu udoskonalonego interfejsu użytkownika.

Obróbka

Laserowe znakowanie metali. Rynek urządzeń i usług

Znakowanie wyrobu to przekazywanie skrótowej informacji o jego właściwościach i zastosowaniu. Podobnie jak wiele innych elementów procesu produkcji przemysłowej, także i ta czynność przechodzi okres radykalnych zmian. Mimo że nie ma ona fundamentalnego znaczenia dla przebiegu procesu wytwórczego, to jednak zyskuje na znaczeniu w kontekście relacji producenta z odbiorcą. Nic zatem dziwnego, że wciąż poszukuje się najskuteczniejszych, najtańszych i najwygodniejszych dla odbiorcy metod znakowania wyrobu. Branża metalowa nie jest tu wyjątkiem.

Artykuł promocyjny

TruMark 5010 Mobile Marker – swobodne znakowanie laserowe elementów wielkogabarytowych

Firma TRUMPF od wielu lat jest liderem na rynku światowym w zakresie produkcji laserów przemysłowych oraz kompletnych systemów obróbki blach wykorzystujących technologie laserowe (np.: cięcie 2D i 3D, spawanie, mikrospawanie, napawanie czy też znakowanie). Ogromne doświadczenie w zakresie budowy obrabiarek oraz wieloletnie, nieustanne badania w zakresie nowoczesnych konstrukcji laserów, pozwalają firmie TRUMPF stworzyć niezawodne, proste w obsłudze urządzenia oraz implementować je w niemal dowolne linie technologiczne, tym samym próbując spełnić bardzo wysokie wymagania klientów.

Obróbka

Własności technologiczne wysokowytrzymałych stali wielofazowych dla motoryzacji

Nowoczesne blachy z wysokowytrzymałych stali o strukturze wielofazowej stosowane na wytłoczki i inne elementy samochodu kształtowane plastycznie na zimno muszą spełniać wysokie własności mechaniczne i technologiczne. Najważniejsze technologiczne aspekty obejmują: podatność blach na kształtowanie technologiczne, spawalność/zgrzewalność, podatność blach na cynkowanie i lakierowanie, zdolność elementów nośnych do absorpcji energii, podatność na umocnienie podczas utwardzania lakieru. Zapewnienie wszystkich pożądanych cech często jest trudne do pogodzenia, gdyż wymaga przeciwstawnych koncepcji projektowania składu chemicznego, kształtowania mikrostruktury itp.

Artykuł promocyjny

RMBS 1-842 – kompaktowy system śrutowania z innowacyjnym imakiem mocującym

Zmiany w zakresie asortymentu produktów i konieczność zwiększenia możliwości produkcyjnych dla bloków silników wysokoprężnych i gazowych były główną przyczyną instalacji nowej maszyny do śrutowania w odlewni staliwa Gienanth GmbH. Dla wydziału odlewów specjalnych konstruktorzy firmy Rösler stworzyli RMBS 1-842, kompaktowy, całkowicie zautomatyzowany system do śrutowania, ze specjalnym imakiem mocującym element obrabiany. To innowacyjne urządzenie obraca i wprowadza w drgania bloki silnika ważące do 5 ton podczas usuwania masy rdzeniowej, usuwając zgorzelinę podczas obróbki strumieniowo-ściernej, w bardzo krótkim cyklu operacji. Nowy system obróbki strumieniowo-ściernej pomógł także w optymalizacji wydajności produkcji.

Obróbka

Obróbka wykończeniowa części uzbrojenia

Przemysł zbrojeniowy jest najbardziej innowacyjnym obszarem rozwoju myśli technicznej, szczególnie dzięki ponoszonym na poszukiwanie nowych rozwiązań, materiałów i konstrukcji ogromnym nakładom finansowym. Szacuje się, że wyprodukowanie kilograma broni jest siedmiokrotnie droższe niż kilograma samochodu. Związane to jest nie tylko z bardzo wysokimi wymaganiami dotyczącymi jakości, niezawodności oraz zastosowaniem kosztownych materiałów, ale przede wszystkim z drogimi badaniami, których wyniki przez długie lata są tajemnicą.

Oprogramowanie

Zmiana podejścia zmienia produkcję

Gdy następuje spadek zamówień w naszej firmie, myślimy o redukcji kosztów, chcemy zwiększenia wydajności, dostrzegamy problemy i ich wpływ na elastyczność produkcji, zmieniamy podejście do zarządzania produkcją, szukamy narzędzi technologicznych i informatycznych wspomagających zmiany.

Artykuł promocyjny

Współpraca wysokiej jakości w branży produkcyjnej

Najlepsze decyzje są podejmowane wtedy, gdy wszyscy mogą w prosty sposób ze sobą współpracować, dzielić się i angażować pozostałe zainteresowane osoby, mając dostęp do odpowiednich potrzebnych danych w takiej formie, która ma dla wszystkich osób sens. W ramach wszystkich procesów, które firma realizuje w celu wytworzenia produktu, konieczne jest podjęcie tysięcy decyzji od początku do końca cyklu życia produktu. Im szybciej decyzje są podejmowane, tym szybciej proces jest realizowany. Im dokładniej podejmowane są decyzje, tym mniej problemów występuje w trakcie ich realizacji.

Oprogramowanie

Od chaosu do pełnej kontroli

Czy niewielkiej firmie świadczącej usługi cięcia i gięcia stali opłaciła się inwestycja rozbudowy systemu CAD/CAM o zaawansowane moduły systemu ERP? Okazuje się, że nawet nieduża firma może znacząco poprawić swoją efektywność, usprawniając przepływ informacji, przyspieszając proces wyceny i do minimum ograniczając liczbę dokumentów w obiegu... A przy okazji znacznie zmniejszyć ilość odpadów.

Model 4D dla lepszej współpracy

Szybki rozwój technologii dostarcza coraz nowocześniejszych i efektywniejszych narzędzi pracy. Techniczne rysunki 2D wraz z listami materiałowymi oraz poglądowymi modelami 3D często nie są już wystarczające do wydajnego zarządzania produkcją konstrukcji stalowych.

Kolorowe chmury – cz. II

W pierwszym tegorocznym wydaniu „STALI” zasygnalizowałem temat systemów CAE, wykorzystujących jako środowisko operacyjne tzw. cloud computing. Jak się okazuje, coraz więcej dostawców systemów CAx decyduje się przenosić swoje informatyczne rozwiązania inżynierskie właśnie w środowisko chmury obliczeniowej, oferując je jako SaaS lub na zasadach pay as you go.

Artykuł promocyjny

ExpoWELDING 2014. Najważniejsze wydarzenie spawalnicze w Europie Środkowo-Wschodniej

14-16 października 2014 roku zostanie zorganizowana kolejna edycja Międzynarodowych Targów Spawalniczych ExpoWELDING. Będzie to najważniejsze wydarzenie spawalnicze w środkowo-wschodniej Europie. Impreza odbędzie się pod patronem Instytutu Spawalnictwa w Gliwicach, a honorowy patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Gospodarki.

Technologie cięcia

Przyszłość należy do laserów fiber

Rosnące wymagania klientów w zakresie wydajności maszyn i jakości wytwarzanych za ich pomocą detali wymagają od producentów poszukiwania coraz nowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Od kilku lat skupiają się oni w dużej mierze na rozwoju i doskonaleniu laserów włóknowych. To w nich upatrują prawdziwej rewolucji w zakresie obniżenia kosztów pracy, podwyższenia jakości i przyspieszenia procesu obróbki materiałów. Ta rewolucja powoli staje się faktem. Pytanie tylko, w jakim kierunku ona zmierza i czym jeszcze mogą nas zaskoczyć producenci?

Rozwój techniki cięcia plazmowego

Rozwój technologii cięcia plazmowego sprawił, że technika ta w coraz szerszym zakresie staje się konkurencyjna w stosunku do innych metod cięcia. W zależności od wymaganej dokładności i powtarzalności wymiarowo-kształtowej elementów oraz wielkości produkcji proces cięcia plazmowego może być przeprowadzamy ręcznie, półautomatycznie lub ze sterowaniem automatycznym CNC.

Nowy gigant na wybrzeżu

W gdyńskiej firmie Vistal Offshore SA została wdrożona największa przecinarka gazowo-plazmowa w Polsce wyprodukowana przez Ajan. Tym samym przecinarka w firmie Demarko w Świętochłowicach zeszła na drugie miejsce w hierarchii AEP. Obszar roboczy nowego giganta wynosi aż 3500 x 40 000 mm. Urządzenie jest wyposażone w dwa portale: pierwszy ze źródłem plazmowym o mocy 260 A, z głowicą 3D+, dwoma palnikami gazowymi (umożliwia cięcie blach o grubości do 200 mm), drugi również ze źródłem plazmowym o mocy 260 A i z jednym palnikiem gazowym.

Artykuł promocyjny

Najlepsze miejsce na prezentację nowych technologii

Targi EUROTOOL®/BLACH-TECH-EXPO 2014 w nowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków! Wymieniaj się doświadczeniami, promuj i poznawaj nowości, podpisuj kontrakty z partnerami handlowymi z całego świata, a przede wszystkim „rób dobre interesy”!

Technologie cięcia

Analiza MES głowicy tnącej stosowanej w obróbce strumieniem wodno-ściernym – cz. I

Konstrukcja głowicy do cięcia strumieniem wodno-ściernym musi zapewnić takie warunki, w których strumień będzie stanowił optimum swoich możliwości z równoczesnym zapewnieniem trwałości pojedynczych komponentów głowicy. Metoda elementów skończonych (MES) wydaje się dobrym narzędziem do prześledzenia całej drogi kształtowania się strumienia wewnątrz głowicy tnącej. Analiza kształtowania się strumienia tnącego, a później analiza wpływu tego strumienia na komponenty ogniskujące ten strumień to główne zagadnienie poniższego artykułu.

Drgania to wróg numer jeden

Sztywność i zdolność do tłumienia drgań są jednymi z najistotniejszych cech obrabiarek skrawających metale. Wszystkie rodzaje drgań, bez względu na ich rodzaj (swobodne, wymuszone, parametryczne, samowzbudne) mają negatywne skutki dla pracy samej maszyny, jak i dla jakości procesu obróbczego.

Innowacje

Blachy elektrotechniczne. Hutnictwo a ekologia

Wynalezione na początku XX wieku blachy elektrotechniczne zostały stworzone w celu zminimalizowania strat energii elektrycznej na wszelkich etapach jej wytwarzania oraz przetwarzania. Odpowiednio domieszkowane krzemem, aluminium czy manganem (w celu polepszenia własności elektromagnetycznych, spowolnienia procesów degradacji itd. przy zapewnieniu odpowiednich do dalszej obróbki własności mechanicznych i struktury wewnętrznej metalu), walcowane na gorąco oraz na zimno, powleczone na końcu procesu warstwą izolacyjną blachy są obecne w transformatorach, silnikach, prądnicach czy innych generatorach i przetwornikach energii elektrycznej.

Przemysłowe zastosowania grafitu

Grafit to alotropowa odmiana węgla o charakterystycznej heksagonalnej budowie kryształów, której konsekwencją są jedna z najwyższych znanych w przyrodzie wytrzymałości i unikalne właściwości fizyczne. Materiały grafitowe stosowane w przemyśle nigdy nie mają w pełni wykształconej struktury, raczej są formą przejściową pomiędzy węglem amorficznym a kryształem grafitu. Ich właściwości, a przez to jakość, są ściśle skorelowane ze stopniem grafityzacji, strukturą wewnętrzną i z zawartością zanieczyszczeń, która nie przekracza 10 ppm w najlepszych grafitach.

Długotrwały wzrost wydajności

Logistyka wewnętrzna to w Polsce obszar wciąż niedoceniany, a często to właśnie przewaga konkurencyjna w jego zakresie ma znaczący wpływ na długotrwały sukces przedsiębiorstwa. Gdy działa sprawnie, firma jest w stanie dynamicznie reagować na potrzeby rynku, zachowując przy tym efektywność procesów produkcyjnych.

Gaz techniczny napędza produkcję

Gazy techniczne w różnej postaci są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Najpowszechniejsze i wciąż rosnące ich zużycie notowane jest jednak w sektorze spawalniczym, w którym dużą rolę odgrywają wysokiej jakości gazy (mieszanki zawierające argon, wodór, hel oraz azot). Mogą je zaoferować tylko wyspecjalizowane w tej branży firmy.

Technologie łączenia

Stal dupleks i jej spawalność

W artykule przedstawiono rozwój odpornych na korozję stali dupleks, mikrostrukturę, właściwości, zastosowania oraz metalurgiczne podstawy spawalności odpornej na korozję austenityczno-ferrytycznej stali dupleks na tle innych chromowo-niklowych stali nierdzewnych. W oparciu o analizę spawalności stali dupleks i badania eksperymentalne autora sformułowano podstawowe zasady spawania wielkogabarytowych konstrukcji z tej stali.

Artykuł promocyjny

Sytuacja ekonomiczna największym wyzwaniem dla producentów stali

Niemal połowa zarządzających hutami stali uważa sytuację gospodarczą za największe wyzwanie dla swojej branży

Technologie łączenia

Lutowanie miękkie i twarde stali nierdzewnych

Lutowanie lutem miękkim i twardym to techniki łączenia elementów metalowych w stan skupienia stały przez środki topliwe (spoiwo) o temperaturze topnienia niższej od temperatury łączonych metali. W procesach lutowania lutem miękkim stosuje się spoiwo o temperaturze topnienia niższej od 450°C, podczas gdy lutowanie lutem twardym wymaga zastosowania stopów o wyższej temperaturze topnienia. Zasadniczym zagadnieniem podczas procesów lutowania jest zapewnienie doskonałej zwilżalności przez materiał roztopionego spoiwa.

Badania wytrzymałościowe połączeń wysokowytrzymałych blach wysokowytrzymałych

Metody łączenia odgrywają istotną rolę przy projektowaniu różnorodnych konstrukcji, szczególnie samochodów. Dotychczas stosowane techniki (głównie zgrzewanie oporowe, punktowe, zwarciowe oraz spawanie laserowe) nie zawsze spełniają stale rosnące wymagania, jakie są stawiane przed przemysłem motoryzacyjnym. Dlatego inżynierowie na całym świecie nieustannie poszukują nowych i tanich technologii, a jedną z nich jest łączenie poprzez przetłaczanie.

Łączenie za pomocą nitonakrętek

Nitonakrętki to elementy złączne umożliwiające stosowanie połączenia gwintowego w komponentach zbyt cienkich, żeby naciąć w nich gwint, np. w blachach. Łączą one cechy nitu (dwa materiały lub większą ich liczbę łączymy na zasadzie nitowania) oraz nakrętki (element nitujący wyposażony jest w gwint – wewnętrzny lub zewnętrzny – w zależności od tego, czy mamy do czynienia z nitonakrętkami czy nitośrubami). Ze względu na swoje właściwości mechaniczne wynikające z procesu produkcji elementu oraz ze sposobu montażu gwinty nitonakrętek są odporne nawet na wysokie obciążenia.

Połączenia stosowane w konstrukcjach lotniczych. Kierunki doskonalenia technologii

Konstrukcje lotnicze wykonywane są ze stopów metali (aluminium, niklu, tytanu, żelaza), kompozytów, a także tworzyw sztucznych. W ostatnich latach obserwuje się zwiększanie zastosowania kompozytów – przykładowo w samolocie Boeing 787 stanowią one ponad 50% użytych materiałów. Różnorodność materiałów na elementy konstrukcji lotniczych wymusza stosowanie wielu typów połączeń.

Hutnictwo i odlewnictwo

Piec indukcyjny kanałowy – charakterystyka ogólna

Piece kanałowe w głównej mierze są przeznaczone do magazynowania – utrzymywania w stałej temperaturze oraz przegrzewania ciekłych metali nieżelaznych, żeliwa i stali stopowych w innych piecach. Piece kanałowe stosowane są również do topienia metali i ich stopów, zwłaszcza miedzi, mosiądzu, aluminium, cynku oraz żeliwa.

Hartownie z precyzyjnym sterowaniem procesem hartowania indukcyjnego

Na rynku rośnie zapotrzebowanie na produkty o ściśle określonych strefach hartowania. Wysoko stawiane wymagania w kwestii precyzji hartowania powodują, że konieczne jest stosowanie metod nagrzewania, które pozwalają na kontrolowanie temperatury i głębokości nagrzewania. Popularną metodą w takich przypadkach jest nagrzewanie indukcyjne.

Wysokowytrzymałe stale konstrukcyjne ulepszane cieplnie

Nowoczesne konstrukcje stalowe są coraz bardziej skomplikowane, a jednocześnie muszą spełniać coraz wyższe wymagania eksploatacyjne. Konstruktorzy i wykonawcy z jednej strony zmierzają do obniżenia masy konstrukcji, redukcji kosztów jej wytworzenia, a z drugiej jednocześnie wymiary samych konstrukcji są coraz większe. Jednym z materiałów, który może sprostać tym sprzecznym wymaganiom, są stale o wysokiej wytrzymałości i niskiej temperaturze przejścia w stan kruchy.

Metaloznawstwo

Wady anodowych powłok tlenkowych na stopach aluminium – cz. I

W części pierwszej artykułu przedstawiono wady anodowych powłok tlenkowych będących efektem nierównomiernej grubości powłoki oraz niewłaściwie przeprowadzonej operacji uszczelniania. W kolejnej części omówione zostaną wady powstałe w wyniku procesów odlewniczych, przeróbki plastycznej oraz mechanicznej obróbki powierzchniowej.

Stal nierdzewna dobra też na narzędzia

Narzędzie w rozumieniu mechanicznym to element służący do obróbki mechanicznej innego materiału, a bardziej ogólnie to przedmiot lub urządzenie służące do bezpośredniego oddziaływania w procesie pracy. Rozpatrując narzędzie w kontekście mechanicznym i biorąc pod uwagę jego skutecznie działanie, twardość materiału, z którego zostało ono wykonane, powinna być o ok. 25 HRC większa od twardości obrabianego materiału. Ogólnie zatem narzędzia powinny charakteryzować się wysoką twardością, odpornością na ścieranie, udarnością, wytrzymałością, a także – w zależności od specyfiki przeznaczenia – żarowytrzymałością lub odpornością na korozję.

Zarządzanie

Poprawa efektywności w branży metalowej

Dla każdej firmy produkcyjnej największy wpływ na rentowność mają sprzedaż i produkcja. Jakie są najważniejsze wyzwania dla ich efektywnego działania i w jaki sposób menadżerowie mogą sobie z nimi poradzić? Oto trzy obszary, którymi warto się zająć w firmie produkcyjnej.

Własności i pomiary

Wspomaganie montażu struktur lotniczych przy zastosowaniu systemów fotogrametrycznych – cz. I

W artykule przedstawiono podstawowe zagadnienia związane z wykorzystaniem optycznego skanera 3D ATOS™ III Triple Scan oraz systemu fotogrametrycznego TRITOP™ do kontroli jakości części oraz wspomagania montażu struktur lotniczych. Zaprezentowano ideę i sposób prowadzenia pomiarów przy zastosowaniu optycznego skanera 3D wykorzystującego fazową metodę oświetlania obiektu mierzonego.

Wytwarzanie kół zębatych technikami Rapid Prototyping

Wytwarzanie kół zębatych w technologii szybkiego prototypowania (ang. Rapid Prototyping – RP) to rozwiązanie, które może być wykorzystane w dwóch aspektach: jako funkcjonalny element maszyny lub jako model w procesie wykonywania form odlewniczych. Współczesne urządzenia RP umożliwiają wytwarzanie modeli z coraz większą dokładnością, a ich odpowiednie połączenie w pętlę sprzężenia zwrotnego z systemami CAD oraz urządzeniami pomiarowymi pozwala na szybkie i precyzyjne wytwarzanie części maszyn o dowolnej, skomplikowanej geometrii.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij