STAL Metale & Nowe Technologie wydanie nr 5-6/2012
STAL Metale & Nowe Technologie wydanie nr 5-6/2012

Drodzy Czytelnicy, „Kryzys? Jaki kryzys!” – to hasło towarzyszyło debacie polskich menedżerów, przedsiębiorców i przedstawicieli rządu, która odbyła się 23 marca w Warszawie. Czy odmieniany przez wszystkie przypadki „kryzys” rzeczywiście wieści krach gospodarki? A może w Polsce to raczej wygodna wymówka, uzasadniająca wszelkie niepowodzenia i cięcia? Trudno stwierdzić. Z jednej strony w kraju „Inwestycje przemysłowe wciąż rosną”, a z drugiej – „Produkcja stali nierdzewnych przenosi się do Azji”. Coraz silniejsza gospodarcza konkurencja ze Wschodu oraz widmo kosztów unijnego pakietu klimatycznego zmuszają nas jednak do zadania pytania: „Jaki klimat dla stali?”. Przedstawiciele branży twierdzą: „Będziemy działać wspólnie” i przetrwamy. Jak jednak przetrwać na trudnym rynku? Kluczem okazują się nieustanny rozwój i doskonalenie – zmienia się gospodarka, zmieniajmy się i my. O tym, że warto „Myśleć inaczej” i jak niewielkie zmiany rewolucjonizują przedsiębiorstwa, rozmawiamy z Rafałem Nawratem – autorem książki Doskonalenie procesów. Podejście praktyczne, którą, korzystając z okazji, chciałabym Państwu gorąco polecić. Świetną okazją do rozmów o kondycji naszej branży i omówienia najnowszych nowinek technologicznych będą targi ITM w Poznaniu. Z pewnością nie zabraknie nam tematów – proszę tylko spojrzeć na spis treści bieżącego numeru: razem z ekspertami oceniamy „Jakość cięcia laserowego metali”, omawiamy „Rozwój obróbki skrawaniem”, podpowiadamy, że w spawalnictwie przy „Gazach osłonowych – wybór przekłada się na koszty”, a także zastanawiamy się, czy „Przyszłość odlewnictwa jest w wodzie?”. Pozostaje mi życzyć udanej lektury, zapraszając do odwiedzin na stoisku nr 65 w pawilonie 5.

Rynek stali

Inwestycje przemysłowe wciąż rosną

Przemysł, jako ta gałąź gospodarki, która jest najbardziej narażona na wahania cen oraz zamówień, jest zarazem doskonałym odzwierciedleniem koniunktury gospodarczej. Jakie wnioski i prognozy dla branży stalowej możemy wysnuwać na podstawie jego aktualnej kondycji?

Będziemy działać wspólnie

Powołana 28 marca 2012 r. rada zrzeszenia wybrała nowego prezesa Polskiej Unii Dystrybutorów Stali. Została nim Iwona Dybał – osoba od lat związana z branżą stalową. Już kilka dni po wyborze rozmawialiśmy z nową prezes o jej pierwszych działaniach na nowym stanowisku oraz najbliższych wyzwaniach stojących zarówno przed nią, jak i przed całą branżą stalową.

Produkcja stali nierdzewnych przenosi się do Azji

Jaka jest struktura chińskiego funkcjonowania na rynku stali nierdzewnej? Od 2009 r., gdy po raz pierwszy chińska produkcja stali nierdzewnej przekroczyła poziom jej produkcji w Europie, chińskie huty powoli stawały się główną konkurencją dla hut europejskich. Dziś są kluczowym graczem na światowym rynku, tylko w zeszłym roku produkując 12,5 miliona ton nierdzewki. Co dalej?

Jaki klimat dla stali?

W Brukseli Polska przegrała walkę o forsowanie tzw. Pakietu Klimatycznego, który przewiduje restrykcyjne ograniczanie emisji CO2 w najbliższych latach. Idea mająca na celu ratowanie środowiska naturalnego i przeciwdziałanie efektowi cieplarnianemu ma także drugie oblicze – może znacząco wpłynąć na konkurencyjność gospodarek krajów Starego Kontynentu. Niestety – wpływ ten będzie bardzo niekorzystny. Co zatem czeka producentów, którzy prowadzą działalność na terenie UE i Polski?

Nowe możliwości cięcia dla ambitnych celów

Firma Serwistal Sp. z o.o. dotychczas była znana na rynku dystrybutorów stali jako MG Murbet. O to, dlaczego zdecydowano się na zmianę nazwy firmy i co przeprowadzone zmiany oznaczają dla klientów przedsiębiorstwa, pytamy Jakuba Gróbarczyka, dyrektora handlowego firmy.

Oprogramowanie

System PLM „dla mas”

Niewykluczone, iż za sprawą nowego rozwiązania Autodesk, systemy klasy PLM mogą trafić pod strzechy. Nadal bowiem wielu właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw utożsamia stosowane systemy PDM z PLM. Gwoli sprawiedliwości należy jednak dodać, iż do tej pory mieli oni niewielkie szanse, by różnice między PDM i PLM poznać w praktyce. Autodesk PLM 360 może to zmienić...

Artykuł promocyjny

Solid Edge w firmie Goster Globalna recesja wymusza strategiczne zmiany w kierunku rozwoju firmy

Wdrożenie oprogramowania Solid Edge pozwoliło firmie Goster ponownie skoncentrować się na rynku maszyn górniczych i zdobyć nowe ważne zamówienia.

Oprogramowanie

Nesting znaczy: minimum odpadów

Dzisiaj, gdy słowo „kryzys” weszło na stałe do słownika przedsiębiorców, ważnym elementem przygotowania produkcji stało się jak najbardziej efektywne rozmieszczenie detali na dostępnych w przedsiębiorstwie formatach blach lub wskazanie zapotrzebowania na takie formaty, które spowodują wyeliminowanie powstania odpadów użytecznych, a tym samym ograniczenie kosztów magazynowania. Nesting to określenie używane wobec procesu rozmieszczania detali na arkuszach blach w celu optymalizacji późniejszego wycinania lub wykrawania na maszynach CNC.

Zarządzanie parkiem maszyn do wycinania blach

Przez nieprawidłowe zarządzanie rozkładem detali na arkuszu blachy oraz niesprawne monitorowanie stanu magazynu arkuszy firmy, w zależności od wielkości produkcji, mogą tracić nawet do 200 000 zł rocznie tylko na etapie produkcji. Jak zatrzymać te pieniądze w firmie i uniknąć tak wielkich strat?

Redukcja kosztów w 7 odsłonach

Redukcja kosztów od jakiegoś czasu jest topowym tematem w wielu firmach produkcyjnych i nie tylko. Każda firma, nieważne z jakiej jest branży, zawsze chce produkować wyroby dobre pod względem jakości i zarazem optymalne pod względem kosztów, jakie trzeba ponieść na ich produkcję. Potrzeba identyfikacji źródeł kosztów oraz ustalenie zasadności ich ponoszenia jest bardzo silna wśród kadry zarządzającej przedsiębiorstwami.

Artykuł promocyjny

Bystronic na ITM 2012 – „Innowacja i Wydajność w Pakiecie”

Na ITM 2012 w Poznaniu Bystronic zaprezentuje szeroki zakres swoich produktów i usług. Mottem tegorocznego stoiska będzie: „Innowacja i Wydajność w Pakiecie”. Każdy, kto może produkować wydajnie i szybko, staje się bardziej konkurencyjny na rynku i dlatego Bystronic dumnie zaprezentuje stworzony do precyzyjnej i kompleksowej obróbki pakiet, w skład którego będą wchodzić wykrawarka laserowa, wykrawarka abrazyjno-wodna i najdokładniejsza prasa krawędziowa na świecie.

Technologie cięcia

Jakość cięcia laserowego metali

W artykule wyszczególniono podstawowe zalety i ograniczenia cięcia laserowego metali oraz przeprowadzono analizę wymagań jakościowych procesu z uwzględnieniem normy PN-EN ISO 9013. Po dokonaniu analizy przyczyn występowania wad krawędzi i powierzchni cięcia laserowego zostaną zaproponowane dwie klasy jakości cięcia laserowego w oparciu o wyniki oceny geometrii krawędzi i powierzchni cięcia oraz uwzględnienie w zasadach oceny jakości cięcia laserowego blach ze stali HSS, badań mechanicznych i metalograficznych SWC.

Polimex-Mostostal z turecką plazmą

Zakład Wyrobów Stalowych Polimex-Mostostal w podkarpackim Rudniku to mocny punkt na mapie polskiego przemysłu metalowego. Firma zajmująca się wytwarzaniem różnorodnych konstrukcji stalowych stawia na rozwój. Od kilku miesięcy zakład wyposażony jest w nowoczesną przecinarkę plazmową.

Artykuł promocyjny

Nowe technologie – potencjał dla przemysłu

Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Fundacja Uniwersytetu Śląskiego jest organizacją działającą przy Uniwersytecie Śląskim, wdrażającą dorobek naukowo-badawczy, organizującą działania komercyjne oraz wspierającą strategiczne inwestycje związane z ekonomiczno- społecznym rozwojem uczelni. Fundacja współpracuje z instytucjami samorządowymi, finansowymi, edukacyjnymi, naukowymi i otoczeniem biznesu (regionalnym, krajowym i zagranicznym).

Technologie cięcia

Idziemy krok dalej

W cyklu wywiadów z firmami sektora obróbki metali prezentujemy Państwu kolejne innowacyjne wdrożenie. Tym razem na zakup nowoczesnej maszyny pracującej w technologii laser Fiber zdecydowała się firma POM z Augustowa. O procesie wdrożenia i korzyściach z niego wynikających rozmawiamy z Czesławem Ostaszewskim, prezesem firmy.

Artykuł promocyjny

Elastyczny, wielowrzecionowy automat tokarski MULTISWISS

Tornos przedstawia nowy, wielowrzecionowy automat tokarski MULTISWISS, który jest odpowiedni dla małych, prostych detali zarówno do małych, jak i dużych serii.

Technologie cięcia

Szwajcarska potęga w Kątach Wrocławskich

29 marca firmy Tornos i Erowa zorganizowały w swojej wspólnej siedzibie w Kątach Wrocławskich Dzień Otwarty. W ramach wydarzenia można było nie tylko posłuchać informacji na temat działalności organizatorów, ale także zasięgnąć wiedzy na temat maszyn znajdujących się w showroomie oraz skosztować pyszności prosto ze Szwajcarii.

Centrum Technologiczne inwestycją w ludzi

Yamazaki Mazak Corporation, światowy producent obrabiarek skrawających, uruchomił kolejne już Centrum Technologiczne – tym razem w Polsce. Siedzibę centrum ulokowano w Katowicach, a uroczyste otwarcie obiektu nastąpiło 22 marca 2012 roku.

Waterjet w cięciu pięcioosiowym

Rozwój zaawansowanych, niekonwencjonalnych maszyn sterowanych numerycznie w zakresie zastosowania pięcioosiowego sterowania nie omija również maszyn tnących wysokociśnieniowym strumieniem wodno-ściernym (maszyny Waterjet). Współcześnie wiele obszarów przemysłowych nie może się obejść bez cięcia wodą w technice pięcioosiowej (np. firmy z przemysłu motoryzacyjnego czy lotniczego). Jednak zastosowanie obróbki wodno-ściernej w zadaniach szczególnie trudnych, gdzie wymagane jest kształtowanie przedmiotu w wymiarze 3D, wymaga specjalnego, zaawansowanego podejścia.

Technologie i urządzenia

Rozwój obróbki skrawaniem – cz. I Skrawalność materiałów obrabianych

W cyklu artykułów przedstawione zostaną wybrane zagadnienia obróbki skrawaniem i praktyczne wskazówki pomocne przy projektowaniu procesów tej obróbki. W części I omówiono klasyfikację materiałów obrabianych i wybrane metody określania ich skrawalności.

Modelowanie skrawania z zastosowaniem MES w oparciu o pakiet AdvantEdge

Metoda Elementów Skończonych (MES), rozwijana początkowo do rozwiązywania zagadnień wytrzymałościowych, stała się jednym z częściej stosowanych sposobów obliczeń przepływu ciepła (1). Obecnie ta metoda traktowana jest jako uniwersalne numeryczne narzędzie do rozwiązywania różnych termodynamicznie zdefiniowanych problemów, także tych występujących w obróbce ubytkowej (3).

Teksturowanie laserowe stopów Fe-C – cz. II

Kontynuujemy rozpoczęty w poprzednim numerze czasopisma („STAL Metale & Nowe Technologie”, nr 3-4/2012) opis zagadnienia powierzchniowego teksturowania laserowego. Omówione zostały już rodzaje procesu, natomiast w drugiej części przyjrzymy się praktycznym przykładom jego zastosowania.

Przełom w produkcji elementów zawieszenia

Producent części samochodowych – firma TianJin Shun Da Automobile – rozpoczyna produkcję elementów zawieszenia samochodów osobowych przy użyciu unikalnej technologii hartowania w procesie tłoczenia.

Zaginarki do blach – typy i właściwości

Jednym z podstawowych stosowanych kryteriów podziału zaginarek do blach jest rodzaj wykorzystywanego w nich napędu – na rynku znajdziemy urządzenia z napędem elektrycznym, hydraulicznym lub ręcznym. Najbardziej zaawansowanymi maszynami są w pełni zautomatyzowane urządzenia ze sterowaniem CNC.

Wydajność jest wszystkim

Rozmowa z Marcinem Ejmą, właścicielem firmy Eagle Sp. z o.o. z Wałcza, producentem wycinarek laserowych, oraz głównym konstruktorem firmy Piotrem Piaskowym o różnicach w konstrukcjach laserów typu fiber, istotnych cechach mechaniki tych maszyn oraz nowych kierunkach rozwoju technologii.

W pełni zintegrowana obróbka blach

Warsztat produkcyjny, który rocznie przetwarza ok. 1700 t blachy i wszystkie surowce magazynuje w konwencjonalnych regałach stalowych, marnuje powierzchnię produkcyjną, czas pracy maszyn i zasoby ludzkie. Do takiego wniosku doszedł producent kontraktowy 2Cut GmbH i zainwestował w pełni automatyczne centrum magazynowania i przetwarzania blach firmy Friedrich Remmert GmbH.

Wytrzymałość złączy przetłoczeniowych a systemy ich formowania

Gdy sprawdza się dotychczasowy system produkcji złączy, myślenie o ewentualnych zmianach w sposobie montażu często jest spychane gdzieś na dalszy plan. Chociaż wprowadzenie modyfikacji na odpowiednim poziomie technicznym stanowi nie lada wyzwanie, to może stać się opłacalnym posunięciem. Wymaga to jednak podejmowania odważnych decyzji.

Cięcie prosto z Czech

Konstrukcja większości przecinarek taśmowych poziomych wymusza zmianę położenia taśmy tnącej w przestrzeni skrawania. Ponieważ odkształcenia taśmy tnącej powodują jej zmęczenie i oczywiste trudności w precyzyjnym jej prowadzeniu przy dużych prędkościach, inżynierowie z firmy TMJ z Jesenic k. Rakovnika (Czechy) zbudowali piłę, która nie jest obarczona tego rodzaju przypadłościami.

Aktualne zagadnienia wyznaczania parametrów stali elektrotechnicznych – cz. I

Szeroki zakres zainteresowań Czytelników oraz Rady Technicznej czasopisma „STAL Metale & Nowe Technologie” pozwala dołączyć do materiałów analizowanych na jego łamach także zagadnienia spoza głównego nurtu prac praktyków i teoretyków dyscypliny. W tym przypadku jest to wskazanie dorobku ostatnich lat w zakresie metod pozyskania informacji o właściwościach szczególnego wyrobu, jakim jest stal elektrotechniczna.

Obróbka cieplna bez tajemnic

Z obróbki cieplnej korzysta szereg gałęzi przemysłu. Najczęściej są to: przemysł wydobywczy i naftowy, przemysł energetyczny, motoryzacyjny, morski, przemysł maszynowy, a także szeroko rozumiana branża budowlana i konstrukcyjna. Co powinno charakteryzować ten proces i na co zwracać uwagę, wybierając firmę oferującą usługi obróbki?

Artykuł promocyjny

Perfekcyjne wytaczanie

W konwencjonalnych centrach obróbczych możliwość dotarcia w głąb obrabianego przedmiotu jest ograniczona przez wielkość obudowy wrzeciona. Producenci próbują obejść to ograniczenie za pomocą wydłużenia narzędzia, co może powodować szybsze zużywanie się narzędzi i utratę dokładności. Czy istnieje lepsza metoda?

Spawalnictwo

Spawanie zrobotyzowane GMA złączy blach ze stopów Al-Mg

W artykule opisano procesy spawania zrobotyzowanego GMA złączy doczołowych i teowych blach ze stopu Al-Mg (typu EN-AW 5083). Podano warunki technologiczne spawania GMA złączy doczołowych blach o grubości 40 [mm] oraz złączy teowych blach o grubości 3,0 [mm]. Opisano także wyniki badań procesu spawania dwuelektrodowego GMA oraz wpływ rodzaju gazu osłonowego na kształt i głębokość wtopienia prostych ściegów spoin GMA.

Wizyjna kontrola uchwytu spawalniczego

FANUC iRTorch Mate umożliwia bezdotykową kalibrację punktu TCP (punktu centralnego narzędzia) końcówki uchwytu spawalniczego dla wielu robotów dzięki zastosowaniu specjalnie zaprojektowanej do tego celu stacji z wbudowanym systemem wizyjnym iRVision.

Gazy osłonowe – wybór przekłada się na koszty

Specjaliści ds. obróbki metali nieustannie poszukują innowacyjnych technik, które sprawią, że proces spawania stanie się wydajniejszy i bezpieczniejszy, a jakość produktu końcowego wzrośnie. Coraz więcej producentów skupia swoją uwagę na rozwiązaniach podnoszących jakość poprzez wykorzystywanie najnowszych osiągnięć w procesie spawania.

Robotyzacja w zasięgu ręki

W ostatnich latach wiele uwagi poświęca się optymalizacji procesu produkcji. Dotyczy to zarówno inwestowania w nowe urządzenia i maszyny, jak i reorganizacji linii produkcyjnej, która przyczynia się do efektywniejszego wykorzystania istniejących zasobów.

Warunki spawania blach ocynkowanych elektrodą topliwą

W artykule opisano warunki materiałowo-technologiczne spawania elektrodą topliwą w osłonie gazu aktywnego prądem o zmiennej biegunowości cienkich blach stalowych z powłokami ochronnymi.

Własności i pomiary

Na kalibrację do Krakowa

Niewielkie pomieszczenie o stale kontrolowanej temperaturze i wilgotności powietrza, pracownicy szkoleni we Francji, sprzęt wyprodukowany na specjalne zamówienie. To nie opis laboratorium medycznego, a centrum kalibracji przenośnych ramion pomiarowych Romer i CimCore firmy Hexagon Metrology Sp. z o.o. z Krakowa, którego otwarcie odbyło się 5 kwietnia 2012 r.

Pomiary bezstykowe – cz. II

Skanowanie laserowe i pomiary przedmiotów o znacznej wielkości oraz przedmiotów płaskich stały się tematem pierwszej części artykułu o pomiarach bezstykowych, która ukazała się w poprzednim numerze czasopisma „STAL Metale & Nowe Technologie” (nr 3-4/2012). W drugiej części przyjrzymy się laserowemu systemowi nadążnemu, skanowaniu laserowemu oraz skanowaniu z wykorzystaniem oświetlenia strukturalnego.

Metale nieżelazne

Wytwarzanie powłok anodowych na magnezie i jego stopach

Zaostrzające się przepisy unijne dotyczące dopuszczalnej emisji spalin w pojazdach sprzedawanych na terytorium UE spowodowały wzrost zainteresowania producentów pojazdów magnezem oraz stopami magnezu. Proces wytwarzania powłok anodowych na tych materiałach sprawia, że przynajmniej pod względem ekonomicznym jest on konkurencyjny w stosunku do innych technik, wymagających kosztownej oraz zaawansowanej technicznie aparatury.

Odlewnictwo

Przyszłość odlewnictwa jest w wodzie?

Podobnie jak w innych gałęziach przemysłu, tak i w branży odlewniczej coraz większą uwagę przywiązuje się do aspektów związanych z ochroną środowiska. Nowe wymagania dotyczące ekologii wpływają na kierunki rozwoju nowych technologii w zakresie mas formierskich i rdzeniowych.

Wytwarzanie kompozytów aluminiowych metodą squeeze casting

Na świecie coraz wyraźniej zaznacza się tendencja nadawania gotowemu produktowi całokształtu właściwości, niespotykanych w tradycyjnych materiałach, co stanowi efekt dążenia do sprostania rosnącym wymaganiom materiałowo-konstrukcyjnym. Dotyczy to poszukiwania sposobów łączenia kilku różnorodnych materiałów w jednym wyrobie. Takie sposoby często definiowane są jako technologie kompleksowe, a otrzymywane materiały – jako kompozyty. Ostatnie lata przyniosły wiele zastosowań kompozytów odlewanych na wysoko obciążone części, głównie w przemyśle motoryzacyjnym oraz lotniczym.

Odlewnicze prototypy dla lotnictwa

Hybrydowa technologia szybkiego prototypowania rdzeniowanych modeli odlewniczych stosowanych na monokrystaliczne odlewy to rozwiązanie, które może zrewolucjonizować wytrzymałość łopatek turbin lotniczych na wysokie temperatury.

Innowacje

BuckyPaper – wielki skok w przyszłość

Czy innowacyjny materiał z nanorurek węglowych ma szansę zrewolucjonizować świat techniki? Czy jest w stanie zastąpić stal i inne metale?

Lekkie komponenty innowacją w kolarstwie

Firma SOUL-KOZAK nie konkuruje z dużymi producentami części rowerowych, a jednak to ona otrzymuje wyróżnienia za najwyższą jakość i nowatorstwo produktów. SOUL-KOZAK to bowiem kolejna firma, która w ubiegłym roku podczas gali „Firma na Plus” zorganizowanej przez Abplanalp otrzymała nagrodę w kategorii „Innowacyjność to przyszłość”.

TQM – Kompleksowe Zarządzanie Jakością w doskonaleniu przedsiębiorstw

W dobie coraz większego wzrostu konkurencyjności oraz dynamicznych zmian w otoczeniach podmiotów gospodarczych, zarządzanie jakością nabiera bardzo istotnego wymiaru. Przedsiębiorstwa muszą wypracować system, który doprowadzi do takiego przebiegu całego procesu produkcyjnego, by w konsekwencji osiągnąć określony poziom jakości konkretnego wyrobu.

Nowe publikacje

Myśleć inaczej

O tym, co wypacza nasze myślenie o konkurencyjności polskiego biznesu, dlaczego jesteśmy skazani na doskonalenie i kiedy warto mieć własnego „adwokata diabła”, Anna Pojda rozmawia z Rafałem Nawratem, dyrektorem technicznym w koncernie ArcelorMittal Distribution Solutions i autorem książki "Doskonalenie procesów. Podejście praktyczne".

Wizualna ocena jakości wyrobu

O ile standaryzację uważam za jeden z najnudniejszych etapów prowadzących do skutecznego zarządzania procesami i ich doskonalenia, o tyle działania związane z MSA w moim odczuciu należą do tych najbardziej fascynujących. Cóż to zatem jest? MSA (ang. Measurement Systems Analysis) jest tytułem jednego z podręczników tzw. wielkiej trójki motoryzacyjnej (Ford, Chrysler, GM), który opisuje podstawy matematyczne metodologii służące do oceny systemów pomiarów.

Wydarzenia

DMG i MORI SEIKI – początek współpracy na polskim rynku

Od września 2011 roku trwa współpraca pomiędzy DMG i MORI SEIKI na rynkach niemieckim, azjatyckim, amerykańskim i japońskim – teraz nadszedł czas na pozostałe kraje europejskie. Od połowy lutego 2012 roku firmy DMG i MORI SEIKI rozpoczęły współpracę w Polsce.

Jedna fabryka, dwie nagrody

Firma TRUMPF może zaliczyć ostatnie miesiące do bardzo udanych. Jej austriacki oddział otrzymał dwie prestiżowe nagrody, a polscy klienci, dzięki wizycie u producenta wysokiej jakości narzędzi do zaginania oraz obrabiarek, mogli przekonać się, że przyznane wyróżnienia nie są dziełem przypadku.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij