STAL Metale & Nowe Technologie wydanie nr 9-10/2013
STAL Metale & Nowe Technologie wydanie nr 9-10/2013

Co czeka rynek stali? - odpowiedzi w wydaniu. Polecamy: stal nierdzewna jako produkt uniwersalny, laserowa obróbka warstw wierzchnich części maszyn i urządzeń, prasy krawędziowe i prostowarki, najnowsze technologie w prostownaniu i gięciu, własności przemysłowych tomografów komputerowych, metody niskoenergetyczne przy spawaniu i lutospawaniu stali z powłokami ochronnymi oraz zarządzanie odpadami produkcyjnymi w hutnictwie stali.

Rynek

Aktualności

Co czeka rynek stali?

Zadaniem wskaźników wyprzedzających koniunkturę jest udzielenie wcześniejszej odpowiedzi na pytanie, w którą stronę zmierza gospodarka. W samych Stanach Zjednoczonych od 1990 roku badanych jest ok. 45 wskaźników gospodarczych różnego typu. Kryzys z lat 2008-2009 (który ciągle odbija się światu czkawką) pokazał, że zaledwie kilka z nich może pretendować do miana wiarygodnych. Które z nich są kluczowe dla rynku stalowego i jaką przyszłość dla niego przewidują?

Stal nierdzewna – produkt uniwersalny szansą dla Polski

Problemy światowego hutnictwa stali nierdzewnych są obecnie poważne. Szereg przyczyn i ich konsekwencje spowodowały u wielu producentów trudną sytuację, w której kadra zarządzająca szuka możliwości i dróg poprawy. Analitycy wskazują, że najbardziej skutecznym sposobem na wyjście z zapaści jest zwiększenie sprzedaży. W skali najbliższych lat ta dość elementarna gospodarcza recepta może być tylko w części możliwa do realizacji i to tylko dzięki gospodarkom krajów BRIC. Gorsze perspektywy czekają Europę.

Perspektywy dla stali nierdzewnych w sektorze AGD

Stal nierdzewna od dawna stanowi podstawowy materiał konstrukcyjny dla artykułów gospodarstwa domowego (AGD). Jest to związane z jej unikalnymi własnościami, w tym z wysoką odpornością na korozję (zwłaszcza na produkty spożywcze i napoje), wysoką podatnością na kształtowanie różnymi metodami (np. przez tłoczenie i wyoblanie) oraz dobrym własnościom mechanicznym, które umożliwiają wytwarzanie lekkich i sztywnych elementów konstrukcyjnych i przedmiotów użytku codziennego.

Będziemy wszędzie, gdzie mowa o hutnictwie

Całą karierę zawodową związał z hutnictwem: od stażu w Hucie Cedler aż po najwyższe stanowiska kierownicze i zarządcze, m.in. w Hucie Katowice, Polskich Hutach Stali i ArcelorMittal Poland. Od czerwca tego roku Stefan Dzienniak pełni funkcję prezesa Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. Nam tłumaczy, w jaki sposób o losie hutnictwa decydują prawodawcy krajowi i unijni, jak Izba planuje bronić interesów przemysłu stalowego, a także czy polskie huty mają szanse w konkurencji z importowaną stalą?

Obróbka

Laserowa obróbka warstw wierzchnich części maszyn i urządzeń

Technologie laserowe obróbki warstw wierzchnich, z uwagi na bardzo złożoną problematykę badawczą, na pograniczu subtelnych badań strukturalnych inżynierii materiałowej i spawalniczych technologii laserowych, wymagają dużej wiedzy w obszarze metaloznawstwa, metalurgii materiałów metalowych i ceramicznych oraz technologii laserowych (1-5).

Artykuł promocyjny

Obrabiarki HANNSA bezkonkurencyjne w polskim przemyśle!

HANNSA PRECISION to tajwański producent obrabiarek, który ku ogromnemu rozczarowaniu konkurencji wielkimi krokami wkracza do polskich hal produkcyjnych. Jaki jest powód, że inżynierowie oraz technolodzy obróbki skrawaniem CNC wybierają HANNSĘ? Na pozór prosty, ale przy istniejących produktach w tej branży należy podkreślić oryginalność oraz zalety naszych maszyn. Bardzo cenione ze względu na swoją sztywność i wysoką jakość wykonania niewątpliwie spełniają wszystkie oczekiwania coraz bardziej wymagających klientów.

Obróbka

Globalny partner na lokalnym rynku

Z Romanem Padewskim, dyrektorem zarządzającym i członkiem zarządu stojącym na czele firmy Prima Power Central Europe Sp. z o.o., rozmawiamy o związkach między wynikami finansowymi a strukturą i normami funkcjonowania przedsiębiorstw, a także o tym, kim tak naprawdę jest dobry serwisant i co oznacza „dobry serwis”.

Artykuł promocyjny

Najważniejsze spotkanie branży obróbki

Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii TOOLEX od 6 lat odbywają się w Centrum Targowo-Konferencyjnym Expo Silesia. Jest to sztandarowy projekt, który z roku na rok dynamicznie się rozwija, systematycznie podwyższając swoje parametry. W porównaniu z ubiegłoroczną edycją targi powiększyły swoją powierzchnię wystawienniczą oraz liczbę wystawców o ponad 25%, a liczba wystawców zagranicznych wzrosła o 20%.

Obróbka

Usprawnianie procesów gwarantuje konkurencyjność

Marzeniem wielu przedsiębiorców jest, by ich firma zawsze była krok przed konkurencją. Innowacyjne technologie, rozwój pracowników, współpraca ze środowiskiem naukowym, a przede wszystkim wsparcie międzynarodowego koncernu to recepta na sukces Pratt & Whitney Kalisz, producenta detali dla przemysłu lotniczego.

Artykuł promocyjny

Mała średnica, duża głębokość Firma Walter kompletuje asortyment mikrowierteł X·treme DM

Ten, kto pragnie uzyskiwać maksymalną produktywność swoich procesów wiercenia, nie przejdzie obojętnie obok pełnowęglikowych wierteł krętych najnowszej generacji. Firma Walter AG z Tübingen specjalizująca się w narzędziach precyzyjnych posiada w swej ofercie jeden z największych programów takich wysokowydajnych narzędzi: jest to odnosząca sukcesy rodzina X·treme. Wynalazcom z Tübingen udało się przenieść „ekstremalną” wydajność także na najmniejsze narzędzia: mikrowiertła X·treme DM. Mała jest tylko średnica, głębokości wiercenia osiągają natomiast zasługującą na uwagę wartość 30 x D. I jeszcze coś więcej: wiercenie udaje się zrealizować w jednym przejściu – bez wycofywania narzędzia.

Obróbka

Rozwój obróbki skrawaniem – cz. VII. Skrawalność tytanu i jego stopów

Skrawalność tytanu i jego stopów to kolejna część cyklu artykułów poświęconych zagadnieniom obróbki skrawaniem i praktycznym wskazówkom pomocnym przy projektowaniu procesów tej obróbki.

Klucze do polskiego rynku? Prasy krawędziowe i prostowarki

Prasy krawędziowe, potocznie nazywane krawędziarkami, są przydatne wszędzie tam, gdzie potrzebne jest uzyskanie nietypowego kształtu detalu, a np. spawanie z różnych względów nie jest rozwiązaniem optymalnym.

Prostowanie i gięcie – najnowsze technologie

Właściwości mechaniczne giętarek firmy Kunkel od dziesięcioleci cieszą się uznaniem. Prostowarko-giętarka serii URME 80 DELEM to pierwsza pozioma maszyna do gięcia wyposażona w układ sterowania prasą krawędziową i sterownik giętarki Kunkel. Z kolei prostowarki walcowe do grubych blach G+K umożliwiają prostowanie blach o grubości do 100 mm i szerokości 2000 mm.

Artykuł promocyjny

Światowe premiery obrabiarek firmy FAMOT na EMO 2013

VARIAXIS j-500 Centrum obróbkowe do wysoko precyzyjnej obróbki wielostronnej

Obróbka

Niezastąpiona obróbka elektroerozyjna. Wprowadzenie do technologii EDM

Jakie jest rzeczywiste znaczenie obróbek elektroerozyjnych w przemyśle? Temat zmniejszającego się zakresu zastosowania EDM powraca głównie w kontekście nieustannego postępu jakościowego w dziedzinie obróbki skrawaniem, którego skutkiem jest m.in. rodzina obróbek szybkościowych (ang. HSM – High Speed Machining). Czy postęp techniczny w dziedzinie obróbki EDM jest w tym wyścigu wystarczająco szybki? Jakie obecnie są najważniejsze cechy tej dziedziny obróbki?

Oprogramowanie

Setki godzin oszczędności

Zmodernizowana, rewolucyjna wersja rozwiązań nestingu i szerokie możliwości zaimplementowania inteligentnej integracji to kluczowe elementy nowej oferty firmy Lantek w zakresie opracowywania i wprowadzania na rynek rozwiązań informatycznych dla branży metalowej. Co nowe rozwiązania oznaczają w praktyce przemysłowej? Będzie dokładniej, szybciej i przede wszystkim taniej.

Dla kogo CAM? HSMXpress z bliska

Zgodnie z zapowiedzią z mojego poprzedniego artykułu pt. Dla kogo CAM? HSMXpress i Delcam for SolidWorks Xpress („STAL”, nr 7-8/13) postaram się zaprezentować jedno z darmowych narzędzi CAM dla użytkowników systemu SolidWorks. HSMXpress – bo o nim tutaj mowa – stanowi zdecydowanie bardziej zaawansowane rozwiązanie w porównaniu z opisywanym wcześniej FreeMill („STAL”, 5-6/13). Oznacza to m.in., że użytkownik ma możliwość decydowania o większej liczbie parametrów, o dokładniejszym doborze narzędzi i sposobie obróbki danego fragmentu detalu, wreszcie – może dokładnie prześledzić cały proces obróbki.

Artykuł promocyjny

Nowa odsłona Geomagic Design!

Oprogramowanie

Zarządzanie produkcją w branży metalowej

Bieżąca sytuacja gospodarcza oraz duża konkurencyjność na rynku sprawiają, że firmy produkcyjne wciąż szukają odpowiednich narzędzi, procesów i praktyk, które przyczynią się do przyspieszenia produkcji, eliminacji odrzutów materiału oraz redukcji kosztów. Producenci oprogramowania odpowiadają na te wymagana, stale zmagając się z nowymi zadaniami, jakie stawia przed nimi przemysł. Tak było i w przypadku firmy SigmaTEK.

Artykuł promocyjny

TruMatic 7000 – perfekcyjne połączenie wykrawania i cięcia laserowego

Technologie cięcia

Sposoby oceny profilu powierzchni po obróbce metodą Waterjet. Chropowatość a falistość powierzchni po obróbce strumieniem wodno-ściernym

Obróbka wodna i wodno-ścierna jest uzupełnieniem innych sposobów obróbki, takich jak obróbka laserowa, plazmowa czy elektroerozyjna. Zyskuje znaczenie tam, gdzie ważne jest unikanie zmian termicznych w materiale oraz przy cięciu bardzo twardych i grubych materiałów. Metodę obróbki strumieniem wodnym stosuje się do różnych materiałów – od stali, tworzyw sztucznych, po kamień, ceramikę i szkło.

Artykuł promocyjny

Nowe profesjonalne narzędzia do obróbki metali marki GLOBUS. Piły do cięcia metali

Rodzina pił tarczowych z węglikami spiekanymi (HM) do elektronarzędzi marki Globus poszerzyła się w ostatnim okresie o nową serię: STEEL-TECH Electro.

Technologie cięcia

Sterowanie w dobrą stronę

Na 10 000 m2 hal produkcyjnych w przemysłowej dzielnicy Częstochowy, w sąsiedztwie firm z branży automotive, powstają maszyny do cięcia wodą, nowoczesne frezarki i lasery. To królestwo Przemysława Kimli. A podobno wszystko zaczęło się od sterowania...

Budowa strukturalna i własności SWC elementów wycinanych plazmowo ze stali o wysokiej wytrzymałości – cz. II

Wysokie wymagania jakościowe i rosnący w wielu branżach popyt na konstrukcje spawane wytworzone ze stali o podwyższonej wytrzymałości od lat generują potrzebę opracowywania nowych technologii w zakresie metalurgii oraz obróbki plastycznej i cieplnej. W cz. I artykułu („STAL”, 7-8/13) przyjrzeliśmy się własnościom SWC wycinanych plazmowo elementów ze stali o wysokiej wytrzymałości oraz dokonaliśmy oceny jakości cięcia.

Artykuł promocyjny

Serwis – podstawa pracy maszyny. Wyjątkowy prezent dla klientów firmy AEP

Zaledwie cztery lata wystarczyły firmie AEP (Ajan Engineering Polska), by na polskim rynku wdrożyć ponad 100 maszyn wyprodukowanych w zakładach Ajan. Polski dystrybutor pragnie świętować ten sukces razem ze wszystkimi swoimi klientami, dlatego przygotował dla nich wyjątkowy prezent.

Własności i pomiary

Własności przemysłowych tomografów komputerowych – cz. I

Tomografia komputerowa ma szerokie zastosowanie w pomiarach i kontroli obiektów mechanicznych i elektronicznych. Charakteryzuje się kompleksowością: pozwala na zbadanie struktury materiału pod względem geometrycznym, wykrycie jego nieciągłości, różnego rodzaju wtrąceń innych materiałów oraz ocenę porowatości. Technika ta pod względem wyznaczania wymiarów jest prawie tak dokładna jak klasyczna, wykonywana za pomocą współrzędnościowych maszyn pomiarowych. Ponadto ma ona szereg innych zalet.

Metrologia – droga do jakości jutra

Podczas targów branżowych nowe ściga się z najnowszym, a rozwiązania wychodzące naprzeciw potrzebom klienta czynią z niejednego prezentowanego tam produktu przebój sezonu. Czym w 2013 roku zostaliśmy i zostaniemy zaskoczeni przez branżę pomiarów współrzędnościowych?

Artykuł promocyjny

Przemysł obróbczy w kompleksowym wydaniu

Wydarzenie od lat stanowi jedno z najważniejszych miejsc spotkań dla branży obróbki materiałów. Każdego roku biorą w nim udział tysiące specjalistów z Polski oraz z zagranicy, którzy poszukują maszyn, narzędzi, rozwiązań technologicznych, know-how oraz podwykonawców wśród kilkuset wystawców reprezentujących czołowe europejskie firmy. Mowa o Targach EUROTOOL®/BLACH-TECHEXPO, które odbędą się 15-17 października.

Własności i pomiary

Bezbłędne pomiary dla walcowni

HotProfiler jest wieloosiowym bezstykowym przyrządem pomiarowym instalowanym w ciągach produkcyjnych walcowni. Urządzenie zapewnia wysoką dokładność pomiaru przekroju poprzecznego (pełnej średnicy) i kształtu gorących lub zimnych prętów, wałków, szyn i kęsów, prezentując wyniki w postaci wykresów dwu- i trójwymiarowych, jak również za pomocą kluczowych wartości liczbowych na dużym wyświetlaczu systemowym. HotProfiler nadaje się do małych lub dużych wyrobów stalowych, wyświetlając rzeczywisty przekrój poprzeczny oraz minimalną i maksymalną średnicę, owalność, prostoliniowość na długości, długość i inne informacje o rozmiarze.

Artykuł promocyjny

Rewolucja DIGILOG – teraz również bezprzewodowa

Technologie łączenia

Metody niskoenergetyczne przy spawaniu i lutospawaniu stali z powłokami ochronnymi Cz. I. Zastosowanie metody CMT (Cold Metal Transfer)

Stosowanie niskoenergetycznych metod spawania przy opracowaniu odpowiedniego pola parametrów pozwala prowadzić proces łączenia blach z powłokami ochronnymi praktycznie bez uszkodzenia powłoki. Możliwe jest również wyeliminowanie odprysków wpływających niekorzystnie bądź wykluczających złącza spawane. Metoda CMT idealnie nadaje się do łączenia blach stalowych zarówno z powłokami ochronnymi, jak i bez nich.

Spawalność miedzi i jej stopów

Miedź techniczna zalicza się do metali trudno spawalnych, na co wpływają głównie jej właściwości fizyczne, a zwłaszcza najwyższy z wszystkich metali konstrukcyjnych współczynnik przewodnictwa cieplnego: 360 W/m×K (tab. 1).

Ekonomiczna alternatywa dla zgrzewania

Niemiecka firma Dexion GmbH od dłuższego czasu wdraża alternatywne metody formowania i łączenia materiałów, eliminując kosztowne rozwiązania, do których zalicza zgrzewanie. O jakiej technologii mowa?

Hutnictwo i odlewnictwo

Odpady produkcyjne w hutnictwie stali Zarządzanie odpadami i środowiskiem

Procesy hutnicze generują ogromne ilości odpadów. Jest to przemysł materiałochłonny, w którym prawie połowę surowców wejściowych, po zakończonych procesach przetwórczych, stanowią odpady. Stąd tak istotne jest prawidłowe zarządzanie odpadami.

ADI – nowoczesne tworzywo odlewnicze. Żeliwo sferoidalne hartowane z przemianą izotermiczną

Żeliwo sferoidalne ADI jest tworzywem odlewniczym, które dzięki specjalnej obróbce cieplnej wykazuje wysokie właściwości spełniające rynkowe wymagania w zakresie redukcji ciężaru elementów i kosztów ich wytwarzania.

Analiza numeryczna hartowności stali konstrukcyjnych

Artykuł przedstawia metodykę i dane do obliczania hartowności konstrukcyjnych oraz program komputerowy Quench. Program ten służy do analizy hartowności stali konstrukcyjnych, dlatego może stanowić użyteczne narzędzie do przewidywania własności mechanicznych stali obrobionych cieplnie, jak również do optymalizowania ich składu chemicznego i parametrów obróbki cieplnej.

Technologie i urządzenia próżniowe dla materiałów zaawansowanych – cz. I

Produkcja złożonych geometrycznie elementów konstrukcyjnych metodą precyzyjnego odlewania próżniowego doprowadziła do wzrostu oczekiwań odbiorców dotyczących urządzeń, procesów i wyrobów. W artykule przedstawiono wybrane technologie oraz urządzenia do wytwarzania zaawansowanych materiałów stosowanych w różnych gałęziach przemysłu.

Robotyka i automatyka

Robotyzacja w Polsce i na świecie

Dynamiczne przemiany zachodzące na globalnym rynku zmuszają producentów z różnych sektorów przemysłowych do zwiększania wydajności produkcji, poprawy jakości produkowanych wyrobów oraz do obniżania kosztów ich wytwarzania. Szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych ręczne wykonywanie prostych i powtarzalnych operacji przestaje być opłacalne, dlatego firmy coraz chętniej inwestują w robotyzację.

Artykuł promocyjny

Robot spawalniczy – czy liczy się tylko cena?

Metaloznawstwo

Powłoki antykorozyjne, dekoracyjne oraz techniczne

Odpowiedni dobór powłoki umożliwia przeprowadzenie procesu jej wytwarzania z zachowaniem niskich kosztów produkcji z równoczesnym zapewnieniem powierzchni odpowiednich wymagań jakościowych oraz przedłużeniem okresu użytkowania gotowego wyrobu.

Artykuł promocyjny

Selektywna obróbka strumieniowo-ścierna głowic. Kompaktowe, wintegrowane w linie produkcyjne obrotowe dwukomorowe urządzenia do obróbki strumieniowo-ściernej

U jednego z wiodących na rynku w południowych Niemczech producentów samochodów dwa, wintegrowane w istniejące linie produkcyjne, obrotowe dwukomorowe urządzenia do obróbki strumieniowo-ściernej umożliwiają selektywną obróbkę głowic.

Recykling

Recykling aluminiowych żużli solnych

Światowa produkcja aluminium, niezależnie od kryzysu, ciągle wzrasta i obecnie osiągnęła poziom ponad 60 Mt/rok. Jej udział w tworzeniu gazów cieplarnianych wynosi 1%. Zadaniem przemysłu aluminiowego jest jak największa redukcja tych emisji. Wzrost udziału aluminium wtórnego, którego produkcja jest obecnie szacowana na 20 Mt/rok, przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych i do znaczącego zmniejszenia zużycia energii.

„Sprzątanie świata z puszek” Recykling metali nieżelaznych

Dla szerokiego grona Polaków słowo „recykling” nabrało nowego wymiaru po wprowadzeniu w lipcu tego roku ustawy dotyczącej segregacji odpadów. O aktualnej sytuacji w branży recyklingu materiałów metalowych rozmawiam z kierownikiem Pracowni Surowców Wtórnych Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach dr. inż. Jerzym Kozłowskim.

Zarządzanie

Zaangażowanie i rozwój pracowników każdego szczebla. Kolejna z fundamentalnych zasad doskonalenia jakości

Zaangażowanie i rozwój pracowników stanowią podstawę funkcjonowania podmiotów dążących do zwiększenia swojej dojrzałości projakościowej. Bez należytego zaangażowania pracowników każdego szczebla trudno bowiem wyobrazić sobie w pełni efektywne dążenie do polepszania wyników, w tym jakości wyrobów czy też świadczonych usług. To właśnie pracownicy poszczególnych szczebli tworzą wizje działań, projektują procesy i są odpowiedzialni za ich bieżącą realizację.

Efektywne magazynowanie elementów długich. Magazyny pomostowe

Duża powierzchnia potrzebna na zmagazynowanie materiału, utrudniona dostępność poszczególnych pozycji z całego asortymentu, znaczące koszty transportu wewnętrznego i niedostateczna kontrola procesu zaopatrywania maszyn obróbczych w przetwarzany materiał – to tylko niektóre problemy, z którymi borykają się firmy wykorzystujące w swoich procesach produkcyjnych rury, profile czy też pręty. Wzrost mocy produkcyjnych sprawia, że bolączki te stają się jeszcze bardziej dotkliwe. W jaki sposób można im zaradzić?


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij