STAL Metale & Nowe Technologie wydanie nr 5-6/2013
STAL Metale & Nowe Technologie wydanie nr 5-6/2013

Rynek wymusza na przedsiębiorstwach ciągłą walkę o konkurencyjność. Innowacyjność parku maszynowego i rozwiązania optymalizujące pracę to istotny element dbania o przyszłość firmy, jednak tym narzędziem, które pozwala na uzyskanie maksymalnej konkurencyjności, jest przede wszystkim informacja. Informacja o sytuacji na rynku, o działaniach konkurencji i planach klientów, informacja o przyszłościowych branżach, o potencjale firm czy o niszach rynkowych - tematy wydania.

Rynek

Aktualności

Rynek rur ocynkowanych w Polsce

Światowy potencjał wydobywczy cynku ponadczterdziestokrotnie przekracza zapotrzebowanie na ten surowiec. Wydawałoby się zatem, że nic nie powinno przeszkodzić rozwojowi produkcji hutniczych wyrobów ocynkowanych, także w Polsce. Biorąc jednak pod uwagę coraz bardziej dające się we znaki spowolnienie gospodarcze oraz rosnący od wielu lat popyt m.in. na rury z tworzyw sztucznych, wiemy, że sielanki nie będzie. Wielką rolę odgrywają tu cena, łatwość transportu, a także mniej skomplikowane technologie montażu.

Obróbka

Nowości z węglików spiekanych – cz. II

W artykule przedstawione zostały wybrane nowości z ostatnich kilku lat dotyczące narzędzi z węglików spiekanych przeznaczonych do obróbki wiórowej. Pierwsza część artykułu zawierała charakterystykę węglików spiekanych oraz informacje o nowych rodzajach powłok. W drugiej części omówimy sposoby przygotowania ostrzy oraz wyniki najnowszych badań.

Artykuł promocyjny

Próby w terenie potwierdzają: Walter Color Select poprawia trwałość. Nowy materiał skrawający dostępny od zaraz

Tübingen – nowy wysokowydajny materiał skrawający Color Select firmy Walter AG – łączy optymalne właściwości eksploatacyjne z łatwym rozpoznawaniem stopnia zużycia. Podczas prób przeprowadzonych w terenie okazało się, że dzięki nowemu rozwiązaniu trwałość wzrasta przeciętnie niemal o 100%.

Obróbka

Co tu można jeszcze skroić? Analiza rynku obrabiarek

Rynek obrabiarek nie należy do najszybciej rozwijających się. Jak twierdzą sami producenci, został zepchnięty na boczny tor. Niektórzy mówią o tym, że wiele zakładów produkujących obrabiarki przeszło do historii. Z drugiej strony dane statystyczne wskazują na zmiany w segmencie, ale nie sugerują równi pochyłej. Co zatem dzieje się na polskim rynku obrabiarek?

Innowacyjność obrabiarek HSM

Obrabiarki HSM należy uznać za najbardziej innowacyjne produkty przemysłu obrabiarkowego w kontekście klasycznej obróbki skrawaniem. Wpływają na to m.in.: rekonfigurowalność, koncepcje obrabiarek, optymalizacja konstrukcji korpusów i innych podzespołów, nowe materiały oraz rozwój układów sterowania.

Otwarcie HFO i HTEC na Politechnice Rzeszowskiej

Abplanalp Consulting i Politechnika Rzeszowska zacieśniają współpracę. 25 kwietnia odbyła się uroczystość otwarcia Haas Factory Outlet (HFO) oraz Centrum Edukacji Technicznej Haas (HTEC) na tej właśnie uczelni. W Europie działa obecnie 71 centrów HTEC, a Politechnika Rzeszowska to jedenasta tego typu inwestycja w Polsce.

Dwie firmy, dwie fabryki, dwa dni

W marcu dwie grupy polskich gości – klientów i kontrahentów firmy Yamazaki Mazak – miały wyjątkową okazję zwiedzić fabrykę i Europejskie Centrum Technologiczne (ETC) Yamazaki Mazak w Wielkiej Brytanii oraz brytyjską fabrykę firmy Renishaw. Podczas wyjazdu goście mogli zapoznać się zarówno z najnowszymi produktami obu firm, jak też z filozofią działania i ze sposobem funkcjonowania przedsiębiorstw. Wyjazd zorganizowany przez Mazak International Machine Tools Association odbył się w terminie 26-28 marca 2013 r.

Innowacyjność i optymalizacja – asy w rękawie producenta narzędzi

Edward Górecki rozmawia z dr. inż. Piotrem Kochaniewiczem z Katedry Inżynierii Produkcji Politechniki Koszalińskiej.

Gratowanie na sucho czy na mokro? Jak mądrze wybrać?

Wybór technologii gratowania blach pomiędzy suchą i mokrą, a w dalszej kolejności typu maszyny, nie jest taki prosty jak się wydaje. Tym bardziej że na rynku znajdują się nieuczciwi producenci, którzy oferując tylko maszyny suche, przekonują, że dla wielu typów materiałów jest to rozwiązanie wystarczające. Gdyby tak było, żaden z pozostałych producentów nie dostarczałby maszyn mokrych (mając również w ofercie te suche), wiedząc, że ich oferta będzie droższa. Argumenty technologiczne są jednak wystarczające, by mądrze wybrać typ pracy gratowarki.

Oleje hartownicze – analiza zdolności chłodzącej

Głównym zadaniem ośrodka chłodzącego podczas hartowania jest kontrola szybkości odprowadzania ciepła od elementu hartowanego dla zapewnienia wymaganej mikrostruktury powstającej podczas rozpadu przechłodzonego austenitu dla uzyskania odpowiednich własności mechanicznych (3-5). Ośrodek chłodzący powinien zapewniać równomierność chłodzenia powierzchni dla zminimalizowania odkształceń i naprężeń szczątkowych. Dlatego też znajomość charakterystyk zdolności chłodzącej ośrodków stosowanych w obróbce cieplnej stali jest niezwykle ważna.

Artykuł promocyjny

Kompleksowy przerób zgarów aluminiowych

Wprocesie wytwarzania wyrobów z aluminium i jego stopów stosuje się jako materiał wsadowy aluminium pierwotne pochodzące z procesu elektrolizy lub aluminium wtórne pochodzące z przerobu złomu i odpadów aluminiowych. Handlem i przerobem zgarów aluminiowych, głównego odpadu powstającego w procesie topienia aluminium, zajmuje się w Polsce kilka firm, lecz tylko firma HERMEX posiada technologię bezodpadowego przerobu tych zgarów.

Obróbka

Prototypowe wytwarzanie elementów z blach za pomocą przyrostowego tłoczenia

Szybkie prototypowanie obejmuje już swoim zakresem formowanie niewielkich rozmiarów elementów z blach. Wytworzenie serii przedprodukcyjnej czy pojedynczych sztuk umożliwia nowa metoda formowania przez przyrostowe tłoczenie. W fazie projektowania i wytworzenia prototypowego rozwiązania wyrobu pozwala wyeliminować konieczność użycia tłoczników i narzędzi formujących.

Innowacyjny rozwój obrabiarek i minimalizacja ich błędów

W artykule przedstawiono wartościowo produkcję obrabiarek od roku 1980, ich zmiany na tle rozwoju systemów sterowania i oprogramowania oraz główne obecnie aplikowane sposoby minimalizacji wpływu błędów geometrycznych na dokładność obróbki, minimalizację błędów cieplnych, unikanie drgań samowzbudnych. Ponadto na tle osiągnięć wybranych japońskich firm należących do czołowych w świecie producentów omówiono innowacyjne udoskonalenia wysokoprędkościowych centrów obróbkowych w zakresie konstrukcji i oprogramowania, zapewniające ich wysoką dokładność, wydajność i ekologiczność.

Artykuł promocyjny

Kontrola procesu produkcji warunkiem utrzymania konkurencyjnej pozycji firmy

W obliczu globalnej rywalizacji wielu producentów musi nieustannie analizować swoją pozycję i konkurencyjność na rynku poprzez szukanie możliwości obniżenia kosztów i zwiększenia zysków. W związku z tym przedstawiamy propozycję zmian sposobu kontroli procesów w celu podniesienia produktywności w czterech obszarach.

Własności i pomiary

W poszukiwaniu najwyższej jakości

Uczestnictwo w seminariach metrologicznych organizowanych przez firmę Oberon 3D powoli staje się tradycją wśród przedstawicieli branży pomiarowej i specjalistów w firmach przemysłowych. Podczas każdego ze spotkań prezentowana jest najnowsza oferta maszyn pomiarowych i oprogramowania, a także – co najważniejsze dla wszystkich uczestników tych spotkań – przeprowadzane są praktyczne warsztaty z obsługi poszczególnych rozwiązań. Kolejna edycja seminarium już we wrześniu.

Wzorcowanie współrzędnościowych systemów pomiarowych

Wytwarzanie coraz to doskonalszych produktów spełniających wysokie wymagania techniczne związane jest z rozwojem metrologii, a w szczególności dynamicznie rozwijającej się w ostatnich latach metrologii współrzędnościowej. Współrzędnościowe systemy pomiarowe wypierają tradycyjne przyrządy pomiarowe dzięki ich dużej uniwersalności i możliwości pełnej automatyzacji pomiarów. Przyjęło się uważać liczbę zainstalowanych współrzędnościowych systemów pomiarowych za wyznacznik rozwoju technologicznego zakładu, ponieważ tylko najbardziej zaawansowane przedsiębiorstwa są w stanie zaadoptować i w pełni wykorzystać te systemy.

Artykuł promocyjny

Kompaktowe sondy dotykowe z transmisją radiową TC62 i Z-Nano RC

Blum-Novotest – jeden z wiodących dostawców wysokiej jakości innowacyjnych rozwiązań kontrolno-pomiarowych – na zbliżających się wystawach branżowych MACH-TOOL i TOOLEX zaprezentuje nową, wielokierunkową sondę dotykową TC62 z transmisją radiową oraz sondę Z-Nano RC. Będzie to rozszerzenie oferty firmy o kompaktową sondę dotykową o dużej prędkości pomiaru z innowacyjną technologią radiowej transmisji sygnału BRC, która wyznacza nowe standardy w zakresie szybkości, precyzji pracy oraz wygody obsługi dla operatora.

Oprogramowanie

Optymalizacja w programowaniu obróbki – cz. II

Urządzenia sterowane numerycznie dały branży obróbczej możliwość ogromnego rozwoju. Dla osiągnięcia najkorzystniejszego prowadzenia operacji obróbczych technik są ciągle udoskonalane, począwszy od etapu projektowania technologicznego, poprzez programowanie NC maszyn oraz parametrów procesu, na doborze toru ruchu narzędzia kończąc.

Rozbudowa lotniska w Denver. Tekla Structures w praktyce

Międzynarodowy port lotniczy w Denver w stanie Kolorado obsługuje rocznie ponad 50 milionów pasażerów, zajmując pod tym względem piąte miejsce w Stanach Zjednoczonych. Wzrost liczby pasażerów wpłynął na konieczność modernizacji południowego terminalu. Rozbudowa obejmuje powstanie m.in. hotelu z 519 pokojami, centrum konferencyjnego, powierzchni komercyjnej oraz końcowej stacji linii kolejowej, która połączy tę część lotniska z siecią transportu publicznego Denver. Nieprzeciętny kształt architektoniczny nowego kompleksu został opracowany z myślą o wkomponowaniu obiektów w otaczający je krajobraz.

Dla kogo CAM? Na początek FreeMILL

Już od jakiegoś czasu nosiłem się z zamiarem dokonania subiektywnego przeglądu dostępnych na polskim rynku systemów CAM, zestawienia ich możliwości, porównania dostępności, kosztów wdrożenia itp. Zadanie żmudne i trochę niewdzięczne, gdyż nie można wskazać bezwzględnego lidera – każdy system będzie mógł bowiem wykazać się swoją przewagą nad konkurencją w jakimś obszarze zastosowań. Czy warto zatem próbować? Chyba tak. Dlaczego?

Artykuł promocyjny

Geomagic Design – najnowsza wersja Alibre Design 2013 została wydana!

Znane od lat i cenione oprogramowanie do parametrycznego modelowania CAD 3D Alibre Design zmieniło nazwę na Geomagic Design. Zmiana ta jest konsekwencją dołączenia oprogramowania oraz zespołu tworzącego Alibre Design do większej, znacznie bardziej doświadczonej grupy 3D Systems Geomagic. Ta przemiana zapowiada ogromne korzyści zarówno dla obecnych, jak i przyszłych użytkowników programu.

Oprogramowanie

Światowe standardy obsługi w Polsce

Wysokiej jakości usługi pomocy technicznej w dziedzinie oprogramowania pozwalają na uzyskanie wzrostu produktywności i szybszego zwrotu z inwestycji. Przekonało się o tym kierownictwo niemieckiej firmy Conferdo, której wydajność wyraźnie wzrosła w bardzo krótkim czasie po wdrożeniu pakietu rozwiązań z zakresu oprogramowania: Lantek Expert, Flex3d oraz Manager.

Technologie cięcia

Waga ciężka przecinarek plazmowych

Zaawansowane systemy cięcia plazmą stosowane są w wielu branżach, takich jak np. stoczniowa czy też maszynowa. Linie produktów Hypertherm obejmują ręczne oraz zmechanizowane systemy cięcia plazmą, jak również urządzenia do automatycznej kontroli wysokości palnika (THC) i autorskie sterowniki CNC. Systemy cięcia plazmą zapewniają odpowiednią wydajność i niezawodność, pozwalającą przy tym na znaczny wzrost produktywności i dochodowości.

Artykuł promocyjny

Wykrawarki młoteczkowe TruPunch – jakość, wydajność i ekonomiczność w obróbce blach

Wykrawanie jest jedną z podstawowych metod obróbki blach. Za pomocą wykrawania w sposób bardzo wydajny możliwe jest uzyskanie z arkusza blachy elementów o skomplikowanych kształtach, których uzyskanie za pomocą klasycznego cięcia na gilotynie jest praktycznie niemożliwe.

Technologie cięcia

Cięcie plazmą – technologia z przyszłością

Jest jedną z najbardziej rozwojowych technologii obróbki skrawaniem. Cechują ją duża szybkość, relatywnie niewielki wpływ temperatury, niskie koszty eksploatacji. Jest nieskomplikowana, dzięki niej można szybko uzyskać pożądany efekt. O czym mowa? Wymienione zalety dotyczą technologii obróbki plazmą.

Nowa jakość ekonomicznych waterjetów

Wielu przedsiębiorców zadaje sobie pytanie, co zrobić, aby zakup waterjeta był opłacalny dla jego firmy. Czy można powiązać atrakcyjną cenę zakupu z wysoką jakością wykonania maszyny oraz jej niezawodnością? Okazuje się, że tak.

Artykuł promocyjny

BySoft 7 – najmocniejsze oprogramowanie dla technologii wykrawania laserowego, wodnego i gięcia firmy Bystronic

BySoft 7 stanowi najnowszą generację oprogramowania CAD/CAM firmy Bystronic, oferującego pełen zakres funkcji technologii cięcia i gięcia przy zachowaniu łatwości obsługi pełnego procesu. Istotną przewagą oprogramowania jest zintegrowanie pakietu Plant Menager, służącego całkowitemu zarządzaniu procesom produkcji, aby można było generować zlecenia w sposób szybki, niezawodny i ekonomiczny, uzyskując przy tym ciągły dostęp do informacji z maszyny.

Technologie cięcia

Ryzyko może się opłacać

Zakup pierwszego w Polsce lasera fiber był znacznym ryzykiem. Z perspektywy czasu okazało się jednak, że inwestycja była bardzo opłacalna. O swoich doświadczeniach we współpracy z firmą Eagle opowiada Leszek Grzybowski, prezes firmy GLG z Kossakowa k. Gdyni, w której zainstalowano pierwszy system laserowy ze źródłem fiber.

Do setki w cztery lata

Firma AEP w ciągu niecałych czterech lat obecności na polskim rynku przecinarek plazmowych i gazowych może pochwalić się dużym sukcesem – sprzedała właśnie setną maszynę.

Artykuł promocyjny

Obróbka małych detali w nowym wymiarze. Maszyna do bębnowania typu Multitumbler RMT – nowe rozwiązania w seryjnej obróbce półwyrobów

Innowacyjna maszyna do bębnowania firmy Rösler typu Multitumbler RMT przekonuje inteligentnymi rozwiązaniami technicznymi oraz sprawdzonymi komponentami i gwarantuje dotąd nieosiągalne bezpieczeństwo procesu obróbki bębnowaniem.

Technologie cięcia

Cięcie metodą Waterjet. Innowacyjne techniki określania warunków cięcia – cz. I

Odpowiedni dobór parametrów obróbki wodno-ściernej wpływa na kształt i wymiary szczeliny, topografię oraz na wydajność obróbki, a w przypadku niektórych materiałów trudnych na powstawanie niepożądanych zjawisk takich jak pęknięcia, rozwarstwienia. Uzasadnione jest zatem działanie prowadzące do opracowania modeli cięcia (obróbki) materiału strugą wodno-ścierną, które umożliwiłyby ocenę wpływu parametrów procesu na jakość i wydajność jeszcze na etapie projektowania procesu technologicznego.

Rewolucja na rynku laserów

Koszt zakupu laserów był do tej pory zbyt wysoki dla wielu polskich firm. Teraz sytuacja się zmieni. Na krajowy rynek wchodzi producent laserów średniej mocy – firma DNE Laser. Jej precyzyjne i łatwe w obsłudze urządzenia będą teraz dostępne w bardzo atrakcyjnych cenach. To wydarzenie odmieni sytuację przedsiębiorców branży obróbki stali, którzy obecnie zlecają cięcie laserem zewnętrznym firmom.

Nowoczesne techniki cięcia tlenem – cz. I

Wyraźnie wyższa jakość oraz wyższe prędkości cięcia w przypadku blach o mniejszej grubości to główne zalety cięcia plazmowego i laserowego w porównaniu z cięciem tlenem. To jednak ten ostatni proces jest nie tylko bardziej ekonomiczny np. w kontekście cięcia niewielkiej liczby przedmiotów, ale także zapewnia możliwość cięcia bardzo grubych (nawet powyżej 1000 mm) elementów stalowych i staliwnych, co nadal jest nieosiągalne dla procesów cięcia plazmowego i laserowego.

Hutnictwo i odlewnictwo

Krystalizacja i odlewanie. Wspomaganie procesów poprzez zastosowanie pola elektromagnetycznego

Własności odlewów mogą być projektowane i osiągane dla różnorodnych przeznaczeń, co przyczyniło się do powstania wielu metod ich wytwarzania. Wykorzystanie pola magnetycznego do wspomagania procesu krystalizacji i odlewania to odpowiedź na rosnące w wielu gałęziach przemysłu zapotrzebowanie na materiały o coraz lepszych parametrach.

Gaz łupkowy szansą dla polskiego przemysłu odlewniczego?

Zwiększenie wydobycia ze złóż niekonwencjonalnych, dzięki wzrostowi konkurencji wśród dostawców, z pewnością doprowadzi do radykalnej obniżki cen gazu. Nietrudno sobie wyobrazić, jaki to może mieć wpływ nie tylko dla przeciętnego odbiorcy i konsumenta gazu, ale także na dalszy rozwój i konkurencyjność szczególnie energochłonnych gałęzi przemysłu, gdzie czynnik kosztów energii ma zdecydowany wpływ na koszt produkcji.

Robotyka i automatyka

Teraźniejszość dla przyszłości – roboty przemysłowe

Trudno sobie wyobrazić firmę produkcyjną, zwłaszcza w branży stalowniczej, bez podstawowego elementu robotyzacji. Skala stosowania technik związanych z robotyką jest ogromna. Sam tylko koncern ABB dostarczył zakładom różnych branż na całym świecie ponad 190 tys. robotów najróżniejszego przeznaczenia. Jeśli pomnożyć ten wynik przez liczbę firm zajmujących się dostarczaniem tego typu urządzeń na różnych szczeblach zaawansowania, to okazuje się, że roboty zdobyły sobie w przemyśle prawo obywatelstwa. Stały się one zwykłym elementem widoku hali produkcyjnej w zakładzie przede wszystkim przemysłu ciężkiego, ale nie tylko.

Technologie łączenia

Bezpieczeństwo użytkowników urządzeń spawalniczych. Wpływ czynników zewnętrznych

Testy klimatyczne, spadek swobodny, symulacja transportu drogowego i powietrznego – to tylko nieliczne z testów, którym poddawane są urządzenia spawalnicze zanim trafią do małych, średnich i wielkich hal produkcyjnych.

Kompleksowe osadzanie elementów montażowych

Śruby i nakrętki są najpopularniejszymi elementami montażowymi, jednak wykonanie połączenia za ich pomocą wymaga relatywnie dużo czasu. Rozwiązaniem problemu są samo wykrawające elementy montażowe.

Nowoczesne gazy techniczne

Oferta rynkowa w zakresie gazów technicznych jest bardzo bogata. Obejmuje produkty zarówno polskie, jak i zagraniczne stosowane w wielu procesach realizowanych w przemyśle metalowym. Nowoczesne gazy zapewniają zwiększenie produktywności, obniżenie zużycia paliwa oraz zredukowanie emisji zanieczyszczeń.

Zabezpieczanie powierzchni

Cynk w ochronie przed korozją i nie tylko...

Korozja jest odwiecznym problemem ludzkości. Szacuje się, że wskutek jej występowania rokrocznie ubywa 20-25% wytworzonej stali. Odkrycie ochronnych właściwości cynku spowodowało prawdziwą rewolucję w tej dziedzinie, lecz dynamiczny wzrost zastosowania cynku do ochrony stali przed korozją notuje się mniej więcej od początku lat 70. ubiegłego wieku. Od tego czasu światowa produkcja cynku uległa zwielokrotnieniu, z czego ok. 50% zużywa się do ochrony stali przed korozją.

Innowacje

Automatyzacja gwarantem efektywnego przetwarzania blach w firmach usługowych

Coraz krótsze serie oraz terminy realizacji, rosnące zróżnicowanie materiałowe i nacisk na wysoką jakość obróbki za konkurencyjną cenę to główne problemy, z którymi borykają się polskie firmy zajmujące się usługową obróbką blach. Sprawdzonym panaceum na wszystkie te bolączki jest automatyzacja procesów magazynowo-produkcyjnych.

Nowoczesne stale wysokowytrzymałe dla motoryzacji I generacji

Potrzeby przemysłu motoryzacyjnego determinują poszukiwanie nowych materiałów konstrukcyjnych do produkcji blach o wysokiej wytrzymałości i podatności na kształtowanie technologiczne, umożliwiających zmniejszenie masy pojazdu i racjonalne zużycie paliwa. Rosnące zainteresowanie wzbudzają stopy o małej gęstości na osnowie Al i Mg oraz kompozytowe tworzywa polimerowe. Względy ekonomiczne, efektywność recyklingu oraz możliwość uzyskania szerokiego zakresu własności mechanicznych i technologicznych decydują jednak, że nadal ponad 60% masy samochodu to elementy kształtowane z blach stalowych.

Metaloznawstwo

Aluminium w budownictwie

Wśród inwestycji budowlanych zrealizowanych w minionych latach można znaleźć wiele elementów konstrukcyjnych i wyposażenia wnętrz wykonanych z aluminium bądź jego stopów. Aluminium w postaci kilkunastu tysięcy kształtowników wielkogabarytowych o zróżnicowanym kształcie zastosowano m.in. przy budowie zadaszenia stadionu PGE Arena w Gdańsku. Również w przypadku pozostałych obiektów użyto dużej liczby elementów aluminiowych, m.in. profili, listew maskujących w systemach fasadowych, systemów okiennodrzwiowych czy przegród przeciwpożarowych. Czy zatem możemy wyobrazić sobie nowoczesne budownictwo bez aluminium?

Stale nanokrystaliczne

Zainteresowanie materiałami nanokrystalicznymi jest wciąż duże, najnowsze badania nad metodami ich otrzymywania oraz własnościami mechanicznymi dają coraz lepsze rezultaty. Stale nanokrystaliczne można otrzymywać dwoma metodami: poprzez walcowanie na zimno z dodatkową odpowiednią obróbką cieplną lub poprzez spiekanie proszków.

Zjawisko magnetostrykcji blach elektrotechnicznych

Współczesne konstrukcje maszyn i urządzeń oraz niezbędne dla ich wytworzenia technologie wymagają użycia materiałów o unikatowych właściwościach. W nr. 5-6 i 7-8/2012 „STALI” pokazano osiągnięcia w wyznaczaniu parametrów stali elektrotechnicznych, używanych do produkcji rdzeni maszyn elektrycznych i transformatorów. Muszą być one szczególne: rdzenie pracują nie tylko obciążone mechanicznie, ale także służą do kształtowania właściwego rozkładu pola magnetycznego. Ze względu na jego niestacjonarny charakter w elementach ze stali wydzielają się straty powodowane cyklicznym przemagnesowaniem domen i prądami wirowymi. Niniejszy artykuł poszerza analizowane zagadnienia o zjawisko magnetostrykcji.

Zarządzanie

Orientacja na klienta. Fundamentalna zasada doskonalenia jakości

Konieczność doskonalenia przedsiębiorstw jest ważnym aspektem w kontekście funkcjonowania w warunkach ograniczoności zasobów, dynamicznie zmieniającego się otoczenia oraz konkurencyjności. Doskonalić można procesy realizowane w firmie (ale także te nowo projektowane), pracę człowieka, maszyny, dobór wyposażenia, logistyczny łańcuch zaopatrzenia i dystrybucji, a także jakość, co w konsekwencji przekłada się na zadowolenia klienta. Podstawą procesu jest uświadomienie sobie kluczowych zasad doskonałości determinujących obszary niezbędne do doskonalenia.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij