W przemyśle ogromną część obszaru obróbki przejęły maszyny sterowane CNC. Cięcie blach tradycyjnymi metodami w tym wypadku staje się coraz droższe.

Utrzymanie pozycji producenta na rynku elementów powtarzalnych będzie wiązało się z inwestycją w maszynę sterowaną CNC. Co wybrać, aby jak najefektywniej ciąć blachy?

Stając przed wyborem maszyny do cięcia, mamy przed sobą nie lada dylemat. Wbrew pozorom
wybór technologii cięcia nie jest wcale taki prosty, jak mogłoby się nam wydawać. Nie chodzi tu tylko o budżet, jakim dysponujemy. Okazuje się bowiem, że zakup droższej maszyny może w przyszłości zwrócić się z nawiązką. Problemy zaczynają się, gdy zaczynamy przeglądać oferty producentów.

Na rynku istnieje ogromna liczba rozwiązań w zakresie cięcia blachy. Nie wszystkie skróty zawarte w ofertach producentów są jasne, a zdarza się też, że podczas zakupu proponuje się klientom dodatki, które niekoniecznie są im potrzebne. Mało tego, niektóre technologie u różnych dostawców mają inne nazwy. Osoba niezaznajomiona z tematem może więc łatwo popełnić błąd przy wyborze maszyny. To będzie miało swoje konsekwencje w przyszłości. I po raz kolejny nie mam tu na myśli wyłącznie kosztów. Zły wybór maszyny może skutecznie utrudnić lub uniemożliwić wręcz cięcie niektórych materiałów.