STAL Metale & Nowe Technologie wydanie nr 7-8/2012
STAL Metale & Nowe Technologie wydanie nr 7-8/2012

Drodzy Czytelnicy, zacznijmy od prostego porównania: jeden kilogram średniej klasy samochodu osobowego w Polsce kosztuje ok. 15 dolarów, jeden kilogram samolotu produkowanego w PZL Mielec – około 3000 dolarów. Na wyprodukowanie tego jednego kilograma samolotu składa się praca prawdziwej armii naukowców, inżynierów i techników, którzy w produkcji wykorzystują najnowsze technologie. Nic dziwnego, że dysproporcje cenowe są tak duże. W tym numerze przyglądamy się technologiom lotniczym wyjątkowo uważnie. Szczególnie chciałabym polecić Państwu artykuł „High Speed Machining przyszłością lotnictwa”, który zdradza sekrety technologii optymalizujących lotniczą obróbkę poprzez symulacje i odpowiedni dobór warunków skrawania. Przemysł lotniczy dąży do radykalnych oszczędności (np. do maksymalnej redukcji czasu obróbki komponentów), a koszty materiałów i ewentualnych przestojów produkcyjnych spowodowanych awariami sprawiają, że minimalizuje wpływ czynnika ludzkiego na opracowywanie programu obróbkowego. W tej sytuacji niezbędna jest „Weryfikacja programu obróbkowego – obróbka wirtualna”, która optymalizuje pracę obrabiarek i wydajnie wspomaga pracę technologów. Obróbka i jej parametry to dla technologii lotniczych sprawa kluczowa, o czym przekona się każdy, kto pozna zależność między „Obróbkami skrawaniem stopu tytanu a stanem warstwy wierzchniej”. Kolejnym metalem, którego rola we współczesnej produkcji lotniczej jest nie do przecenienia, pozostaje oczywiście aluminium. Ze względu na wysoką wytrzymałość i niską gęstość „Zastosowanie aluminium w przemyśle lotniczym” nieustannie się rozwija od chwili wyprodukowania w 1920 r. pierwszego samolotu w całości wykonanego z tego metalu. Minione miesiące obfitowały w wiele istotnych dla branży wydarzeń, z których za najważniejsze wypada uznać targi ITM, zakończone niedawno w Poznaniu. Opinie, dane statystyczne i informacje o najważniejszych wydarzeniach tych targów znajdą Państwo w tekście „ITM Polska – komentarze”. Przed nami, już niedługo, gorąca targowa jesień, ale na razie mamy miesiące gorące pod innym względem. Mamy nadzieję, że okres wakacji uprzyjemni Państwu lektura „STALI”.

Technologie i urządzenia

Obrabiarki HSM

Obróbki szybkościowe (ang. HSM – High Speed Machining) stanowią jeden z najbardziej charakterystycznych przykładów postępu technologicznego w kontekście jakościowym. Szereg udoskonaleń, nowych materiałów narzędziowych, rozwiązań konstrukcyjnych samych obrabiarek, ulepszone łożyskowania wrzecion napędów głównych i inne efekty postępu technologicznego umożliwiły skuteczne wdrożenie tej rodziny obróbek.

High Speed Machining przyszłością lotnictwa

Technologia High Speed Machining (HSM) znalazła zastosowanie jako efektywne narzędzie w przemyśle lotniczym, samochodowym i form wtryskowych ze względu na znaczącą redukcję czasu obróbki, duże dokładności, jak i jakość obrabianych powierzchni. W artykule omówiono dobór warunków skrawania ze względu na drgania samowzbudne (chatter) obrabiarki CNC oraz symulację obróbki przy pomocy odpowiedniego oprogramowania. Przedstawiono przykłady wdrożeń w przemyśle lotniczym.

Obróbki skrawaniem stopu tytanu a stan warstwy wierzchniej

Rozwój współczesnych konstrukcji inżynierskich wykorzystywanych w przemyśle lotniczym, samochodowym i energetyce wymusza stosowanie nowoczesnych materiałów konstrukcyjnych. Trudne warunki pracy generują zapotrzebowanie na twardsze, lżejsze oraz odporne na działanie wysokiej temperatury materiały. W odpowiedzi na te wymagania powstały stopy na osnowie faz międzymetalicznych.

Zastosowanie aluminium w przemyśle lotniczym

Historia lotnictwa na świecie jest niewątpliwie ściśle związana z aluminium oraz historią powstawania nowych stopów tego metalu. Cechują je bowiem wysoka wytrzymałość oraz niska gęstość, co pozwoliło na szersze ich zastosowanie w przemyśle lotniczym. Zanim jednak aluminium i jego stopy zostały w pełni docenione przez konstruktorów samolotów, musiał upłynąć czas.

Dziurawy pancerz

W środowisku naukowym stal bainityczna jest postrzegana jako duża szansa na unowocześnienie wojska. Czy rzeczywiście potrzebny jest nam kolejny „rewolucyjny materiał o zdumiewających właściwościach”?

Obraliśmy dobry kierunek

PPH WR Sp. z o.o. z Przasnysza w województwie mazowieckim to dynamicznie rozwijająca się firma, od początku działalności nastawiona na produkcję wyrobów metalowych, plastikowych i elektrycznych wózków inwalidzkich. Firmę niedawno nagrodzono statuetką FIRMA NA PLUS w kategorii „Przedsiębiorczość”. O sposobach rozwijania przedsiębiorczości w wyspecjalizowanej branży produktów medycznych z Tomaszem Romanikiem, współwłaścicielem firmy, rozmawia Anna Pojda.

Wstrzeliwanie łączników – łączenie materiałów wysokowytrzymałych

Innowacje w procesach produkcyjnych to szereg rozwiązań dających wzrost konkurencyjności ekonomicznej firmy oraz jakościowej produktu. Proste i wydajne technologie łączenia zastosowane w procesach montażowych mogą zmienić możliwości wytwórcze.

Wyrówniarka o precyzji... zegarka

Chyba nigdy jeszcze się nie zdarzyło, żeby linia wyrówniarki taśm blachowych wzbudzała tak wielkie zainteresowanie osób, które się z nią zetknęły. Firma CAMU z Bressanvido zaskoczyła wszystkich poziomem zaawansowania technologii i innowacyjnością projektu.

Ciągła ewolucja

Przemysł hutniczy w Polsce, pomimo braku spektakularnych, rewolucyjnych zmian, podlega ewolucji. Te zmiany niestety nie zawsze przynoszą zamierzone efekty. Na temat tego, co działo się w ciągu minionych lat i jakie są prognozy dla przemysłu hutniczego w Polsce, mgr inż. Szczepan Maślanka rozmawia z prof. Wiktorem Kubińskim z Wydziału Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Oprogramowanie

Weryfikacja programu obróbkowego – obróbka wirtualna

Technologiczne możliwości współczesnych wieloosiowych obrabiarek sterowanych numerycznie (obrabiarki CNC) wymagają stosowania specjalistycznego oprogramowania lub systemów komputerowego wspomagania obróbki – CAM. Ograniczone zdolności poznawcze człowieka czy umiejętność abstrakcyjnego myślenia są niewystarczające, by dokonać analizy i opracowania programu obróbkowego.

Integracja CAD/CAM z ERP

Mottem firmy Europa Systems Sp. z o.o., specjalizującej się w produkcji nowoczesnych urządzeń i systemów do transportu wewnętrznego, jest hasło: „Wychodzić na wprost oczekiwaniom”. Tym razem to naprzeciw oczekiwaniom samej firmy wyszli dostawcy oprogramowania, integrując z systemem informatycznym ERP obszar zarządzania produkcją firmy w zakresie cięcia blach. Oszczędności? Nawet do 75%.

Artykuł promocyjny

Poskromić giganta

Jakie cechy powinny charakteryzować dobrą wytaczarkę? Przede wszystkim dokładność – nie tylko przy prostej obróbce, ale również w przypadku obróbki detali o niestandardowych wymiarach. Co zrobić, jeśli obrabiany przez nas obiekt waży 10 ton, a jego długość przekracza 20 m?

Oprogramowanie

Oprogramowanie z wielu stron

14-15 czerwca 2012 r. firma Stigo zorganizowała spotkanie branżowe „USER DAY”. Wydarzenie odbyło się w Ośrodku Wypoczynkowym „Orle Gniazdo Hucisko” we Włodowicach. Adresatami spotkania byli głównie przedstawiciele firm z sektora przemysłu ciężkiego (np. konstrukcji stalowych) – zarówno aktualni, jak i nowi klienci firmy.

Modelowanie powierzchniowe w programie NX

Czas upływający od pojawienia się potrzeby do wykonania prototypu ulega ciągłemu skracaniu. Obecnie trudno wyobrazić sobie nowoczesne biuro projektowe, w którym nie korzystano by ze wspomagania komputerowego. Oprogramowanie klasy CAD (Computer Aided Design) stanowi jedno z podstawowych narzędzi w procesie projektowo-konstrukcyjnym nowego środka technicznego. Programy te pozwalają zamodelować praktycznie dowolny element. Jedynymi ograniczeniami są wyobraźnia użytkownika i jego umiejętności.

Spawalnictwo

Na bakier z wiedzą o gazach spawalniczych

Wiedza o gazach spawalniczych i ich zastosowaniu wśród inżynierów pozostawia wiele do życzenia. Potwierdzają to badania przeprowadzone w marcu w Holandii na grupie 70 respondentów.

Jakość połączeń w technologii oporowego zgrzewania elementów miedzianych

Zgrzewanie rezystancyjne metali stanowi rozpowszechnioną metodę pozwalającą na uzyskiwanie trwałych połączeń różnych typów elementów. Łączenie materiałów jest realizowane poprzez dociśnięcie zgrzewanych detali z określoną siłą, z następnym przepuszczeniem przez te elementy prądu elektrycznego o dużej wartości. Zjawisko rezystancji obecne na styku łączonych elementów powoduje lokalny wzrost temperatury, tworząc w konsekwencji strefę uplastycznionego materiału. Utrzymujący się w trakcie zgrzewu docisk zapewnia fizyczne połączenie elementów.

Zrobotyzowane spawanie GTA złączy konstrukcji ze stopów aluminium

Artykuł zawiera podstawowe informacje na temat przerabianych plastycznie stopów aluminium i trudności występujących przy ich spawaniu. Opisano także podstawy technologiczne spawania GTA złączy konstrukcji ze stopów aluminium. Przedstawiono wyniki badań technologii spawania zrobotyzowanego GTA złącza doczołowego blach ze stopu EN AW-5005 (Al-Mg1) o grubości 3,0 mm.

Ekonomiczny, szybki i wydajny

Nowy kontroler R-30iB robotów FANUC został zaprojektowany zgodnie z najnowszymi trendami w zakresie ergonomii i zarządzania energią. Najważniejsze cechy nowego kontrolera to: mniejsze wymiary (nowy kontroler jest o ponad 30% mniejszy od swojego poprzednika), mniejsze zużycie energii (mniej o ponad 20%), nowy interfejs graficzny (konsola programująca daje możliwości podglądu i testowania całej celi zrobotyzowanej w środowisku trójwymiarowym 3D bezpośrednio na wyświetlaczu konsoli) oraz kompatybilność – programy napisane na starsze kontrolery będą mogły być uruchamiane również na nowym kontrolerze.

Technologie cięcia

Cena a jakość – mocny stosunek

W świętochłowickiej firmie Demarko stanęła największa przecinarka gazowo-plazmowa w Polsce wykonana przez firmę Ajan. Obszar roboczy maszyny wynosi aż 4000 x 36 000 mm. Urządzenie jest wyposażone w trzy portale – jeden ze źródłami plazmowymi, dwa z palnikami gazowymi – umożliwiające cięcie blach o grubości do 300 mm.

Laser czy strumień wodny? Starcie technologii

Waterjet kontra laser. Porównajmy obie technologie cięcia i zastanówmy się wspólnie, czy naprawdę w twojej firmie potrzebny jest laser? Czy może bardziej odpowiednim urządzeniem będzie waterjet? Aby to zrobić, najpierw poznajmy obydwie technologie cięcia i zobaczmy ich mocne oraz słabe strony.

Własności i pomiary

Targi Control – pomiary bez granic

26. edycja Międzynarodowych Targów Zapewnienia Jakości Control, która odbyła się od 8 do 11 maja 2012 r. w centrum wystawienniczym w Stuttgarcie, zakończyła się jeszcze większym sukcesem niż rok temu. Organizatorzy już planują przyszłoroczną edycję tego międzynarodowego spotkania ekspertów branży pomiarowej.

Szybko, choć nie „na oko”

Pomiary współrzędnościowe stanowią główny i niezbędny element pracy działów kontroli jakości niemal we wszystkich gałęziach przemysłu. Coraz częściej oprócz wykonania pomiarów geometrycznych z wysoką dokładnością oczekuje się pomiaru szybko i sprawnie przeprowadzonego. Naprzeciw takim wymaganiom wychodzi szeroko pojęty skaning. Oprócz skanerów laserowych coraz większą popularnością cieszą się skanery światła białego.

Aktualne zagadnienia wyznaczania parametrów stali elektrotechnicznych – cz. II

Wyroby elektrotechniczne wytwarza się z coraz doskonalszych składników, na czym zyskują technologie finalnych produktów. Dzięki postępowi konstrukcje służące do sprawnego przetwarzania energii są nie tylko lżejsze, ale także odporniejsze na wpływy środowiska, tańsze i trwalsze niż jeszcze kilka lat temu.

Odlewnictwo

Symulacja zjawisk w ciekłym staliwie – założenia materiałowo-geometryczne

W artykule został przedstawiony sposób wyznaczania wstępnych parametrów do procesu przedmuchiwania ciekłej stali argonem we wnętrzu laboratoryjnego pieca indukcyjnego. Parametry te zostały ustalone na podstawie szeregu uproszczonych symulacji komputerowych w środowisku ANSYS Workbench 12.

Spotkanie odlewników

Tradycyjnie na przełomie maja i czerwca odbyło się VIII Seminarium zorganizowane przez Studenckie Koło Naukowe Odlewników „SFEROID”.

Wydarzenia

ITM Polska – komentarze

Jak będzie się rozwijał polski i światowy przemysł w ciągu najbliższych lat, można było zobaczyć podczas targów ITM Polska, które odbyły się w Poznaniu od 29 maja do 1 czerwca. Wzięło w nich udział 937 wystawców i firm z 30 krajów. Targi stanowiły pełny przegląd nowoczesnych technologii i dorobku inżynierów, wynalazców oraz naukowców z ostatniego roku.

Z nowymi produktami na podbój świata

Pozytywna odpowiedź na konkretne zapotrzebowanie klientów to podstawa działalności firmy FAT HACO. Takie podejście pozwoliło na stworzenie dwóch nowych urządzeń. Jakich? O tym podczas spotkania z dilerami Fabryki Automatów Tokarskich, które odbyło się 26 czerwca br. we Wrocławiu, z Ireneuszem Ostrowskim, dyrektorem sprzedaży i marketingu, rozmawia Małgorzata Urbanek.

Nowi wystawcy, rekordowa powierzchnia

Najbliższa, piąta już edycja targów TOOLEX odbędzie się 2-4 października. Po raz kolejny towarzyszyć jej będzie spotkanie dla branży wirtualizacji procesów produkcyjnych – targi WIRTOTECHNOLOGIA. Ponownie nie zabraknie branżowych spotkań, podczas których specjaliści z całego sektora zaprezentują najnowsze osiągnięcia technologiczne.

Oddział w centrum zainteresowania

Z roku na rok coraz więcej przedsiębiorstw dostrzega potencjał Polski jako kraju leżącego w centrum Starego Kontynentu. Nie inaczej było w przypadku firmy BE Group, która 29 maja dokonała uroczystego otwarcia oddziału produkcyjnego w Trębaczewie. Miejsce to ma być scentralizowanym ośrodkiem produkcyjnym firmy ukierunkowanym na klientów z krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz ze Szwecji i z Finlandii.

Dzień Stali Specjalnych Ruukki we Wrocławiu / Gazy Messer już od 20 lat w Polsce

Stal w Polsce, stal w Europie

Za sprawą kolejnej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego Katowice od 14 do 16 maja stały się prawdziwym centrum europejskiego biznesu. W ramach tego wydarzenia odbyły się dwie sesje poświęcone branży stalowej: „Hutnictwo na świecie i w Europie” oraz „Hutnictwo – dystrybucja i przetwórstwo stali”.

Jubileuszowe targi SteelMET

Piąta, jubileuszowa edycja Międzynarodowych Targów Stali, Metali Nieżelaznych, Technologii i Produktów Steel- MET odbędzie się w Expo Silesia 6-7 listopada 2012 r. W tym samym terminie organizowane są po raz szósty Międzynarodowe Targi Zabezpieczeń Powierzchni SURFPROTECT.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij