W czwartek 16 marca o godz. 15:00 na terenie lubelskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej miało miejsce podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie i firmą GT85 Polska – jedną z wizytówek lubelskiego przemysłu.

W długofalowej perspektywie naszym celem jest rozpoczęcie współpracy naukowo-badawczej
z Uniwersytetem Przyrodniczym. Dla GT85 Polska korzyści płynące z podpisania porozumienia są jednak niemalże natychmiastowe. Liczymy na to, że Uniwersytet Przyrodniczy pomoże nam sprostać stojącym przed nami wyzwaniom w zakresie mycia przemysłowego w technologii natryskowej. Jest to możliwe dzięki udostępnieniu nowoczesnego sprzętu badawczego będącego
w posiadaniu Uniwersytetu.” - mówi Prezes GT85 Polska Zbigniew Kurant. 

W zakres porozumienia wchodzą między innymi takie działania jak przygotowywanie wniosków
o dofinansowanie oraz realizacja projektów naukowo-badawczych, czy też organizowanie praktyk studenckich. Współpraca pomiędzy GT85 Polska i Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie niewątpliwie przyniesie też liczne korzyści także z perspektywy uczelni.


Posiadamy laboratorium aplikacji agrochemikaliów, gdzie badamy rozpylanie różnego rodzaju pyłów, proszków, czy też zawiesin mających zastosowanie np. w rolnictwie. Mycie przemysłowe, którym zajmuje się GT85 Polska to dla nas nowość. Mamy nadzieję, że współpraca z naszym nowym Partnerem da nam możliwość prowadzenia badań naukowych i opracowania nowych tematów badawczych, których do tej pory nie mieliśmy okazji zgłębić na Wydziale Inżynierii Produkcji.” - mówi dr hab. inż. Stanisław Parafiniuk z Wydziału Inżynierii Produkcji Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.


Jedno z najbardziej innowacyjnych lubelskich przedsiębiorstw i krajowy lider w dziedzinie mycia przemysłowego stale zacieśnia współpracę ze środowiskiem akademickim. GT85 Polska było między inymi sponsorem głównym ostatnich Targów Pracy na Politechnice Lubelskiej oraz wspiera działający na uczelni zespół Hydrogreen, który pracujące nad pojazdem elektrycznym o nazwie Hydros. Lubelska firma wsparła także młodzież z Kraśnika biorącą udział w organizowanym przez NASA konkursie First Robotics Competition.


GT85 Polska jest dwukrotnym laureatem Nagrody Gospodarczej Prezydenta Miasta Lublin
w kategorii Innowacyjność. Firma jest właścicielem patentów dotyczących efektywnego mycia
z wykorzystaniem próżni, technologii ultradźwiękowych i innowacyjnych preparatów chemicznych. Innowacyjne przedsiębiorstwo z Lublina zwyciężyło też w najnowszej edycji rankingu „Diamenty Forbesa” w Województwie Lubelskim.