STAL Metale & Nowe Technologie wydanie nr 11-12/2020
STAL Metale & Nowe Technologie wydanie nr 11-12/2020

Wiodącym tematem bieżącego numeru czasopisma są technologie cięcia szczególnie laserowego oraz DRUK 3D.

W aktualnym wydaniu: jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych; cięcie termiczne – perspektywy i ograniczenia; parametry charakteryzujące przemysłową tomografię komputerową; rafinacja flotacyjna materiałów recyklingowych powstałych w procesie wytwarzania stopów cynku ZNAL; biodegradowalne stopy na bazie Zn; wydrukowana wizja przyszłości- o obecnej roli i perspektywach rozwoju druku 3D w przemyśle; jak czterokrotnie obniżyć koszty produkcji jednostkowego modelu; wpływ parametrów spawania na kształt oraz mikrostrukturę złączy spawanych metodą mag stali s235jr.

Aktualności

Aktualności z rynku przemysłu stalowego

Zapoznaj się z nowościami z rynku przemysłu stalowego.

Technologie cięcia

Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych

Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego oraz zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych stalowych blach niskostopowych na jakość brzegów blach ciętych laserowo.

Systemy sterowania, które wytyczają ścieżkę nowoczesnym technologiom

Użytkownik kupujący laser często koncentruje się na parametrach samej maszyny, nie zwracając uwagi na sposób, w jaki zostało stworzone oprogramowanie. Właściwie skonfigurowany system sterowania jest jak sprawnie funkcjonujące centrum dowodzenia – zarządza procesem obróbki, optymalizując go i skracając jego czas do minimum.

Cięcie termiczne – perspektywy i ograniczenia

W artykule opisano stan bieżący najpopularniejszych metod cięcia termicznego, czyli: cięcia płomieniowego, cięcia plazmą i cięcia laserowego. Wymieniono ograniczenia ww. metod i wyjaśniono ich przyczyny. Dokonano próby prognozy dalszego rozwoju technologii cięcia termicznego.

RAPORT MASZYNY DO CIĘCIA LASEROWEGO

Przegląd wycinarek laserowych z przedstawionymi parametrami.

Linia cięcia wzdłużnego 1550x4 mm 25 ton w centrum serwisowym

Linia cięcia wzdłużnego przeznaczona do stali o wysokiej nierdzewności dla sektora motoryzacyjnego

Własności i pomiary

Parametry charakteryzujące przemysłową tomografię komputerową – cz. I

Tomografia komputerowa znana jest przede wszystkim z zastosowań medycznych. Natomiast w zastosowaniach przemysłowych jest mniej znana, chociaż w ostatnich latach rozwija się dynamicznie. Różni się ona budową i własnościami. W artykule opisane zostaną: budowa, jej funkcje i parametry w porównaniu do tomografii medycznej.

Obróbka

Rafinacja flotacyjna materiałów recyklingowych powstałych w procesie wytwarzania stopów cynku ZNAL

W artykule opisano próby i badania procesu rafinacji flotacyjnej w warunkach półprzemysłowych różnych odpadów poprodukcyjnych powstających podczas wytwarzania stopów cynku ZNAL. Określono skład chemiczny otrzymanej frakcji metalicznej oraz uzysk po przeprowadzonych próbach rafinacji. Opracowano założenia technologii recyklingu kwalifikowanych odpadów ze stopów ZNAL.

Metale specjalne

Jak poradzić sobie w sytuacjach, gdy stal nawet o najwyższych parametrach się nie sprawdza? W walce z silną korozją, wysoką temperaturą, ciśnieniem czy ze ścieraniem mogą pomóc metale specjalne.

Biodegradowalne stopy na bazie Zn

Stopy magnezu i cynku mogą być stosowane jako biodegradowalne materiały do produkcji implantów. Dzięki swoim własnościom mechanicznym oraz korozyjnym spełniają stawiane wymagania wytrzymałościowe oraz nie wytwarzają trujących substancji podczas rozpuszczania się w ludzkim ciele.

Innowacje

Solidność i elastyczność, czyli co należy wziąć pod uwagę przy wyborze robota mobilnego do przemieszczania ciężkich ładunków

Autonomiczne roboty mobilne, znane również pod nazwą robotów AMR, są coraz bardziej wszechstronne i mogą obsługiwać wiele różnych zadań związanych z transportem materiałów. Ponadto odciążają pracowników w środowisku produkcyjnym, przejmują rutynowe zadania i spełniają wymagania w zakresie higieny, co w obliczu obecnej pandemii koronawirusa stało się jeszcze ważniejsze. Poniżej odpowiadamy na pięć pytań, które należy sobie zadać, wybierając technologię autonomicznego transportu materiałów w zastosowaniach przemysłowych.

Jak czterokrotnie obniżyć koszty produkcji jednostkowego modelu?

Podczas opracowywania rozwiązań przemysłowych oraz maszyn i urządzeń ważnym etapem są: prototypowanie, testowanie oraz wytwarzanie finalnych produktów.

PREZENTACJA URZĄDZEŃ DRUKU 3D

PREZENTACJA URZĄDZEŃ DRUKU 3D

Zastosowanie skanowania 3D w kontroli jakości w dobie Przemysłu 4.0

Kontrola wymiarów wytwarzanych elementów chyba od zawsze była elementem procesu produkcyjnego. Jej zadaniem było nie tylko wykrycie wadliwie wykonanych podzespołów, ale określenie poziomu wadliwości tego procesu.

Wydrukowana wizja przyszłości. O obecnej roli i perspektywach rozwoju druku 3D w przemyśle

Jeszcze niedawno produkcja części i komponentów maszyn z wykorzystaniem druku przestrzennego wydawała się dość utopijną wizją, szczególnie w świecie przemysłu ciężkiego, gdzie od wytwarzanych elementów wymaga się wysokiej wytrzymałości. Nic bardziej mylnego. Szybko postępujący rozwój technologii drukowania addytywnego sprawił, że staje się ona alternatywnym rozwiązaniem dla produkcji masowej.

Technologie łączenia

Wpływ parametrów spawania na kształt oraz mikrostrukturę złączy spawanych metodą mag stali s235jr

Coraz wyższe wymagania stawiane złączom spawanym wiążą się z koniecznością odpowiedniego doboru parametrów spawania w celu uzyskania spoiny jak najwyższej jakości. Wymagania te mogą zostać spełnione przy wykorzystaniu zrobotyzowanych stanowisk spawalniczych, które zapewniają stabilność i powtarzalność parametrów łuku na całej długości wykonywanej spoiny.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij