STAL Metale & Nowe Technologie wydanie nr 3-4/2013
STAL Metale & Nowe Technologie wydanie nr 3-4/2013

Temat wydania: technologie obróbki metali, które podnoszą szybkość, dokładność, precyzję wykonywanych elementów. Obrabiamy coraz cieńsze blachy i trudniejsze do obróbki metale. Technologie obróbki pozwalają nam nie tylko odkrywać kosmos, ale też m.in. są nośnikiem laserowej rewolucji cięcia. Ta rewolucja w mniejszym lub większym stopniu wpłynęła już przecież na życie praktycznie każdego z nas – jeśli nie bezpośrednio, w zakładzie czy na linii produkcyjnej, to pośrednio.

Rynek

Aktualności

Koszty używania stali nierdzewnych

Stal nierdzewna jest stosunkowo drogim materiałem. Jej cena często odstrasza inwestorów lub wykonawców do zastosowania „nierdzewki” w swoim projekcie. Zupełnie niesłusznie, bo dzięki właściwemu oszacowaniu wszystkich kosztów może okazać się, że w dłuższej perspektywie inwestycja w ten właśnie materiał może okazać się właściwym wyborem.

Czy odwrócony VAT pozwoli uzdrowić branżę?

Przedstawiciele branży hutniczej i stalowej oraz organy państwowe od wielu miesięcy prowadzą walkę o wyplenienie przestępców podatkowych i uzdrowienie branży budowlanej. Jak ich działania – informowanie przedsiębiorców o procederze wyłudzania VAT-u, wprowadzanie zmian legislacyjnych czy przeprowadzane śledztwa – przyczyniają się do likwidacji patologii?

Artykuł promocyjny

Make it easy – zrób to łatwo

Najnowsza generacja pakietu oprogramowania do cięcia i gięcia firmy Bystronic, BySoft 7, świadczy o tym, jak ważne jest oprogramowanie, które zostało opracowane przez tego samego producenta co producent sterowania i maszyny. BySoft 7 nie tylko stanowi narzędzie rozpoczynające produkcję, ale służy jako platforma przepływu informacji pomiędzy zarządem, konstruktorem i produkcją. Poniżej przedstawiamy korzyści z unikalnego oprogramowania i sterowania, które zostało wyprodukowane przez renomowanego szwajcarskiego producenta systemów produkcyjnych obróbki blach, firmę Bystronic.

Technologie cięcia

Cięcia strumieniem wody. Technologia i zastosowania przemysłowe – cz. II

Proces cięcia strumieniem wody polega na zastosowaniu silnie sprężonego strumienia wody, o ciśnieniu dochodzącym nawet do 4000-6500 barów i natężeniu przepływu 0,5-25 l/min, przepuszczanego przez dyszę zawężającą wykonaną z rubinu, szafiru, diamentu naturalnego i sztucznego, o średnicy w zakresie 0,05-1,4 mm. Kontynuujemy rozpoczęty w poprzednim numerze czasopisma opis technologii cięcia strumieniem wody oraz cięcia strumieniem wody i proszku.

Gratowanie blach – spore oszczędności

Gratowarki przez wielu przedstawicieli firm są postrzegane jako dodatek do produkcji – niewielu z nich jest jednak świadomych, jak duże oszczędności może przynieść ich wykorzystanie. Setki zyskanych godzin, rzadka wymiana narzędzi, zalety w postaci powtarzalności, jakości obróbki oraz wydajności stają się kluczowe wszędzie tam, gdzie pracuje laser bą dź wypalarka plazmowo-gazowa.

Laserowa rewolucja cięcia

Technologia światłowodowa zrewolucjonizowała rynek maszyn do cięcia laserem zarówno z punktu widzenia użytkowników, jak i producentów tego typu rozwiązań. Kiedy warto zainteresować się technologią typu fiber i czym jeszcze mogą nas zaskoczyć te urządzenia?

Ważne są nie maszyny, a rozwiązania

O tym, gdzie tkwi różnica między maszyną a rozwiązaniem, w jaki sposób technologia laserów światłowodowych radykalnie zmieniła sytuację na rynku maszyn do cięcia, ale także o tym, czego nigdy nie dostrzeże sprzedawca i jakie fotografie powinny w niedalekiej przyszłości znaleźć się na ścianach jego firmy, opowiada Ferdi Töngi, CEO szwajcarskiej firmy Bystronic – światowego producenta nowoczesnych rozwiązań do obróbki blach.

Ekonomiczność procesów cięcia

Wzrastające wymagania przemysłu w zakresie jakości i powtarzalności produkowanych wyrobów przyczyniają się do rozwoju różnych technologii spawalniczych, w tym procesów cięcia. Znajomość konkurencyjnych metod cięcia oraz kompleksowa analiza aspektów technicznych, jak i ekonomicznych, pozwalają na uniknięcie nietrafionych decyzji odnośnie do wyboru odpowiedniej technologii. W artykule przedstawiono porównanie procesu cięcia tlenem, plazmą, wiązką laserową oraz strumieniem wody pod względem ekonomicznym.

Artykuł promocyjny

Zastosowanie Tiger·tec® Silver do toczenia. Nowy wymiar skrawania stali

Użytkownicy nowej generacji Tiger∙tec® Silver ISO P firmy Walter AG uzyskują nadzwyczajne wzrosty wydajności, trwałości, produktywności oraz bezpieczeństwa procesu skrawania stali podczas toczenia. Firma z Tübingen będąca specjalistą w zakresie narzędzi oferuje trzy nowe gatunki materiałów skrawających oraz cztery nowe geometrie wielopołożeniowych płytek skrawających.

Obróbka

Rozwój obróbki skrawaniem – cz. V. Skrawalność stali nierdzewnych

W tym cyklu artykułów omawiane są zagadnienia obróbki skrawaniem i praktyczne wskazówki pomocne przy projektowaniu jej procesów. W części V przedstawiono wybrane zagadnienia dotyczące skrawalności stali nierdzewnych.

Polska „żelazna dama”

Kobiet w zarządach spółek jest jak na lekarstwo, a już w branży przemysłowej to prawdziwe perełki. Jedną z nich jest Barbara Jacińska, prezes firmy TBI Technology.

Zwycięska linia kombinowana

Niestabilność rynku wymusza na przedsiębiorstwach zaopatrywanie się w odpowiednie narzędzia, pozwalające pozostać im w ciągłej gotowości do przyjęcia zleceń just-in-time. W przypadku obróbki kręgów stali rozwiązania produkcyjne kombinowane są najlepszą odpowiedzią na wymagania, takie jak: elastyczność, wszechstronność użycia, szybkość produkcji oraz działanie w systemie just-in-time.

W poszukiwaniu magicznej formuły

Blaser Swisslube to coś więcej niż tylko płyny smarujące i ciecze obróbkowe, to także serwis i doświadczenie, a przede wszystkim wzorcowy przykład szwajcarskiej historii. Firma sprzedaje swoje płyny dla przemysłu obróbki skrawaniem w 50 krajach świata. Mając 500 pracowników, 4 zakłady produkcyjne, 15 oddziałów, 37 przedstawicieli krajowych i lokalnych partnerów w zakresie dystrybucji, Blaser Swisslube zapewnia rzetelną dystrybucję i wsparcie klienta.

Materiały ścierne w natarciu

Oferta rynkowa w zakresie materiałów ściernych jest bardzo bogata, a odpowiedni produkt dobiera się w zależności od rodzaju obróbki. Podstawę w zakresie ścierniw stanowią materiały ścierne nasypowe, gąbki, tarcze, a także produkty używane podczas cięcia i szlifowania. Warto również wspomnieć o materiałach włókninowych.

Nagniatanie utwardzonych elementów maszyn

W procesach wytwórczych przykłada się wagę do funkcjonalności powierzchni kształtowanych przez precyzyjne skrawanie. Dotyczy ona takich właściwości, jak: wytrzymałość zmęczeniowa, odporność na zużycie i korozję oraz naciski. Minęły czasy, kiedy zwracano uwagę wyłącznie na tolerancje wymiarów i dokładność kształtu, a problem jakości powierzchni i jej związków z funkcjonalnością części był drugorzędny. Obecnie inżynierowie mogą korzystać z narzędzi umożliwiających ocenę i symulację takich związków (parametry 2D i 3D chropowatości powierzchni ujęte np. w normach ISO 25178 i ISO 16610).

Nowości z węglików spiekanych – cz. I

W artykule przedstawione zostały wybrane nowości z ostatnich kilku lat dotyczące narzędzi z węglików spiekanych przeznaczonych do obróbki wiórowej. W pierwszej części skupimy się na charakterystyce węglików spiekanych oraz na nowych rodzajach powłok.

Obrabiarki HSM. Skomplikowana konstrukcja – większe możliwości

Obrabiarki na potrzeby obróbek szybkościowych (ang. HSM – High Speed Machining) względem obrabiarek tradycyjnych dzieli wiele. Porównując konwencjonalne obrabiarki CNC do obrabiarek przeznaczonych do HSM, można mówić o podobieństwach, lecz prawdziwego znaczenia nabiera jakościowy postęp, który umożliwił praktyczne zastosowania HSM.

Oprogramowanie

Oprogramowanie do usług

Duża liczba klientów, umykające terminy wystawiania faktur, skomplikowane i zmieniające się zlecenia, prośby o szybkie wykonanie pilnego detalu? To codzienność firm świadczących usługi obróbki stali. Zapanowanie nad produkcją krótkoseryjną potrafi stanowić nie lada wyzwanie, jednak dla większości tego typu problemów istnieje doskonałe rozwiązanie: dobrze dobrane oprogramowanie.

Z Parasolid i bez... Nowości podczas SolidWorks World 2013

Celowo zdecydowałem się na użycie tego nieco prowokującego tytułu – spekulacje na temat ewentualnego „odejścia od” lub „pozostania przy” kernelu Parasolid, wykorzystywanym od początku powstania systemu CAD 3D SolidWorks, powracają bowiem jak bumerang. Czy to tylko „tania sensacja” na miarę dziennikarskiego świata CAD, czy też kryje się za tym coś więcej? To jednak temat na odrębne rozważanie. Przyjrzymy się konkretom, które powinny zainteresować zarówno obecnych użytkowników wspomnianego CAD, jak i osoby rozważające jego wybór.

Optymalizacja w programowaniu obróbki – cz. I

Rozwój sterowania numerycznego obrabiarek spowodował znaczne rozszerzenie możliwości realizacji operacji i zabiegów obróbkowych. W dążeniu do uzyskania jak najlepszych wyników procesu skrawania można rozpatrywać różne sposoby obróbki, niedostępne dawniej ze względu na ograniczenia kinematyczne obrabiarek, dobierać tor ruchu narzędzia, wreszcie stosować zmienne parametry obróbki dopasowane do bieżącego obciążenia narzędzia i obrabiarki. Działania z tym związane mogą być realizowane na różnych etapach projektowania technologicznego, wiele z nich przy programowaniu obróbki.

Technologie łączenia

Nit samowykrawający – łączenie blach wysoko wytrzymałych

Rozwój przemysłu motoryzacyjnego spowodował konieczność wykorzystywania coraz lżejszych i bardziej wytrzymałych materiałów. Te stosowane obecnie wymagają nowych rozwiązań, dlatego nie ustają prace nad rozszerzeniem oferty sposobów łączenia nowoczesnych blach, np. poprzez gotowe rozwiązania dla branży motoryzacyjnej.

Laser impulsowy. Spawanie elementów o niewielkich gabarytach

Łączenie detali o niewielkich wymiarach metodami spawalniczymi jest stosunkowo trudne. Podstawowymi kryteriami oceny poprawności połączeń w tego typu elementach, oprócz odpowiedniej wytrzymałości mechanicznej, są estetyka i szczelność.

Artykuł promocyjny

TruLaser 3030 Fiber – wycinarka laserowa z nowoczesnym rezonatorem na ciele stałym

Firma TRUMPF jest znana na całym świecie z wysokiej jakości urządzeń do obróbki blach wykorzystujących m.in. technologie laserowe (np.: cięcie 2D i 3D, spawanie, mikrospawanie, napawanie czy też znakowanie). W urządzeniach tych montowane są różnego rodzaju źródła promieniowania laserowego, opracowane i doskonalone przez naukowców firmy TRUMPF, m.in. lasery na ciele stałym – lasery dyskowe – seria TruDisk oraz lasery włóknowe – seria TruFiber, charakteryzujące się wysoką sprawnością energetyczną (stosunek mocy pobranej z sieci do mocy wiązki laserowej uzyskanej na materiale).

Technologie łączenia

Elektrodynamiczne oddziaływanie na materiał – metoda formowania połączeń (EMPT)

Skomplikowane kształty elementów, które trzeba połączyć, czy ograniczenia do kontaktowego oddziaływania na materiał wymusiły powstanie technologii formowania przez siły elektrodynamiczne. Rozwiązanie ma zastosowanie w przemyśle obróbki blach. Umożliwia łączenie przez plastyczne formowanie lub dynamiczne zgrzewanie. Technologia ta zmienia możliwości wytwórcze dotąd niemożliwe do uzyskania.

Nikiel, stopy niklu oraz ich spawalność – cz. II

Stopień spawalności czystego niklu oraz jego stopów zależy od wielu czynników. Została im poświęcona druga część artykułu, będąca kontynuacją rozpoczętego w poprzednim numerze opisu budowy strukturalnej i własności niklu oraz jego stopów. Niniejszy tekst traktuje o metodach łączenia pierwiastka oraz jego stopów (spawaniu, zgrzewaniu, lutowaniu twardym oraz obróbce cieplnej).

Metaloznawstwo

Kompozytowe powłoki niklowe na stopach aluminium

Aluminium i stopy aluminium są obecnie drugim pod względem częstotliwości stosowania metalem na świecie, a ich popularność nieustannie wzrasta. Dzięki korzystnym właściwościom, takim jak: niska gęstość, duża plastyczność, dobre przewodnictwo cieplne i elektryczne, znajdują zastosowanie w wielu branżach. Rozwój przemysłu wymaga opracowania nowych technologii modyfikacji właściwości użytkowych wyrobów z aluminium i jego stopów. Jedną z nich jest wytwarzanie na powierzchni metalu powłok kompozytowych gwarantujących wzrost twardości i odporności na zużycie w wyniku tarcia.

Innowacje

Wykorzystanie technologii przyrostowej w przemyśle lotniczym

Aby spełnić rygorystyczne warunki niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa podróży lotniczych, producenci branży lotniczej muszą zrealizować długą listę skomplikowanych wymagań nawet dla najprostszych części lotniczych. Niniejszy artykuł stanowi przegląd technologii przyrostowych używanych do produkcji komponentów lotniczych oraz przykładów pokazujących kierunek dalszych badań i rozwoju w tej dziedzinie.

Polaryzacja rynku drukarek 3D

Drukowanie trójwymiarowe jako metoda szybkiego wytwarzania prototypów przez około 30 lat swojego istnienia na rynku przeżyło dynamiczny rozwój od technologii stosowanych w zamkniętych laboratoriach uczelni i instytutów, przez aplikacje przemysłowe, aż do zastosowań domowych.

Mach-Tool – najważniejsze spotkanie branży

Zakres tegorocznej edycji Salonu Mach-Tool, który odbywa się w ramach targów ITM Polska (4-7 czerwca 2013 r.), został poszerzony o obszar utrzymania ruchu. Będzie to wyodrębniona przestrzeń ekspozycyjna targów ITM Polska.

Zarządzanie

Jak rozwiązać problem braku płynności finansowej firmy?

Gdy zapytamy właściciela firmy z sektora MSP, z jakimi problemami spotyka się najczęściej, prowadząc biznes, możemy być pewni, że obok ostrej konkurencji wskaże na opóźnienia w płatnościach i wielotygodniowe zatory w rozliczeniach z kontrahentami. „Czekamy na pieniądze od klienta” – taką odpowiedź słyszał niemal każdy przedsiębiorca, który, zniecierpliwiony, upominał się o zaległą płatność u swojego kontrahenta.

Oprogramowanie podstawą doskonalenia produkcji

Oprogramowanie do zarządzania produkcją wspomaga walkę z „informacyjną czarną dziurą”, czyli brakiem spójnych danych o tym, co się dzieje na produkcji w toku, na „stykach” procesów produkcji, logistyki, zaopatrzenia, sprzedaży, które odpowiadają za przepływ informacji i materiałów, za terminowe dostarczenie klientowi zamówionych wyrobów oraz za sprawne i efektywne zarządzanie zasobami.

Zabezpieczanie powierzchni

Nowe rozwiązania w natryskiwaniu cieplnym

Metalizacja natryskowa, od chwili wynalezienia w końcu XIX w. przez Maksa Schoopa, poczyniła olbrzymi krok naprzód. Zmieniły się urządzenia, pojawiły się innowacyjne techniki, a wraz z wprowadzeniem do procesu nowych materiałów, przekształciła się także jego nazwa – pojawiło się natryskiwanie cieplne. Sama istota procesu pozostała niezmieniona – jego celem jest nadanie odpowiedniej energii rozpylonym cząstkom materiału powłokowego i skierowanie ich na powierzchnię, do której przylgną i utworzą powłokę.

Hutnictwo i odlewnictwo

Główne przyczyny wad w odlewach metalowych

Występowanie wad w odlewach wykrywanych w procesie produkcyjnym stanowi jedną z głównych przyczyn zwiększających koszty ich wytwarzania. Duża różnorodność tych wad wynika z samej istoty technologii wytwarzania odlewów, składającej się z operacji technologicznych obejmujących zaprojektowanie i wykonanie formy odlewniczej oraz technologię wytapiania ciekłego metalu. Istotne znaczenie mają również kwalifikacje pracowników odlewni, charakter produkcji, wyposażenie techniczne odlewni itp.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij