STAL Metale & Nowe Technologie wydanie nr 1-2/2012
STAL Metale & Nowe Technologie wydanie nr 1-2/2012

Szanowni Państwo, przedstawiciele branży zgodnie twierdzą: „To był dobry rok!”. Poprosiliśmy prezesów oraz dyrektorów instytucji i firm o biznesowe podsumowanie minionych dwunastu miesięcy – w końcu początek nowego roku to doskonały „Czas na podsumowania”. Z przysłanych do redakcji ocen i prognoz wynika, że przedstawiciele przemysłu optymistycznie patrzą w przyszłość. Czytelników, których mimo tak dobrych opinii dręczy obawa o „Stare problemy w nowym roku”, zachęcam do lektury pozostałych artykułów numeru. Podejmujemy między innymi próbę odpowiedzi na pytanie, które niepokoi wielu przedstawicieli przemysłu: „Czy czeka nas nowy kryzys?”. Teoria przełamania cyklu koniunkturalnego, zaprezentowana na łamach tego artykułu, daje do myślenia. W bieżącym wydaniu sporo miejsca poświęcamy szeroko pojętej robotyzacji produkcji, szczególnie skupiając się na robotyzacji spawalnictwa. Opisujemy m.in. „Zrobotyzowane stanowiska spawalnicze – aspekty praktyczne”, a przedsiębiorcom, którzy chcą odpowiedzialnie podejść do finansowych aspektów takiej inwestycji i zadają sobie poważne pytania o jej opłacalność, proponujemy „Analizę porównawczą jako metodę oceny efektywności wdrożeń stanowisk do spawania zrobotyzowanego”. Zwiększanie elastyczności obrabiarek, ich dokładności i wydajności przy jednoczesnym zmniejszeniu energochłonności to, wydawałoby się, nieosiągalny Święty Graal konstruktorów i producentów maszyn. Obserwujemy jednak nieustający „Postęp w doskonaleniu obrabiarek”. „Wybrane przykłady prezentowane na światowych targach EMO 2011 w Hanowerze” przedstawił na łamach naszego czasopisma prof. Jerzy Jędrzejewski. Obrabiarki przyszłości mogą nas niejednym zaskoczyć. Zapraszam do lektury

Komentarze

Początek roku - czas na podsumowania

Przedstawiciele branży zgodnie twierdzą: „To był dobry rok!”. Poprosiliśmy prezesów oraz dyrektorów instytucji i firm o biznesowe podsumowanie minionych dwunastu miesięcy – w końcu początek nowego roku to doskonały "Czas na podsumowania". Z przysłanych do redakcji ocen i prognoz wynika, że przedstawiciele przemysłu optymistycznie patrzą w przyszłość.

Hutnictwo to przemysł z przyszłością

O tym, co wpłynęło na dobre wskaźniki finansowe i produkcyjne w sektorze stalowym w 2011 roku, z jakimi wyzwaniami polskie hutnictwo będzie musiało zmierzyć się w najbliższym czasie i dlaczego „zielona stal” to tak istotne zagadnienie dla całej branży, z Romualdem Talarkiem, prezesem Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, rozmawia Anna Pojda.

Rynek stali

Czy czeka nas nowy kryzys?

Klasyczna teoria cyklu koniunkturalnego mówi o kilku latach prosperity przeplatanych kilkoma latami spowolnienia. Cykl taki trwa najczęściej od czterech do siedmiu lat dla całego rynku. Do połowy XX wieku było to raczej siedem lat, co stało się odzwierciedleniem znanego biblizmu, pochodzącego z Księgi Rodzaju, mówiącego o siedmiu latach tłustych i następujących po nich siedmiu latach chudych.

Artykuł promocyjny

Nowe rozwiązania firmy Lantek – więcej korzyści dla biznesu

Szeroka gama produktów oprogramowania CAD/CAM/MES/ERP dla przemysłu metalowego to inteligentne rozwiązania i usługi na najwyższym poziomie. Lantek, dostawca zaawansowanego oprogramowania dla przemysłu, dzięki doświadczeniu oraz wiedzy o rynku i potrzebach klientów oferuje nowe rozwiązania zwiększające wydajność przy jednoczesnej redukcji kosztów.

Rynek stali

Stare problemy w nowym roku?

Najnowsze badania dotyczące sektora przemysłowego pokazują coraz większe problemy w jego obrębie. Spada liczba zamówień przy jednoczesnym wzroście kosztów produkcji. Specjaliści twierdzą, że jest to wyłącznie związane ze spadkiem popytu i nie można dokładnie przewidzieć rozwoju wydarzeń.

Metale nieżelazne

Anodowe powłoki tlenkowe – przegląd metod badawczych

Anodowa powłoka tlenkowa wytwarzana na powierzchni aluminium i stopów aluminium jest typem powłoki konwersyjnej. Ten rodzaj powłoki powstaje w wyniku procesów fizykochemicznych (w tym elektrochemicznych) pomiędzy warstwą wierzchnią metalu lub stopu metalu a składnikami elektrolitu.

Odlewnictwo

Technologia suszenia materiałów w suszarkach fluidyzacyjnych SF

W różnych procesach produkcyjnych, w których są stosowane materiały sypkie suche, półsuche oraz granulaty, występuje niejednokrotnie konieczność dokładnego wymieszania komponentów w celu stworzenia jednorodnej mieszanki. Często konieczne są jej wysuszenie oraz schłodzenie do wymaganej w procesie technologicznym temperatury.

Artykuł promocyjny

Nowości w pakiecie Solid Edge ST4 – cz. I – Lepsze projektowanie

Solid Edge® ST4 wciąż jest czołowym oprogramowaniem w branży i pomaga projektantom maszyn szybciej opracowywać lepsze produkty. Najnowsza wersja pakietu umożliwia producentom tworzenie lepszych projektów przy użyciu technologii synchronicznej, sprawniejszą współpracę z dostawcami i klientami, szybsze zatwierdzanie projektów części blaszanych oraz obniżenie kosztów dokumentacji dzięki wysokiej jakości rysunków technicznych.

Technologie i urządzenia

Optymalizacja procesu technologicznego

W przypadku procesów technologicznych za najważniejsze kryterium optymalizacji uznaje się koszty, następnie czas. Oba wiążą się ze sobą bezpośrednio, lecz ich rozpatrywanie może odbywać się niezależnie.

Postęp w doskonaleniu obrabiarek – cz. I Wybrane przykłady prezentowane na światowych targach EMO 2011 w Hanowerze

W artykule przedstawiono kierunki rozwoju konstrukcji obrabiarek wysokowydajnych najnowszych układów sterowania CNC i procesów planowania wytwarzania. Zwrócono uwagę na zwiększanie elastyczności, dokładności i wydajności obrabiarek oraz na zmniejszenie ich energochłonności. Przedstawiono bardzo innowacyjny system sterowania oraz kierunki rozwoju oprogramowania technologicznego.

Przecinarka na czas kryzysu Inwestycja w firmie Polimex-Mostostal

Podczas kryzysu nie warto rezygnować z inwestycji. Trzeba inwestować, choć znacznie mądrzej niż w okresie prosperity. Wtedy może okazać się, że na kryzysie nie tylko nie stracimy, ale możemy wręcz zyskać, będąc o krok przed konkurencją, jeśli chodzi o jakość produktów i nowoczesne technologie.

Największe waterjety na świecie

14 metrów mają 4-piętrowy budynek, naczepa samochodu ciężarowego, jeden z najdłuższych jachtów żaglowych i… nowa maszyna do cięcia wodą amerykańskiej korporacji OMAX. Te prawdziwe „fabryki” mogą z powodzeniem zastąpić kilka innych tradycyjnych urządzeń obróbczych.

Spawalnictwo

Zrobotyzowane stanowiska spawalnicze – aspekty praktyczne. Cz. I

Pomimo ryzyka kolejnej fali kryzysu polskie firmy nadal żywo zajmują się robotyzacją procesów spawania. Zainteresowanie nie ogranicza się wyłącznie do zaspokojenia ciekawości nowinkami, ale często prowadzi do realizowania kilkumilionowych inwestycji. Co zrobić, by tak poważne działania przyniosły realne zyski, a nie stały się źródłem problemów?

Robotyka i automatyka

Analiza porównawcza jako metoda oceny efektywności wdrożeń stanowisk do spawania zrobotyzowanego – cz. I

Z punktu widzenia wytwórcy stosującego technologie spawalnicze niezwykle istotne jest poznanie zagadnień metodyki analizy kosztów spawania. Jej zastosowanie umożliwia wyznaczenie kosztów procesu lub wykorzystania alternatywnej technologii oraz określenie efektywności wdrożeń stanowisk specjalistycznych, zautomatyzowanych bądź zrobotyzowanych.

Funkcje ułatwiające programowanie robotów

Nowoczesne funkcje programowe nie wymagają żadnej ingerencji w hardware robota, dając jednocześnie programistom dodatkowe narzędzia ułatwiające i przyspieszające pisanie wydajnych programów.

Oszczędność i wydajność w zasięgu ręki

Czy robotyzacja produkcji może podnieść poziom wydajności i efektywności?

Wydarzenia

Kompendium wiedzy o robotyzacji spawania

W fabryce firmy ABB w Aleksandrowie Łódzkim od 29 listopada do 1 grudnia 2011 r. gościło 150 specjalistów z zakresu technologii przetwórstwa metali różnych gałęzi przemysłu. Okazją do spotkania stało się seminarium dotyczące robotyzacji procesów spawania.

Nowości w technologiach laserowych

Pięć dni, tysiące przedstawicieli firm z całego świata, kilkanaście tysięcy metrów kwadratowych hali i jedno miejsce – siedziba firmy TRUMPF w Ditzingen k. Stuttgartu. Podczas dorocznych dni otwartych INTECH 2011, 8-12 listopada 2011 r., w halach produkcyjnych firmy, na stanowiskach produkcyjnych i demonstracyjnych prezentowano przykłady zastosowań najnowszych technologii laserowych, a także szeroką ofertę maszyn i urządzeń do plastycznej obróbki blach oraz materiałów.

Geneza i misja EPT ManuFuture oraz konferencja ManuFuture 2011 we Wrocławiu

W 2003 roku w Europie został zapoczątkowany proces tworzenia Europejskich Platform Technologicznych (EPT). Konferencje ManuFuture to forma trwałej aktywności Europejskiej Platformy ManuFuture. Spotkania odbywają się cyklicznie raz w roku w krajach pełniących aktualne przewodnictwo w Radzie Europy. Konferencja ManuFuture 2011 odbyła się w październiku w Regionalnym Centrum Turystyki Biznesowej (RCTB) we Wrocławiu.

20 lat Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej

16 listopada 2011 roku w katowickim hotelu Monopol w gronie firm członkowskich oraz osób współpracujących i sympatyzujących z HIPH świętowano jubileusz 20-lecia działalności Izby. Uroczystość została uświetniona koncertem Kwartetu Śląskiego. Wieczór był także okazją do nieformalnej dyskusji zarówno o roli i dotychczasowych dokonaniach Izby, jak i stojących przed nią zadaniach i wyzwaniach.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij