Yamazaki Mazak poszerza ofertę systemów sterowania dla swoich popularnych centrów obróbkowych do obróbki 5-osiowej, VARIAXIS i-500 i VARIAXIS i-600, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów.

Centrum obróbkowe VARIAXIS i-500 z systemem sterowania CNC Siemens SINUMERIK 840D sl jest przeznaczone do obróbki wielostronnej i charakteryzuje się krótkim czasem cyklu, wysoką dokładnością oraz niezrównaną ergonomią. Za sprawą wrzeciona o prędkości obrotowej 12 000 obr./min i mocy napędu 22 kW oraz prędkości posuwu w osiach X, Y i Z wynoszącej 56/60/60 m/min maszyna ta oferuje ponadprzeciętną wydajność obróbki. Oprócz tego centrum obróbkowe VARIAXIS i-500 Siemens ma duży zasięg obróbki i może obrabiać elementy o średnicy nawet 500 mm z czasem wymiany narzędzia (od wióra do wióra) równym 4,5 s.

Centrum obróbkowe VARIAXIS i-600 to druga maszyna dostępna z system sterowania Siemens SINUMERIK 840D sl. Ma zasięg obróbki należący do największych w swojej klasie i może obrabiać detale o średnicy nawet 700 mm i wysokości do 450 mm. Maszyna doskonale sprawdza się w zastosowaniach inżynieryjnych, które wymagają szybkiego ustawiania detali i krótkiego czasu cyklu, a wrzeciono główne o prędkości obrotowej 12 000 obr./min wraz z wysoką prędkością posuwu w osiach X, Y i Z wynoszącą 60/60/56 m/mm zapewnia wysoką wydajność obróbki.

Dzięki w pełni odlewanej konstrukcji i odpowiedniej konfiguracji portalu centrum obróbkowe VARIAXIS i-600 Siemens zapewnia niezwykłą dokładność i optymalną sztywność, eliminując przy tym problem wychodzenia poza oś Y. Przekładnia rolkowo-krzywkowa i liniowe prowadnice rolkowe zwiększają dokładność pozycjonowania i ograniczają tarcie. Dzięki chłodzonym śrubom tocznym nawet przy szybkiej i długiej obróbce można utrzymać stały poziom dokładności.

Centrum obróbkowe VARIAXIS i-600 Siemens wyposażono ponadto w wiele funkcji inteligentnych, w tym w Inteligentną osłonę termiczną (ITS), która wykrywa zmiany w temperaturze otoczenia i kompensuje je w celu utrzymania tej samej dokładności. Maszyna oferuje także Aktywną kontrolę wibracji (AVC), która służy od ograniczenia wibracji ostrza narzędzia i zapewnia wysoką jakość wykończenia obrabianej powierzchni.

Źródło: Wpragency.co.uk