STAL Metale & Nowe Technologie wydanie nr 11-12/2012
STAL Metale & Nowe Technologie wydanie nr 11-12/2012

Drodzy Czytelnicy, rynek stalowy nigdy nie był rynkiem łatwym. Obecnie zmagamy się z rosnącymi zatorami płatniczymi, kłopotami branży budowlanej oraz niepokojącym procederem wyłudzania VAT-u w obrocie wyrobami hutniczymi. Jednak prognozy dla rynku polskiego wciąż są jednymi z najlepszych w całej Unii Europejskiej – dobrze radzimy sobie ze spowolnieniem, niezmiennie jesteśmy wysoko oceniani przez ekonomistów na całym świecie. Już dziś widać wyraźne szanse na odwrócenie negatywnych trendów. Czekają nas nowe inwestycje w energetyce i budownictwie przemysłowym. Jednak aby dobrze wykorzystać rynkowe szanse i nie poddać się trudnościom, firmy z sektora stalowego muszą skupić się na optymalnym zarządzaniu zasobami finansowymi przedsiębiorstwa. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, „Jak w trudnych czasach zarządzać ryzykiem kredytowym?”, oraz rozważyć możliwości, które daje „Faktoring – skuteczny sposób na utrzymanie płynności finansowej”. Zarząd firmy może także spać spokojniej, gdy majątek przedsiębiorstwa jest ubezpieczony. Opłaca się „Być mądrym przed szkodą” – ubezpieczenia dla przemysłu ułatwiają planowanie obrotu zasobami. Rynek stali w Europie wciąż się zmienia – obecnie coraz więcej stali trafiających do Polski pochodzi spoza Europy. W przypadku stali nierdzewnych jeszcze 7 lat temu było to ok. 2%, dziś – prawie 8 razy więcej. Rośnie „Import stali nierdzewnych – szanse i zagrożenia”, które niesie ze sobą ten fakt, nie powinny pozostawać niewiadomą. Wszystkich, którzy pragną uzupełnić wiedzę o sytuacji importerów na polskim rynku „nierdzewki”, zapraszam do lektury artykułu Marka Łangalisa. Kolejnym tematem, który ostatnio szerokim echem odbija się w naszej branży, jest ocena jakości materiałów, procesów i wyrobów – w poprzednim numerze czasopisma omawialiśmy certyfikaty dla wyrobów stalowych. Po wprowadzeniu norm serii ISO 9000 wzrosła też rola „Organizacji kontroli jakości procesów spawalniczych”, dlatego w tym numerze przyglądamy się „Jakości złączy spawanych konstrukcji stalowych”. To oczywiście tylko niektóre tematy, które poruszamy. Od bieżącego numeru w dziale „Rynek” zaczynamy zamieszczać informacje o rynkowych nowościach – mam nadzieję, że będzie to dla Państwa praktyczny przewodnik po godnych uwagi produktach i wydarzeniach. Zapraszam do lektury!

Rynek

Aktualności

Import stali nierdzewnych – szanse i zagrożenia

Coraz więcej stali nierdzewnych trafiających na rynek polski pochodzi już spoza Europy. Jeszcze 7 lat temu było to ok. 2%, dziś to prawie 8 razy więcej. Niektóre firmy nie wytrzymają takiej konkurencji; przedstawicielstwo Outokumpu w Polsce łączy się z innym krajowym dystrybutorem. Co będzie z pozostałymi europejskimi hutami? Czy dzięki takiej sytuacji jest szansa dla rodzimych firm na uniezależnienie się od kaprysów europejskich producentów?

Bądź mądry przed szkodą

Towarzystwa ubezpieczeń zauważyły, że mogą zarobić na rynku przedsiębiorstw przemysłowych. Kadra zarządcza dzięki ubezpieczeniom przeznaczonym dla firm zyskała z kolei narzędzie, dzięki któremu może lepiej planować obrót zasobami finansowymi. Składka jest bowiem przewidywalna w określonym czasie, a perturbacje, od których można się ubezpieczyć, nie mają już tak dużego wpływu na losy przedsiębiorstwa. Innymi słowy – zarząd może spać spokojniej...

Oprogramowanie

Integracja laserów jednym oprogramowaniem

Szwajcarska firma Schindler w swoim zakładzie w Saragossie, w którym produkowane są części do wind, zastosowała moduł cięcia laserowego Lantek. Celem wdrożenia były: połączenie w ramach jednego oprogramowania stosowanych w zakładzie maszyn wykonujących cięcie metalu oraz zwiększenie elastyczności i uproszczenie procesów produkcyjnych.

Współczesne systemy CAM – cz. II

Systemy CAM, czyli komputerowe wspomaganie wytwarzania, obejmuje wszystkie etapy związane z procesem wytwarzania. Należą do nich: tworzenie harmonogramów prac, obróbka, montaż, kontrola jakości, organizacja transportu międzyoperacyjnego. Cechą charakterystyczną systemów CAM jest przetwarzanie obiektów powstałych w wyniku modelowania komputerowego 2D/3D na kody CNC, sterujące pozycją narzędzia obróbczego. Mimo że systemy CAM mają zupełnie inne przeznaczenie niż systemy CAD, to swoje funkcje realizują one często w podobnym lub wręcz identycznym środowisku.

„Solidne” jesienne premiery 2012

Tradycyjnie już druga połowa roku to czas, w którym użytkownicy systemów CAD mogą spodziewać się prezentacji nowości dwóch uznanych producentów: DS SolidWorks Corp. i Siemens PLM Software. Owe jesienne premiery są ciekawe zwłaszcza z tego powodu, iż dotyczą oprogramowania porównywalnego, należącego do tej samej klasy i kierowanego do tego samego odbiorcy: średnich (i małych) przedsiębiorstw.

Wielokryterialna optymalizacja i racjonalizacja technologii obróbki CNC. Przykłady komercyjnych pakietów programów

Symulacja pracy obrabiarki CNC, według programu sterującego wygenerowanego w oparciu o interaktywne systemy CAD/CAM, staje się już rozwiązaniem klasycznym, bez którego żaden program NC nie zostaje dopuszczony do fazy produkcyjnej.

Zarządzanie

Faktoring – skuteczny sposób na utrzymanie płynności finansowej

Polski rynek faktoringu rośnie dynamicznie – w ostatnim roku branża zanotowała blisko 20-procentowy wzrost obrotów, co świadczy o tym, że coraz więcej menedżerów docenia ten rodzaj finansowania.

Produkcja to „czarna dziura”?

„Czarna dziura” w przebiegu procesu produkcyjnego to brak spójnych danych i informacji, pochodzących z jednego źródła, a dotyczących przygotowania, przebiegu i kontroli procesu, w który są zaangażowane różne działy w przedsiębiorstwie. Podczas konferencji zorganizowanych przez firmę Streamsoft w kilkunastu polskich miastach ich uczestnicy mogli przekonać się, że do skutecznej „walki” z informacyjną „czarną dziurą” niezbędne są systemy ERP.

Jak w trudnych czasach zarządzać ryzykiem kredytowym?

Najbliższy rok będzie szczególnie trudny dla polskiej gospodarki. Z pozoru przeciętne tempo wzrostu gospodarczego, sięgające 2,5-2,8%, będzie zbliżone lub minimalnie wyższe od wypracowanego w roku 2012 (aktualne szacunki dla roku 2012 to 2,6%). Jednak największe niebezpieczeństwo związane będzie z silnym zróżnicowaniem skali wzrostu pomiędzy poszczególnymi kwartałami. Wypada też pamiętać, że ze względu na wyjątkowo skomplikowaną sytuację makroekonomiczną w kraju i w otoczeniu międzynarodowym prognozy koniunktury są obarczone wyjątkowo dużą niepewnością.

Przemysł – nauka – dydaktyka w Lean Learning Academy

Przemysł, nauka i dydaktyka to często trzy osobne bajki, a przecież zawsze mają ten sam cel – rozwój – i ten sam obszar zainteresowań – określona branża. Czasem jednak tak trudno się spotkać, tak trudno współpracować. Na szczęście ostatnimi czasy coś się zmienia. Przemysł częściej wstępuje na uczelnie. Profesorowie coraz częściej zaglądają do przemysłu, a studenci otrzymują wiedzę, której przemysł od nich oczekuje. Platformą dla takiej współpracy jest między innymi Lean Learning Academy.

Obróbka

Rozwój obróbki skrawaniem – cz. III. Skrawalność stali twardych

Dla potrzeb projektowania procesów obróbki wiórowej wyróżnia się grupy zastosowań materiałów skrawających ściśle powiązane z materiałami obrabianymi i ich skrawalnością. W części III cyklu artykułów omówiono wybrane zagadnienia dotyczące skrawalności stali utwardzonych.

Zawsze można lepiej / Innowacyjna przyszłość – konkurs „Firma na Plus”

Podczas obchodów 10-lecia współpracy firm Abplanalp Consulting i Haas Automation w Polsce miałam okazję porozmawiać z Genem Haasem, założycielem i właścicielem firmy Haas Automation. Dowiedziałam się, jak – zaczynając od jednoosobowego przedsiębiorstwa – udało mu się stworzyć jedną z najbardziej znanych firm produkujących obrabiarki CNC, a także jaką rolę w jego życiu odgrywa pasja. Laureaci konkursu „Firma na Plus” to firmy, które w optymalny sposób wykorzystują nowoczesne technologie produkcji, rozwijając dzięki nim własną przedsiębiorczość i polską gospodarkę. 18 października 2012 r. w Warszawie odbyła się gala kolejnej już edycji tego konkursu, połączona z jubileuszem 10-lecia współpracy organizatora konkursu, firmy Abplanalp Consulting, z amerykańskim producentem obrabiarek, firmą Haas Automation.

Rouging instalacji nierdzewnych – jak sobie z nim radzić?

Rouging, czyli nalot tlenkowy, jest problemem wielu systemów farmaceutycznych i kosmetycznych i pojawia się wszędzie tam, gdzie do procesów używana jest woda demineralizowana. Skutecznym sposobem walki z tym zjawiskiem jest czyszczenie chemiczne.

Klawiatury spod ssawek Maurycego

Koszt zakupu robota M-1iA zwrócił się już po dwóch latach użytkowania, mimo że jego możliwości wykorzystywane są tylko w 10%. Jak Maurycy przyczynił się do usprawnienia produkcji firmy Qwerty? O tym rozmawiamy ze Zbigniewem Sieradzkim, dyrektorem firmy zajmującej się projektowaniem i produkcją klawiatur, elewacji, tabliczek i zestyków foliowych na indywidualne zamówienia klientów.

Artykuł promocyjny

Podsumowanie projektu Interaktywna Platforma Internetowa kwartalnika „Archives of Foundry Engineering”

31 października 2012 r. upłynął dwuletni okres realizacji projektu Interaktywna Platforma Internetowa kwartalnika „Archives of Foundry Engineering” (Priorytet IV Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki „Szkolnictwo wyższe i nauka. Rozwój kwalifikacji kadr systemu B+R i wzrost świadomości nauki w rozwoju gospodarczym”). Charakterystyka projektu, jego celów oraz zaplanowanych zadań została opublikowana w czasopiśmie „STAL Metale & Nowe Technologie” (9-10/2011). Niniejszy artykuł przedstawia ilościowe i jakościowe rezultaty projektu oraz jego wpływ na rozwój czasopisma „Archives of Foundry Engineering”. Zespół wykonawców projektu oraz redakcja wspomnianego kwartalnika Komisji Odlewnictwa Polskiej Akademii Nauk zachęcają Czytelników czasopisma „STAL” do odwiedzenia strony www.afe.polsl.pl.

Odlewnictwo

„Krzepnięcie i krystalizacja metali” – konferencja

W Cedzynie k. Kielc w dniach 24-26 września odbyła się 54. Międzynarodowa Konferencja „Krzepnięcie i krystalizacja metali”. Towarzyszyła ona targom „Wszystko dla odlewnictwa”, organizowanym przez Targi Kielce.

Innowacje

Włókna wzmacniające polimerowe materiały kompozytowe. Charakterystyka włókien szklanych i węglowych

Materiały kompozytowe stosowane są obecnie coraz częściej ze względu na ich korzystne – w porównaniu z metalami – właściwości, takie jak wytrzymałość i sztywność przy małej masie właściwej. Oferują one interesujące możliwości aplikacyjne dla nowych, lekkich konstrukcji.

Lepsze napędy, większe możliwości

Gdy jedni tną VAT na pół, inni dla klientów tną metale, tworzywa sztuczne, drewno. Firma Pilous-TMJ postawiła kolejny krok w rozwoju produkowanego parku maszynowego, zastępując hydrauliczny system podawania materiału w przecinarkach o rozmiarze 250 i 300 (maks. średnica cięcia) systemem napędu opartym o serwonapędy firmy Schneider Electric (1,1 kW).

Własności i pomiary

Elastooptyka w badaniach elementów konstrukcji lotniczych

Elastooptyka to doświadczalna metoda analizy rozkładu naprężeń. W artykule scharakteryzowane zostały poszczególne jej metody, zwrócono szczególną uwagę na sposób wykonania modeli do badań oraz przedstawiono również sposoby aplikacji elastooptyki do badań elementów konstrukcji lotniczych.

Technologie łączenia

Rozwój technologii połączeń przetłoczeniowych oraz postęp w ich miniaturyzacji

Miniaturyzacja połączeń przetłoczeniowych to możliwość ich szerszego wykorzystania w procesach montażowych wyrobów o małych wymiarach. Efektywność procesu montażu z wykorzystaniem technologii przetłaczania można poprawić przez formowanie połączenia podwójnego.

Organizacja kontroli jakości procesów spawalniczych

Nowoczesne konstrukcje wytwarzane z coraz doskonalszych materiałów przy użyciu złożonych procesów technologicznych muszą spełniać określone kryteria. Wprowadzenie norm serii ISO 9000, a przede wszystkim norm PN-EN ISO 3834, sprawiło, że wzrasta ranga kontroli jakości procesów spawalniczych.

Jakość złączy spawanych konstrukcji stalowych

Od Arystotelesa aż po normy europejskie jakość pojmowana jest jako jedna z wielu cech wyrobu, wymagań, potrzeby, estetyki, etyki itd. W przypadku stalowych konstrukcji spawanych ocena jakości złączy spawanych wymaga dokładnego określenia możliwych do wykrycia wad (niezgodności) oraz kryteriów ich dopuszczalności.

Aktualności

Zapal zielone światło dla swojej produkcji

Czy nieprzerwana i maksymalnie efektywna obróbka jest możliwa? Tak, a co najważniejsze, do osiągnięcia tego celu nie potrzebujesz nowych urządzeń! Do zwiększenia wydajności pracy obrabiarek mogą bowiem przyczynić się stosunkowo niedrogie rozwiązania.

Spotkanie profesjonalistów w międzynarodowym gronie

Prezentację innowacyjnych technologii i nowoczesnych urządzeń do spajania i cięcia metali można było zobaczyć na zakończonych Międzynarodowych Targach Spawalniczych ExpoWELDING 2012. Wystawa, po raz kolejny organizowana wspólnie z Instytutem Spawalnictwa z Gliwic, była doskonałym miejscem, aby zapoznać się z sytuacją branży spawalniczej oraz jej osiągnięciami.

Kolejny wzrost i dobra inwestycja

Liderzy branży obróbki metalu już w trakcie trwania targów TOOLEX zadeklarowali chęć udziału w kolejnej edycji. To wszystko za sprawą bardzo udanego jubileuszu piątej odsłony wydarzenia.

Smoki rozdane

W branży obróbki mechanicznej uznawane są za prestiżowy znak jakości, potwierdzający wyjątkowość produktu lub usługi. W tym roku przyznano je po raz dwunasty. Mowa o statuetkach Smoków Wawelskich, które powędrowały do wystawców prezentujących na targach EUROTOOL i BLACH-TECH-EXPO 2012 najlepsze produkty w trzech kategoriach.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij