Wiodącym tematem bieżącego numeru czasopisma są technologie cięcia szczególnie laserowego oraz DRUK 3D.
W aktualnym wydaniu: jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych; cięcie termiczne – perspektywy i ograniczenia; parametry charakteryzujące przemysłową tomografię komputerową; rafinacja flotacyjna materiałów recyklingowych powstałych w procesie wytwarzania stopów cynku ZNAL; biodegradowalne stopy na bazie Zn; wydrukowana wizja przyszłości- o obecnej roli i perspektywach rozwoju druku 3D w przemyśle; jak czterokrotnie obniżyć koszty produkcji jednostkowego modelu; wpływ parametrów spawania na kształt oraz mikrostrukturę złączy spawanych metodą mag stali s235jr.
Zapoznaj się z nowościami z rynku przemysłu stalowego.
Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego oraz zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych stalowych blach niskostopowych na jakość brzegów blach ciętych laserowo.
Użytkownik kupujący laser często koncentruje się na parametrach samej maszyny, nie zwracając uwagi na sposób, w jaki zostało stworzone oprogramowanie. Właściwie skonfigurowany system sterowania jest jak sprawnie funkcjonujące centrum dowodzenia – zarządza procesem obróbki, optymalizując go i skracając jego czas do minimum.
W artykule opisano stan bieżący najpopularniejszych metod cięcia termicznego, czyli: cięcia płomieniowego, cięcia plazmą i cięcia laserowego. Wymieniono ograniczenia ww. metod i wyjaśniono ich przyczyny. Dokonano próby prognozy dalszego rozwoju technologii cięcia termicznego.
Przegląd wycinarek laserowych z przedstawionymi parametrami.
Linia cięcia wzdłużnego przeznaczona do stali o wysokiej nierdzewności dla sektora motoryzacyjnego
Tomografia komputerowa znana jest przede wszystkim z zastosowań medycznych. Natomiast w zastosowaniach przemysłowych jest mniej znana, chociaż w ostatnich latach rozwija się dynamicznie. Różni się ona budową i własnościami. W artykule opisane zostaną: budowa, jej funkcje i parametry w porównaniu do tomografii medycznej.
W artykule opisano próby i badania procesu rafinacji flotacyjnej w warunkach półprzemysłowych różnych odpadów poprodukcyjnych powstających podczas wytwarzania stopów cynku ZNAL. Określono skład chemiczny otrzymanej frakcji metalicznej oraz uzysk po przeprowadzonych próbach rafinacji. Opracowano założenia technologii recyklingu kwalifikowanych odpadów ze stopów ZNAL.
Jak poradzić sobie w sytuacjach, gdy stal nawet o najwyższych parametrach się nie sprawdza? W walce z silną korozją, wysoką temperaturą, ciśnieniem czy ze ścieraniem mogą pomóc metale specjalne.
Stopy magnezu i cynku mogą być stosowane jako biodegradowalne materiały do produkcji implantów. Dzięki swoim własnościom mechanicznym oraz korozyjnym spełniają stawiane wymagania wytrzymałościowe oraz nie wytwarzają trujących substancji podczas rozpuszczania się w ludzkim ciele.
Autonomiczne roboty mobilne, znane również pod nazwą robotów AMR, są coraz bardziej wszechstronne i mogą obsługiwać wiele różnych zadań związanych z transportem materiałów. Ponadto odciążają pracowników w środowisku produkcyjnym, przejmują rutynowe zadania i spełniają wymagania w zakresie higieny, co w obliczu obecnej pandemii koronawirusa stało się jeszcze ważniejsze. Poniżej odpowiadamy na pięć pytań, które należy sobie zadać, wybierając technologię autonomicznego transportu materiałów w zastosowaniach przemysłowych.
Podczas opracowywania rozwiązań przemysłowych oraz maszyn i urządzeń ważnym etapem są: prototypowanie, testowanie oraz wytwarzanie finalnych produktów.
PREZENTACJA URZĄDZEŃ DRUKU 3D
Kontrola wymiarów wytwarzanych elementów chyba od zawsze była elementem procesu produkcyjnego. Jej zadaniem było nie tylko wykrycie wadliwie wykonanych podzespołów, ale określenie poziomu wadliwości tego procesu.
Jeszcze niedawno produkcja części i komponentów maszyn z wykorzystaniem druku przestrzennego wydawała się dość utopijną wizją, szczególnie w świecie przemysłu ciężkiego, gdzie od wytwarzanych elementów wymaga się wysokiej wytrzymałości. Nic bardziej mylnego. Szybko postępujący rozwój technologii drukowania addytywnego sprawił, że staje się ona alternatywnym rozwiązaniem dla produkcji masowej.
Coraz wyższe wymagania stawiane złączom spawanym wiążą się z koniecznością odpowiedniego doboru parametrów spawania w celu uzyskania spoiny jak najwyższej jakości. Wymagania te mogą zostać spełnione przy wykorzystaniu zrobotyzowanych stanowisk spawalniczych, które zapewniają stabilność i powtarzalność parametrów łuku na całej długości wykonywanej spoiny.