W siedzibie Ministerstwa Rozwoju odbyła się konferencja współorganizowana z Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów UE pn. „Finansujemy mikro! Unijne instrumenty finansowe dla mikroprzedsiębiorców w Polsce".

Konferencja była skierowana przede wszystkim do mikroprzedsiębiorców, którzy są głównymi beneficjentami wsparcia unijnego i krajowego.

 W ciągu ostatniego roku w Polsce uruchomiono preferencyjne finansowanie dla przedsiębiorców z trzech programów UE na lata 2014-2020. Łączna wartość dostępnych środków to ponad 2,3 mld zł, a skorzystało z nich już ponad 3 tys. polskich mikroprzedsiębiorców. W najbliższych miesiącach oczekiwane jest rozszerzenie oferty, w tym w ramach Planu Inwestycyjnego dla Europy (tzw. „Planu Junckera”). Polska aktywnie korzysta z tych źródeł unijnego wsparcia.

 "Polski rząd wspiera wykorzystanie w Polsce instrumentów finansowych uruchamianych w ramach programów UE. Formuła wsparcia zwrotnego umożliwia bardziej efektywne wykorzystanie środków publicznych, które wzmacniają inwestycje prywatne. Przedsiębiorcy obok samorządów są największymi beneficjentami unijnego wsparcia, dlatego głównie z myślą o nich przygotowaliśmy zestaw uproszczeń w systemie wdrażania funduszy europejskich. Zależy nam by unijne pieniądze szybciej trafiały do beneficjentów i do gospodarki. Chcemy też aby sposób ich przyznawania był bardziej przyjazny"- powiedział Jerzy Kwieciński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

 Z inicjatywy KPK ds. Instrumentów Finansowych Programów UE w roku 2016 przeprowadzone zostało badanie polskich mikroprzedsiębiorców, dotyczące korzyści odnoszonych z preferencyjnego finansowania w ramach programów UE. Oto wybrane wyniki badania:

 

  • 84% badanych przedsiębiorców przyznało, że dostęp do preferencyjnego finansowania wpływa na szybszy rozwój firmy;
  • blisko 70% przedsiębiorców nie zrealizowałoby projektu finansowanego dzięki preferencyjnej ofercie, lub realizowałoby go w mniejszym zakresie, gdyby oferta ta nie była dostępna;
  • ponad połowa badanych uznała, iż finansowanie ze wsparciem unijnym miało duży wpływ na wyniki finansowe firmy (57%), rozszerzenie zakresu działalności (56%) oraz zwiększenie skali działalności (53%);
  • zdaniem 96% respondentów potrzebny jest jeden krajowy punkt kontaktowy dla wszystkich instrumentów finansowych dostępnych w programach ramowych Unii Europejskiej. Najbardziej oczekiwane formy wsparcia ze strony takiego punktu to warsztaty praktyczne oraz pomoc w rozmowach z pośrednikami.

 Podczas konferencji do dyspozycji przedsiębiorców były także sesje match-markingowe, stanowiska eksperckie, instytucje i materiały. W spotkaniu wzięło udział blisko 300 gości.

Konferencja odbyła się 21 grudnia 2016 roku.