STAL Metale & Nowe Technologie wydanie nr 7-8/2014
STAL Metale & Nowe Technologie wydanie nr 7-8/2014

Dokładność i precyzja produkcji – metrologia przemysłowa. Polecamy: obróbka cieplna odlewów, tarcie w przeróbce plastycznej metali, stale na elementy nośne nadwozi samochodów, ekoefektywność produktów i technologii oraz własności mechaniczne wysokowytrzymałych stali.

Rynek

Aktualności

ITM 2014 – targi na światową miarę

Zakończyły się targi ITM Polska. To była bardzo udana edycja: stoiska prawie 1000 wystawców odwiedziło ponad 16 500 zwiedzających. Ekspozycja targów zajęła powierzchnie aż 9 pawilonów, w których prezentowanych było prawie 1400 maszyn i urządzeń w ruchu!

Ferrytyczne stale nierdzewne. Wady i zalety zastosowania

Ferrytyczne stale nierdzewne zyskują coraz większą popularność w przemyśle. Konstruktorzy i technolodzy przy dużym współudziale księgowych (koszty!) przekonują się do tego rodzaju stali za każdym razem, gdy najpopularniejsze stale nierdzewne austenityczne drożeją. Obecnie znowu, głównie z powodu sporu ukraińsko-rosyjskiego, w grę zaczyna wchodzić nikiel, a wraz z nim – stale nierdzewne, których produkcja oparta jest na tym surowcu.

Własności i pomiary

Niepewność pomiarów współrzędnościowych. Zastosowanie przedmiotu wzorcowego

W artykule omówiono problematykę wyznaczania niepewności pomiarów współrzędnościowych z wykorzystaniem przedmiotów wzorcowych lub wzorców. Zwrócono uwagę na fakt, że niepewność pomiaru różnych charakterystyk geometrycznych mierzonych przy użyciu tej samej maszyny może być istotnie różna. Podano przykłady opracowania wyników eksperymentów wykonanych w celu oceny niepewności pomiaru średnicy i odchyłki okrągłości otworu walcowego oraz odchyłki współosiowości wałków.

Trójwymiarowa analiza nierówności powierzchni

Pod koniec XX wieku świat nauki doszedł do wniosku, że prezentowanie nierówności powierzchni tylko w dwóch wymiarach nie jest wystarczające. Wszelka interakcja powierzchni ma charakter przestrzenny, co zapoczątkowało badania nad analizą nierówności w trzech wymiarach. W artykule przedstawiono sposoby prezentacji powierzchni w układzie 3D. Omówiono dwie najczęściej występujące metody, czyli obraz izometryczny i mapę powierzchni. Pokazano kilka aplikacji prezentacji trójwymiarowej z różnych dziedzin życia. W drugiej części omówiono zasadnicze parametry stosowane przy liczbowej charakteryzacji cech powierzchni 3D. Opisano parametry związane z obszarem i cechami.

Laserowe metody oceny struktury geometrycznej powierzchni

W artykule przedstawiono podstawy oceny struktury geometrycznej powierzchni z zastosowaniem metod laserowych. Przedstawiono ogólną charakterystykę tych metod, a nieco szerzej opisano wybrane metody oparte na zastosowaniu zjawiska rozpraszania promieniowania laserowego. Metody te pozwalają w sposób szybki i bezstykowy dokonywać oceny nierówności powierzchni i z powodzeniem mogą być zastosowane w warunkach produkcyjnych.

Pomiary powierzchni swobodnych

Nowoczesne, wspomagane komputerowo techniki projektowania, wytwarzania i pomiaru umożliwiają produkcję przedmiotów o złożonych przestrzennych kształtach. We wszystkich etapach powstawania produktów najistotniejsza jest ich finalna jakość, w tym dokładność geometryczna. W artykule przedstawiono zagadnienia związane z pomiarami i oceną dokładności przedmiotów zawierających powierzchnie swobodne.

Hutnictwo i odlewnictwo

Obróbka cieplna odlewów. Szanse, perspektywy, zmiany

Obróbka cieplna odlewów to temat rzeka. W tym zakresie już od wielu lat ma miejsce nieustanny rozwój, w którym nowe rozwiązania zostają zastąpione przez... nowsze. Zmiany i innowacje w zakresie obróbki cieplnej odlewów stały się głównym tematem rozmowy z dr. hab. inż. Witoldem K. Krajewskim, kierownikiem Katedry Inżynierii Procesów Odlewniczych Wydziału Odlewnictwa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Artykuł promocyjny

Symulacja procesu odlewania odśrodkowego dużych elementów konstrukcyjnych ze stopów tytanu

ESI Group wraz z CRASh S.C.anonsuje opublikowanie rezultatów ważnych badań, koncentrujacych się na modelowaniu procesu odlewania odśrodkowego dużych elementów konstrukcyjnych ze stopów tytanu. Wyniki tych badań przyczynią się do szybkiego rozwoju oszczędnych technologii wytwarzania odlewanych części ze stopów tytanu do zastosowania w sektorze lotniczym.

Hutnictwo i odlewnictwo

Polska nauka a obcy kapitał

Redakcja czasopisma „STAL Metale & Nowe Technologie” zaprosiła mnie do uczestnictwa w dyskusji, jaka nawiązała się na jego łamach w sprawie wniosków z konferencji Komitetu Metalurgii PAN (Przegorzały 2013) pomiędzy przewodniczącym tego komitetu, Panem profesorem Krzysztofem Fitznerem („STAL” 11-12/2013), a prezesem Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, Panem Stefanem Dzienniakiem („STAL” 3-4/2014). Przedmiot dyskusji obu Panów, związany z obecnością obcego kapitału w polskim przemyśle, budzi szersze (niż ich dyskusja) kontrowersje w środowisku naukowym i przemysłowym. Jednocześnie jest on bardzo ważny dla tego środowiska – w tym również dla Instytutu Metalurgii Żelaza, którym kieruję. Dlatego postanowiłem skorzystać z zaproszenia i przedstawić publicznie mój pogląd w tej sprawie.

Obróbka cieplno-chemiczna elementów konstrukcyjnych przekładni zebatych

Producenci elementów przekładni kół zębatych dla branży samochodowej nieustannie staja przed coraz większymi wyzwaniami związanymi z koniecznością zapewnienia wysokiej jakości wytwarzanych produktów przy jednoczesnym stałym ograniczaniu nakładów finansowych.

Ekoefektywność produktów i technologii

Analiza ekoefektywności pozwala wyznaczyć optymalne rozwiązania kształtowania produkcji oraz porównywać produkty i technologie. Pod uwagę bierze się przede wszystkim aspekty ekonomiczne oraz proekologiczne, ale również i społeczne, dzięki czemu możliwy jest wybór rozwiązania przynoszącego największe korzyści przy najniższych kosztach, a zarazem przy ograniczonej uciążliwości dla środowiska naturalnego.

Innowacje

Nowoczesne stale stosowane na elementy nośne konstrukcji nadwozi samochodów

Analiza najnowszych danych czołowych europejskich producentów stali dla przemysłu samochodowego wskazuje, że głównym celem badawczo-rozwojowym są stale o bardzo wysokiej wytrzymałości – UHSS, stale wielofazowe typu TRIP oraz najnowocześniejsze z nich – stale do kształtowania na gorąco z dodatkiem manganu i boru.

Oprogramowanie

Automatyzacja produkcji zaczyna się od oprogramowania

Automatyzacja produkcji stała się wiodącym tematem trzeciej już edycji konferencji User Day zorganizowanej przez firmę Stigo. W tym roku (12-13 czerwca) do Lgoty Murowanej (woj. śląskie) przyjechało aż 40 specjalistów z sektora przemysłu ciężkiego, którzy mieli okazję przekonać się, jak zaawansowane oprogramowanie może wpłynąć na usprawnienie pracy i wzrost wydajności całego przedsiębiorstwa. Ale nie tylko.

Nowości w oprogramowaniu dla produkcji

W portfolio międzynarodowej firmy programistycznej pojawiły się nowe rozwiązania, dające wydajniejszy nesting i obróbkę detali, a także narzędzia usprawniające zarządzanie procesem produkcji, kompatybilne ze wszystkimi dostępnymi na rynku rozwiązaniami CAD.

Technologie cięcia

Wieksza wydajność to wiekszy zysk

Siła marki lidera wśród dostawców urządzeń do ciecia blach nie leży w jej wyczerpującej dokumentacji technicznej i handlowej, lecz w jej referencjach, konkretnych przykładach zaangażowania odbijających się na zysku firmy.

Innowacyjność to przyszłość. Technologia laserowa podczas targów ITM 2014

Międzynarodowe Targi ITM 2014 w Poznaniu, jak co roku, były swego rodzaju areną prezentacji najważniejszych nowości, trendów i kierunków rozwoju nowoczesnych technologii. W sumie podczas tegorocznej edycji prezentowanych było prawie 1400 maszyn i urządzeń w ruchu. Przez cztery dni hale Międzynarodowych Targów Poznańskich miało okazję odwiedzić blisko 17 000 osób z 23 krajów.

Fiber – technologia dla wymagajacych

Technologia światłowodowa jest aktualnie najnowocześniejsza metoda ciecia blach cienkich ze stali węglowych, nierdzewnych, aluminium, miedzi czy mosiądzu. Charakteryzują ją niezwykła wydajność i efektywność. Lasery światłowodowe maja wielokrotnie większą sprawność niż lasery CO2, w związku z tym zużywają znacznie mniej energii. O wyjątkowości technologii światłowodowej rozmawiamy z Przemysławem Kimla, właścicielem firmy Polcom.

Obróbka

Znaczenie tarcia w prowadzeniu procesów przeróbki plastycznej metali

Wartość nacisków występujących w procesach przeróbki plastycznej dochodząca do 2500 MPa sprawia, ze dochodzi do uplastycznienia jednego z materiałów pary trącej – w odróżnieniu od nacisków w węzłach maszyn, gdzie wartość nacisków wynosi 10-50 MPa. Zjawisko tarcia jest złożona funkcja właściwości mechanicznych materiału, parametrów procesu, topografii powierzchni kształtowanego elementu i narzędzi oraz warunków kontaktu.

Możliwości aplikacyjne technologii przyrostowego tłoczenia w prototypowym wytwarzaniu bioimplantów

Przyrostowe formowanie przez tłoczenie (SPIF) to technika wytwarzania części z cienkich blach, w której blacha jest formowana w sposób stopniowy przez kontrolowane numerycznie narzędzie o zazwyczaj kulistym zakończeniu. Elastyczność procesu jest związana głównie z faktem, że SPIF w odróżnieniu od innych sposobów wytwarzania nie wymaga dedykowanych matryc o skomplikowanej geometrii i jest prosty w obsłudze. Czas wytworzenia jest o wiele krótszy, a koszt o wiele niższy w porównaniu do klasycznego tłoczenia. Technika ta pozwala na szybkie i stosunkowo tanie wytwarzanie krótkich serii elementów blaszanych.

Metaloznawstwo

Własności mechaniczne wysokowytrzymałych stali wielofazowych dla motoryzacji

Rosnący udział elementów karoserii współczesnych samochodów kształtowanych z wysokowytrzymałych stali wielofazowych (FB, DP, TRIP, CP) wynika z korzystnego połączenia własności mechanicznych i technologicznych produkowanych taśm stalowych. Dodatkowo w przypadku stali AHSS wzrostowi wytrzymałości nie zawsze musi towarzyszyć spadek własności plastycznych taśmy lub jest on w dużym stopniu ograniczony. Korzystne połączenie wysokiej wytrzymałości i plastyczności związane jest z dużą zdolnością taśm stalowych z grupy AHSS do umocnienia podczas kształtowania technologicznego elementów, wynikającego z umocnienia przemianami fazowymi oraz oddziaływania pomiędzy miękkimi i twardymi składnikami strukturalnymi.

Radość z ekstremalnej jazdy

Zaprojektowanie kolejki górskiej stanowi obecnie nie lada wyzwanie. Użytkownicy pragną zarówno niezapomnianych wrażeń, jak i pełnego bezpieczeństwa. Z tą myślą powstał Wielki Odwrócony Bumerang – kolejka przyprawiająca o zawrót głowy.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij