W nowym system spawania TPS/i CMT lider w dziedzinie technologii, firma Fronius, połączyła inteligentne funkcje swojej obecnej platformy urządzeń z zaletami najstabilniejszego procesu spawania.

Metoda Cold-Metal-Transfer wyróżnia się najlepszymi rezultatami uzyskiwanymi z zastosowaniem odmiennych materiałów, a innowacyjne źródło prądu spawalniczego MIG/MAG TPS/i — rozbudowanymi możliwościami konfiguracji i zastosowania. Dzięki nowemu systemowi użytkownik zyskuje wyraźny wzrost wydajności i jakości.

Sercem systemu TPS/i CMT jest nowy, ulepszony palnik spawalniczy PullMig: jest nie tylko lżejszy, solidniejszy i bardziej wytrzymały niż jego poprzednicy, ale przede wszystkim chłodniejszy. Oprócz znacznie spowolnionego procesu zużycia, palnik wyróżnia się także stabilnym łukiem spawalniczym. Dodatkowo firma Fronius zoptymalizowała doprowadzanie drutu, stosując dynamiczny i precyzyjny serwonapęd. Palnik spawalniczy Push-Pull doskonale harmonizuje z szybką regulacją łuku spawalniczego TPS/i. Także obsługa stała się prostsza: do nawlekania nowego drutu nie trzeba już otwierać rękojeści palnika spawalniczego.

W porównaniu z innymi metodami MIG/MAG, proces spawania CMT znacząco obniża ciepło oddawane. Rezultatem jest przejście materiału bez rozprysków, a co za tym idzie, optymalne wyniki spawania. Szczególne zalety tej metody ujawniają się w przypadku łączenia różnych materiałów, np. stali z aluminium oraz łączenia cienkich blach. W połączeniu z inteligentnym źródłem prądu spawalniczego TPS/i otwiera to szerokie pole zastosowania: przykładowo, liczne opcje konfiguracji umożliwiają precyzyjną regulację ilości ciepła oddawanego podczas spawania oraz optymalizację wypełniania szczelin i profilu wtopienia. Połączenie różnych parametrów konfiguracyjnych zapewnia szerokie spektrum zastosowania uniwersalnych i mieszanych charakterystyk zapisanych w urządzeniu. Zbędne stają się charakterystyki definiowane przez użytkownika. Znacząco ułatwia to też użytkownikowi wybór odpowiedniego programu spawania.

Z rozszerzenia możliwości skorzystają przede wszystkim ci użytkownicy, którzy regularnie spawają różne materiały — np. w ramach wykonywania napraw. System TPS/i CMT nadaje się do zastosowania ze wszystkimi rodzajami materiałów i swoją siłę pokazuje w przypadku łączenia blach o grubości od 0,5 do 6 mm. Ten system spawania jest też predestynowany do zastosowania w przypadku produkcji elementów w małych seriach, gdzie zastosowanie rozwiązań zrobotyzowanych jest nieopłacalne. Istniejące już źródła prądu spawalniczego TPS/i, wyposażone w pakiety funkcji Standard i Puls, można w łatwy sposób doposażyć w proces CMT, korzystając z aktualizacji.