STAL Metale & Nowe Technologie wydanie nr 9-10/2012
STAL Metale & Nowe Technologie wydanie nr 9-10/2012

Drodzy Czytelnicy, jesień to czas szczególny dla całej branży – właśnie teraz spotykamy się podczas licznych konferencji i targów. Spotkania te odbywają się nie tylko w Kielcach, Krakowie czy Sosnowcu, ale także, mam nadzieję, za pośrednictwem czasopisma „STAL Metale & Nowe Technologie”. To właśnie tutaj dyskutuje się o najważniejszych dla rynku kwestiach, wymienia doświadczenia, poznaje nowości i nowinki techniczne. Wspólnie szukamy odpowiedzi na pytanie, czy mimo kryzysu branża stalowa będzie parła „Stale do przodu” oraz czy zostanie usłyszany jej „Krzyk rozpaczy”, spowodowany wyłudzaniem podatku VAT. Nasza redakcja przyłącza się do apelu Polskiej Unii Dystrybutorów Stali – na ten problem nikomu w branży nie wolno pozostać obojętnym. Jeśli chcą Państwo uzyskać szersze informacje na temat specyfiki oraz skali tego nielegalnego procederu, zapraszam do lektury. Wiele mówi się dziś o szerokich możliwościach „Przemysłowego zastosowania stopów tytanu” oraz o tym, że „Aluminium podbija rynek konstrukcji”. Materiały te, choć popularne, są bardzo wymagające zarówno jeśli chodzi o „Obróbkę wykończeniową elementów ze stopów aluminium” jak i kryteria „Spawalności tytanu i jego stopów”. W numerze omawiamy możliwości wykorzystania najnowszych technologii obróbki i spawania tych materiałów. „Nowe technologie spawania aluminium” mogą niejednym zaskoczyć! W numerze, który trzymają Państwo w rękach, oprócz opisów technologii i najnowszych informacji z rynku znajduje się jeszcze więcej komentarzy, opinii i wypowiedzi specjalistów. Mam wielką nadzieję, że przypadnie Państwu także do gustu nowa szata graficzna naszego czasopisma. Zmieniamy się dla Państwa, chcemy być czasopismem dynamicznym i nowoczesnym, dostarczając aktualnych i cennych informacji prosto z serca branży stalowej. Życzę udanej lektury i do zobaczenia na jesiennych targach – zapraszamy na nasze stoiska!

Rynek

Komu certyfikat?

Na rynku zapanowała moda na wszelkiego rodzaju atesty, certyfikaty, świadectwa itp. Praktycznie wszystko, co kupujemy, zostało zaopatrzone w jakiś dokument potwierdzający zgodność produktu z... czymś. No właśnie, ale z czym?

Stale do przodu

Poprzedni rok był całkiem udany dla dystrybutorów stali w Polsce. Zwiększyły się przychody, chociaż spadły marże. Pomimo iż na razie jest całkiem dobrze, to większość firm marzy, by ten trend był kontynuowany. Wydaje się bowiem, że zarówno obecny, jak i następny rok mogą być trochę mniej obiecujące.

Krzyk rozpaczy

8 sierpnia, podczas konferencji prasowej zwołanej przez Polską Unię Dystrybutorów Stali w sprawie wyłudzania VAT-u, Jerzy Bernhard, prezes firmy Stalprofil, mówił: „Apel, z którym zwracamy się do wszystkich podmiotów na rynku, jest krzykiem rozpaczy”. W Warszawie spotkano się, by dokonać symbolicznego parafowania „Deklaracji odpowiedzialnego handlu wyrobami hutniczymi”. Czym jest ów dokument oraz jakie jeszcze działania podjął PUDS, by zlikwidować nielegalny proceder?

Artykuł promocyjny

Solid Edge Insight XT

Aplikacja oparta na programie Microsoft SharePoint, dzięki której świat projektowania staje się prosty

Oprogramowanie

Tekla Structures – nieograniczony potencjał przemysłu stalowego

Oprogramowanie Tekla jest systemem BIM dostarczającym nowych możliwości łatwego i precyzyjnego tworzenia inteligentnego modelu konstrukcji, który obejmuje również cały proces strukturalnego projektowania.

Obróbka CAM materiałów trudno skrawalnych

Prawidłowe zaprojektowanie przebiegu procesu technologicznego oraz definicja i optymalizacja ścieżki narzędzia z wykorzystaniem systemów CAM pozwalają na zwiększanie produktywności procesu obróbki oraz optymalne wykorzystanie narzędzi. Jest to szczególnie ważne w przypadku obróbki materiałów trudno skrawalnych (takich jak np. stopy tytanu).

Współczesne systemy CAM. Cz. I

Wiele osób uważa, że w całym cyklu życia produktu to właśnie systemy CAM odgrywają kluczową rolę. Pod angielskim terminem Computer Aided Manufacturing kryją się komputerowe systemy wspomagające wytwarzanie, których głównym zadaniem jest integrowanie fazy projektowania i wytwarzania. To dzięki ich wykorzystaniu zamysł projektanta i konstruktora przybiera postać fizyczną, także wielkoseryjną...

Nowa jakość wydajności

Produkcja maszyn i urządzeń dla górnictwa to specjalność Dolnośląskiej Fabryki Maszyn ZANAM-LEGMET Sp. z o.o. z Polkowic, wymagająca wykorzystania nowoczesnych technologii i ciągłego rozwoju parku maszynowego. Najnowsza inwestycja okazała się dla firmy wyjątkowo opłacalna. Połączenie dwóch technologii – nowoczesnego oprogramowania CAD/CAM i maszyny do cięcia plazmowego HD – przyniosło oszczędności sięgające nawet 4000 roboczogodzin rocznie.

Artykuł promocyjny

Frezowanie za pomocą wymiennych głowic

Maszyna MILLFORCE 1 to elastyczna i dynamiczna frezarka z przejezdną kolumną, wyposażona w łatwą do pozycjonowania, bardzo sztywną i wydajną głowicę. Obrabiarka ta jest produkowana przez niemiecką firmę UnionChemnitz. Konstrukcja maszyny umożliwia codzienną produkcję, jak i obróbkę wykańczającą, która wymaga dużej precyzji. Obrabiarka ta ma również dużą moc skrawania.

Oprogramowanie

Jak efektywnie oszczędzać przy wycinaniu blach?

Wycinanie detali z blach jest jedną z pierwszych operacji w procesie technologicznym produkcji maszyn czy też konstrukcji stalowych. Ten etap niesie ze sobą również znaczące koszty przy kalkulacji całego zlecenia, gdyż najczęściej sam materiał stanowi duży procent wartości kalkulacji.

Technologie cięcia

Przecinarki taśmowe

Procesowi cięcia na przecinarkach taśmowych poddaje się profile, rury, pręty, płaskowniki i masywne bloki stalowe. Przecinarki taśmowe pozwalają na cięcie zarówno w płaszczyźnie pionowej, jak i prostopadłej do osi przycinanego materiału.

Artykuł promocyjny

BySprint Fiber – „więcej mocy”

Wykrawarka laserowa ze źródłem światłowodowym o jeszcze mocniejszym źródle.

Technologie cięcia

Cięcie strumieniem wody kontra cięcie łukiem plazmowym. Starcie technologii

Kontynuujemy cykl artykułów porównujących możliwości różnych technologii cięcia metali. W poprzednim artykule omawialiśmy możliwości lasera i maszyny typu waterjet. Tym razem „pod lupę” weźmiemy cięcie łukiem plazmowym i, ponownie, cięcie strumieniem wody. Która z technologii wygra ten pojedynek? Która okaże się bardziej wydajna?

Tnij, zarabiaj, oszczędzaj

Niewiele jest tak dużych waterjetów w Polsce. To prawdziwe olbrzymy. Ich długość może dochodzić nawet do 50 metrów. Standardowo wyposażone w niezwykle mocną pompę wzmacniaczową Xstream o mocy 100 HP, wykonaną w technologii 6200 BAR, mogą sprostać każdej, nawet najbardziej wymagającej produkcji. Jeśli więc potrzebujesz uniwersalnej, niezawodnej maszyny do cięcia wodą w przystępnej cenie, która z łatwością przetnie stal do 30 cm grubości, warto zainteresować się waterjetami Techjet Megajet.

Serwis – uprzejmość w stronę klienta

Rynek przedsiębiorstw oferujących cięcie blach w Polsce jest bardzo bogaty. Klient może przebierać w propozycjach usług około czterdziestu firm. Czym można go zatem skusić? Realizacją niestandardowych zamówień i dostosowaniem się do jego potrzeb.

AjanCam V4

Producent maszyn do cięcia, turecka firma Ajan, wprowadził na rynek kolejną odsłonę oprogramowania CAD/CAM umożliwiającego sprawną obsługę przecinarek tej marki. Czwarta wersja programu AjanCam to użyteczne narzędzie, doskonale sprawdzające się przy projektowaniu rozkrojów blach. Oprogramowanie jest dostępne na polskim rynku za pośrednictwem firmy AEP (Ajan Engineering Polska), polskiego oddziału marki Ajan.

Jak być konkurencyjnym?

O wpływie zakupu maszyny do cięcia plazmowego na konkurencyjność całego przedsiębiorstwa i o tym, jak obniżyć koszty eksploatacji przecinarki rozmawiamy z Łukaszem Zawadą z firmy AEP.

Wszechobecne stalowe tuby

Instalacje z rur można napotkać nawet kilkaset metrów pod wodą albo kilkaset metrów nad powierzchnią ziemi. Wystarczy odpowiednia obróbka, by móc stosować je w miejscach zróżnicowanych klimatycznie i odległych geograficznie.

Technologie cięcia – która najlepsza?

Zastosowanie odpowiedniej technologii cięcia w procesie produkcji jest zależne od wielu elementów. Każda z dostępnych na rynku metod ma swoją specyfikę i zakres wykorzystania. Za pomocą nowoczesnych metod obróbki materiałów można obecnie wykonać praktycznie większość kształtów oraz perforacji.

Zarządzanie

Kaizen – ciągłe doskonalenie przedsiębiorstw

Potrzeba ciągłego doskonalenia wynika bezpośrednio z rozwoju zakładów oraz z podejmowania prób spełnienia oczekiwań stawianych przez wszystkie strony zainteresowane jego działalnością. W tym można wyróżnić zarówno właścicieli firmy, pracowników, jak i klientów. Ciągłe doskonalenie stanowi pewnego rodzaju koncepcję pozwalającą podjąć próby spełnienia tych właśnie oczekiwań.

Mity rozwoju gospodarczego w Chinach

Jeszcze kilkanaście lat temu mało kto wierzył, że pod koniec drugiej lub na początku trzeciej dekady XXI wieku Chiny staną się największą potęgą gospodarczą świata. Dziś już oswoiliśmy się z tą wizją, ale w Polsce ciągle pojawiają się mity odnośnie do życia w Chinach.

Obróbka

Ciecze obróbcze

Ciecze obróbcze są nieodzownym elementem wielu procesów związanych z obróbką metali. Nowoczesne substancje tego typu chronią narzędzie skrawające oraz zapewniają wysoką jakość obrabianej powierzchni.

Rozwój obróbki skrawaniem - cz. II. Skrawalność metali nieżelaznych

W tym cyklu artykułów przedstawiane są zagadnienia obróbki skrawaniem i praktyczne wskazówki pomocne przy projektowaniu procesów tej obróbki. W części II omówiono wybrane zagadnienia dotyczące skrawalności metali nieżelaznych.

Azotowanie gazowe stali szybkotnących

Stale rosnące wymagania dla współcześnie produkowanych narzędzi i elementów konstrukcyjnych w zakresie ich właściwości wytrzymałościowych i trwałości eksploatacyjnej, wymuszają rozwój technologii inżynierii powierzchni. Procesy obróbki cieplnochemicznej powinny odznaczać się niską energochłonnością i emisyjnością szkodliwych substancji.

Gratowarka, która nie gratuje

Mogłoby się wydawać, że firma Komfort z Budzynia, która w produkcji wykorzystuje aż 5 wysokiej klasy laserów, nie potrzebuje gratowarki do blach – laser zwykle nie wytwarza gratu na krawędzi wyciętych detali, więc i gratowanie nie jest potrzebne. Okazuje się jednak, że istnieją inne problemy, które można rozwiązać za pomocą gratowarki.

Artykuł promocyjny

Obróbka strumieniowo-ścierna zintegrowana z procesem produkcji przed spawaniem i po nim

Aby optymalnie zintegrować obróbkę strumieniowo-ścierną elementów osi przed spawaniem, firma Rösler opracowała dla wiodącego producenta dwa systemy w formie przenośników z taśmą z plecionki stalowej, ze specjalnymi taśmami wlotowymi i wylotowymi. Po spawaniu oczyszczarka przygotowuje spoiny do lakierowania.

Obróbka

Zmniejszanie błędów cieplnych obrabiarek

W artykule przedstawiono źródła błędów cieplnych oraz strategię ich zmniejszania na przykładzie wysoko wydajnych 5-osiowych centrów obróbkowych. Ponadto omówiono zagadnienie efektywnej kompensacji błędów cieplnych w czasie rzeczywistym.

Artykuł promocyjny

Wybrane zastosowania urządzeń firmy ECO INSTAL w odlewnictwie

ECO INSTAL jest czołową firmą specjalizującą się w kompleksowej obsłudze inwestycji z dziedziny ochrony powietrza. Urządzenia produkowane w nowoczesnej fabryce i przy współudziale wysokiej klasy specjalistów mają zastosowanie niemal w każdej branży przemysłu. Kompleksowe podejście do klienta, począwszy od koncepcji wstępnej i projektowania, poprzez produkcję urządzeń, montaż, szkolenie z zakresu obsługi, aż po serwis gwarancyjny i pogwarancyjny, to klucz ECO INSTAL do sukcesu w kraju i za granicą.

Obróbka

Najwyższa jakość, zaawansowane technologie, zadowolenie klienta

Produkcja podzespołów samochodowych wymaga nie tylko ciągłego doszkalania się pracowników, ale przede wszystkim unowocześniania parku maszynowego zakładów. Właścicielowi firmy MIKRO3D Rafałowi Hankusowi zadaliśmy pytanie, czy warto być wiernym jednemu producentowi urządzeń.

Szybkość to przyszłość?

Pewien radziecki uczony wiele lat temu stwierdził: „Technika zawsze będzie się rozwijać w takim kierunku, aby wykonywać wszystko coraz szybciej i szybciej, i ten proces będzie trwał tak długo, aż człowiek przestanie orientować się, co w danym momencie się dzieje. To będzie kres dalszego szybkościowego rozwoju techniki”. Czy miał rację?

Monitorujemy rynek i trendy

Wielkim krokami zbliżają się październikowe targi TOOLEX, a tym samym wielka gala kolejnej edycji konkursu FIRMA NA PLUS, organizowanego przez firmę Abplanalp. Nim jednak zostaną wręczone statuetki, warto przybliżyć działalność firmy, która w zeszłorocznym konkursie otrzymała wyróżnienie w kategorii „Duch Przedsiębiorczości”.

Obróbka wykończeniowa elementów ze stopów aluminium

W artykule przedstawiono wybrane zagadnienia obróbki wykończeniowej elementów ze stopów aluminium, zwłaszcza dotyczące obróbki gładkościowej. Omówiono przykłady nowoczesnej obróbki wykończeniowej stopów aluminium.

Obrabiarki wczoraj – rys historii urządzenia

Współczesne maszyny są wynikiem wielowiekowej ewolucji narzędzi i przedmiotów codziennego użytku. Trudno wyrokować, jak wyglądały i kiedy powstały pierwsze prymitywne maszyny wynalezione przez człowieka. Prawdopodobnie były to łuk i miotacz dzid. Znaleziska archeologiczne datują te wynalazki na okres średniego paleolitu.

Po drodze do najwyższych klas jakości

Tytuł artykułu brzmi jak opis drogi na Mount Everest. Nie będzie to jednak opowieść o górskich przygodach, a próba odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób podejść do problemu osiągnięcia najwyższej klasy powierzchni wyrobu metalowego metodami obróbki wiórowej.

Nowe trendy w obróbce wysoko wydajnej (HPC)

Najnowsze odkrycia i osiągnięcia światowej nauki w dziedzinie obróbki wysoko wydajnej są co dwa lata prezentowane na międzynarodowych konferencjach z cyklu „High Performance Cutting”, zainicjowanych przez grupę roboczą CIRP. Każda edycja wydarzenia przyciąga większą liczbę uczestników i niezmiennie prezentuje interesujące wyniki badań – podczas przedostatniej edycji, która odbyła się w 2010 roku w japońskim mieście Gifu, przedstawiono 156 referatów z 22 krajów.

Własności i pomiary

Dokładność w pełnym świetle. Skanery światła białego

Zakup urządzenia, które przy zachowaniu jak najwyższej jakości charakteryzuje jednocześnie optymalny stosunek możliwości do ponoszonych kosztów, to cel każdego klienta. Nie inaczej jest na rynku technologii pomiarowych – tutaj wymagania dotyczące jakości i dokładności są wyższe niż w jakiejkolwiek innej branży. Jak urządzenia pomiarowe, które zyskały uznanie w ponad pięćdziesięciu krajach na całym świecie, mogą zmienić polski rynek metrologiczny?

Artykuł promocyjny

Optyczna maszyna pomiarowa 3D

ATOS ScanBox firmy GOM jest rozwiązaniem pomyślanym dla automatyzacji przemysłowej kontroli jakości. Łączy on niezawodny sprzęt i oprogramowanie metrologii optycznej z automatyką przemysłową, zapewniając pełne bezpieczeństwo odnośnie do procesu pomiarowego oraz uzyskiwanych danych.

Stykowa maszyna współrzędnościowa, mikroskop i konturograf w jednym układzie współrzędnych

Niemiecki producent multisensorycznych maszyn współrzędnościowych 3D – Werth Messtechnik – jest jedyną firmą na świecie, która oferuje tak szerokie spektrum różnych technik pomiarowych na jednej maszynie współrzędnościowej. Obecnie oferta obejmuje 16 różnych głowic, począwszy od metod optycznych, a skończywszy na tomografii pomiarowej 3D.

Metaloznawstwo

Nieiskrzące stopy metali

Szczególna właściwość metali i ich stopów, jaką jest brak iskrzenia na skutek oddziaływania mechanicznego, uderzenia lub tarcia, nabiera w przemyśle coraz większego znaczenia. Kopalnie i rafinerie na co dzień wykorzystują już narzędzia z tego typu materiałów.

Aluminium podbija rynek konstrukcji

Nowe stopy i nowoczesne technologie ich wytwarzania przyczyniają się do zainteresowania lekkimi konstrukcjami ze stopów aluminium. Stosowane są one coraz częściej nie tylko w nowoczesnych architektonicznie budowlach, ale także w konstrukcjach kładek i mostów, hal oraz innych, dla których własności mechaniczne stopów aluminium są wystarczające. Najważniejsze jest bowiem zmniejszenie ciężaru konstrukcji.

Mały magazyn. Duże możliwości

Pascheit, firma zajmująca się produkcją konstrukcji stalowych, poszukiwała wydajnego i ekonomicznego rozwiązania magazynowego, które umożliwiałoby przechowywanie około 40 ton różnego rodzaju blach. Dzięki zastosowaniu kompaktowej wieży pionowego składowania firma zaoszczędziła znaczną ilość miejsca w hali produkcyjnej, które było wykorzystywane na magazynowanie materiału, skróciła czas dostępu do materiału i poprawiła kontrolę zapasów materiałowych oraz wydłużyła czas produktywnej pracy maszyn laserowych.

Tytan i jego stopy

Rozwój przemysłu generuje potrzebę wciąż nowych i doskonalszych materiałów konstrukcyjnych. Od kilku lat w tę niszę wpisują się tytan oraz jego stopy. W artykule opisano budowę strukturalną i własności podstawowych stopów tytanu oraz ich zakresy i przykłady zastosowań przemysłowych.

Przemysłowe zastosowanie stopów tytanu

Wysoka wytrzymałość mechaniczna przy jednocześnie małej gęstości, dobra odporność korozyjna w agresywnych środowiskach eksploatacyjnych, biozgodność oraz wysoka temperatura topnienia to nie jedyne zalety tytanu i jego stopów. Parametry te dają możliwość szerokiego zastosowania materiału w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym, chemicznym oraz medycznym.

Technologie łączenia

Spawalność tytanu i jego stopów

W artykule przeprowadzono analizę spawalności stopów tytanu oraz przedstawiono podstawowe metody i techniki spawania, zgrzewania, lutowania twardego oraz obróbki cieplnej tych stopów.

Nowoczesne technologie spawania aluminium

Stopy aluminium obejmują liczną grupę materiałów konstrukcyjnych o różnorodnych właściwościach. Charakteryzują się one przede wszystkim dobrą odpornością na korozję, wysoką przewodnością cieplną i elektryczną, wytrzymałością na rozciąganie oraz plastycznością. Właściwości te decydują o ich bardzo szerokim zastosowaniu we wszystkich gałęziach przemysłu.

Bezpieczeństwo

Spawacz pod ochroną

Spawanie należy do czynności obarczonych stosunkowo dużymi zagrożeniami. Dlatego osoby pracujące w tym zawodzie należy starać się w maksymalny sposób zabezpieczyć przed wypadkiem i chorobą zawodową.

Hutnictwo i odlewnictwo

Produkcja odlewów kanalizacyjnych na linii bezskrzynkowej z pionową powierzchnią podziału

Dwie odlewnie, w Polsce i w Turcji, wkrótce wzbogacą się o bezskrzynkową linię formierską do produkcji największych form w układzie z pionową powierzchnią podziału o wymiarach 1050 x 1200 mm. Pierwsza z maszyn DISA 280-C powędruje do polskiej odlewni Lisie Kąty, gdzie zastąpi skrzynkową linię formierską HWS HSP-2.

Zakończony sukcesem wzrost wydajności

Dzięki instalacji nowej suwnicy procesowej w szwedzkiej odlewni żeliwa zwiększyła się pięciokrotnie wydajność przeładunkowa złomu oraz wzrosło bezpieczeństwo ciągłości pracy.

Wykonywanie odlewów precyzyjnych metodą wytapianych modeli

Dynamiczny rozwój zarówno technik odlewania, jak i materiałów odlewniczych pozwolił na uzyskanie wysokiej jakości odlewów precyzyjnych. Te w postaci metalowych wyrobów kształtowych, narzędzi czy broni były znane już w starożytności. Potem pojawiło się zapotrzebowanie na wyroby artystyczne, biżuterię, a w końcu XIX wieku odlewanie precyzyjne wykorzystywano już do produkcji implantów i narzędzi dentystycznych.

Aktualności

Jesienne targi dla branży UR

W dniach 13-15 listopada 2012 r. w centrum targowo-konferencyjnym Expo Silesia w Sosnowcu ponownie zorganizowane zostaną Targi Wspomagania Procesów Przemysłowych. Zaprezentują się firmy z branży robotyki, hydrauliki, automatyki i pneumatyki oraz technik smarowniczych. Ofertę uzupełni prezentacja produktów i rozwiązań z zakresu przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy.

Artykuł promocyjny

Jubileuszowy TOOLEX – pełne pawilony, nowi wystawcy

Większość liderów branży obrabiarek i technologii obróbki metali zgłosiła się do udziału w piątej, jubileuszowej edycji Targów Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX. Tempo rejestracji zgłoszeń było tak duże, że pawilon główny zapełnił się przed wakacjami. Śmiało można zatem stwierdzić, że targi po raz kolejny będą rekordowe.

EuroBLECH 2012 – Międzynarodowe Targi Technologii Obróbki Blach

EuroBLECH to największe międzynarodowe targi sektora obróbki blach. W kręgach specjalistów na całym świecie ta wiodąca impreza branżowa uchodzi za ważny wyznacznik nowych trendów – zarówno w kwestiach technologicznych, jak i biznesowych. Na tegorocznej edycji wystawy, której motto brzmi „Odpowiedzialność z myślą o przyszłości”, szczególny nacisk położony zostanie na efektywne technologie, przyjazne dla środowiska procesy i oszczędne wykorzystanie surowców.

Stale rozwijamy formułę targów

Bogaty przegląd ofert firm z całego świata, gwarancja pozyskania wielu cennych kontaktów biznesowych, możliwość spotkania w jednym miejscu i czasie kilku tysięcy branżowych specjalistów oraz uczestnictwa w niezwykle ciekawym programie towarzyszącym. To podstawowe atuty targów EUROTOOL® i towarzyszących im targów BLACH-TECH-EXPO, dzięki którym dla branży obróbki mechanicznej oba krakowskie wydarzenia są jednymi z ważniejszych organizowanych w Polsce.

Aktualności

Obietnica dotrzymana

W Centrum Technologicznym Mazak w Katowicach odbyło się inauguracyjne seminarium, podczas którego jego uczestnicy mogli zapoznać się z ofertą przedsiębiorstwa oraz rozwiązaniami proponowanymi przez jego partnerów – firmy Delcam, Iscar oraz Schunk – w zakresie narzędzi i oprogramowania do obrabiarek.

54. Konferencja Naukowo-Techniczna „Spawalnictwo. Osiągnięcia – potrzeby – wyzwania”

Organizowana przez Instytut Spawalnictwa 54. Konferencja Naukowo- Techniczna „Spawalnictwo. Osiągnięcia – potrzeby – wyzwania” odbędzie się od 16 do 18 października 2012 roku, równocześnie z Międzynarodowymi Targami Spawalniczymi ExpoWELDING 2012, na terenie Centrum Targowo-Wystawienniczego Expo Silesia w Sosnowcu.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij