STAL Metale & Nowe Technologie wydanie nr 1-2/2013
STAL Metale & Nowe Technologie wydanie nr 1-2/2013

Ministerstwo Gospodarki prognozuje, że do 2020 roku zapotrzebowanie na energię w Polsce wzrośnie o 13%, przy jednoczesnym spadku mocy wytwórczych konwencjonalnych elektrowni.W wydaniu: inwestycje w energetyce szansą dla przemysłu stalowego, dobra polityka energetyczna nadzieją na sukces – zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Polecamy szczególnej uwadze podsumowania roku 2012.

Rynek

Aktualności

Komentarze

Początek roku - czas na podsumowania

Rok 2012 podsumowują z nami Iwona Dybał, prezes Polskiej Unii Dystrybutorów Stali, Jan Myczkowski, prezes Stowarzyszenia Stal Nierdzewna, Kazimierz Poznański, prezes zarządu Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu, prof. dr hab. inż. Jan Pilarczyk, dyrektor Instytutu Spawalnictwa oraz przedstawiciele firm: AEP, Boschert Polska, Oberon 3D, LaserTec, Yamazaki Mazak, TFM.

Przemysł stalowy ochroni się sam

Co jakiś czas wracają pomysły, popierane przez Europejskie Stowarzyszenie Stali EUROFER, by kraje Unii Europejskiej odgrodziły się od reszty stalowego świata cłami antydumpingowymi. Takie istnieją już na wielu rynkach okołostalowych (np. elementów złącznych, gdzie na import z niektórych państw azjatyckich jest 27-proc. cło, czy też rur bezszwowych nierdzewnych). Nijak nie chroni to jednak przemysłu, wręcz szkodzi mu. Obecnie Komisja Europejska znów pracuje nad koncepcją ceł dla importu stali spoza UE. Może zamiast tego złagodziłaby stanowisko dotyczące pakietów klimatycznych, które zabijają branżę, nie dając takich samych warunków gospodarowania jak np. w Rosji, USA czy Chinach?

Brak pieniędzy, czyli jak radzić sobie w kryzysie?

Zatory płatnicze i niespłacone należności to temat dyskusji, która rozpoczęła się wraz z pierwszymi sygnałami kolejnej fali kryzysu. Pod koniec 2012 roku suma niespłaconych należności w firmach znacznie przekraczała miliard złotych – problem stał się poważny. Jak zatem uniknąć kłopotów z nieuregulowanymi należnościami w swoim przedsiębiorstwie?

Inwestycje w energetyce szansą dla przemysłu stalowego?

Projekt Polskich Inwestycji spotkał się z uznaniem części opinii publicznej. Do końca nie wiadomo, na jakich zasadach ma działać, ale odpowiednia spółka już została zawiązana. Jednym z jej priorytetów mają być państwowe inwestycje w energetyce. Zapóźnienia są tak duże, że może dochodzić w przeciągu 2-3 lat do czasowego wyłączania prądu (czego np. autor doświadczył w grudniu już dwukrotnie, gdy na całym osiedlu na kilkanaście minut wyłączono prąd). Sensownie przeprowadzone inwestycje mogą być też szansą dla rynku stalowego i ochroną przed zbliżającymi się niższymi zamówieniami.

Artykuł promocyjny

TruLaser 5030 fiber – rozszerzony zakres ciętych materiałów

Wycinarka laserowa TruLaser 5030 fiber to nowoczesna, uniwersalna i zarazem wysoko wydajna przecinarka laserowa firmy TRUMPF, światowego lidera w zakresie produkcji maszyn i urządzeń do obróbki blach.

Oprogramowanie

Współczesne systemy CAM – cz. III

Trzecia część niniejszego cyklu jest ostatnią dotyczącą współczesnych systemów CAM. W poprzednich numerach opisane zostały m.in.: działanie systemów CAM, ich możliwości, symulacje wirtualne oraz kontrola obciążenia i przesuwu.

Galeria możliwości

Gdy niespodziewanie pojawia się szansa na realizację dużego i prestiżowego projektu, warto tę szansę wykorzystać. A co gdy w grę wchodzi szybkie wycięcie skomplikowanych wzorów na ponad 8 tysiącach płytek podłogowych dużej galerii handlowej? Wtedy warto zainwestować w maszynę do cięcia wodą oraz w zaawansowane oprogramowanie projektowe, które ułatwi pełne wykorzystanie możliwości maszyny.

Artykuł promocyjny

Nowości w oprogramowaniu NX 8.5

W oprogramowaniu NX 8.5 firmy Siemens wprowadzono nowe możliwości i wiele sugerowanych przez klientów ulepszeń istniejących funkcji. Skracają one czas potrzebny na tworzenie, analizę, wymianę i opisywanie danych.

Oprogramowanie

Dni Otwarte ze zrobotyzowanym spawaniem

Jak podnieść efektywność produkcji, obniżając koszty? Dlaczego warto zrobotyzować procesy przemysłowe? Jakie jest zastosowanie robotów przemysłowych z przecinarkami plazmowymi w zakładach produkcyjnych? Na te i inne pytania próbowano znaleźć odpowiedź podczas Dni Otwartych zorganizowanych przez firmy Stigo i Roboty Przemysłowe.

Obróbka

Dajemy klientom szansę rozwoju

Zwiększona konkurencja związana z otwarciem polskiego rynku na handel z państwami UE zmotywowała krajowe zakłady do podnoszenia jakości i szybkości produkcji. Dużą rolę w tym procesie odegrały zaawansowane technologie – w branży narzędziowej i maszynowej dobrym rozwiązaniem okazały się przeciwzużyciowe powłoki PVD Oerlikon Balzers. Na temat wkładu firmy w rozwój polskiego przemysłu z Markiem Danisem, dyrektorem generalnym Oerlikon Balzers Coating Poland, rozmawia Małgorzata Urbanek.

Rozwój obróbki skrawaniem – cz. IV Obrabialność żeliwa utwardzonego

W kolejnej części cyklu artykułów przedstawione zostały zagadnienia obróbki skrawaniem i praktyczne wskazówki pomocne przy projektowaniu procesów tej obróbki. W części IV omówiono wybrane zagadnienia dotyczące obrabialności żeliwa utwardzonego.

Ciepło, cieplej... Obróbka cieplna

Obróbka cieplna metali to proces wymagający ścisłego monitorowania i kontroli – pracownicy Heatmasters Poland Sp. z o.o. wiedzą o tym doskonale. Firma należy do fińskiej grupy Heatmasters Group, skupiającej wyspecjalizowane firmy z całej Europy. W ten sposób polska firma czerpie swoją wiedzę o obróbce cieplnej z prawie 40-letniego doświadczenia fińskich specjalistów. W październiku 2012 r. Heatmasters Poland Sp. z o.o. przeniósł główną produkcję do Będzina.

Skrawalność stali duplex – praktyczne rozwiązania

Optymalizowanie procesu obróbki skrawaniem jest istotną częścią procesów zachodzących w przemyśle maszynowym. Jest to działalność nieustannie trwająca, w której dąży się do zwiększenia wydajności produkcji. Optymalizacja czasu i kosztów toczenia elementów ze stali trudno skrawalnych ma w tym kontekście szczególne znaczenie.

Technologiczna misja kosmiczna

Rozwój świata nowych technologii sukcesywnie poszerza swoją przestrzeń, wychodząc poza granice atmosfery. Dzięki nowym rozwiązaniom opracowywanym przez specjalistów z polskiego Centrum Badań Kosmicznych również kosmos zbliża się prawie na wyciągnięcie ręki. Jednym z rozwiązań ułatwiających poznawanie tajemnic naszej galaktyki będzie innowacyjny projekt BRITE-PL, dzięki któremu na orbicie zostaną umieszczone dwa polskie satelity badawcze: „Lem” i „Heweliusz”. O technologiach i materiałach użytych podczas tworzenia satelitów rozmawiam z Tomaszem Zawistowskim, managerem projektu.

Kompleksowa obróbka – mit czy rzeczywistość?

Kompleksowość oznacza obejmowanie całości elementów lub zagadnień. Kompleksowość to inaczej także wielostronność. Czy możliwa jest realizacja kompleksowości na rynku obrabiarek i różnych technik wytwarzania? Na ile takie podejście może zapewnić rynkowy sukces? Czy i w jakich przypadkach odejście od trendu zawężania specjalizacji może okazać się korzystne i perspektywiczne zarówno dla firmy, jak i dla jej klientów?

Kompleksowa obróbka – mit czy rzeczywistość?

Kompleksowość oznacza obejmowanie całości elementów lub zagadnień. Kompleksowość to inaczej także wielostronność. Czy możliwa jest realizacja kompleksowości na rynku obrabiarek i różnych technik wytwarzania? Na ile takie podejście może zapewnić rynkowy sukces? Czy i w jakich przypadkach odejście od trendu zawężania specjalizacji może okazać się korzystne i perspektywiczne zarówno dla firmy, jak i dla jej klientów?

Technologie łączenia

Nikiel, stopy niklu oraz ich spawalność. Cz. I

Stopy niklu są obecnie bardzo popularnym materiałem na konstrukcje spawane i odlewane wykorzystywane m.in. w przemyśle lotniczym, energetycznym i samochodowym. Pierwsza część artykułu jest opisem budowy strukturalnej i własności niklu oraz jego stopów. Tekst zawiera również przykłady zastosowań przemysłowych.

Łączenie powierzchni malowanych

Jednym z bardziej wymagających zagadnień łączenia metali jest łączenie powierzchni malowanych tak, aby nie utraciły swoich właściwości oraz by nie uszkodzić warstwy malowanej.

Zarządzanie

Nowe oprogramowanie w firmie – koszt czy inwestycja?

Inwestycja w oprogramowanie wiąże się z określonymi kosztami. Kadra zarządzająca coraz częściej jednak jest świadoma konieczności posiadania w firmie narzędzi informatycznych, bez których osiągnięcie zadowalających efektów z zakresu doskonalenia procesów zarządzania byłoby bardzo trudne.

Hutnictwo i odlewnictwo

Lost foam – wytwarzanie odlewów metodą pełnej formy

Roczne zużycie energii przez przemysł odlewniczy na całym świecie liczone jest w miliardach kJ. Wiele instytucji naukowych i przemysłowych prowadzi badania w celu zmniejszenia kosztów wykonania gotowych wyrobów. Ich główny kierunek stanowi wprowadzenie do produkcji odlewów nowych, ekologicznych i zarazem energooszczędnych technologii. Jedną z nich jest technologia modeli zgazowywanych (Lost Foam Technology), której zastosowanie może poprawić sprawność energetyczną procesu nawet o 27%.

Technologie cięcia

Trójwymiarowe elementy wycięte wodą

Możliwość wykonania skomplikowanych i przestrzennych kształtów to kolejny krok w kierunku rozwoju technologii waterjet, a także szansa na zwiększenie zysku dla użytkowników tych maszyn.

Analiza rynku wycinarek laserowych (2D) w Polsce

Celem powstania raportu była chęć stworzenia prostego narzędzia, które umożliwi weryfikację i porównanie dostępnych na rynku maszyn. Analizę przeprowadzono na zlecenie firmy planującej zakup pierwszej w swojej historii wycinarki laserowej.

Cięcie strumieniem wody. Technologia i zastosowania przemysłowe. Cz. I

W pewnych obszarach zastosowań, szczególnie w przypadku cięcia materiałów o niskim współczynniku absorpcji promieniowania laserowego, jak np. stopy miedzi i stopy aluminium, jakość i ekonomiczność cięcia strumieniem wody przewyższają cięcie laserowe i plazmowe. Cięcie wodą pozwala na cięcie w zasadzie wszystkich znanych materiałów inżynierskich. Jednocześnie średni koszt urządzeń do cięcia strumieniem wody stanowi tylko 30% kosztu urządzeń laserowych do cięcia materiałów o zbliżonej grubości.

Nowy, szybki, precyzyjny – mały robot KR Agilus

Seria KR Agilus firmy KUKA należy do rodziny małych robotów. Wyróżnia się ona szczególną sprawnością w swoim zakresie obciążeń. Wszystkie modele serii KR Agilus są eksploatowane ze sprawdzonym układem sterowania KR C4, uniwersalną technologią sterowania, opracowaną dla wszystkich modeli robotów firmy.

Artykuł promocyjny

Water Jet Sweden – jedyne profesjonalne systemy do cięcia wodą!

W dzisiejszych czasach firma, która staje przed wyborem maszyny do cięcia wodą, ma trudne zadanie. Jak wybrać naprawdę niezawodne urządzenie? Ile lat chcemy je eksploatować? Czy kupujemy bezpośrednio od producenta, czy u lokalnego, drogiego agentapośrednika? Dokonanie trafnego wyboru nie jest łatwe, podczas zakupu warto zatem kierować się kilkoma podstawowymi zasadami.

Technologie cięcia

Premiery podczas Dni Otwartych Mazaka

Ponad 120 osób odwiedziło Centrum Technologiczne Yamazaki Mazak w Katowicach podczas odbywających się między 11 a 13 grudnia Dni Otwartych. W ramach jednej wizyty można było nie tylko zobaczyć nowe maszyny, ale także zadać pytanie technologom i handlowcom.

Nagradzana głowica do cięcia 3D

Firma AEP, reprezentująca tureckiego producenta urządzeń do cięcia technologią termiczną, firmę AJAN, wprowadziła pod koniec 2012 r. na rynek nową opcję dedykowaną przecinarkom plazmowym – głowicę 3D w powiązaniu z funkcją AUTO-Z oraz MICROJOINT.

Własności i pomiary

Metrologia przemysłowa – przegląd nowości 2012

Urządzenia metrologii przemysłowej są konieczne dla zapewnienia sprawnego przebiegu procesów związanych z obróbką. Przyrządy pomiarowe to zaawansowane urządzenia, które bazują na najnowocześniejszych technologiach.

Artykuł promocyjny

Tomografy metrologiczne 3D Prezentacja multisensorycznych systemów pomiarowych

Nowoczesne głowice optyczne, laserowe oraz światłowodowe umożliwiają dokładny i szybki pomiar konturu oraz chropowatości.

Wydarzenia

Branża stalowo-metalowa w pigułce

W sosnowieckim Expo Silesia 7 listopada 2012 r. zakończyły się trzy dwudniowe imprezy o charakterze przemysłowym: Międzynarodowe Targi Stali, Metali Nieżelaznych, Technologii i Produktów SteelMET, Międzynarodowe Targi Zabezpieczeń Powierzchni Surfprotect oraz Targi Produkcji i Zastosowania Elementów Złącznych TEZ Expo, które połączyły pokrewne sektory, dając możliwość szerokiej prezentacji ofert. Podczas dwóch dni 2500 odwiedzających wystawę mogło zapoznać się z propozycją ponad 70 firm.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij